Zázračné činky a cvičební stroje

Televize je plná reklam na úžasné přístroje. Stačí jen tři minuty třikrát do týdne a vaše tělo bude zase jako… jako… a na obrazovce se zjeví slečna nebo chlap těsně po dvacítce, kteří nikdy obézní nebyli. Kdo ze čtyřicátníků by nechtěl takhle vypadat? A prsty tlustých se už namáhavě dobývají do úzkého otvoru na telefonním číselníku, aby si objednali nejnovější zázrak.

Mimochodem: Tyto přístroje fungují i nefungují. Funguje to: Celkem vážně to tvrdím – zkusil jsem to. Nějaký „flex“ nebo jak se jmenoval ten zázrak. Na názvu nesejde – prakticky každým rokem je to něco jiného, ale princip je pořád stejný – zaplaťte nám pár tisíc, trochu si zacvičte a zhubnete. Na rovinu – nepotřebujete vypláznout několik tisíc, pakliže chcete cvičit. Ono opravdu stačí cvičit pár minut denně a na vaší postavě se to pozitivně a viditelně podepíše. … ale nefunguje to: Proč tedy různé cvičící nástroje řadím mezi techniky, které nefungují?

Protože – tlustému člověku se prostě cvičit nechce.

Sám jsem vydržel plné tři týdny. A i to jen kvůli nehorázně vysoké ceně, kterou jsem zbytečně vyhodil za kus plastu. Viděl jsem, že s opaskem se dostávám o dírku dále, fungovalo to. Ale pak se mne najednou jeden den jaksi nechtělo. Tak jsem druhý den cvičil déle. Třetí den se mi zas nechtělo a posléze se drahý plast přesunul pod postel, později na skříň a nakonec za skříň. A tam několik let překážel.

Mistrovská reklama. Oceňuji ji.

Tlustí nechtějí ve svém životě nic změnit. (No … Chtějí, ale nechce se jim.)

Na této větě si můžete klidně založit živnost a zbohatnete. Stačí sugestivní říct, že máte recept, jak zhubnout bez námahy. V té chvíli vás obstoupí zástupy tučných a rádi zaplatí za možnost vyzkoušet, zda právě váš postup není náhodou právě tím vytouženým zázrakem, který by umožnil:

  • Jíst, kolik chci kdy chci a co chci
  • Nehýbat se, nebo jen minimálně
  • hubnout

Takto se dá definovat touha asi každého člověka s nadváhou. Za naději na takový způsob hubnutí jsou tlustí ochotni zaplatit i většinu ze svého příjmu. Po několika měsících zjistí, že ten postup, který zkoušeli jaksi na nich nefunguje.

Místo toho, aby rozpoznali jasný podvod, zkusí jinou dietu, či postup.

Proto alespoň orientačně jmenujme některé z postupů, které můžete samozřejmě i sami zkusit, ale neubude z vás. Pouze se zbavíte peněz …

Úprava jídla aby kila šly dolů

Abyste začali hubnout, nejúčinnější bude regulovat stravu. Fakt. Na tom je postaveno mnoho byznys-produktů. Nejčastěji jde o náhradu jídla. Nejezte normální jídlo, ale pijte náš speciální koktejl. Lákavá nabídka. Bohužel, vyvolá ve vás závislost na produktu. Pokud si chcete udržet novou váhu, museli byste stále pít jejich koktejl, jíst jejich krabičkovou dietu, nebo užívat jejich nutriční doplněk. To dlouhodobě obvykle není možné ať už z finančních důvodů, nebo pro jednotvárnost. Proto po takové kúře člověk zase přibere – nic se nenaučil.

Někdy je doporučením i omezení stravy. Tam se pak obvykle nedá prodat jídlo, ale mohou vám prodat skvělou knihu která vám doporučí nic nejíst, nebo jíst málo, nebo jíst podivhodné kombinace jídel. I zde platí – dlouhodobě neudržitelný směr. Hladovka by končila smrtí a dlouhodobá podvýživa vám pouze zpomalí metabolismus, případně naruší zdraví. Po čase to vzdáte as poškozeným zdravím přiberete ještě rychleji, než kdybyste metabolismus měli v pořádku.

Úprava pohybu pro snížení váhy

Další byznys je s vaším pohybem. Nikdo vám nemůže prodat doporučení, abyste denně chodili na procházky. To na hubnutí funguje. Mnohem lépe se prodá něco s dobře znějícím názvem. Zumba. Přijďte za 5 eur hodinu tančit. Na tom se dá postavit byznys plán. Není to špatný směr, ale měli byste vědět, že příliš intenzivní cvičení (aerobic a podobné aktivity) mohou být při hubnutí i problém. Nejen proto, že tělo lépe hubne ve střední zátěži. I proto, že tempo cvičení se švihovými pohyby je riskantní. Mladá holka to zvládne, my strednovekí se můžeme zranit, zvláště pokud díky nadváze a rokem nečinnosti je tělo tuhé.

Horší varianta je-li vám výrobci vnutit výrobky slibující pár vteřin cvičení a výsledky hodné olympionika. Nevěřte takovým bludům. Často je již v reklamě o takovém výrobku řečeno, jak snadno se na něm dělají sklapovačky a že ještě snadněji jej zasunete pod postel, abyste na něj co nejsnadněji zapomněli.

Pokud máte velké břicho není to proto, že máte malé svaly. Jejich cvičením se to břicho neovlivní.

Magické výživové doplňky na hubnutí

Vynikající byznys je s pilulkami. Stačí říct něco co dobře zní a hned se to dá prodávat. Třeba výtažek ze zeleného čaje zvýší metabolismus a tak si pořiďte naše pilulky. Zvýšení metabolismu sice zpravidla nebude mít vliv (v horším případě vám bude těžší od srdce) ale máte dobrý pocit, že možná zhubnete.

Horší jsou na tom různé podvodné formule, kde vám sesypou několik extraktů z rostlin v množství, které nemůže mít žádný účinek. Kdoví kde zameteny zbytky ženšenu, jinanu a nějakých dalších rostlin. Množství velikosti špendlíkové hlavičky (čti = neúčinná dávka) ale velká reklama „omladí vás, zlepší vám myšlení a zhubnete“ ;.

Magické formulky jak zhubnout

Občas se dají vidět i výrobky, při jejichž rozum přestává pracovat. Jasný podvod. Někdo vyrobí hologram, nebo nějaký náramek se speciálním magnetem. A už jsou tu prodejci, kteří budou dychtivě nabízet skvělé řešení. Často tito podvodníci používají známé jména sportovce nebo herců. Víte o tom, že náš speciální energetický přívěšek nosí i známý fotbalista? Proto má takové výsledky! Kupujte, neboť nebude!

lidé tímto nesmyslem naletí obvykle proto, že neuvažují. Vypadá to sice příliš dobře, aby to byla pravda, ale co když? Výborným argumentem je formulace „jsou přece věci mezi nebem a zemí“; které existují, i když je teď nevíme dokázat. Je mnoho naivních, kteří na základě víry udělají obchodní rozhodnutí. Nehledají důkazy, protože co když? Ostatně, skočte do vhodného obchodu. Za pár korun můžete koupit kus drátu s namotání pírky pod názvem lapač snů.

Pseudovědecké metody na hubnutí

Dalším oblíbeným trikem je odvolat se na výzkumné pracovníky a vědce. Zpravidla je to odvolávka typu „američtí vědci dokázali“; a podobně. Pěkně, anonymně! Pak se dá servírovat jakýkoliv nesmysl.

Velmi účinným argumentem v poslední době jsou i konspirační teorie. Řekne se, že farmaceutické firmy a lékaři jsou mafie, která nás plánuje zabít. Proto pokud chcete být zdraví, popíjejte raději prudký jed v malém množství a zůstanete zdraví. Druh jedu si dosaďte podle vaší nálady. Například meruňkové semínka s kyanidem draselným, nebo třeba látka na čištění bazénů. Tvrzení je prosté – pokud budete papat jed, zabije to ve vás patogeny ale tělesné buňky zůstanou o to zdravější.

Typickým rysem těchto bludů je mantinelizmus. Hromadí se důkazy o tom jak to funguje (nejlépe v odlehlých zemích). Mlčí se o tom, že to nefunguje. Pokud tedy najdete nějaký zázrak, který všichni v diskusi opěvují jako dokonalý, zkontrolujte si, zda se někde jinde nehromadí znechuceni lidé. Velmi často se však nechlubí tím, že naletěli podvodníkům. Takže názory typu „mně to nefunguje“; nenajdete. V komunitě prodejců takový názor vymažou a jinde je nezajímavý.

Pridajte komentár: