Bolest zad

Tématu bolesti zad se v souvislosti s hubnutím chci věnovat podrobněji. Nejen že je to vážný problém, ale v případě lidí s nadváhou je to i častý problém. Pokud tedy máte občas bolesti křížů, krční páteře či jiné podobné trápení, přečtěte si tento článek. Je možné, že i pro vás informace budou užitečné.

  1. Bolesti páteře jsou jedním z nejčastějších problémů lidí středního a vyššího věku.
  2. Ať už jste tlustí, nebo i zhubnete, jste mnohem více ohroženi tím, že vás sekne v kříži.

Budu se věnovat potížím s páteří a jejich řešením. Informace, které zde naleznete jsou zjednodušeně slyšeli tlumočenou ze seminářů s doktorem Smíška. V článcích jsou povkladané i videoukázky, takže pokud vás bolí záda, najděte si čas a podívejte si také videa.

Bolest zad se dá odstranit i bez léků!

Řešení bolestí zad které v tomto textu doporučím je účinné a ověřené. V tomto textu chci tlumočit moje přes rok a půl trvající zkušenosti s metodou SM systém, která reálně může pomoci v mnoha případů bolesti v zádech. Zatímco předtím jsem s páteří dlouhodobě měl potíže, odkdy jsem začal cvičit cviky na záda SM system, problémy zmizely.

No a jelikož tedy vím, jak mnozí z vás bolestem páteře můžete předcházet, napsal jsem o tom. Zde v úvodním článku řeknu velmi rychle vše důležité o bolestech páteře a jejich řešení a pak se k jednotlivým tématům dostaneme i podrobněji.

  • Část případů bolestí zad je způsobených vážným stavem, jako je vyhřeznutí meziobratlové ploténky, zúžení páteřního kanálu (spinální stenóza), různé strukturální změny páteře (například zlomeniny).
  • Často však bolest zad bývá jen jakýmsi prvním varováním. Ještě se nestalo nic velmi špatné, ale už to bolí. Zde bývá příčinou akutní (stres) nebo chronické (dlouhodobý stres a vadné držení těla) přetížení svalstva. A právě v těchto případech může být bolest signálem, který pokud vyslechnete, ochráníte se před vážnými problémy.
  • Pozor však! Bolest v zádech může být i příznakem zcela jiných potíží. Srdce, ledviny a i jiná onemocnění se mohou projevovat velmi podobně. Pokud tedy máte pocit bolesti v zádech, rozhodně je třeba konzultovat to s lékařem!

Svaly, které postavu mají držet vzpřímenou u mnoha ochabnou. Na ochabnutí těla stačí pár let sedavého způsobu života. Prvních 9 let máme povinných – v základní škole. A tak už děti ve věku 15 let mají za sebou slušnou historii sezení. K tištění zadkem do školních lavic připočítejte sezení u televize, ležení u tabletu a sezení u počítače.

Tak se vytváří základ pro vadné držení těla. Některé svaly oslabí. Jiné svaly pak dělají práci i za ty slabé. Bohužel ty namáhané svaly jsou pak přetížené. Oznámí nám to bolestí. Taková bolest zad (nebo křížů, mezi lopatkami, či bolest krční páteře) je pro nás jen signálem. Ještě se nic nestalo. Jen svaly upozorňují, že něco není zcela vyvážené.

  • Pokud nyní začnete cvičit vhodné cviky na záda, víte věci vrátit do pořádku.
  • Pokud cvičit nezačnete, můžete bolest nějaký čas tlumit tabletkami.
  • Později se ale stane něco horšího. Buď se vytvoří hernie disku, nebo se začne deformovat páteř. A tam už nebudeme mluvit o prevenci, ale o zachraňování škod.

Bolest křížů je pravděpodobně nejčastější druh bolesti páteře. Velmi často se však objevují i bolesti v jiných oblastech. Bolesti krční páteře, mezi lopatkami, v šíjové oblasti. Vždy jsou signálem, že něco není v pořádku. Nejsou znakem, že máte sníst tabletku.

Bolest totiž upozorňuje, že máte něco změnit. Není to připomínač, že máte vzít pilulku!

No a pokud je to bolest v oblasti páteře, pak to obvykle znamená, že situace je vážná. S poškozením páteře totiž váš život prudce ztratí na kvalitě. Proto se vyplatí v této oblasti dávat pozor.

V tomto videu doktor Smíšek vysvětluje časté příčiny vzniku bolestí zad a jejich řešení pomocí metody SM Systém.

Příznaky potíží s páteří a druhy bolestí

Začnu tím nejhorším: příznaky budoucích potíží s páteří často vidět již několik let dopředu. Fyzioterapeut to vidí jako vadné držení těla. Dokonce může předpovědět, v jaké oblasti je páteř ohrožena nejvíce. A proč jsem to označil za nejhorší? Protože v té době nemá člověk žádné příznaky potíží s páteří. Nepůjde proto k fyzioterapeutovi poradit se, zda by neměl něco dělat preventivně.

Ruku na srdce. Kdybyste neměli žádné příznaky potíží a někdo vám řekne, že preventivní máte začít cvičit. Bude se vám chtít obětovat denně nějakých 15 či 20 minut? Asi ne. A právě to je záludné.

Příznaky potíží s páteří se totiž nemusí projevit nijak. Ano, možná máte vadné držení těla. Ale to vás nebolí. Roky máte klid. Pak jednoho dne se může objevit prudká bolest. A to už bývá pozdě. Pak už se sice cvičením dají škody nějak zmírnit, ale poškození zůstane.

Ale při troše štěstí se nemusí hned stát jen to nejhorší. Zejména pokud se stav jen pomalu zhoršuje, pak se mohou objevit příznaky budoucích potíží s páteří.

Dají se rozdělit do dvou hlavních oblastí:

  1. Obvykle jde o bolest, která může mít různou intenzitu. Bolest pak znemožní, abyste některý pohyb dokončili. Někoho bolí záda když se předkloní. Jindy se bolest objeví, když se pokusí narovnat z předklonu. Krční páteř může bolet třeba jen při určité poloze hlavy. Bohužel takové příznaky nám ještě řeknou jen málo o povaze problému.
  2. Kromě toho může být přítomny i něco čemu lidé říkají vyzařování bolesti. Pak může bolet například stehno, noha, nebo třeba trnout malíček, prsteníček a prostředníček. Nemusí to být vždy bolest, mohou to být jiné pocity. Mravenčení, divný pocit, nebo necitlivost v některých z těchto oblastí.

Dříve, než se tedy začneme věnovat tomuto tématu, rád bych řekl toto:

  1. Jakékoliv bolesti v těle jsou vždy příznakem, že něco není v pořádku. Bolest zad však berte vždy velmi vážně. Raději falešný poplach, jak zanedbat problém!
  2. Bolesti v těle mohou být na jiném místě, než je skutečné místo problému. Pokud máte bolesti hrudní páteře, může jít o problém se srdcem, ale i se žaludkem. Pokud cítíte bolest v kříži, problémem může být zkrácení svalů na jiných místech těla. Nebo pokud máte bolesti hlavy, často bývá problém v krčním svalstvu a předsunutém držení hlavy. Pak léčba samotné bolesti (tablety, vyšetření) nebude úspěšná, protože příčina není odstraněna.
  3. I klasické bolesti páteře mohou být způsobeny jinou příčinou, jak jen vyskočenou ploténkou. Proto lékař musí udělat rentgen a někdy i MRI vyšetření. Je to vzácné, ale může jít io zlomeninu obratle nebo o metastázy v obratlích. Asi netřeba vysvětlovat, že pokud je ve hře rakovina bude třeba jiný postup, než když máte jen ztuhlé svalstvo a možná páteř ještě docela v pořádku.
  4. Proto neřešte bolest zad přes Google, ani v knihách. Poraďte se s lékařem. Ten vám určí diagnózu. Pak na základě toho víte pokračovat s léčbou u odborníka.
  5. I když obecné informace (jako je i tento text) mohou pomoci řešit váš problém, nezačínejte dělat změny pouze na základě přečteného textu. Pokud máte bolesti křížů a lékař potvrdí že jde o seknutí v kříži, existují cviky na záda proti bolesti. Mohou vám pomoci. Ukážeme si je. Přesto je ale nezačínejte cvičit sami. Chybné provedení cviků může způsobit více škody než užitku!

Tolik úvodní varování.

Můj příběh bolesti zad

Hubnul jsem snížením stravy a jak jsem už psal jinde, byl to špatný nápad. Ano, dá se tak zhubnout. Ale odhadem 20% ztracené hmotnosti pak jsou svaly. Ne slanina. To na první pohled nezní tak špatně. Vždyť nemusím vypadat jako Švárcenéger. Zda? Problém je v tom, že svaly jsou to, co způsobí, že člověk může stát, chodit, sedět, psát. A já jsem se hubnutím zbavil možná i 20% této síly. A už ani předtím jsem nebyl žádný atlet. Tělocviku jsem se vyhýbal.

Není divu že jednoho rána po zhubnutí jsem při náročném vstávání z měkkého matrace v posteli pocítil prudkou bolest v zádech. A tak jsem se tuším ve věku 37 let seznámil s pojmem hernie disku. Zakrátko následovala další.

Do té doby jsem o bolestech křížů jen poslouchal. Smál jsem se z toho, že když někoho sekne v zádech tak pak dělá různé směšné pohyby. A věru, ty směšné pohyby se hned a sami naučíte dělat. Stačí, když vás sekne v kříži. Bolest zad je dobrý učitel. Donutila mě sednout si každou chvíli na lavičku jako kdybych byl senior. Bolest zad dokáže divy!

Samozřejmě následovalo leštění klik. Neurologie, ortopedie, rentgen, rehabilitace … Z lékárny se pašovali igelitky plné léků, které velmi nepomáhaly.

Škoda, že tehdy jsem už nevěděl to, co dnes. Namísto čekání, jestli mi různé magnetoterapie trochu uleví jsem mohl hned začít cvičit. Ušetřil bych si léta bolestí, tabletek, marného doufání že tentokrát „ten magnet možná zabere“. Nebo laser. Nebo elektrický proud.

Bolesti hlavy často souvisí s páteří i svaly

Častým problémem u obézních jsou i bolesti hlavy. Ty mohou mít svůj původ v předsunutém držení hlavy. Při nešťastné konfiguraci tak může nastat situace, že vadné držení hlavy může vytvořit tlak v některé krční oblasti a ta může mechanicky škrtit některou s tepen vedoucích do mozku. Mírné zhoršení přítoku krve do mozku může mít různé následky.

Často bývá příčinou bolesti hlavy i ztuhlé svalstvo v oblasti zadní části krku. Nebo na šíji. I zde je pak efektivněji řešit problém s fyzioterapeutem a ne v lékárně.

V dalším článku si Viz také příčiny, proč se bolest zad často objeví.

Samozřejmě, pokud potřebujete rychlou úlevu od bolesti, tak tabletka je přesně k tomu určená. Jenže tabletka přestane účinkovat o pár hodin a příčina bolestí stále trvá. Proto je lepší předcházet bolestem odstraněním příčiny.

Pridajte komentár: