Cukr

Hubnutí: jak zhubnoutDruhá složka, která nadělá při hubnutí hodně špatností, je cukr. Cukru je vhodné se vyhýbat v jakékoliv formě. (Cukr jako glukóza, sacharóza, nikoli komplexní sacharidy.)

To znamená omezit sladkosti či limonády – je to jedno, vyhýbejte se mu. Není to jenom kvůli hubnutí.

Nadměrná a dlouhodobá konzumace cukru způsobuje nemoci, například infarkt, vysoký krevní tlak, zubní kaz či vaginální mykózy a poruchy nálad, koncentrace nebo výkonnosti.

Kromě zdravotních problémů, které pojídání sladkostí přináší, se teď podrobněji podívejme na cukr z pohledu obézního člověka. Bude to téma možná trochu nepřehledné, protože říct to rychle není jednoduché.

Zkusím to zjednodušit i za cenu nepřesností. Budeme si povídat o tzv. glykemickém indexu potravin.

Smoothie a odšťavňování

Dnes moderní zbraň na rychlé hubnutí jsou různé zelenino ovocné šťávy. Velkou popularitu jim asi udělal film, ve kterém dvojice obézních mužů putuje po Americe a hubne pitím nápojů z odšťavňovače.

Já zastávám názor, že lepší je jíst zeleninu a ovoce v přirozené formě. Vláknina a struktura dužiny drží živiny a do trávení se tak uvolňují jen pomalu. Pokud v mixéru nebo odšťavňovač rozmlátil strukturu, můžete tím zvýšit glykemický index, pokud je nápoj sladký.

Pokud jste zastánci tohoto stravování, zkuste si to. Já jsem zkoušel a nefungovalo mi to. Dokonce jsem tehdy přibral.

Pohyb

Jídlo energii dodává. Pohyb je výdej energie. Při rychlém hubnutí se však nemůžeme spoléhat na to, že byste „vycvičili“ nevhodnou stravu. Určitě by to nefungovalo.

Naopak – pokud k dobře zvolené stravě přidáte pohyb, je to spolehlivý recept na hubnutí. Dobře zvolenému stravou rozumím přiměřené množství jídla, jaké vaše tělo potřebuje. Nemusíte ani mnoho ubírat. Energetický mínus lze dosáhnout i pohybem a tak si vlastně chráníte metabolismus před zpomalením. Tělo totiž kombinaci

 • vhodná strava s nižším obsahem tuku +
 • vytrvalostní pohyb v aerobním pásmu zatížení

vyhodnotí jako normální režim a nemusí se přepínat do nějakých úsporných režimů. Tedy metabolismus se nezpomalí.

Relaxace

Samozřejmě, rychlé hubnutí je proces, kdy jste ve stavu zátěže – jakkoli to minimalizujeme.

 • Nejíte nadbytek, ale jen těsně kolik je třeba.
 • Nesmíte mnoho mňamiek.
 • Musíte začít chodit na procházky.
 • Nápor na disciplínu je psychicky vyčerpávající.

To vše vás prostě zatíží, zda chcete, nebo ne. Proto je třeba zajistit, abyste měli relaxaci. Podle možnosti aktivní i pasivní. Jinými slovy, musíte do svého života vnést radost a také odpočinek.

Pokud to neuděláte, změní se váš režim na trestanecké lágr. Co z takového hubnutí, kdy je již předem jasné, že to vydržíte možná pár týdnů? Vůle je stejně nevyčerpatelné zdroj, jako síla svalu, nebo dobrá nálada. Používáním se mine.

 • Platí, že pokud něco v těle používáte, bude to růst.
 • Pokud něco přetěžujete, poškodíte to.

Tak vůle jakož i sval tedy jsou trénovatelné.

 • Odepřete si koláček a příště vám to půjde snadněji.
 • Odepřete si všechno co jste měli rádi, nic nepridajte a za pár dní praští všem a možná i někoho.

Proto je relaxace nutná. Kromě toho i odbourání stresu. Často nestačí jen relaxovat, ale vyplatí se i aktivně stresu zamezit.

Zatímco totiž vaše tělo reaguje na stres, do krve se vám dostávají látky, které hubnutí brání.

Spánek

Spánek úzce souvisí s relaxací. Chcete-li rychle zhubnout, musíte být pravidelně vyspalí. Obezita a nedostatečný spánek jsou velmi častou kombinací.

Nevyspalý člověk je pomalejší. Během spánku se vytvářejí v těle různé látky, které pokud jich je málo budou bránit hubnutí, protože vyvolávají obezitu.

Proto si najděte způsob, jak jít spát dříve. Dnes díky technice můžeme mít i z noci den. Ale pro tělo to není nic zdravé. Správně bychom měli usínat krátce po setmění a vstávat spolu se Sluncem. Vím, ne vždy se dá. Ale nedělejte to, že do půlnoci budete sliepňať do televizoru a ráno utíkat na svítání do práce.

Pravidelný režim

Další zbraň proti obezitě je pravidelnost. Pokud přejdete na zdravý životní styl, stačí opakovat stále totéž. Pokud přitom tu a tam uděláte chybu, nebo neodoláte a něco nevhodné si zobnete, obvykle se nic nestane.

 • Pokud celý týden jídáte nevhodná jídla, nepomůže vám pokud si v neděli dáte „postní den“, nebo „zeleninový den“.
 • Pokud se celý týden stravujete zdravě, nic se nestane pokud u rodičů sníte jedno méně vhodné jídlo.

Co potřebujete pro odstranění obezity je dlouhodobý trend. To se týká i jiných oblastí zdraví. Bolí vás záda? Kolik hodin denně sedíte? A kolik hodin denně cvičíte? Většinou sedíme 10 hodin a cvičíme možná pár minut.

Prostě při hubnutí se počítá to, co děláte obvykle, většinou a tedy pravidelně.

Disciplína

Disciplína je dnes nepopulární slovo. Žijeme v rozptýlené době. Odevšad máte lákadla, abyste disciplínu vypnuli.

 • K čemu disciplinovaně šetřit? Vem si půjčku.
 • K čemu se něco učit? Lepší je zabavit se.
 • K čemu namáhavě hubnout? Co tak liposukce?

Pokud se dokážete přimět dělat správnou věc i když se vám nechce, máte výhodu. Navíc i disciplína je trénovatelná. Čím více na sobě pracujete, tím snadněji vám to půjde.

Kontrola

Nakonec je tu ještě statistika. Veďte si evidenci toho, co děláte. Tak dostanete pod kontrolu přehled, co se ve vašem životě opravdu děje.

Nejednou se povídáme s lidmi, kteří hubnou. Neuvěřitelně často jim kladou překážky ti nejbližší. Rodina. Nabízejí jim různé dobroty. Vždy s nějakým lákavým argumetom.

 • Už si zhubl, teď už můžeš.
 • Dej si řízek, vždyť jen výjimečně.
 • Neblbni s hubnutím, ještě z toho onemocníš.

Pokud si budete dělat poznámky a evidenci, hned uvidíte, jak často máte výjimky. I to, jaké máte výsledky s likvidací obezity.

Pridajte komentár: