Potravinové doplňky a cvičení
Nákup potravinových doplňků užívaných při sportu by neměl začít v obchodě. Výrobci nemusí poskytovat vždy objektivní údaje a navíc situace je nepřehledná. V sportovních doplňcích – pokud to přeženu – se vše jmenuje SUPER MASS MEGA toto POWER. Na každém produktu jsou uvedeny hyperlatívy, že jde o nejlepší, jedinečný a nejúčinnější prostředek všech dob ve všech vesmírech a dimenzích. V takové atmosféře je těžké vybírat si …
Čerpejte proto nejprve informace z nezávislých zdrojů. Internet je široký, Google napoví hodně.
Výrobci potravinových doplňků umějí docela přesně, co chce slyšet zákazník, aby koupil. Je to jen byznys a tomu je podřízeno vše. Pozor na to. V návodech av popisech různých preparátů se nepíše to, jak a zda látka účinkuje. Píše se text, který prodá. I za cenu jisté deformace, či vynechání faktů.
- Kulturista chce slyšet slova „anabolický“, „růst svalů“ a „zvýšení síly“. Proto na všech přípravcích pro kulturisty v návodech najdete tato slova a slova typu MEGA, MAX, ULTRA a podobné.
- Obézní chce slyšet slova „spalování tuků“, „termogenní“. Proto je najdete na výrobcích určených pro tuto skupinu zákazníků. Nápisy jako fatburner, FATKILLER a podběl
V návodech často najdete různé triky, jakými chce výrobce balamutit zákazníka. Například uvede, že v jeho tabletách je výborný obsah účinné látky. Malými písmenky někde na boku však doplní, že obsah účinné látky je počítán na 8 tabletek, což je i jednotlivá dávka … Jindy najdete preparát, který doporučuje velmi slabé, neúčinné dávkování. Výrobce chce navodit pocit, že jeho výrobek je levný – laik neví, koupí …
Hlavní věc, na kterou si třeba dávat pozor je tedy účinná dávka a její dávka. V mnoha potravinových doplňcích se sice nachází účinná látka, ale v tak malém množství, že je prakticky zcela zbytečné takový přípravek užívat (a platit). Ujistěte se proto o složení přípravku a také o tom, zda je uvedeno na jednu, nebo více pilulek, nebo se jedná o 100 gramů.
Například L-Carnitin je považována za látku, která napomáhá při spalování tuků. Proto mnoho výrobců velkými písmeny na obal napíše „Výrobek obsahuje L-Carnitin, který pomáhá spalovat tuky!“. To zaujme mnoho obézních. A zákazníci (čky) ho už dychtivě kupují. To, že v jedné dávce nejednoho přípravku se nachází například jen 25 miligramů L-Carnitinu si zákazník možná přečte, ale pokud neví, jaké je účinné dávkování (minimálně 500 mg), ani neví, že vyhodil peníze zbytečně. A takových výrobků je bohužel velmi mnoho.
- Lákají vás pravdivou informací, že některá účinná látka má příznivý dopad.
- Do produktu však dají tak malé množství této látky, že nemůže být účinná.
- Případně produkt obsahuje řadu účinných látek, ale všechny v neúčinném množství. Výrobce pak operuje pojmem, že synergický efekt vzájemně potencuje účinky … Zní to dobře, ale účinky jsou sporné …
To je častý případ hlavně levnějších produktů. I zde platí chronicky známá věta „nejlevnější zboží bývá nejdražší“.
Končí to většinou tak, že zákazník zkouší. Jednou si koupí to, jindy ono. Po pár dnech užívání sice nepozoruje žádný efekt, ale tím to končí. Nikdo se o tom nedozví. A mizerný produkt se vesele prodává dál. Vždyť vždy se dá říci, že na někoho to nezabralo, ale na mnoha jiných ano. Je to vynikající půda pro byznys – reklamace jsou prakticky nemožné …
Takže jaké doplňky při sportu?
Předpokládám, že ti, co se snaží hubnout, nesportují profesionální, poloprofesionální, ba ani štvrťprofesionálne. V takovém nízkém sportovním zatížení se dá doporučit – nepotřebujete žádné doplňky. Velmi pravděpodobně byste jen vyhodili peníze …
Pokud se chcete pobavit, dejte podobnou otázku prodavači v některém sportovním obchodě a doporučí vám hned na úvod látky za několik tisíc na týden.
Spalovače tuku
Nejčastěji vás budou asi zajímat spalovače tuku. Jim jsem věnoval samostatný článek, takže pojďme hned dál.
Iontové nápoje
Velký byznys je kolem nápojů, které doplňují sodík a jiné prvky. Jsou určeny pro profesionály, kteří několik hodin podávají velký výkon. Pro rekreační sport jejich používání nemá žádný smysl.
Bílkoviny, gainery
V této oblasti jsou produkty, které mohou být zajímavé. Jsou používány hlavně při kulturistice. Jsou to prášky, ze kterých se dají vyrobit chutné (pozor, z levnějších odporné a někdy až nestravitelné) nápoje. Takový nápoj obsahuje bílkoviny a sacharidy. Nebo jen bílkoviny. Velmi rychle a snadno se tak dá řešit jídlo v situaci li třeba jíst a nedá se normálně.
Při redukci hmotnosti se mohou osvědčit především bílkovinné koncentráty, neobsahují tuk a téměř žádné sacharidy.
Vyváženou stravou však dosáhnete příjem bílkovin a sacharidů i přirozenou cestou. Tyto doplňky se vyplatí používat jako nouzové řešení. Můžete si nakoupit například proteinové tyčinky a mít jejich po ruce na chvíli, kdy přijde oběd a vy nemůžete sníst normální jídlo. Pak se tento typ umělé stravy ideálně hodí. Rozhodně je lepší, než sáhnout po běžných čokoládových tyčinkách, Horalky, či jiných nesmyslech z regálů benzinových pump. Běžné tyčinky jsou plné (nekvalitního) tuku.
Kreatin
Přípravek, který zajímá hlavně kulturistů. Především na začátku užívání pocítíte efekt velmi pravděpodobně. Kreatin způsobuje, že dokážete odcvičit více opakování jednotlivého cviku, než byste odcvičili bez něj. Nejednou i s vyšší hmotností zátěže. Určitě však není vhodný na začátku cvičení. Nejdříve si musíte osvojit techniku. Týká se to však jen silových sportů, při kterých zatížení trvá jen velmi krátkou dobu (desítky sekund, pak pauza). Nepomůže při aerobním cvičení.
Regenerace
Na regeneraci je na trhu mnoho produktů, často obsahují aminokyselinu glutamin a jiné látky. I zde platí, že pro začínajícího sportovce nemusí mít velký význam. Mohou však pomoci zmírnit následky ostrého tréninku, jako je „namožené svaly“. Aby však byl glutamin účinný, je třeba přijímat jej spolu s jednoduchými cukry (glukóza), čímž se jednotlivá účinná dávka dostává do pásma energeticky vysokého příjmu. Je sporné, zda se vám při redukci hmotnosti vyplatí odečíst z diety několik stovek kJ jen proto, abyste si večer mohli dát regenerační nápoj.
Aminokyseliny
Zde je nabídka široká a sliby velké. Nejznámější jsou asi aminokyseliny BCAA. Zpravidla se užívají ve věci ochrany svaloviny a jejího růstu. Pro začínajícího cvičence však nemá význam do nich investovat. V malých a cenově únosných dávkách totiž jejich efekt nepocítíte. Pokud ve stravě přijímáte komplexní bílkoviny (kuřecí prsa, vejce …) nemá smysl kupovat čisté aminokyseliny.
Kloubní výživa
V současnosti prý jeden z nejvýnosnějších segmentů potravinových doplňků. Klouby má v nepořádku téměř každý starší člověk. Je možné, že při dlouhodobém používání těchto doplňků se něco zlepší, ale pokud máte problémy s klouby, poraďte se raději s ortopedem. Předepíše vám vhodnou léčbu.
Jinak doplňky výživy „na klouby“ zpravidla obsahují stejné účinné látky, jaké vám předepíše lékař, jen to asi bude podstatně dražší. Většinou obsahují účinné látky jako Glukosamin sulfát, Chondroitin sulfát a methylsulfonylmethan (MSM). Možná kolagen. Pokud si tedy chcete vybrat, přepočítejte si cenu, jakou zaplatíte za účinnou dávku. Cenové rozdíly jsou dramatické. (Účinnou dávku by měl stanovit lékař, pravděpodobně půjde rozpis typu o 2 měsíce brát, 2 měsíce pauza.)
Nepočítejte však s tím, že něco hned pocítíte, nebo nedej bože s nějakým zmírněním bolestí.
A jiné …
Je ještě mnoho možností, jak doplnit běžnou stravu. Je však velmi sporné, zda se vyplatí, aby rekreačně sportující občan investoval opravdu nemalé prostředky do jejich nákupu.
Pokud se rozhodnete pro některý doplněk, důkladně se seznamte s jeho účinky a významem. Doporučuji kupovat a používat pokud možno co nejméně přípravků najednou, jinak nebudete vědět posoudit, který přípravek vám prospívá. Pokud se vám osvědčí, pak se asi vyplatí do něj investovat.