Nechci jíst zdravě, jenom málo

Hubnutí ilustraceTaktika zmenšení porcí a ne změny druhů jídel může být pro někoho lákavá. Má výhody i nevýhody.

Jídla, která jsem si dopřával a díky kterým jsem i přibíral, byla mimořádně chutná. Nelíbila se mi představa, že bych měl nějakou trávou nahradit grilované kuře. To se raději na nějakou dietu vykašlu – řekl jsem si. Jestli i vám připadne nesnesitelnou představa, že byste všechno staré zrušili a všechno změnili, můžete na přechodné období přejít na režim, ve kterém byste jedli svoje oblíbená jídla, ale v omezeném množství.

Jestliže jsem dříve snědl 200 gramů brynzové pomazánky a 6 rohlíků, po přechodu na hubnutí jsem se spokojil s půlkou rohlíku a dvěma čajovými lžičkami pomazánky. Díky lékům mi to stačilo, ale takový stav není normálně lehce udržitelný. Jídla, která se dají označit jako nezdravá, jsou pro redukční režim velmi nevýhodná. Stačí jich sníst velmi málo a dost – víc už nesmíte.

Je naprosto jasné, že když si dáte k obědu své oblíbené jídlo v opravdu malém množství, nezasytí vás. Jen přijmete energii. Oběd skládající se z kousku kůže stehna z grilovaného kuřátka, několika lžiček vašeho oblíbeného sladkého pudinku a půl litru koly vás neuspokojí.

Za chvíli máte zase hlad – a co teď? V těle už máte obědový příděl energie, cokoli dalšího spolknete, bude potřeba vysportovat (komu by se chtělo?) nebo se smířit s tím, že dnes jste opět nezhubli. Krom toho nelze v reálném čase „vysportovat“ dva řízky s vajíčkovým salátem a dort.

A navíc, dobroty se neodměřují snadno. Když mi zmrzlina chutná, nespokojím se s jednou lžičkou. Vždyť je zde celý kilový kelímek… Stojí zde teď, přede mnou. Dietu tedy můžete zahájit pouze rázným snížením porcí. Myslím si ale, že po pár dnech zjistíte, že vám takový stravovací systém nevyhovuje.

Zkuste do něj přidat některý z prvků racionální výživy. Nemusíte najednou všechny – velké změny má málokdo rád.

Zkuste k malé porci „nezdravého“ jídla přidat jeden či dva kusy zeleniny. A pozorujte, co se bude dít.

Možná vás příjemně překvapí, že po jídle dlouho nebudete hladoví – to se počítá. Na odpolední svačinku můžete žaludek oblafnout třeba paprikou a kouskem sýra tofu. Spláchněte to nějakou neslazenou vodou a zjistíte, že do večeře to dotáhnete celkem hravě.

Nedělejte závazky z takových rozhodnutí. Nemusíte se zapřísahat, že již nikdy nevezmete do úst něco nezdravého. Prostě zkuste svůj jídelní lístek postupně měnit a pozorujte, co to s vámi dělá. Možná zjistíte, že poté, co si dáte nějakou sladkou sušenku, víc sníte. A když se to už dozvíte, stačí si položit otázku – vyplatí se mi jíst sušenky? Nikoli.

Díky takovým zkouškám možná nějak „potichu“ přejdete na racionální výživu celkem sami od sebe. Ne pouze proto, že jíst zeleninu a bílkoviny je zdravé. Ale proto, že se vám to vyplatí – netrpíte pak pocity hladu. Racionální způsob stravování umožňuje velmi malé porce a přitom soustavný pocit sytosti. Budete tak hubnout a budete celkem spokojení.

Co je to vlastně zdraví?

Zdraví se definuje jako stav bio-psycho-sociální rovnováhy. Česky to znamená, že pokud tělesný stav, duševní pohoda a mezilidské vztahy jsou v pořádku, člověk je spokojený. Můžete si to představit jako trojúhelník. Kdy kterákoliv část není v pořádku, obvykle se zhorší i ostatní složky.

  • Pokud si zlomíte nohu, je to narušení tělesného zdraví. No omezí to i váš psychický stav, protože jste frustrovaní. Často se zhorší i sociální kontakt, protože nemůžete chodit tam, kam předtím.
  • Pokud se z nějakých příčin (například porucha funkce štítné žlázy) u vás objeví deprese, zhorší se vaše psychická pohoda. S depresí se přidá zpravidla zhoršení spokojenosti s mezilidskými vztahy. Často se přidají tělesné psychosomatická onemocnění.
  • Pokud vás opustí partnerka (partner) tak vás to může zranit. Je to narušení sociální pohody. Zhorší se i váš psychický stav, může následovat deprese. To často sníží imunitu a snadněji onemocníte i na nějakou tělesnou nemoc, třeba virózu.

Proto za zdraví označujeme vyvážený stav všech tří bodů. Ideální stav harmonie a pohody nemá nikdo.

  • Málokdo je dokonale tělesně zdravý.
  • Psychická pohoda se také dosahuje těžko.
  • Vztahy s druhými také nejsou nikdy dokonalé.

Ale zdraví znamená schopnost dosáhnout rovnováhy těchto tří bodů. Ne ideální stav. Proto jsou i jiné pokusy jak definovat zdraví. Například jako stav schopnosti řešit a zvládat situace, které přináší život. Jste tedy zdraví, pokud dokážete být v životě spokojeni, i když důvody na špatnou náladu by se našly. Z toho budeme vycházet i při nastavení životního stylu. Budeme se snažit dosáhnout rovnováhy. Jak?

  • Strava, pohyb a relaxace se postarají o to, aby vaše tělo fungovalo správně.
  • Dobře fungující tělo a pozitivní naladění mysli (příjemní lidé, zvládání stresu, omezení negativních lidí a zpráv) posílí vaši spokojenost.
  • Pozitivní naladění a stoupající kondice zvýší vaše sebevědomí. To posílí vaše mezilidské vztahy. Budete příjemnější, oblíbenější společníci.

Zpočátku to však bude dost nepohodlné. Tak, jako každá změna.

Jednu věc však kontrolovat velmi nemůžete. Neovlivníte, co udělají druzí. To je jejich rozhodnutí a vy nad tím máte jen malou moc.

Někdy se mě ženy ptají: Jak přimět manžela aby zhubl? Odpověď je snadná. Nepřimějete ho. Mnoho mužů si neuvědomuje, že jsou obézní. Mají pocit, že tak je to zcela v pořádku. Mnozí ani nevědí, že jsou pro vlastní manželky už jen málo atraktivní. Možná taková informace by jejich motivovala. Ale je těžké něco takového říct manželovi „do očí“.

Po zahájení hubnutí si veďte deník a ptejte se sami sebe na základní otázky. Cítíte se lépe? Jste vitálnější? Zmizela chuť na sladkosti? Máte dost energie? Tlak krve směřuje k normě? Tepová frekvence v klidu mírně klesá? Pak je asi všechno v pořádku. Doporučuji vám iu lékaře kontrolovat alespoň základní vyšetření. Pokud se vám hodnoty blíží k normálu, je vše v pořádku.

Pokud se po zahájení hubnutí objeví jakékoli nové potíže, tak bez odkladu navštivte lékaře.

Průjmy, zácpy, špatné trávení, častější únava, kožní problémy (vyrážky, ekzémy), slabost, změny menstruačního rytmu a jiné problémy jsou vždy varovné.

Občas se totiž stane, že lidé nesprávně porozumí doporučením a pak hubnou chybně. Například máte sníst 80 gramů rýže, ale nevšimnete si, že v syrovém stavu. Pokud si dáte tolik vařené rýže, budete mít málo energie a pocítíte únavu.

Minimální a maximální účinná dávka

Je dobře znát tyto dva pojmy.

  • Minimální účinná dávka znamená, že k dosažení efektu potřebujete určitou dávku. Pokud si dáte dávku menší, nedostaví se žádný efekt.
  • Maximální dávka je pak informace o tom, kdy přestat. Vyšší dávka může přinášet různá rizika, nebo problémy. Ne lepší efekt.

Podívejme se na několik příkladů.

  • Reklama často říká, aby sportovec do svalů „natlačil“ bílkoviny. Ať svaly rostou. Zní to dobře. Ale ve skutečnosti vyšší dávka bílkovin nezpůsobí lepší růst svalů. Amatérští sportovci pak v dobré víře kupují drahé kulturistické bílkoviny. Jediné, co jim však z toho roste, je břicho. Ve skutečnosti stačí optimální dávka bílkovin a vaše svaly i bříško budou zcela v pořádku.
  • Chcete-li růst svalů, potřebujete jejich zatížit. Pokud si zacvičíte jen málo, sval nedostane dostatečný impuls. Zde musíte překonat určitou minimální dávku svalové práce. Jakmile ji na tréninku překročíte, impuls byl vyslán. Sval bude růst. Už nemusíte dávat další těžké cvičení. Příliš mnoho tréninku by mohlo dokonce škodit, protože byste nestačili regenerovat.
  • Pro dosažení hubnutí stačí, abyste svůj energetický příjem snížily jen trochu oproti normální potřebě. Možná o malou porci jídla za den. Nebo při normální stravě můžete přidat hodinku rychlé chůze. To stačí. To je minimální a zároveň i účinná dávka. Pokud to přeženete a snížíte denní příjem na polovinu normální potřeby, poškodíte si zdraví.

Vždy se proto zajímejte o to, jakou dávku potřebujete, abyste dosáhli svého cíle s co nejmenší námahou a investicí. Netřeba dělat více. Ale obvykle nemá smysl dělat ani méně.

V lidském těle neplatí pravidlo „čím více, tím lépe“. Platí pravidlo „tolik, kolik je třeba, ne mnohem víc, ani méně“.

Hubnutí je pro zdravých

Než začnete s hubnutím, zajděte ke svému lékaři. Požádejte ho, aby posoudil, zda můžete hubnout. Asi vám udělá několik vyšetření. Do té doby nehubněte, ani neměňte svůj životní styl. Každé dva měsíce vám lékař bude moci vyšetření zopakovat. Díky tomu uvidíte, jak významně se vám zlepšilo zdraví. Ověříte si, že všechny pokyny plníte na jedničku.

Položte svému lékaři následující otázky:

  • Není moje obezita spoluspôsobená některým onemocněním?
  • Neužívám léky, které obezitu mohou podpořit, nebo vyvolávat?
  • Je pro mě vhodné začít teď hubnout?
  • Plánujme přejít na nízkoenergetickou, vysokoobjemové stravou s vyváženým příjmem živin a balastních látek. Jíst budu kolem 8 300 kJ denně. Je to v pořádku?
  • Plánujete do života zařadit sport, zejména rychlé procházky. Mírně zatížení, mírně tempo. Objem 6 až 14 hodin týdně. Později možná trochu víc. Je to v pořádku?
  • Plánujete přejít na pestrou stravu. Nejsou nějaké omezení, nebo potraviny, které byste měli z jídelníčku vynechávat?

Pokud se vám lékař nemá čas věnovat, změňte lékaře. Efektivní může být poradit se i ve specializované ambulanci zaměřené na poradenství a životní styl. U nás je to Ambulance klinické výživy, web www.akv.sk. Nebo některá obezitologické poradna.

Nezačínejte hubnout na vlastní pěst!

Tlustý člověk nefunguje stejně, jako štíhlý a zdravý. Je třeba s tím počítat. Mnoho tlustých lidí má zdravotní komplikace. Nejčastější jsou:

  • Vysoký tlak, potíže s páteří, koleny. Při těchto problémech musíte volit opatrněji pohyb.
  • Cukrovka vyžaduje dodržet speciální stravu a velmi opatrně nasazovat pohybovou aktivitu.
  • Alergie na potraviny, migréna, trávicí potíže, žaludeční vředy, zda gastroezofageální reflux často znamenají škrty v jídelníčku. Nemůžete jíst cokoli.
  • Epilepsie – na ni třeba pamatovat při ladění sportovní aktivity.
  • Při potížích se slinivkou nemůžete jíst ořechy a semena.
  • Při revmatoidní artritidě vám lékař asi doporučí vyhnout čokoládě, kakau, červenému masu a některým druhům zeleniny.
  • Pokud užíváte léky na ředění krve, nebo některé protizánětlivé léky, lékař vám asi doporučí vyhýbat se kořenů jako kari – obsahuje kurkumu. I při problémech se žlučníkem.
  • Pokud jsou potíže se štítnou žlázou, někdy je třeba omezit zelnou zeleninu.
  • Grapefruity ani pomelo se při některých lécích nesmí jíst vůbec.
  • Některé léky proti depresi se nesmí kombinovat s některými potravinami (parmazán, fazolky, feferonky) jinak hrozí riziko vážného nárůstu tlaku krve.
  • Stavy po úrazech nebo pruh mohou vyžadovat speciální přístup k pohybové aktivitě.

Zdravotní stav tedy třeba před hubnutím vzít v úvahu. Váš lékař vás upozorní na co si dát pozor.

Navíc je mnoho různých léků, které mohou podpořit vznik obezity. Podrobně jsem je popsal v knize Jak jsem zhubl 35 kilo, takže zde jen bleskově. Léky mohou způsobit:

  • Zvýšení chuti k jídlu.
  • Snížení výdeje energie.
  • Vyvolávat zvýšenou tvorbu tukové tkáně.

Proto jděte k lékaři a konzultujte všechny léky a výživové doplňky, které užíváte, nebo jste užívali.

Požádejte o vyšetření

Před hubnutím je dobré znát

  • Klasické vyšetření jako krevní tlak, cukr, cholesterol, triacylglyceroly, štítná žláza budou dobrým základem. O ostatních rozhodne lékař.
  • Je dobré dát si vyšetřit i vitamin D. Jeho nedostatek je častý a může způsobovat mnoho potíží. Například horší imunitu.
  • Spyroergometria je důležitá pro lidi, kteří mají potíže se srdcem. Při tomto vyšetření se dozvíte, při jaké zátěži je pro vás nejvýhodnější cvičit.
  • Měření složení těla. Je dobré vědět, kolik máte v těle tuku a aktivní hmoty.

Správný pohyb a vhodná strava jsou k mnoha zdravotní problémy účinnější než používání léků. Léky se totiž v případě „civilizačních“ chorob často jen „hasí požár“. Životním stylem můžete ovlivnit přímo příčiny. Dnes často slyšíte názory, že farmaceutický průmysl nás chce mít nemocných. Ať jen užíváme jejich léky proti cholesterolu, na snížení tlaku a podobné. Jistěže, tento byznys existuje.

Ale lékaři nám také často doporučují, abychom se stravovali zdravě a pravidelně cvičili. Poradit si však dá jen malé procento lidí. A jen malé procento z těch, co si dají poradit vytrvají při vhodném životním stylu i dlouhodobější.

Dříve, než tedy začnete proklínat farmaceuty, jak na nás rýžuje: velkou většinu léků na „civilizační“ choroby nemusíte užívat. Stačí, když se budete chovat jinak. Máte vysoký tlak, cholesterol, diabetes, bolesti hlavy a zad? Vhodnou výživou a pravidelným cvičením lze dosáhnout lépe zlepšení, než léky. Samozřejmě, ne svépomocí, ale až po konzultaci s lékařem.

Jsou však i onemocnění, které se zdravým životním stylem ovlivnit nedají. Pak mohou být léky jedinou záchranou, za kterou můžeme být velmi vděční.

Bohužel často vidíme to, že lidé místo toho, aby změnili životní styl, užívají léky. Onemocnění se jim stále zhoršují. Plus nežádoucí účinky léků k tomu. To však není chyba farmaceutických firem. To je lenost pacientů, kteří jsou za pohodlí a hamburger ochotni platit penězi i zdravím.

Pokud navzdory zdravotním potížím někdo dále přibírá a bere léky, aby mohl jíst klobásy a pít pivo … Opravdu bych v tom nehledal konspiraci a lobby.

Během hubnutí se může měnit dávkování léků

Jak budete hubnout, může se změnit potřeba dávkování vašich léků.

  • Zpravidla se během hubnutí bude zlepšovat krevní tlak.
  • Často se snižují dávky léků na cukrovku.
  • Zlepší se stav astmatu.

Ostře sledovaný cholesterol a triglyceridy se již po půl roce zdravého stravování může dostat z velmi vysokých hodnot na normální. Bez léků.

Pridajte komentár: