SM systém doktora Smíška
Dnes se již začíná více mluvit o SPS metodě doktora Smíška. Asi chvíli potrvá, než se nový název vžije. Jde o cvičení s lanem, kde lano není největší investice.
Největší investicí je váš čas. Pokud budete cvičit pár minut denně, můžete počítat s tím, že se vám podaří předejít bolestem páteře.
Pokud jste ještě žádné bolesti neměli, nebude se vám asi chtít věnovat čas cvičení. Doporučuji vám, poučte se na chybách druhých a obětujte ten čas. Poraďte se s fyzioterapeutem. Může vás upozornit, že na vaší postavě něco není zcela v pořádku a pak cvičením můžete vznikající problém zastavit. Dokonce tak, že se nakonec nemusí podepsat pod pozdější potíže!
Pokud již bolesti zad máte, toto cvičení vám může pomoci se jich zbavit.
Podrobnější informace o hernií disku v přednášce doktora Smíška.
V případě, že již máte s páteří potíže, cvičení už nebude preventivně. Už to bude jiná sestava cviků zaměřena nejdříve na léčbu. A tam budete muset zpočátku cvičit více. Pokud se chcete čelit na frekvenci 3 krát denně po půl hodině, tak zhruba za tři dny nebo do týdne byste měli být bez bolestí. Zhruba do měsíce až tří by se vyhřeznutí plotýnka měla úplně vstřebat. Bez léků, bez operací, bez obstřiků.
Doktor Smíšek během ukázkového cvičení SM systém.
To znamená že pokud obětujete tomu cvičení čas, po třech měsících správného cvičení už nebudete na snímcích mít nález, jen zahojené místo. (Bohužel, plná funkce poškozené ploténky se už neobnoví.) Obsah ploténky, který tlačil na nerv a spoluspôsoboval bolest se vstřebá. Mnohé z příčin vzniku problémů s páteří související s vadným držením těla a oslabenými svaly se začnou zlepšovat, takže bolesti páteře se pravděpodobně nebudou opakovat.
Pokud má vaše páteř znaky problémů au lékaře jste zaslechli slova jako hyperlordóza, kyfóza či skolióza, to také není dobré. Vhodně volenými cviky SM systému (SPS metody) můžete významně zmírnit i tyto problémy. Někdy až do stádia, že vám lékař přestane navrhovat případnou operaci zad.
Otestujte se – základní test SM systému
Pokud ještě nemáte žádné potíže, můžete se poměrně jednoduše otestovat. Klekněte si, raději na měkké podložce jako je karimatka na jedno koleno.
Někdo vám s tím však musí pomoci. Nejlépe poradit se s fyzioterapeutem, protože pokud to budete testovat doma sami, snadno se uchlácholit tím, že se předkloníte. To vidíte na třetím obrázku kde páteř nejde rovnou nahoru, ale šikmo dopředu. Test tedy musíte dělat vzpřímení s pánví v normální poloze. Na obrázku je zelenou barvou vyznačeno, že pokud byste si za záda dali koště, nebo jinou tyč, měl by se jí dotýkat víceméně celá záda. V bederní oblasti může být prostor na dva prsty a dolů se musí dotýkat metly spodní část páteře. Tím víte říci, že záda máte rovný.
Pokud již víte být ve správné poloze, můžete začít měření.
Nyní nic neměňte, jen se začnete posouvat dopředu. Nesmíte se předklonit, nesmí se zaoblit záda, nesmíte povolit pánev. Pocítíte zřejmě tah zejména v oblasti stehna.
Měření provedete tak, jak znázorňuje zelená čára.
- Ramenní kloub, pánevní kloub a koleno na začátku cvičení mají být pod sebou.
- Pak se posuňte. O kolik centimetrů víte posunout tělo? Mezi kolenem a vertikálou z pánve změříte vzdálenost. (Červená šipka.)
Pokud vás to pustí asi 20 centimetrů, je to ideálnyvýsledok. Mnoho lidí se však do té polohy nedostane. Já jsem začínal mínus několik centimetrů. To znamená jinými slovy, že jsem se nedokázal dostat ani do základní polohy.
Pokud tento testovací cvik nedokážete udělat, měli byste počítat s tím, že bolesti zad vás dříve nebo později prostě čekají.
reciproční inhibice
Pod tímto hrozivě znějícím cizím dvojslovné se skrývá další tajemství cvičení SM systému proti bolestem zad. Svaly jsou v těle organizovány tak, že vždy jedna svalová skupina je aktivní a druhá „na opačné straně“ pasivní.
Zdravý člověk například při chůzi bude na střídačku (tedy recipročně) utlumovat (inhibovat) některé svaly, zatímco jiné svaly bude aktivovat. Jinými slovy tedy dokud jeden sval pracuje, druhý se uvolní. Tak to v těle má fungovat.
Pokud máte bolesti zad, je dost pravděpodobné, že máte ztuhlé zádové svalstvo a velmi slabé břišní svalstvo. Při chůzi pak dokonce můžete pro kontrolu i nahmatat, že máte stále napětí v zádovém svalstvu a břicho je poměrně volné. Mělo by to být ale přesně naopak! Výsledek známe – bolest zad.
Možná se vám na první pohled nemusí zamlouvat, že jen taková hloupost jako přetížený sval může bolet. Nevadí. Nevěříte? Zkuste si toto: dejte si do ruky pár knih a předpažte. Držte. Svaly, které tak zapojíte jsou v napětí. Zakrátko vás začnou bolet. Pokud budete držet déle, začne se vám ruka třást. A ještě chvíli a pak vám svaly selžou. Ať chcete, nebo nechcete, knihy neudržíte.
Teď si to promítněte na záda. Normálně při chůzi má větší část síly přecházet od lopatek spirální přes břicho k zádi a vnější boční části stehna a vnější částí nohy dále k zemi. Jinými slovy – hodně zapojených svalů. Jak se pohnete, síly by se měly „přepnout“ na jiné svalové skupiny. Ty předešlé se práva mohou „nadechnout“ a odpočinout si. I když možná ani ne na seknudy, pokud je řeč o chůzi. Ale střídání svalů a svalových skupin dává sílu.
My ale máme obvykle oslabené břicho, hýždě a mezilopatkové svaly. Z toho vyplývá i špatný postoj těla. Síla tedy neprochází spirální mnoha svaly přes celé tělo. Jde rovně dolů přes zádové svalstvo do vnitřní části břišní dutiny kde je těsně před páteří ukrytý sval zvaný psoas. Odtud síla jde dolů přes zadní části stehen a lýtka. To vše jsou spíše Vass svaly, které budou trvale zatíženy mít tendenci zkracovat se. Tu část síly, kterou měli nést střídavě několik svalové skupiny musí najednou zvládnout jen malá skupina a to ještě ta, která k tomu není určena. Není divu, že vás pak začne bolet záda často iv situaci, kdy páteř ještě není poškozena, ale jen namáhána.
Proto je vhodné, abyste cvičili takové cviky, které rozvíjejí svalové skupiny komplexně. Agonistů i antagonistů – to znamená abyste při chůzi či jiných činnostech pravidelně střídaly jednou jednu skupinu svalů o chvíli skupinu opačnou. To je nejen prevence bolestí zad, ale zajistí vám to lepší výkonnost.
SM systém cvičení
SM systém je název metody cvičení podle doktora Smíška. Původní název SM (Smíšková metoda) se již změnil na současný název SPS metoda (kde SPS znamená spirálních stabilizace páteře). V článku však používám starý název SM systém, nebijte mě za to. Jelikož při hubnutí se tato technika vyplatí cvičit, věnuji se jí podrobněji. Jaký má SM Systém vliv na hubnutí si povíme v závěru článku.
Cvičení Smíšková metodou vypadá na první pohled jako docela jednoduché až primitivní potahování lan.
Na záběru příklad jednoho z cviků na skupinovém cvičení. Ve středu doktor Smíšek.
Jiný cvik. Při těchto cvičeních se zpravidla pracuje s velmi nízkým odporem. Lano klade odpor asi jako kdybyste drželi láhev minerálky.
Principem cvičení SM systém však není potahování lan, jak by se mohlo zdát na první pohled.
Cviky na bolest křížů
Důležitější část práce při cvičení je dýchání a držení postavy. Na tomto obrázku budete vidět jeden z cviků.
Vlevo ho cvičím tak, jak bych ho cvičil podle videa nebo podle knihy. Nevšiml bych si, že mám nohy ve špatném postavení, záda prohnutý právě tak, jako bychom nechtěli (diví se někdo že s takovou páteří mě bolí v kříži?) As hlavou předsunutou jako želva. Na pravém záběru fyzioterapeut kontroluje alespoň trochu normální polohu těla a až poté se může začít cvičit tak, aby to mělo účinek.
Cviky SM systému jsou komplexní av každém jednom cviku se kombinuje najednou několik cviků najednou. Díky tomu může být cvičení poměrně krátké a přitom je účinné.
Cviky na bolavá záda
I v případě, že máte bolesti zad, můžete tato cvičení provádět. Pomohou vám od bolesti. Pokud je bolest silná, fyzioterapeut vás posadí na židli. SM systém cvičení se dá začít i tak. Později, když vás to bolet přestane, můžete se postavit.
Jakmile se váš bolavá záda trochu vzpamatuje, cvičení se začne rozšiřovat.
Na záběrech doktor Smíšek ukazuje principy, jak má vypadat chůze. Opět jde vlastně o maličkosti, které si člověk normálně nevšimne. Jako pomůcka se používají hole, které vás donutí, abyste při chůzi s palcem šli do vnější rotace. Důležité je správné postavení pánve, rotace hrudní části páteře, poloha ramen …
Možná si kladete otázku, proč namísto toho jak vypadá SM systém cvičení mluvíme o chůzi. Ale právě o to jde – cvičením se vlastně připravujete na to, aby vaše tělo mohlo chodit v poměrně zdravé poloze.
Bolavá záda totiž ošetříte i základními cviky SM systému. Ale to je jen první fáze, aby se zahojilo zranění.
Cviky na uvolnění krční páteře
Cvičení SM systému pomáhá i při bolestech krční páteře a hlavy. Tyto dvě „věci“; totiž mohou být také spojeny a souvisejí jedna s druhou.
Krční chrptica není výjimkou a může se v ní vytvořit stejná hernie disku, jako v kterékoli jiné části. Pak jsou bolesti nepříjemné a ztrpčují život.
Pokud potřebujete uvolnit krční páteř, doporučuji vám raději se poraďte s fyzioterapeutem. Jsou na to sice cviky, ale výrazně pomůže, pokud na úvod s vámi terapeut projde některé uvolňovací techniky. Krční páteř může být laicky řečeno „ztuhlá“ ;. Ale ve skutečnosti samotná páteř není ztuhlá. Ztuhlé je svalstvo v oblasti krční páteře. Některé svaly jsou často velmi zkrácené, jiné natažené av napětí. To lze mobilizovat pomocí manuálních technik a následně pak rehabilitačním cvičením posílit. Není to běh na krátkou trať, ale dá se to.
A vyplatí se cvičit SM systém i proto, že uvolnění krční páteře často pomůže i s bolestmi hlavy.
Cviky proti bolesti hlavy?
Možná to zní absurdně, že na bolest hlavy by mohlo „fungovat“; cvičení SM systému. Ale dává to smysl.
Bolest hlavy souvisí často s tím, že hlavu máme ve špatném postavení – je předsunutá. A to předsunutí zas je zapříčiněno tím, že některé svaly … Přesně to co jsem psal pár řádků výše se dá zopakovat. Následky?
Trvalé napětí svalů zejména na boční a zadní straně krku. Jaké má následky trvalé napětí svalů, to si můžete snadno vyzkoušet. Předpažte ruku a držte v ní ze dvě knihy. Nehýbejte, jen držte. Tím dosáhnete napětí svalů v ruce. Které svaly to jsou? Počkejte tak 30 sekund a zjistíte, že se ty svaly ozvou narůstající pálivou bolestí. Něco podobného se děje i v krční oblasti av oblasti hlavy, kde jsou svaly v trvalém napětí.
Nesprávné, předsunuté držení hlavy způsobí, že tepny vedoucí normálně směrem přímo nahoru do mozku teď jdou jen šikmo a ještě mohou být i stisknuto. Může to zhoršovat průtok krve a už i to stačí k tomu, aby se objevila bolest hlavy.
Skolióza páteře – cviky
I skolióza lze pomocí SM systému ovlivnit. Samozřejmě, čím dříve se s tím začne, tím lépe. O skolióze a její ovlivněni SM systémem říká doktor Smíšek v této přednášce.
Viz také tento záznam.
Skolióza tedy může začít vznikat postupně jako určitá nerovnováha, která se později bude zhoršovat. Naopak pak platí, že pokud přidáte vhodné kompenzační cvičení, skolióza se může začít postupně lepšit. Doktor Smíšek na ukázkách pacientů ve videu ukazuje, jak dokázalo cvičení u mladého muže se skoliózou odvrátit potřebu operace. Stačilo k tomu cvičit o prázdninách SM systém …
Samozřejmě, svícení už pak bude muset být dlouhodobé, protože skolióza je dlouhodobý problém. Je však rozdíl, zda člověk díky cvičení a obětování času námahy funguje víceméně normálně, nebo necvičí a dopracuje se k bolestem a invalidnímu důchodu.
SM systém kurzy
Kurzy SM systému se dnes konají stále častěji.
- Kurzy SM systému pro pacienty jsou určeny na nácvik správné techniky cvičení. Při nich se člověk s bolestmi naučí co má dělat a za nějaký čas se vyléčí. Na těchto kurzech se nepoužívá odborná terminologie, spíše se cvičí a ukazuje s jak na to.
- Kurzy SM systému pro fyzioterapeuty, trenéry a odborníky. Zde se používá odbornější terminologie. Kurzy jsou zaměřeny na vzdělávání těch, kteří pomocí SM systému chtějí pomáhat lidem, kteří mají bolesti. Učí se jako rozposnať svalové problémy, jak dělat uvolňovací cvičení a jak naučit techniku cvičení. U nás na Slovensku jejich často organizuje AF Rehab (nejen v Bratislavě).
Kurzu SM systému vede někdy doktor Smíšek, který chodí přednášet i na Slovensko.
Záběr z kurzu manuálně techniky v závěsech.
Doktor Smíšek ukazuje různé způsoby jak může mobilizovat různé svaly. Na kurzu SM systému se pak účastníci tyto techniky učí správně provádět. Těmito cvičeními se v případě bolesti zad pacientovi často uleví mnohem rychleji. Díky tomu, že ztuhlé svaly se uvolní, pacient při cvičení může rychleji dosáhnout správnou pozici těla.
Na kurzech SM systému se účastníci učí i správnou techniku chůze. Ta se pak později stane základem léčby výhřez meziobratlové disku.
I když tedy cvičení SM systému vypadá jednoduše, je to účinná pomoc.
SM Systém a hubnutí
Jak jsem psal již jinde, pokud jste se rozhodli zhubnout, budou se ve vašem těle odehrávat různé změny.
- V ideálním případě budete hubnout jen tuková tkáň. Ale kdy dosahujeme ideální stav? Stačí to trochu přehnat s dietou a může se stát, že zhubnete i něco ze svalů. To pak oslabí vaše správné držení těla.
- Pokud jste tlustí, nestojíte normální, ale tak, abyste vyvážili několik desítek kilo tuku.Tento stav na ploše let ovlivní i vaše držení těla. Po zhubnutí se to už nezmění.
Proto je vhodné, aby jste jako rehabilitační program při hubnutí cvičili i SM systém. Je to levné, dá se cvičit i doma a posílí to svaly, které potřebujete.
Milena 4. listopadu 2019
Moc mě váš článek zaujal .Jsem rok po operaci plotýnky , při poslední kontrole na MR.mi bylo zděleno,že se mi pod jizvou udělaly pooperační srůsty a ty mi nyní tlačí na obě strany páteře.Co myslíte,pomohlo by Vaše cvičení a nebo se už musím smířit s bolestí?
Miro Veselý 4. listopadu 2019
Milena v tomto vám môže poradiť len lekár, alebo fyzioterapeut. Ani lekár by vám však nadiaľku nevedel povedať. Ja ako laik a tiež pacient ktorému táto metóda pomohla od bolestí by som odporúčal nezmierte sa s bolesťou. Ak vám to stav dovolí, cvičte, ale pod kontrolou fyzioterapeuta.