Sport a zdraví
Pokud nebudete cvičit, budete nemocní.
A jsou nemoci, které si člověk často vůbec nespojuje s vlastní pasivitou. Není to jenom nemoc zvaná obezita.
Například
- srdeční problémy,
- vysoká hladina cholesterolu,
- časté pády, nejednou i zlomeniny,
- nemotornost,
- těžkosti s pohybovým aparátem – bolesti zad, kloubů nebo vyhřezlé ploténky, častá únava, ale také
- nízké sebevědomí,
- osteoporóza.
Všechny tyto těžkosti dokáže pravidelný sport zmírnit. Pasivita je často jednou z hlavních příčin, proč má člověk vůbec zdravotní problémy.
Doplňky výživy při sportu
Pro účely hubnutí a zdraví nepotřebujete žádné výživové doplňky.
Nejčastěji vám asi doporučí tyto doplňky při sportu.
- Kloubní výživa. Konkrétně glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, a MSM. Tyto látky jsou často doporučeno jako podpora kloubů při sportu nebo ve stáří. Často však zaznívají i názory z opačné strany, že totiž jejich užívání nemá efekt. Chcete podpořit své klouby? Samotné polykání některého zázračného preparátu nemá smysl, pokud zároveň neupravíte celou svou životosprávu.
- Glutamin. Tato aminokyselina se doporučuje na zlepšení regenerační schopnosti organismu. Pro zdraví netřeba trénovat tak, aby jste pak museli kupovat různé regenerační zázraky. Dlouhodobý nadbytek glutaminu z výživových doplňků může vést k depresi a někdy i ke zvýšenému riziku rozvoje alergie.
- BCAA. Větvené aminokyseliny, které se doporučují jako ochrana svalové hmoty. V režimu, jaký uvádím v knize Jídelníček na hubnutí (ani při normálním hubnutí! doplněk výživy nepotřebujete. Někteří autoři ale uvádějí, že užívání BCAA se i při aerobní aktivitě může oplatit.
- Karnitin. Prý může pomoci využít tuk, jako zdroj energie. Jeho účinek je stále sporný. Navíc se objevují varování, že jeho užívání může být škodlivé.
- Různé rehydratační nápoje. Při hubnutí a rekreačním sportu nemají místo. Pokud běžíte maraton, je to jiné téma, ale maratonci nečtou knihy o hubnutí.
- Kreatin. Při hubnutí nemá místo. V rekreačním sportu a při posilování je fajn.
- Kulturistické bílkoviny. Při hubnutí je nepotřebujete. Na druhou stranu občas se hodí mít jejich po ruce jako rychlé jídlo, není-li po ruce nic jiného. Nebo jako složka v domácí proteinové tyčince. Pozor však. Příliš mnoho bílkovin ve stravě snižuje schopnost regenerace těla. Megadávky bílkovin mohou způsobit i odvápňování kostí.
- Energetické nápoje a gainery. V rekreačním sportu a při hubnutí nemají místo.
- Spalovače tuků a jakékoli doplňky slibující podporu hubnutí. Chrom, CLA, jablečný ocet, různé bylinné preparáty … Nepotřebujete nic z toho.
Pokud dovolíte, zopakuji to ještě jednou: Pro účely hubnutí a zdraví nepotřebujete žádné výživové doplňky.
Sport není dobrý fatburner
Vše, co míjí energii, hubnoucího člověka zajímá. Při hubnutí se přece chceme dostat do energetického mínusu.
Bohužel pro člověka, který sportuje jen proto, aby pálil energii a zhubl, sport sám o sobě nestačí. Vím, je to tvrzení, které je v rozporu s obecným názorem o významu sportu, proto to rozvinu.
Základní vlastností těla je přizpůsobivost. Pokud začnete chodit na rychlé procházky, plavat, či zvedat činky, bude to probíhat stejně. První trénink bude krátký, protože nebudete více vládat a celé tělo po něm budete mít bolavé. O pár tréninků později už hravě zvládnete to, co jste na prvním tréninku považovali za nemožné. Tělo se přizpůsobí tomu, že ho zatěžujete. Přizpůsobí se tak, že zesílí. Původní maximální zátěž se pro vás stane zcela lehkou a vy musíte sáhnout po těžší roli – pokud chcete růst, zda zlepšovat svou kondici. Pro silného člověka však není běžná zátěž dostatečná k tomu, aby ho – energeticky – zatížila.
Přizpůsobivost těla na sportovní činnost s sebou nese i významnou energetickou úsporu. A to je při hubnutí postaveném na sportovní aktivitě velmi nepříjemné.
Během prvních tréninků utratíte za 15 minut cyklistice hodně energie a vypotíte kbelík potu. Jasně, že se to projeví na vaší hmotnosti. No postupně se tomuto cvičení přizpůsobíte. Po pár měsících uděláte na kole klidně hodinu při vyšší zátěži a možná se jen trochu zapotíte. Tělo se už naučilo šetřit energií. Už podává stejný výkon, jako předtím, ale mnohem úspornější. Je to stav, kdy se máte právo velmi těšit – je to výborná zpráva pro vaši kondici!
Ale je to špatná zpráva pro energetický výdej. Pokud byste chtěli utrácet stále stejné množství energie, jako na začátku, cvičení byste museli dělat stále výkonově náročnějším a delším. A to si běžně člověk nemůže dovolit – cvičit denně několik hodin v ostrém nasazení profesionálního sportovce se od jisté chvíle nedá bez profesionálního vedení.
Právě z toho důvodu často slýcháme nářky tučných, že cvičí – a to opravdu poctivě – a nehubnou. Nehubnou právě proto, že cvičili poctivě. Tělo už při cvičení dokáže šetřit energii. A tak teď sice oblevě denně hodinu, ale při tom utratí málo energie.
Proto je lepší, pokud hubnutí postavíte na omezení energetického příjmu stravou. Nelze se jíst dorty, safaládky a chipsy a přitom hubnout jen díky cvičení. Viz kterýkoliv časopis o sportu – racionální výživa, diety a hubnutí v případě, že se malinko přibralo, jsou iu profesionálních sportovců samozřejmostí.
Tím nechci říci, že sport je při hubnutí zbytečný – naopak – podpoří hubnutí. Jen nesmíte počítat se sportem, jak se samospasná spalovačem tuku, který dokáže „vyvážit“ nesmyslné chyby ve výživě.
Neptejte se proto při sportovní činnosti na to, zda jste právě ve fázi nejlepšího „pálení tuku“. Sport není všemocný fatburner. Použijte sport na to, na co se opravdu hodí bez výhrad – na zlepšení zdraví. Sportem si zlepšíte srdce a plíce. Lépe vám začne fungovat pohybový aparát a také mozek. Dobrá kondice a nálada vám zlepší kvalitu života. Pro tyto účely je sport ideální a funguje. Použijte ho právě na to.
Pokud k tomu přidáte ne zrovna drastickou dietu založenou na racionální výživě, začnete hubnout a zlepší se vám zároveň zdraví.
No pokud si nedokážete upřít jedení nezdravých jídel, žádný sport vám od obezity nepomůže. To vám zde dávám písemně.
Věrka 9. srpna 2009
Ještě jsem se chtěla zeptat, je lepší jít si třeba na hodinu zaběhat nebo jít na tříhodinovou procházků? Myslím po čem se budu cítit lépe. A existuje nějaké cvičení, které by mi mohlo pomoct zmírnit příčiny jakési vady v kotníku? Není to nadváhou, ale bolí mě levý kotník a doktoři říkají že je v pořádku, ale vždycky začne bolet, když chodím nebo stojím, samozřejmě po delší době ale dostaví se křeče a potom na něj nemůžu ani dostoupnout…
Miro Veselý 9. srpna 2009
Při hubnutí žádný dynamický sport nebývá vhodný. Jestli tě bolí kotník, je to signál. Zkus stacionární kolo. Na hubnutí i pro zdraví stačí 45 minut 3× týdně při doporučené srdcové frekvenci. Zde je víc: http://www.hubnuti-jak.cz/hubnuti-a-pohyb/jak-intenzivne-je-potreba-cvicit/
Věrka 10. srpna 2009
jj tak to je v pořádku to se dá zvládnout