Jak se zmotivovat při hubnutí?

V poslední době dostávám přes různé internetové kanály mnoho stejných otázek. Ty otázky se dají shrnout zhruba do dvou oblastí.

 • jak mám zhubnout
 • jak se mám zmotivovať

Jsou to spolu propojeny oblasti na které se nedá odpovědět celkem snadno. Mnohé z těch dotazů obvykle obsahují i ​​řešení, které pisatel možná nevidí, nebo doufá, že neplatí:

 • Citala jsem vase stranky a ráda bych se poradila, jak mam zhubnout?

Jeden z nejčastějších problémů lidí, kteří chtějí zhubnout je povrchnost. Najdou rady o hubnutí. Nepřečtou si je, hned se zeptají, "četla jsem tvé rady, poraď mi, jak mám zhubnout?". Je to příznačné. Většina lidí totiž chce být štíhlá, ale zároveň chtějí žít životním stylem, který je dovedl ke obezitě. Jinými slovy – chtějí něco zdarma. Vidí, že o hubnutí něco vím. Možná si to i přečtou. No nelíbí se jim to. Tak žádají jinou řady – jako jinak se dá zhubnout, než píšeš?

Něco podobného se děje v diskusi na webu který mám na téma práce. Z mnoha diskusních příspěvků se dá vycítit, že zájemců oplACU je mnoho. O prACU však mnohem méně. Zde je klasická otázka: "Našel jsem Vas inzerat praca na doma a řadu bych se od Vas dozvěděl podrobnjsí informace." A znovu vidíme povrchnost, protože články o práci nejsou inzeráty, ale informace o tom, jak se dá vydělat. Tito lidé nenabízejí svou službu, spolupráci. Zajímají se pasivně o to, co mohou získat. Podle možnosti zdarma. Jako zaměstnavatel bych určitě víc ocenil Majlis typu "vím to a to, rád bych vám nabídl svou službu".

A s tím souvisí i motivace. V hubnutí ke klasickým otázkám patří například toto:

 • Mým největším nepřítelem je sladké …. snažím se mu odolat ale ne vždy to jde. Poraď mi prosím jak si upevnit vůli a nepodléhat jídlu.

Lidé mají pocit, že mají slabou vůli. Ve skutečnosti však jde o špatné návyky. Pokud si člověk zvykne jíst sladkosti, začne tloustnout. Pokud se něco pravidelně opakuje, stává se to zvykem a člověk má pocit, že "bez sladkostí nedokáže žít". No to není pravda. Je jen vězněm svého zvyku.

 • Má vůli papat koláčky.
 • Nemá vůli udělat něco pro svou štíhlou linii.

To je nepříjemná bilance. Připomíná to situaci, kdy se chcete někam dostat. Cesta vede přes malé, pootevřené dveře. Vy to víte, ale přesto zkoušíte prebúrať stěnu na jiné straně v naději, že to půjde … Pak se vrháte na jiné dveře a snažíte se je vyvalit. Pak kopete do stěn v naději, že najdete jinou cestu.

Mám pocit, že ona povrchnost při hubnutí je možná i jedna z příčin vzniku obezity. Jsme povrchní, nic se nám nechce příliš zkoumat, pokud to není stručné a zabelené do barevného dárkového papírku.

O tom, že zelenina je zdravá, řízky nezdravé víme všichni. Každý ví jmenovat "nezdravé" potraviny – dort, žloutek, čokoláda, uzeniny, slanina, tučná jídla, sladkosti …

 • Víme, že některé jídla škodí zdraví a jiné mu pomohou.
 • Víme, že zdraví je nejcennější.
 • Nechováme se však v souladu s těmito poznatky.

Právě v tom jsme povrchní.

 • Nač se starat o zdraví, dokud ho mám?
 • Proč si nedat řízek, když mi chutná?
 • Výjimečně a na oslavách se může jíst i nezdravě (takže třeba každý týden najít důvod k oslavě a hostinu).

Pojďme do závěru. Předpokládám, že teď očekáváte, že vám prozradím nějaké tajemství, jak se motivovat. No takové tajemství neexistuje. Člověk obvykle koná v souladu se svými motivy. Chutná vám koláček? Máte ho před sebou? To vás motivuje sníst ho. Pokud jste trochu rozmazlení a povrchní, asi snadno najdete důvod, proč ten koláček sníst můžete, dokonce možná musíte.

 • Budu řídit, mozek potřebuje rychlý cukr.
 • Pak to vycvičit.
 • Miluji ten koláček a pokud si ho nedám, upadnu do deprese a skočím z okna, protože bez tohoto koláčky můj život nemá cenu. Celé mé bytí a vesmír vznikly pro to, abych si teď mohl pomaškrtiť.

Co tak ten koláček jednoduše zabalit a vyhodit?

Je to nepříjemné, ale v životě nic není zadarmo. Pokud něco chcete, musíte zaplatit cenu. Pokud chcete štíhlou figuru, musíte žít život štíhlého člověka. Je možné, že vaše tělo vám to ještě i ztíží – štíhlí lidé mají často rychlejší metabolismus a tak si mohou dovolit více, než člověk tlustý s pomalejším metabolismem, případně hormonálními potížemi (metabolický syndrom je častou příčinou rychlého přibírání). Potom musíte být na sebe ještě přísnější, než jsou štíhlí lidé. Je to nepohodlné, nepříjemné, neatraktivní. A hlavně to přetrvává v čase. Io rok, o deset budete muset být na sebe stále přísní. A stále budete mít chuť dát si pamlsek.

To je cena za hubnutí a udržování si hmotnosti. Je to vysoká cena. A proto se svým způsobem nedivím lidem, kteří mi píší v naději, že jim napíšu jednu kouzelnou větu, díky které zhubnou, nebo se zmotivujú. Taková věta však neexistuje. Napsal jsem knihu o hubnutí, Ty informace nelze shrnout do jedné věty, ani do jednoho článku.

Dá se změnit životní styl na takový, který vede ke štíhlé postavě. Pokud jste však obklopeni lidmi, kteří vás stále nabízejí dobrotami, jste v kvalifikaci na svatého … Žijeme šílenou dobu. Desítky let po válce a staletích nedostatku. Máme neuvěřitelné možnosti jak přežít život. Můžeme tvořit, setkávat se, pomáhat. A většina obyvatelstva civilizované části planety skončí večer s čipsy při unifikovaném výplachu mozků televizní obrazovkou. Izolováni v panelácích, atomizováni. Závislí na mizerně placené práci, často zadlužení. Tak co bychom si nedali alespoň ten koláček?

Pridajte komentár: