Reciproční inhibice
Pojem reciproční inhibice česky znamená výměnné utlumování ale to také hodně neřekne. Takže pojďme nejdříve po slovech: reciprocita znamená výměna, obvykle v nějakém vztahu. Inhibice znamená útlum. Ve sportu a při cvičení pak jde o situaci, kdy jeden sval pracuje (například biceps zvedá čásku s vínem, nebo činku) a triceps je zatím uvolněn. Jinými slovy se tedy svaly postupně mohou při zátěži střídat.
Většina pohybů, které můžeme s naším tělem dělat zapojuje jen část svalů. Druhá část svalů je v době pohybu uvolněná, nebo dokonce natažená. A přesně to znamená reciproční inhibice. Trenér, který před vámi nebude vzpomínat tento pojem lze použije lépe popíše formát. Řekne, že v těle máme svaly a ty se při různých pohybech mohou stát agonisté nebo antagonisté. A zas tu máme cizí slova. Takže: agonista je sval, který provádí sledovaný pohyb. Antagonista je sval opačný, který by způsobil opačný pohyb.
Teď už asi nervózní díváte, jestli jste opravdu na webu o hubnutí. Nebo Veselému definitivně začalo jebat. I když to s tou pomlázku nevím zcela vyvrátit ani potvrdit, znalost reciproční inhibice se vám sejde. Ukážu jak.
Už jsme ji zmiňovali v článku o SM systému. V tomto článku si podíváme dvě nové videa a ukážeme si příklad, jak víte tyto znalosti využít v konkrétní praxi.
Zkrácené svaly se dají uvolnit právě v reciproční inhibici
Sedavý život, ale i jednostranná pracovní či sportovní zátěž mají jednu věc společnou. Zkracují se různé svaly v těle.
Příkladem může být člověk, který pracuje sedavým. Po práci si dá kolo. Večer posedí u televizoru. Všechno to způsobuje, že – laicky řečeno – svaly vpředu jsou zkráceny a tuhé. Svaly na zadní části těla natažené a slabé.
Nanic je to, že:
- Nepravidelně fungující svaly vás postupně a nenápadně začnou formovat do nepřirozené polohy.
- V nepřirozené poloze přetěžujete klouby, protože provádíte pohyb v jiných úhlech, než byste normálně měli.
- Postupně se obvykle začne měnit zakřivení páteře. Tím vzniknou místa, která se oslabují a později mohou být zdrojem bolestí zad.
- Často nastává situace, kdy svaly už nejsou schopny reciproční inhibice. Stres a zkrácení způsobí, že zádové svalstvo se vůbec nerelaxuje. Pak je bolest zad jen otázkou času.
To vše se děje tak pomalu, že si nevšimnete žádné změny. Upozornit vás může lékař nebo fyzioterapeut.
Na tomto videu se podívejte (4 minuty) jako doktor Smíšek mluví o principech reciproční inhibice. Pro nás nejzajímavější je to, že cvičení SM Systém je schopno v jednom cviku zároveň kombinovat
- trénink jednoho svalu (agonistu) nebo skupiny svalů
- relaxaci až strečink svalu (antagonisty) nebo skupiny svalů
To není maličkost. Při cvičení SM Systém šetříte čas. Kdybyste chtěli cvičit klasicky, museli byste
- cvičit nejdříve cvik,
- pak cvičit strečink.
Z pohledu času je proto výhodnější spojit to do jednoho cviku. Navíc ukazuje se, že natažení svalu je mnohem efektivnější ve chvíli, kdy jeho antagonista právě pracuje.
Ještě jedno video s ukázkami, jak to využít například při chůzi nebo při běhu.
Tolik teoretická část. Nyní se Posuňme do praxe.
Pokud budete cvičit různé izolované cviky, obvykle to zároveň znamená, že necvičíte „ty opačné svaly“.
- Často vidíme cvičit ženy sklapovačky, ale méně už cvičí zadní spodní záda.
- Muži rádi cvičí benchpress (prsa) ale necvičí nic na mezilopatkové svaly.
- Oblíbené jsou dřepy, ale méně často vidíte lidi cvičit zadek.
Výsledek je, že z posilovny vychází člověk zhruba ve stejném stavu, v jakém do ní vstupoval. Pokud jste půl dne řídili a půl dne seděli v autě, budete mít zkrácené prsní svaly. Na tréninku by bylo lepší zatížit dříve zádové svalstvo a prsa pouze pořádně natáhnout.
Podobně jednostranně se nám tělo bude zatěžovat i při obezitě. Velké břicho je třeba nějak kompenzovat, jinak by vás převážilo. Proto obézní člověk má nepřirozené držení těla. Po zhubnutí se tyto pohybové návyky obvykle neupraví, ale ještě více zdeformují.
Cvičení SM Systém umožňuje v časově velmi koncentrované podobě skloubit několik cviků najednou. Při jediném cviku zároveň posilujete i relaxujete. Je to časově velmi efektivní.
- Funguje to pro důchodce, aby se lépe hýbaly a byli soběstační.
- Funguje to pro lidi s bolestmi zad, aby se jí zbavili.
- Funguje to při skolióze, která se tak dá zmírnit.
- Funguje to u vrcholových sportovců, kteří se díky tomu cvičení po zranění vědí dostat do formy.
- Dá se díky tomu vítězit v kulturistice.
Tak řekněte jeden důvod, proč by to nemělo fungovat i pro vás? Je to cvičení, které lze použít pro zdravých ke zlepšení, ale i pro nemocné na léčení.
Jediné, co musíte vědět je správná technika. Tu vás naučí fyzioterapeut. Na první pohled to totiž vypadá jen jako „blbé“ potahování lan. Ve skutečnosti jde o poměrně náročné cvičení, jehož hlavní účinky vůbec není vidět, pokud si díváte třeba video. (Proto se vám asi nepodaří naučit se to správně jen podle videa).
Jako vybavení potřebujete jen jedny lana. Rok až dva budete cvičit se zelenými, ty stačí. Nejdříve se ještě používá i černá prodlužovačka, takže tah lana je velmi slabý. Jak budete sílit, můžete cvičit bez černé koncovky. Později, pokud fyzioterapeut uzná, že můžete, přejdete na hnědé lano. Nazývá se také fitness. Má silnější odpor a je určeno pro zdravých.
Právě posouzení toho, kdy si můžete dovolit zvýšit sílu tahu lana se určuje i podle toho, jak a zda je vaše tělo schopno dosáhnout reciproční inhibici. Při cvičení s nejmenším odporem obvykle dokáže cvičit každý tak, že neaktivní svaly zůstávají nezapojené. To je cíl, i účel. No kdyby odpor byl příliš silný (například fitness lano pro začátečníka) tak to nebude fungovat. Příliš silný tah by způsobil, že tělo by si pomáhalo i zapojením svalů, které mají zůstat v inhibici. V té chvíli se ale cvik stává silovým cvičením a to je něco, co nechceme!
Při správně zvoleném cvičení pak dosáhnete to, že posílíte svaly, které potřebujete a zároveň uvolníte svalové skupiny, které vám brání dosáhnout zdravé držení těla a vhodné cvičení. Tento proces je postupný a výsledky budete pozorovat spíše na ploše měsíců.