Stání při práci
I vás invalidizuje počítač a televizor? Tyto technické vymoženosti se zpravidla používají vsedě. V současnosti jsou zde již i tablety a při nich se i skvěle leží. Lepší je nevědět, co to dělá se svaly, srdcem a třeba objemem krve. Myslím, že Karel Čapek píše, že bolest je egoistická. Zatímco něco bolí, nemáte nic jiného. Nezajímá vás práce, ani jiné radovánky. Proč najednou píšu o bolesti?
Leccos nás totiž zvykne bolet vinou špatné polohy při práci s počítačem. Hřbet. Hlava. Krk. Hemeroidy. Zápěstí.
Počítače prošly dlouhým vývojem. Málo pozornosti však věnujeme tomu, v jaké poloze bude naše tělo během práce. Jak často v praxi vidíte lidi pracovat v opravdu ergonomickém prostředí? Počítače vyžadují aby naše těla strnuli v nehybné poloze nejednou na dlouhé hodiny. A to je problém. Vážný!
Žádná dlouhodobější trvající statická poloha není tělu vlastní.
Mnoho dlouholetých uživatelů počítačů trpí různými obtížemi, například:
- Bolesti některé části zad. Viníkem je oslabené svalstvo ze sezení. Chůze a pohyb při práci by byl lepší. No ale procházejte se při práci s počítačem!
- Neurologické potíže. Začínají zhoršenou koordinací rukou a častějším vypadáváním věcí. Často na vstupu stojí téměř nulová zátěž prstů rukou na měkkých klávesnicích.
- Bolesti hlavy, únava, slábnoucí ostrost zraku. Často jsou způsobeny vyčerpáním očí ze statické polohy vpřed. Lepší by bylo dívat se stále ně něco jiného, přeostřovat.
- Obezita z minimálního výdeje energie az nevhodné stravy.
Při sezení může pomáhat Gymnastický míč. Donutí tělo, aby bylo stále v mírném pohybu a balancovalo. Tak jsou stále zapojeny i malé stabilizační svaly. To je ideální stav nejen pro zdraví, ale i pro páteř.
Bohužel málokdo vydrží na míči sedět správně a dlouho. Chybná poloha pak může udělat více škody, než užitku. Já jsem pracoval na balonu iv zoufalých polohách. Dá se tak činit, ale zdravotní účinek bude spíše špatný. Gymnastický míč tedy je dobrá jen v případě, že na ní i správné sedíte!
Reklama nás svádí koupit si drahé ergonomické křeslo. Ceny nemají konce, tisícovka je jen začátkem. Horší je, že těžko určit, které křeslo je ergonomické pro vás. Neví to prodejce ani lékař. I to nejdokonalejší křeslo má jednu vážnou nevýhodu: hned, jak usednete, nebude se vám už chtít vstát.
Počítač se často kupuje s napnutým rozpočtem. A tak k němu dostanete už jen nejlevnější myš, klávesnici a jste rádi, pokud se vám to všechno podaří nějak umístit na ledajaký volný stůl. Ještě horší je na tom notebook a tablet. Nevyžaduje nic, stačí si ho dát na kolena, nebo kdekoliv. Že s ním budete dělat v nepřirozené poloze? No a co? „Vždyť těch pár Majlis vyřídím hned.“ Řeknete si. A pak další dvě hodiny operací provádí klepnutím. V špatné poloze.
Vsedě se mění fungování těla směrem k horšímu dýchání, horšímu trávení, zpomaluje se metabolismus.
práce ve stoje
V současnosti dělám část prací vestoje. Dnes dostat stoly s elektronickou regulací výšky. Ze dvě hodinky dělejte vestoje, ze dvě hodinky seďte. Dlouhodobě stát asi nevydržíte. Zkoušel jsem to a po dvou měsících jsem začal dělat cokoliv, jen abych nemusel zas jít stát k počítači. Ale za ty 2 měsíce se mi téměř úplně vyřešili potíže s chbticou, které jsem předtím měl. Pár důvodů, proč vestoje podáte lepší výkon:
- Dýchání.< Zpěváci, řečníci, moderátoři. V těchto profesích se stojí proto, že vestoje lépe funguje dýchání. Břišní oblast není vestoje natištěna na bránici. Zároveň lépe pracuje trávení.
- Myšlení.< S lepším dýcháním se zajišťuje i lepší výkon mozku.
- Při stání se více hýbete.< To zlepšuje metabolismus.
Nyní zabŕdnime i trochu do psychologických souvislostí:
Vsedě jsme nastavení více na odpočinek. Na přijímání, ne dávání. Naše reakce budou více stereotypní a orientované tak, abychom museli co nejméně vstávat.
Vestoje jsme nastavení na akci, řízení. Na práci, ne na loudáním. Není problém pohnout se, dokonce je to příjemné. Stání při práci je únavné.
Už po prvních dnech jsem si díky tomu více uvědomil, co je důležité a co ne. V pohodlném křesle není problém jen tak bezcílně surfovat po webu. Zkuste se však k Facebooku postavit. Už o pár minut zjistíte že se vám nebude chtít vestoje číst ty blbosti, co se odtud valí. Únava vás rychle upozorní, že děláte něco málo důležité. Stání pomáhá rychle rozpoznat priority.
Samozřejmě pracovat ve stoje také není samospasitelný návod na ideální polohu. Stání je také jen statické zatížení. Je mnoho profesí, které se provádějí ve stoje. Tito lidé také trpí mnoha obtížemi. Nejznámější jsou asi křečové žíly, také potíže s páteří. Zejména, pokud tyto práce musí provádět dlouhodobě a navíc v nepřirozených polohách.
Jak si vybrat stůl na práci vestoje? Asi takto byste měli stát za správným stolem určeným na stání.
- Musíte stát vzpřímeně. Ne shrbené.
- Pracovní deska stolu musí být přesně ve výšce lokte.
- Výřez v desce umožní opřít si lokty bez předklonu.
- Monitor ve výšce očí.
Nekupujte stůl bez výřezu pro tělo! Potřebujete dostat lokty na stůl, aniž jste se museli předklonit.
Pokud trpíte výraznější nadváhou, konzultujte vhodnost stání při práci s lékařem. Příliš vysoká hmotnost může zbytečně zatěžovat kolena, kotníky.
Dlouhodobější práce ve stoje bez větších pohybů zatěžuje svaly. To může vést k jejich postupnému zkracování. Později to může způsobovat ohnuté držení těla. Proto by stání neměla být vaše jediná poloha na dlouhou dobu. Dbejte i na kompenzační a relaxační cvičení alespoň po práci.
Optimální je časté střídání poloh a činností při práci.
Nakonec si shrnutí tohoto článku můžete podívat i v krátkém videu :-)