Pro výpočet BMI zadejte:

Výška (cm)
Hmotnost (kg)
Pokud vás zajímá jen BMI, můžete zmáčknout tlačítko Vypočítat.

Pro rozšířený výpočet doplňte:

Pohlaví
Věk
Obvod pasu (cm)
Jaká je vaše fyzická aktivita?
lehká fyzická aktivita
střední fyzická aktivita
těžká fyzická aktivita

BMI kalkulačka

Vypočtená čísla jsou jen orientační, nemohou být přesná. Přesné hodnoty vám může spočítat jen lékař na základě vyšetření. Výsledky z této BMI kalkulačky vám však mohou poskytnout poměrně přesné posouzení zdravotního ohrožení nadváhou nebo podváhou. Na to je tato aplikace určena. Neplatí pro děti a mládež do 18 let a sportovce.

BMI - výpočet

BMI znamená Body Mass Index. BMI je v současnosti asi nejčastěji používaný způsob, jak odhadnout rizika spojena s obezitou. BMI se počítá podle rovnice:

BMI index= hmotnost v kg : (tělesná výška v m)²

Výsledkem výpočtu BMI je číslo. Čím je číslo vyšší, tím je člověk na svou váhu těžší. BMI je normální v rozmezí hodnot 20 až 25. V tomto rozmezí BMI byste se neměli pokoušet o hubnutí pomocí diety. Dosáhli byste tím jenom zpomalení metabolismu, což by pro vás znamenalo nutnost méně jíst. Při každé „výjimce“ z diety byste začali přibírat – právě tímto způsobem si již mnoho žen zkazilo svou postavu.

BMI - přesnost

Přesnost výpočtu BMI přibližně platí pro průměrného člověka.

  • BMI výsledek neplatí pro sportovce. Důvod: mají více svalů, než průměrný člověk. Výsledek BMI může kulturistovi ukázat těžkou obezitu.
  • Výpočet BMI také nemůže platit pro lidi, kteří často hubli. Každé hubnutí probíhá na úkor svaloviny. Člověk má po zhubnutí méně svalů, než před hubnutím. Pokud pak znovu přibere, vždy přibere na svou původní váhu, než měl před zhubnutím – jenže svaly již zpět nezíská. Proto je člověk po jo-jo efektu o něco tlustší, než před hubnutím - tím se sníží průměrné množství svaloviny v těle. I když pak kalkulačka BMI ukazuje normální čísla, člověk může být po několika dietách mnohem tlustší, než normálně byl. Mimochodem: i srdce je sval. Myslete na to před každým pokusem zhubnout za pomoci diety.

BMI – méně než 19 = podváha
Podváha je pro zdraví nebezpečná. Když vám kalkulačka vypočítá nízké BMI, musíte věc rychle řešit, nejlépe s lékařem. Podváha je pro zdraví stejně nebezpečná jako velká obezita.

BMI – více než 25 = nadváha
I když výpočet BMI ukáže dnes nadváhu mnohým lidem, nepodceňujte to a upravte svůj životní styl. Hlavně se začněte pohybovat. Nepouštějte se do redukčních diet – stačí, když ze své stravy vyloučíte nejznámější „zakázaná“ jídla: smažená, sladkosti, sladké limonády, uzeniny,...

BMI – více než 30 = obezita
Pokud spadáte do této kategorie, okamžitě začněte měnit svůj životní styl a začněte záměrně hubnout, jinak riskujete zdraví. BMI nad 30 je nebezpečné.

Obvod pasu a zdraví

Protože výpočet BMI nemůže být přesný, je tady druhá možnost, jak zjistit, zda máte nadváhu: obvod pasu. Statistika prokázala, že obvod pasu přímo předurčuje míru zdravotního ohrožení.

obvod pasu zvýšené riziko vysoké riziko
Ženy > 80 cm > 88 cm
Muži > 94 cm > 102 cm

Pokud by tedy i BMI nebyl úplně přesný, obvod pasu berte velmi vážně. Pokud máte obvod pasu příliš velký, obezita - a hlavně její následky - vás ohrožují.

(Ženy, které mají široké pozadí a malý obvod pasu, jsou možná se svou postavou nespokojené, ale tento druh obezity nepředstavuje zdravotní riziko. Zpravidla se této obezity (na pozadí a hýždích)(na zadku a stehnech) ani nedá zbavit – je dána geneticky. Ženy, které se svých širokých boků marně snaží zbavit dietami, riskují, že časem začnou přibírat i na břichu. Jejich tělo se tuku na nohách a pozadí prostě nevzdá. Dietami si však poškodí metabolismus. Výsledek: pár let boje proti velkému pozadí a dáma má zadek ještě větší a jako bonus k tomu i obrovské břicho.)

Obvod pasu je mimořádně důležitý pro muže. Pokud jej má velký, je vážně ohrožený srdečně- cévními komplikacemi.

Ideální hmotnost

Ideální hmotnost se sice vypočítat dá, ale výpočet neplatí pro každého. Skutečně ideální hmotnost může určit jenom lékař. Závisí na tělesné konstrukci člověka. Navíc také lidé, kteří si svou postavu již zkazili obezitou, nemohou chtít zpátky svou krásnou postavu.

Všeobecně se ideální hmotnost počítá podle vzorce: výška mínus 100. Takový výpočet je jen orientační, zato však rychlý. Přísnější verze je [(výška mínus 100) mínus 10%].

Tělesná aktivita

Při výpočtech BMI indexu a obvodu pasu tento parametr není zapotřebí. Tělesná aktivita však pomůže určit, kolik energie má člověk denně sníst. Lehká aktivita znamená, že člověk posedává při počítači a věnuje se běžným činnostem doma. Takový životní styl spálí málo energie – tomu je potřeba podřídit příjem energie ve stravě. Naopak, těžká práce spotřebuje mnoho energie a tu je potřeba tělu doplnit. V průměru se dá říct, že rozdíl mezi lehkou a těžkou prací znamená navýšení stravy zhruba o dva až tři tisíce kJ denně (podle věku).

Procento tuku v těle

Procento tuku v těle se dá výpočtem odhadnout jen zhruba. Tento údaj nemůže být přesný, ale může alespoň orientačně pomoct představit si, zda je člověk obézní.

Tepová frekvence (puls)

Chcete-li sportováním hubnout nebo posílit své srdce, cvičení je nejúčinnější tehdy, když dodržujete správnou tepovou frekvenci. Nejpohodlněji se tepová frekvence měří pomocí sporttesteru. Podrobnosti naleznete zde.

Tipy pro stravování – zdraví lidé

Doporučené denní dávky energie přijaté stravou pro zdravé lidi jsou poměrně nízké v porovnání s tím, co dnes lidé běžně sní. Proto kolem sebe vidíme tolik lidí s velkým břichem.

Pokud jste zdraví nebo máte jen malou nadváhu, nehubněte. Upravte svou stravu tak, abyste jedli přibližně tolik energie, jako vám vyšlo ve výpočtu.

Pro orientaci: průměrný dospělý člověk by měl denně sníst přibližně 10500 kJ energie obsahující 55 gramů bílkovin, 405 gramů sacharidů a 73 gramů tuku (prevážně rostlinného). Čísla přizpůsobená vašemu věku najdete ve výpočtu.

Lidem, kteří hubnou, a sportovcům se bude množství bílkovin zdát malé.

Tipy pro stravování – redukce hmotnosti

V průběhu hubnutí se složení stravy uměle mění. Celkový příjem energie musí klesnout. Abychom v průběhu redukce hmotnosti co nejvíce chránili svaly, záměrně v průběhu hubnutí navyšujeme příjem bílkovin, ubíráme na sacharidech a tucích. Pokud jste obézní, změňte příjem energie na snížený.

V této BMI kalkulačce vám během hubnutí neposkytuji nižší energetický příjem, než 6000 kJ. Hubněte pomalu, je to ve vašem zájmu. Příliš málo energie (pod 5000 kJ) znamená stravu,která nemůže obsahovat dostatek živin (vitamínů, minerálů,...). Ohrožuje zdraví. Navíc, při tak malém příjmu energie se metabolizmus zpomalí a přizpůsobí se nedostatku. Pak budete „přibírat i ze vzduchu“. Hubněte proto tak, že energii omezíte jen mírně, a to podle čísla, které vám doporučuje výpočet v této kalkulačce BMI.

Upozornění pro ženy, které zkoušely mnoho diet: velmi pravděpodobně jste si nevhodnými dietami již tak zpomalily metabolizmus, že byste začaly přibírat i při energetickém příjmu, který doporučuje tento výpočet BMI (například 7000 kJ). To neznamená, že je výpočet špatný. Špatně funguje vaše tělo. Pokazily jste si jej. Proto vám doporučuji: jezte tolik energie, kolik vám vypočítal program. Jezte i za cenu, že začnete mírně nabírat na váze!

Važte si potraviny, jezte 6× denně každé 3 hodiny, pijte každou hodinu sklenici vody a čekejte. Vydržte to! Potrvá to možná několik týdnů až měsíců, než si váš organismus zvykne na to, že není třeba šetřit každý gram energie. Pak se to však zlomí a vaše postava se začne normalizovat. Pokud to chcete urychlit, sportujte.

Snad vám tyto tipy pomohou. Nesledujte hubnutím cíl KRÁSA. Hubněte jen pokud je cílem ZDRAVÍ. Pokud chcete krásu, jezde doporučené množství jídla pro zdravého člověka, dodržujte zásady racionální výživy a pravidelně sportujte. Nic jiného na krásu dluohodobě nefunguje.

Miro Veselý
 

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý od 27. 07. 2004 |  mv@mix.sk  |  facebook  |  google+  |  instagram  | 

Dozvedeli ste sa niečo užitočné? Pomôžte vašim priateľom nájsť tieto stránky. Zdieľajte ich.