Pozor na rady nezkušené trenérů
Profesionální trenér má za sebou školu. Ví hodně věcí. Vy si najděte raději staršího trenéra a to pokud možno spíše z oblasti rehabilitačního pracoviště, než z oblasti profesionálního sportu.
Sport je výběrová oblast. Sportovcům se stane jen zdravý člověk. V průběhu let odpadnou ti, co jsou „jen“ zdraví, ale slabší. Sportovní trenér se pak obvykle setkává s mimořádně výkonnými, zdravými, převážně mladými lidmi. Nejsou to „normální“ lidé. Je to výběr. Nejsilnější z nejzdravějších.
Pokud najsilneší z najsdravších dostanou i náročný úkol, obvykle se hodně nestane. Jejich tělo zvládne podivnou dietu, vydrží odvodnění organismu (aby „zhubli“ na soutěž). Utáhnou vysoké dávky proteinů a když se nikdo nedívá tak možná i injekce hormonů. Trenéři jsou prostě zvyklí na to, že pokud nasadí tvrdé tempo, výsledky se dostaví a všichni jsou spokojeni.
Vy, kteří čtete článek o hubnutí ale nejste sportovci
Možná máte jen nadváhu, možná jste dokonce obézní. Vaše tělo pracuje jinak, než tělo sportovce. Možná už ani nemáte sladkých 20 let, kdy si člověk může dovolit nespat, jíst hlouposti, opít se a stále přitom fungovat.
Ve středním věku už tělo slábne. Hlásí se nové nemoci. Pokud jste obézní, mohou být první signály blížící se cukrovky. Je možné, že máte takzvaný metabolický syndrom. Krevní oběh neposlouchá, srdce se proto namáhá, cévy jsou ve špatném stavu. Asi jste roky aktivně nesportovali. Vaše svaly jsou proto slabé, kosti řidší. Kdyby vám i někdo dal do svalů sílu, neudrží to šlachy, nebo se „ozvou“ klouby. Vaše nadváha může dělat běžně 20 až 40 kilo. Jakýkoliv pokus o běh, nebo skoky může skončit velmi vážným zraněním. Páteř, kolena či kotníky nejsou stavěny na takovou zátěž.
Z těchto důvodů pro vás nemůže platit to, na co je sportovní trenér zvyklý u svých mladých a zdravých svěřenců.
- Pokud vám naordinuje běh, udělá z vás stihl hůlku. To však pouze v případě, že si nezraníte kolena, nebo nezničíte klouby. Na doživotí.
- Pokud vám doporučí intervalový trénink, budete hubnout skvělou rychlostí. Tedy … Jen v případě, že neskončíte se srdečním selháním.
- Může vám doporučit rychlou chůzi brzy ráno nalačno. Je to efektivní způsob hubnutí. Pokud tedy neumřete někde za městem proto, že z důvodu hypoglykemie upadnete do bezvědomí.
Všichni bychom rádi předvedli to, co zamlada. A zastihl. Buďme ale realisté! Už ve středním věku nemůžete jít v sportu do příliš velké zátěže a do rychlostí.
- Pokud jste celý život žili spíše sedavý život, nemůžete začít cvičit jako profesionální atlet.
- Pokud jste celý život cvičili, platí pro vás jiná pravidla. Ale to asi nečtete rady o tom, jak zhubnout.
Sport tedy budeme využívat jako podporu zdraví. Proto již samotný sport musí být tak bezpečný, aby se sám nestal zdrojem ohrožení. Trenér vám možná řekne „Kde není bolest, není růst.“ U mladého sportovce to platí. U 45 letého obézního diabetika ne.
Možná si řeknete, že rychlé procházky jsou málo. Ale věřte tomu, že na hubnutí a na podporu zdraví jsou vysoce účinné. Přitom patří k nejbezpečnějším druhům sportu vůbec. Je při nich nejméně zranění.
- Ano, i při procházce se můžete zakopnout a nešťastně spadnout. Může vás zranit auto. Ale stává se to zřídka.
- Nicméně takový pád z kola, či z kolečkových bruslí je obvykle horší. Zranění jsou tvrdší, zlomeniny běžné.
- Při běhu je riziko pádů „obohacené“ o faktor rychlosti. Proto jsou zranění horší.
Takže bezpečnost na prvním místě. Chceme se sportem dopracovat ke zlepšení zdraví. Ne k trvalé invaliditě. Proto vám nedoporučuji hubnout dynamickými sporty.
- Aerobik, zumba, tanec. Zpravidla je to dynamický pohyb s vyšším rizikem zranění pohybového aparátu. Zejména u obézního jsou prudké pohyby či skoky nebezpečné.
- Obézní člověk by si velmi pravděpodobně rychle poškodil klouby, nebo šlachy. Obvykle kolena.
- Plavání je sice výborná aktivita ale cenově je často mimo rozpočet. Pokud nemáte po ruce plovárna, smůla. Navíc při plavání se mohou zhoršit případné problémy s krční páteří.
- Jízda na kole je sice vynikající, ale značně vyšší je riziko zranění. Vím, z kola se nepadá často, zato však rychle a hluboko.
- V posilovně se zas zejména obézní a starší cítí špatně. Navíc to stojí peníze. Pokud můžete, doporučuji cvičit kardio na stroji typu eliptický trenažér, nebo orbitreki. Vysoce účinné a zapojí se celé tělo.
Závěrem ještě pár slov o bezpečnosti. Při teplotě více než 27 stupňů volte vždy opatrnější trénink. V takovém prostředí musíte dbát na pitný režim a chlazení. Pokud se to nedá dosáhnout, tak přerušte zátěž. Někteří lidé jsou schopni jít i v takovém prostředí na „doraz“. Stoupá riziko kolapsu, dokonce to může skončit tragicky. Zejména, pokud je vyšší vzdušná vlhkost.
Nepočítejte pohyb na kalorie. Není to jednoduché a nic vám to neřekne. Důležité je sportem zvýšit dýchání. Tehdy tělo přepnete na pálení tuku a nejefektivnější hubnutím.
No a ještě jeden doplněk takříkajíc pod čarou:
Mezi sportovně založenými lidmi se občas najdou i specialisté, kteří rádi dělají pokusy na vlastním těle. Pokud je to baví, je to jejich zodpovědnost. Bohužel ono je to čtenářsky dost atraktivní. Vznikají pak z toho i zajímavé knihy. Třeba Čtyřhodinové tělo ze zahraničních příkladů. Na domácí scéně také operuje jeden experimentátor s vlastním tělem. Předtím, než se začnete řídit podobnými technikami si však ujasněte pár věcí.
- Máte stejnou fyzickou kondici, jako sportovec? Pak vám různé blázniviny snadněji projdou. Pokud jste diabetik středního věku a bez kondice, pak vás může dobře míněné doporučení nezkušeného trenéra i zabít.
- Chcete-li se řídit radami někoho kdo právě dělá experiment s vlastním tělem, pak počítejte is tím, že experiment nemusí dobře dopadnout. Co když váš vzor o pár let zjistí, že experiment sice krátkodobě vypadá fajn, ale dlouhodobě škodí?
Mnohem efektivnější proto je řídit se některým postupem, který je již ověřený. Nejlepší desítkami let, nebo staletími. Ne pár týdenním experimentem muže například fourhourworkweek.com), který se živí právě tím, že poutá pozornost a vzbuzuje naději, že tělo se dá hacknout. Ano, dá. Ale v současnosti jen bez dlouhodobé záruky.