Arganový olej

Arganový olej používám už dávno. V tomto článku shrnu své zkušenosti. Neprodávám ho, takže nejsem motivován přesvědčit vás, který konkrétní produkt si máte ihned koupit. Každopádně je to něco, co si zaslouží vaši pozornost.

Na stránkách prodejců arganového oleje najdete množství zázračných vlastností tohoto oleje. Nevěřte jim. Velká část z nich je výrazně nadsazená a postavena jen na efekt. Na druhé straně arganový olej způsobí pozorovatelný rozdíl. Pokud si ho koupí mladá dívka, tak nemusí pozorovat možná žádné rozdíly. Přece jen – nemá ty drobné vrásky, které nás, padesáti bezpečně usvědčují ze stárnutí.

Možná se ptáte, co dělá takový článek na stránkách o hubnutí. Jednoduché. Hodně z návštěvníků tohoto webu jsou ženy a ty chtějí vždy vypadat co nejlépe. Nuž a my, zhubnutí, zosušení dědečkové také občas hledáme způsob, jak bránit zubu času, aby z nás ohlodávat. Alespoň ne po kusech …

arganový olej

Arganový olej nazývají prodejci i tekuté či marocké zlato. Možná proto, že je drahý a určitě se na něm dá dobře vydělat. Získává se z plodů arganovníka. Nějaké přesnější botanické údaje, nebo diskuse o způsobu výroby nám ke kráse nepomohou a tak se ihned a telegraficky vrhněme na složení: Arganový olej obsahuje několik užitečné látky a bioaktivní složky.

  • Vitamin A, E
  • Esenciální mastné kyseliny. Kyselinu stearovou, olejovou, linolenovou a další.
  • Má pomáhat při léčbě kožních onemocnění.
  • Takové složení je samozřejmě jen bleskový přehled. Jako v každém oleji iv tomto je toho mnohem více.

Arganový olej se dodává v kvalitě:

  1. Pro kosmetické účely. Tato kvalita je vhodná pro venkovní použití.
  2. V kvalitě vhodné i na konzumaci. Takový olej můžete použít vnitřně, užívat, nebo přidat do jídla. Dá se však také použít stejně, jako kosmetický.

Velmi zjednodušeně a nepřesně lze říci, že je to olej zhruba z toho rangu olejů, v jakém jsou lněný, či olivový olej. Jeho složení jej řadí spíše k lehkým olejem s malým obsahem nasyceného tuku a vyšším obsahem zdraví prospěšných mastných kyselin a účinných látek.

Vlastnosti arganového oleje

Na stránkách výrobců to jen tak pleskat! Od ochrany před rakovinou přes ochranu srdce, snižování cholesterolu až po odstranění lupů ve vlasech. To vše se dozvíte od dodavatelů dychtivých už už vám prodat alespoň jednu lahvičku, ale raději hned sud.

Netěšte se však! Arganovým olejem si nevyléčíte žádný vážnější zdravotní problém. Na druhé straně s jistou opatrností může dlouhodobější použití tohoto oleje některé potíže opravdu trochu zmírnit. Uvádí se, že pomáhá při potížích jako je lupénka (psoriáza), seborea (seboroická dermatitida), atopický ekzém, záněty kůže, ale i akné. Má pomoci i při léčbě zranění, proleženin a dokonce i popálenin. Někomu se může osvědčit na popraskanou kůži, například na nohách. Má mít mírně antiseptické účinky.

Zda tyto účinky opravdu můžete očekávat, to vám nemohu slíbit. Mé zkušenosti však jsou takové, že arganový olej má mírně uklidňující účinek na pleť. O chvíli k tomu napíšu víc. Určitě bych se ale nespoléhal na použití takového oleje na řešení onemocnění. Nejdříve se poraďte se svým lékařem.

  1. Ten vám může nejdříve pomoci konvenčními prostředky dostat problémy pod kontrolu. Pak můžete použít arganový olej jako určitou formu prevence.
  2. Případně když selžou konvenční způsoby, můžete se pokusit o alternativní postup s tímto olejem.
  3. Nebo použijte arganový olej jako doplněk ke konvenční terapii, pokud to lékař odsouhlasí.

Kožní problémy však obvykle nevyřešíte pouze zvenčí. Obvykle v pozadí běží ještě něco jiného a to olejováním pod kontrolu nedostanete. Chybná strava, stres, emoční problémy, potíže s trávením, hormonální změny, některé léky, antikoncepce, používání aviváže pokud jste na ni alergičtí a nevíte o tom … To vše může stát v pozadí častých kožních potíží. Mimochodem, pokud máte více kilo navíc: velmi často je ve hře metabolický syndrom. Jeho součástí právě je i několik typických kožních potíží. Jinými slovy tlustí lidé mívají i některé kožní potíže. Mezi časté právě patří i psoriáza. Spolu se zhubnutím a přechodem na zdravou stravu se mohou potíže zmírnit určitě efektivněji, než kdybyste si jen potírali kůži olejem a prihrýzali slaniny.

Z vlastností arganového oleje jedna zajímavá věc: neucpává póry. To znamená pokud si natřete obličej, netřeba se bát, že se vyhádžete. Vím, o to se může strhnout živá diskuse – někdo může vyházet právě po použití oleje. I proto se často doporučuje, abyste kupovali jen arganový olej, který není nijak parfémovaný.

Účinky na obličej

Jedna dobrá zpráva na úvod: Arganový olej vám možná vystačí jako jediná kosmetika, kterou na obličej potřebujete. Pokud si najdete takový, který vám vyhovuje, máte to vyřešené. V té chvíli nemusíte kupovat různé antiaging krémy, oční krémy, pleťová mléka, séra, masky. Jednoduše si očistíte obličej a nanesete jemnou vrstvu arganového oleje. Ženy si pak mohou na to dát i make-up. Tento olej totiž není takříkajíc mastný. To znamená neleskne se po něm tvář. (Leskne, pokud si ho natřete tak nahrubo, jak šmalcom na chléb.)

Někteří výrobci doporučují míchat arganový olej s pleťovou maskou, nebo tonikem. Pak se prý navzájem zvýrazní účinky. Tady bych byl opatrný. Může to skvěle fungovat s jedním kosmetickým přípravkem. Avšak kombinace jiného kosmetického výrobku může s olejem zareagovat a výsledek nemusí být zlepšení.

  • Olej si v jemné vrstvě nanášejte na očištěnou tvář ráno a večer.
  • Pokud máte čas, spojte nanášení arganového oleje s jemnou masáží obličeje.
  • Výsledky neočekávejte z večera na ráno. Rozdíl však uvidíte již za několik málo dní. Pokud ne, zkuste jiného výrobce.

Můžete s olejem jít opatrně i do blízkosti očí. Jemně vmasírujte do oblasti mimických vrásek. Pozor však s množstvím. Pokud si dáte mnoho oleje, může vám v průběhu dne trochu stékat do očí a trochu štípat.

Pleť bude vypadat zdravěji, hladší. Některé drobné vrásky jako kdyby zcela zmizely. Pokud ale olej používat přestanete, vrásky budou zas na svých místech. Takže ne, žádné zázraky se nedějí.

Účinek dobrého arganového oleje na pleť je opravdu výrazný. Dá porovnat s účinkem nejdražších druhů kosmetiky na obličej! Cenový rozdíl je v takovém případě propastný – přece jen není jedno, zda si na obličej za měsíc natřením olej za 10 eur nebo naťapkáte krém za 100.

Tento olej na obličej působí hydratačně. Tím že se pleť „napne“ a „naplní“ vodou, malinko se tak natáhne. Tím se zdánlivě zcela ztratí vrásky. Efekt pak můžete popsat jako rozzáření pleti.

Další z účinků tohoto oleje je pomoc, pokud máte popraskané rty. Pokud si ho natřete na rty pravidelně, může to pomoci zahojit ranky a někdy i zmírnit například pokud se vám tvoří koutky. Takovou zkušenost má několik lidí, pokud hledáte recenze arganového oleje, či diskusi o něm, najdete to tam. (Samozřejmě, třeba použít zdravý rozum a odfiltrovat diskusní příspěvky, které na nejedno fórum falešně dávají prodejci, kteří se nenápadně vydávají za spokojené zákaznice …)

Arganový olej má „anti aging“ efekt. Udržuje pleť v dobré kondici, takže vypadá mladší.

Podobně jako na obličej, můžete tento olej nanášet i na jiná místa těla.

  • Často se doporučuje používat jej po opalování.
  • V diskusi zaznívají i tvrzení, že arganový olej může pomáhat při léčbě proleženin, či jiných vážnějších kožních potíží. Nevím potvrdit. Byl bych opatrný a skeptický, ale úplně bych takovou myšlenku nezavrhl. Zkouška totiž stojí dost málo a kdyby vám to fungovalo, tak je to k nezaplacení.

Účinky na vlasy

Dalším místem, kde se arganový olej dá využít, jsou vlasy. I zde se dá dlouho diskutovat o tom, jaké kdo má zkušenosti. Testovali jsme ho nejen u nás. Výsledky zkusím shrnout rovně jako doporučení, pro koho by to mohlo přinést užitečný účinek. Ostatně, za zkoušku dáte jen pár kapek oleje a jedno umytí vlasů. Tak hned uvidíte, zda máte podobnou zkušenost:

Arganový olej jako kondicionér na vlasy. Po umytí hlavy můžete vmasírovat pár kapek oleje do mokrých vlasů. Neoplachujte to. Vlasy tedy mírně zamastit. Ze zkušenosti však víme, že pouze s olejem se vlasy rozčesávají mnohem horší, jako s běžným vlasovým kondicionérem. Nic vám však nebrání použít pak i některý kondicionér. Olej iv tak malé dávce vlasy mírně zatíží. Pokud vám normálně trochu „létají“, s arganovým olejem budou trochu více „viset“. Podobný efekt na vlasech můžete dosáhnout i nasucho. Do suchých vlasů vmasírujte pár kapek oleje. Vlasy budou vláčnější, nebudou létat a elektrizovat.

Pokusili jsme se to nafotit, ale takové věci se fotí těžko …

Test arganového oleje na vlasech. Vlasy se s olejem výrazně více lesknou. To se mi nafotit nepodařilo, ale živě to opravdu vypadá velmi dobře. Na první pohled však vidět, že vlasy, které mají tendenci létat a dělat si co chtějí se pomocí oleje dají docela pěkně umravnit. Při focení jsem tam dal i šedou škálu, doufal se, že zaznamenáme lesk, ale není vidět to. Trocha vidět že jsou tmavší a jakoby vlhčí.

  • Získali pevnější vzhled, rovnost a ztěžkly. To je výborné pro lidi s lehkými vlasy, kteří nechtějí vypadat jako pampeliška.
  • Nevýhodou je, že vlas zůstává mastný. Vypadá, jako nemytých.
  • Myslím, že s olejem je viditelně zdravější barva vlasů. Pokud jste blond, světlé vlasy budou po naolejování trochu tmavší.
  • Na vlasech av blízkosti hlavy je nějaký čas cítit jemný pach arganového oleje.

Z těchto důvodů jsem spíše konzervativní. Tento olej asi na vlasy použijete menší část lidí. Pokud ale chcete vlasům dopřát trochu výživy, můžete si udělat kúru nebo zábal.

Noční vlasová kúra. Větší dávka oleje se nanese do vlasů na příklad noc nebo když jste pár hodin jen doma. Pak to můžete umýt. Při opakovaném použití to možná trochu pomáhá zářivosti vlasů. Jen víte, jaké to je s pojmy jako „zářivost“. Každý pod tím rozumí něco jiného.

Poslední bod z diskuse je zkušenost, že arganový olej může někomu pomáhat zmírnit lupy. Tady bych byl velmi opatrný. Přímé zkušenosti s tím nemám. Záleží na tom, jaká je příčina tvorby lupů. Pokud jde o součást seboreické dermatitidy, pak pravidelné používání tohoto oleje může trochu zmírnit průběh. Zázraky raději nečekejte. Pokud lupy dostanete pod kontrolu například ve spolupráci s vaším dermatologem a výrazně ustoupí, pak pravidelné promazání postižené oblasti arganovým olejem může možná pomoci. Všimněte si, jak opatrně volím slova – v praxi totiž vůbec není tak jednoduché nanést na kůži pod vlasy trochu oleje 2krát denně.

  • Buď dáte dostatečné množství a budete mít mastné vlasy,
  • nebo dáte málo a tím trochu pomastíme vlasy a pokožky pod nimi se pořádně ani nedotknete …

Proto i zde platí – zkuste. Dáte za to trochu oleje a nepohodlí.

Účinky na nehty a okolí nehtů

Výrobci deklarují, že arganový olej pomůže zabránit lámavosti nehtů. Efekt může být podobný, jako v případě vlasů.

  • Některé návody radí smíchat stejné množství oleje s citronovou šťávou a nechat na nehty působit asi 10 minut.
  • Jiné návody doporučují přímé nanesení samotného oleje na nehty.

Podobně by to mělo ošetřit i kůžičky okolo nehtů. Máte tyto oblasti náchylné k praskání, olupování, a záděrkám? Zkuste to na pár dní. Toto jsem netestoval, stále na to zapomínám. Když můžu, tak zapomenu a když si vzpomenu tak právě jdu dělat něco kde potřebuji suché ruky …

Arganový olej jako potravina

Je dražší, ale lahodný. Jeho chuť bývá označována jako oříšková. Nevím ji popsat, ale je lahodná. Je příjemná i když si ho chlípné jen tak ze lžičky, i když ho nalijete trochu do salátu. Delikátní, jemná chuť. V kuchyni ho využijete v salátech jako součást dresinku. Můžete jím ochutit kuskus, či bulgur.

  • Prodejci tvrdí, že pravidelné užívání tohoto oleje je prevencí srdečně-cévních chorob. V zásadě to může být pravda, ale jen potud, že podobně příznivé účinky má i olej olivová, lněný, řepkový či dýňový. Klidně je tedy můžete střídat.
  • Arganový olej je dále deklarován jako neúnavný bojovník za zdravou hladinu cholesterolu a za správný poměr „dobrého a špatného“ cholesterolu. Zde by také diskuse asi rychle přinesla více světla do temnoty – pokud chcete cholesterol snížit, nepostačí pít olej!
  • Výrobci dále deklarují, že arganový olej pomáhá snížit tlak krve a chrání před aterosklerózou.

V podstatě se mluví stále totéž, jen jinými slovy. Pokud do stravy zařadíte správný tuk ve správném množství + sport a zdravou stravu, chráníte tím srdce. Nemusíte nutně pít právě tento drahý olej. Dejte si dlouhodobě zdravou stravu, správný trénink a zbavte se alespoň části stresu. To klepne cholesterolu po prstech mnohem bolestivější, než předražený olejíček …

Kde koupit arganový olej

Tak. A jsme v tom nejhorším místě tohoto článku.

Srdečně rád bych vám nyní poradil „kupte si olej, který prodává firma IksYpsilon, mám ho vyzkoušený“. Kdybych takovou radu měl, napsal bych ji sem, i kdyby jste si pak asi mysleli, že jen nahrávám prodejci kunčaftov.

Jelikož jde o olej poměrně drahý, není divu, že se snadno setkáte s různě falšovanými, ředěnými verzemi. Ty pak nemají to složení, jaké arganový olej má mít. Samozřejmě, že ani účinky. K tomu se ještě dostanu.

Jak rozpoznat kvalitu? To už je tvrdší oříšek.

  • Vůně musí být příjemná. Dokud nemáte zkušenosti jako asi má tento olej vonět, tak těžko o tom psát. Ale pokud by vám vůně nebyla příjemná (nakyslá, divná, nebo i žádná) tak nekupujte. Jen těžko se však dají některé výrobky očichat – jsou zabalené.
  • Barva arganového oleje bývá zlatožlutá. Ale může být i oranžovejšia. Případný sediment nebývá znakem problému, zejména v oleji určeném ke konzumaci se to občas stane. Velmi světlá barva zas může signalizovat silnou filtraci a to už může být olej zbavený části těch látek, pro které ho kupujeme.
  • Konzistence by měla být směrem k mastné, ale snadno se roztírá do tenké vrstvy, poměrně rychle se vstřebává a pokud dáte malou vrstvu nezůstane potom mastná pleť. Neměl by být slizký, lepicí nebo příliš řídký.

Za dobu, co používám tento olej jsem nakoupil už od mnoha výrobců. Na internetu u malých dodavatelů, v Alzey, ba iv kamenné drogerii kde jsem člověkem, kterého vždy nepřetržitě pronásleduje ochranka. Kupoval jsem iv BIO-prodejně. Tam všude totiž tento olej můžete běžně koupit

Každý výrobce na obalu tvrdí, že prodává čistý a neparfémovaný arganový olej, ale přitom:

  • Každá lahvička má jinou barvu oleje.
  • Každá lahvička má jinou vůni.
  • Ty co se dají jíst mají všechny trochu jinou chuť.
  • Některé oleje účinkují lépe, jiné hůře.
  • Řidší řady stékají do očí, hustší se zas těžší rozetřou na jemnou vrstvu.

Včul miminko raď! V praxi to pak vypadá takto: Koupíte si lahvičku s olejem. Pár dní používáte a všimnete si, že účinek na pleť není zcela takový, jak byl při používání předešlé lahvičky. Tak si koupíte jiného výrobce a za pár dní vidíte, že se to asi zlepšilo.

Jednoduše rozdíly mezi výrobci jsou velké a jediné, co vám zbývá je test. Zkuste si postupně pár výrobců a pokud se vám některý produkt osvědčí, zůstaňte při něm.

Pár tipů k nákupu z praxe:

  • Ideální je, pokud je olej v tmavé lahvičcenebo zabalen v krabičce. Tma olejem pomáhá déle si uchovat vlastnosti.
  • Více se mi osvědčily oleje s kapátkem. Takové s tím „praktickým aplikátorem“ jsou k ničemu. Nedá se to dávkovat po malých dávkách, hned vystříkne půl lžičky.
  • Zeptejte se kamarádek zda takový olej používají a jakou s ním mají zkušenost. Mohou vám poradit, který se jim osvědčil, nebo neosvědčil.

Kde tedy začít? Jak si vybrat nejlepší arganový olej? Zkoušejte. Z praxe se obávám, že pokud bych vám někoho poradil, tak dokud si přečtete tento článek, může do lahviček balit jinou šarži oleje. A je známo, že tak, jako při olivovém oleji je i arganový olej pokaždé trochu jiný iu stejného výrobce. Tak nechci abyste na mě nadávali.

Navíc je rozdíl, jak chcete ten olej použít. Některé jsou jakoby mastnější a „tekutější“ – ty jsou fajn na ruce, roztírání či na vlasy. Tam je kvalita dost podobná, můžete volit prodejce ,, který se vám již v minulosti osvědčil. Některé oleje jsou hustší (například Saloos vyrábí Bio Argan Revital, což je sice směska, ale pokud se nezmění kvalita, tak stojí za zkoušku). Nedělám reklamu. nemám s nimi žádný vztah. Běžně ho dostat v DM.

Budu rád, pokud přispějete i vy. Máte zkušenost s arganovým olejem? Který se vám osvědčil? Napište prosím do diskuze.

Tyto praktické zkušenosti mohou být užitečné i pro vašich známých. Sdílejte tento článek na sociálních sítích.

Pridajte komentár: