6 tipů, jak získat silnou vůli
Silná vůle je nutná, pokud se ptáte jak zhubnout břicho. Musíte změnit životní styl, či začít cvičit. Nejednou nám to však nevyjde. Pak řekneme „mám slabou vůli“. Jak si ji posílit?
Začněme tím, co se vám asi nebude moc líbit. Nic takového, jako „silná vůle“ neexistuje. Je to jen nesprávný název pro sebeovládání, disciplínu, nebo trpělivost.
Příklad. Chcete zhubnout a máte před sebou koláček. Bijí se ve vás dvě touhy. Sníst sladkost a dodržet doporučení vyhýbat se sladkostem. Která z vašich tužeb je silnější, ta zvítězí. Máte „vůli“ dát si dobrotu, ale i „vůli“ dodržet záměr. Jedna vůle je pevnější. Často zvítězí touha.
Patříte tedy mezi ty, co „neodolají“ a dají si koláček? V tomto článku najdete pár tipů, jak v sobě můžete posílit odhodlání.
Cukrátkový test
Kdo jste četli Emocionální inteligenci (Daniel Goleman) znáte cukrátkový test. Před malé dítě dali bonbón a návrh. Pokud vydržíš a nedáš si ho, za chvíli dostaneš i druhý bonbón. Pokud ale bonbón sníš, nedostaneš už nic. Pak nechali dítě pár minut o samotě. Děti, které vydržely bonbón nesníst byly i později v životě mnohem úspěšnější.
Pokud patříte k té skupině, což nedokáže vyčkat na odměnu ani pár minut, můžete si říkat, že to je možná vrozené. Že za to mohou geny. Že máme prostě smůlu. Dorty a uzeniny sem! Vždyť je to už jedno. :-) Není to jedno. Dospělý člověk přece může přehodnotit své chování. Pokud se ukáže, že něco je pro mě nevýhodné, vyplatí se to změnit. A tady přichází na řadu sebeovládání.
Sebeovládání je třeba nejprve směřovat
Aby se výsledky dostavily, potřebujete, abyste dělali správné věci. Spousta lidí dělá chybu v tom, že se ovládají zcela perfektně, ale dělají přitom nesprávnou věc. Například nasadí si nějakou dietu v naději, že shodí z břicha. My víme, že to nemůže fungovat. Oni to nevědí. Sebeovládají se, ale nepřinese jim to žádoucí efekt. Později to vzdají a jsou rozčarovaní. „Nemá smysl to zkoušet…“ řeknou si. My však víme, že pouze zkoušeli nesprávný postup. I když velmi disciplinovaně.
Proto doporučení číslo jedna zní:
1. Buďte kompetentní
Dříve, než začnete shazovat kila, nebo hubnout z boků, ověřte si, co přesně víte o hubnutí. Jakou máte jistotu, že víte správné informace? Pokud se totiž budete řídit špatným návodem, výsledek nebude dobrý.
Příkladem může být hubnutí podle různých fám. Jednou z fám je i ráda, že po páté odpoledne se již nesmí nic jíst. Tímto způsobem si akorát rozvrátíte metabolismus. Je možné, že vaší sousedce to „zabralo“ a možná i zhubla. Víte však proč? Protože předtím každý večer jídla před televizorem chipsy, nebo sladkosti. A přes den možná nic. To se tloustne snadno. Jsou však i účinnější metody, jak hubnout, než hladovění už od pozdního odpoledne.
Proto je dobré nastudovat si nejprve to, co chcete dělat. Když budete přesně vědět, jaké kroky vedou k vašemu cíli, až pak je začněte dělat. Pak totiž víte, že se vám disciplína či námaha vyplatí.
Je dobré vědět, že:
Sebeovládání žere energii. Ta pak může chybět jinde.
Tento fakt není až tak známý. Proto je dobré nejen o tom vědět, ale i s tím počítat! Jak? Už když budete plánovat do svého života změny, počítejte s tím, že potřeba sebeovládání vás zatíží. Plánuj proto o něco více odpočinku a o něco více zdrojů radosti. Jinými slovy:
- pokud budete vyčerpaní, nezbude vám „síla“ na „pevnou vůli“ a selžete v sebeovládání, nebo
- pokud se perfektně ovládnete, může vám chybět „síla“ v jiných oblastech, například se to projeví v pracovním výkonu, nebo zhoršení vztahů s lidmi.
S tímto faktem je dobré počítat při plánování. Zvýšíte tak šance, že uspějete. Proto doporučení číslo dvě zní:
2. rezervujte si čas na relaxaci již při plánování změn
Jinými slovy navyšte čas odpočinku a více se těšte.
- Spěte zhruba 8 hodin denně. Někomu stačí trocha méně, jiný potřebuje o něco více.
- Každý den věnujte nějaký čas relaxaci. Odpočinek by měl být i aktivní i pasivní. V rámci relaxu byste se měli soustředit na pocity radosti, zábavy. Sledujte zábavné seriály, čtěte humorné knihy, více se tulte k lidem, které milujete. Pokud se dá, nevyhýbejte se sexu.
Odpočinek a příjemné pocity z prožité radosti vám „dobijí baterii“ a pak se vám snadněji řekne ne řízečkům a ano tréninku. Fakt!
Představte si, že za den si dáváte červené a zelené tečky. Co se vám líbí bude zelené a co vám je nepříjemné to bude červená tečka. Pokud je teček každé barvy zhruba stejně, jste v pořádku. Je to vyvážené. Pokud byste do života přidali jen hubnutí a cvičení, převáží červené tečky. Jste v nerovnováze. To dlouho nevydržíte a celé se to zhroutí… Pokud na tomto příkladu se tedy dá ukázat, co chci doporučit. Jednoduše, dělejte si o to více radosti, o co víc si musíte upřít „jedinou radost – klobásku či škvarky“.
Někteří lidé žijí „hekticky“ – toto slovo byste neměli mít ve slovníku. Znamená život plný nerváků a zvratů. Je to možná fajn v akčním filmu, ale ne v životě. Pokud máte kolem sebe čilý ruch, o to více pak potřebujete času na relaxaci a spánek. Pro nás je nyní důležitých několik souvislostí:
- Nedostatek spánku znamená automaticky vyšší riziko přibírání. Nebo problém s hubnutím.
- Nedostatek relaxace po stresujícím zaměstnání znamená riziko rychlejšího rozvoje různých nemocí.
- Dlouhodobé psychické vyčerpání vede i k selhávání rozhodování vůlí.
Znáte to možná i z praxe. Chcete shodit to břicho a rozhodnete se už nejíst nic nevhodné. Potom přijde nervák v práci a najednou je před vámi čokoládová tyčinka. Neodoláte jí. Právě to slovíčko „neodoláte“ je klíčové.
- Když jste dobře vyspalí a najedení, tak čokoládová tyčinka je pouze možnost. Tu snadno odmítnete.
- Pokud jste vyčerpaní, nevyspalí a možná i hladoví (jak se na hektický den patří) pak už nemáte sílu odolat pokušení.
Proto třetí doporučení zní:
3. Splňte plán: odpočívejte a relaxujte každý den
Nestačí jen plánovat. Potřebujete to pak i zrealizovat. Ujistěte se, že odpočíváte a jste dobře naladění. Aby se nestalo, že místo spánku sledujete v televizi nějakou hloupost. A místo dobré nálady se zlobíte, že jste mohli dávno spát, kdybyste věděli, jaká to bude hloupost…
Kromě relaxace je dobré počítat i s limitem naší pozornosti. Říká se mnoho psů – zajícova smrt. Pokud se soustředíte na malý počet úloh, držíte všechny pod kontrolou. Ale pokud jich je hodně, selžete. Proto tip číslo čtyři zní:
4. Příliš mnoho cílů znamená problém
V jednom čase mějte jen malé množství cílů, které plníte.
- „Přepínat“ mezi úkoly vyžaduje určitý čas – od jisté chvíle zabere „přepínání se“ mezi úkoly více času a energie, jak jejich plnění.
- Mnoho úkolů má tu vlastnost, že potřebují určitou „dávku“ pozornosti. Málo nestačí. Pokud ale přepínáte pozornost na několik cílů, některé úkoly začnete zanedbávat.
- Je lidské, že pokud máme mnoho úkolů, obvykle začneme upřednostňovat ty, které jsou nám příjemnější. Zanedbáme tak ty, které lze nemáme rádi, ale výsledky bychom chtěli…
Omezte proto množství cílů, které v určitém čase chcete splnit. Bylo by super, kdyby se někdo rozhodl vzdát se kouření, přestal i společensky popíjet alkohol, začal cvičit, zdravě se stravovat a používat chůzi namísto auta. Zní to skvěle a dávalo by to smysl. Je tu ale riziko, že tak těžká změna by byla příliš vyčerpávající. Pár týdnů a ten člověk „praští“ se vším a vrátí se ke svému starému životnímu stylu. Ztratil by od zklamání náladu TAKTO žít.
Rozumnější by bylo odstraňovat návyky jen postupně. Po jednom ale pak vždy naplno. Například:
- Nejdříve se zbavte jedů. Cigarety, alkohol a případně i společnost toxických lidí. Toxičtí lidé nejsou jen kuřáci. Jsou to i negativisté, kteří vše zkritizují a na všechno nadávají.
- Pak se podívejte na stravu. I zde začněte po menších krocích. Není nutno hned řešit jídelníček na hubnutí. Dejte pryč pamlsky a přidejte zeleninu a ovoce. Pak se začněte trochu věnovat pravidelnosti jídla. Později trochu zkoumejte, jak přesně by měla vypadat porce a z čeho se má skládat.
- Následně se začněte hýbat. Na úvod stačí, když denně půjdete na delší procházku. Později rychlejším tempem. Později začněte přidávat posilovnu.
Takto postupně vniknete do změn s mnohem menším pocitem zátěže, nebo ztráty identity. Možná to potrvá půl roku, nebo rok. Ale je velká šance, že takové změny mohou být trvalé. S tím, jak se postupně zbavujete špatných návyků, přijdou změny. Začne se vám lepšit kondice. To vás začne bavit a motivovat.
To už se téměř dotýkáme doporučení číslo pět.
5. Strategické plánování
Plánování znamená, že změny v životě nebudou ponechány pouze na náhodě. Ani na aktuální náladu. Můžete si to normálně naplánovat. Pokud znáte cíl, můžete si pomoci grafem.
Například víte, že z váhy 87 kilo se chcete za 2 měsíce dostat na 79. Prostým spojením dvou bodů na milimetrovém papíře (dnes asi spíš v excelové tabulce) získáte plán. Víte, že už desátý den byste měli mít kolem 86 kilo. Ještě lepší, kdybyste takto plánovali raději na centimetry z břicha. Jsou přesnějším indikátorem toho, co se s vaším břichem děje.
Ostatně – jelikož chcete shodit z břicha, je lepší měřit břicho a ne vážit celé tělo.
Plánovat však můžete i jinak. Je známo, že hubnout se dá v určitém tempu.
Zapomeňte prosím na reality show, kde lidé zhubli běžně více, než 10 kilo za měsíc. Platilo to proto, že byly mimořádně obézní a zejména měli speciální celodenní režim. Jakmile je opustil trenér s bičem, a začali normálně pracovat, přestali hubnout takovým tempem! Často hned přibírali.
- Reálné je hubnout asi 2 kila měsíčně. Toto tempo dokáže zvládnout každý, kdo má nadváhu.
- Pokud máte opravdu řádnou nadváhu (obezita a více, čili BMI výrazně nad 30) pak je možné počítat s hubnutím až do 4 kilo za měsíc. I to je ještě normální tempo, které nezpůsobí škody.
Ne, štíhlé baby, které chtějí zhubnout, protože po vypití deci vody mají na břiše „balón“ se do tohoto tempa nedostanou. Ty potřebují psychologa, ne dietu. Jinak budou hubnout svaly a kostní hmotu. Tento článek se týká lidí s obezitou, těch, co se ptají jak zhubnout břicho.
Tempo hubnutí 2 až 4 kila za měsíc je reálné a zároveň se dá označit i ze zdravotního pohledu za vhodné. Nezatíží tělo příliš rychlým hubnutím a nemusíte vyvinout žádné nadlidské síly. Stačí se stravovat pravidelně, vhodně a denně cvičit alespoň ty procházky. Samozřejmě, pokud máte sedavé zaměstnání, musíte alespoň jednou za 2 hodiny přerušit práci a dát pár dřepů, nebo schodů.
Plánovat shození z břicha se tedy dá i zcela mechanicky.
Máte klasických 20 kilo středního věku navíc? Je reálné shodit je za půl roku při tempu 4 kila za měsíc. Nebo za rok polovičním tempem. Oproti tabulkám počítám s mírným zpožděním. Nejen z vlastní praxe vím, že na ploše půl roku se VŽDY vyskytne něco, co vás zbrzdí. Náhody, nehody, pokušení, pozvání na hody nebo svatbu. Člověk není dokonalý. Dělá chyby a nedá se tím odradit.
Tolik ke strategickému plánování. Mnoho podrobností jsem o tom napsal v knize Jak dosáhnout úspěchu. V ní přebírám strategie, jak v životě dosáhnout cíle.
Alespoň bleskově pár tipů jak lépe zvládat čas.
Komprese
Pokud nestíháte, spojujte podobné úlohy do jedné akce. Příkladem může být situace, že máte odeslat 5 listů.
- Špatně: List napíšete, pak dáte do obálky, nalepíte známku, zalepíte obálku a odejdete odnést na poštu. Vrátíte se a začnete psát druhý dopis.
- Dobře: Napíšete všechny listy. Vložíte do obálek všechny. Nalepíte na každou obálku známku. Vše najednou odnesete na poštu.
Tento triviální příklad použijte jako model. Nemáte čas cvičit, protože musíte jít pro děti? Možná se dá jít pěšky oběma směry. Tím vyřídíte roli i cvičení. Případně si dejte na uši MP3 nahrávku s nějakou přednáškou a zároveň se i vzděláváte. Tak se dá šetřit čas pomocí komprese. Pokud plánujete, můžete takto spojovat úkoly.
Priority
Je dobré ujasnit si priority. I o tom je v knize Jak dosáhnout úspěchu velká část, takže jen telegraficky. Promyslete si, jaký dopad má nějaká činnost, nebo úkol na váš život. Podle toho se možná rozhodnete něco i přestat dělat. Dobrým tipem je řada „nejdříve snězte žábu“. Úloha, která je pro vás nejdůležitější je často to, do čeho se nám nechce vůbec. Udělejte to tedy vždy jako první. Pak ostatní úkoly. Funguje to.
Připomínač
Při plánování je dobré mít k dispozici různé připomínky. Úkoly si dejte na viditelná místa, ať si je připomínáte. Na zrcadle, na ledničce je dobré mít připomínky.
Grafy
Ideální je zapisovat si průběh každý den. Splnili jste dnes úkol? Zaškrtněte si to. Tak hned víte, že vše pokračuje podle plánu. Pokud občas vynecháte, nic se nestane. Zatímco je ale trend, že většinou děláte to, co je třeba, tak se cíl splní. Už jen to, že musíte něco zapisovat je často důvod, že neuděláte nerozvážně věc. Dort byjste si klidně dali, ale špatně by vynikal v zápisu. I takový význam má statistika.
Možná se vám to zdá příliš složité. Proto tu mám bod číslo 6, který ani není jen tipem, ale i dobrou zprávou.
6. Opakování je jako cvičení
Pokud začnete s něčím novým, tak vám to zpočátku nepůjde. Čím déle to budete opakovat, tím to bude snazší a tím méně chyb uděláte.
To platí i pro činnosti spojené s „pevnou vůlí“. Poprvé odmítnout po obědě u rodičů koláč je velmi obtížné. Čím častěji to však uděláte, tím snadněji vám to půjde.
- Na touhu po okamžitém splnění něčeho se dá zvyknout. Pak jste zvyklí, že všechno se musí hned stát. Později si nevíte ani představit, že by to mohlo být jinak. Zvyknete si být netrpěliví.
- Ono se ale dá i odvyknout. Dá se vytvořit si návyk na to, že dobroty odmítáte, nebo že budete snídat i když se vám možná moc nechce.
Takže tolik dobrá zpráva z úvodu. Návyky se dají změnit a odvyknout. Teď to přeměňme na doporučení: opakujte to, co chcete dělat, pravidelně. Je možné, že se vám nechce. Že to občas nezvládnete. Že selžete. No a co? Opakujte to při nejbližší příležitosti tak, jako kdybyste nebyli udělali žádnou chybu. Čím častěji budete dělat a opakovat správné věci, tím snadněji vám půjdou.
Ne, nikdy vás asi neopustí pokušení dát si něco dobrého místo obyčejného. Asi vždy bude příjemnější odpočívat, než jít na trénink. S tím se nedá nic dělat. Člověk i zvířata jsou naprogramovány na to, abychom se chovali efektivně a úsporně. Lev sežere kořist a může dlouho spát. Člověk má však tu nevýhodu, že potrava je dnes levná a dokonce poměrně nevhodná. Pro její získání (prací) se nemusí hýbat. Stačí ťukat do počítače. Na to naše tělo není postavené. Proto tloustneme.
- Před tisíci lety jsme bojovali o přežití. Ohrožovali nás dravci, zima, hlad, nemoci.
- Dnes znovu bojujeme o přežití. Ohrožuje nás infarkt, rakovina, přejídání, a nedostatek pohybu.
Trocha paradoxní stav. Proto zapomeňte na různé skvěle znějící diety a módní výkřiky. Jednou je to oddělená strava, jindy dieta podle krevních skupin. Pak někteří blázni s překyselením organismu a následně se dychtivě doporučuje paleo dieta. Doporučuji vám, neřiďte se senzacemi. Nedejte na články v časopisech. Stavte na strategii, která je dlouhodobá. A ověřena.
- Nebojujte proti svému velkému břichu! Ten boj nevyhrajete.
- Bojujte za dennodenní provádění drobných přínosů pro vlastní zdraví a kondici.
S dobrým plánem máte velkou šanci. S dobrým životním stylem se vám zlepší nejen postava, ale i výkonnost a celková atraktivita. Pokud využijete tyto triky jak si posílit pevnou vůli, dosáhnete možná nejlepší výsledky v životě. Pokud se vám to podaří inspirujete tím i ostatní. Držím vám palce.