Pevná vůle slábne vyčerpáním

Pevná vůle je nutná, pokud chcete shodit břicho, změnit životní styl, či začít cvičit. Nejednou nám to však nevyjde. Pak řekneme „mám slabou vůli“.  Je to ale pravda?

Nic takového jako „pevná vůle“ neexistuje. Je to jen nesprávný název pro sebeovládání, disciplínu, motivaci, či trpělivost. Příklad. Máte před sebou koláček. Bijí se ve vás dva záměry. Máte touhu dát si dobrotu, ale i záměr nejíst sladkosti. Která touha zvítězí? Máte pevnější touhu po sladkostech? Nebo pevnější sebeovládání?

Je dobré vědět, že sebeovládání „žere“ energii. Nejen psychickou, ale i fyzickou. Je vyčerpávající odolat a nedat si dort. Proto se občas stane, že se vám po delším čase odříkání a sebezapření postupně „mine síla“ a přestanete se ovládat. Nebo si možná nedáte na návštěvě ani jednu dobrotu, ale domů se vrátíte vyčerpaní a snadněji uděláte chybu – možná se pohádáte s manželem.

To, že i psychika nás může fyzicky vyčerpat si můžete snadno ověřit. Zkuste si test:

Čtěte třeba hodinu text na nějaké těžší téma. Kvantová fyzika je na takový testík vhodné téma. Pokud nejste fyzik, po čase pocítíte fyzické vyčerpání. Doporučuji skvělou knihu „Kvantová teorie nikoho nezabije“ od Marcuse Chowna.

Platí to i na naopak. Udělejte si pořádný, vyčerpávající výlet na pár hodin. Pak se zkuste soustředit na nějakou mentální činnost. Nebudete mít asi dost sil.

Doporučení číslo 1 proto zní:

Už když budete plánovat do svého života změny, počítejte s tím, že potřeba sebeovládání vás fyzicky zatíží. Plánujte proto více odpočinku a více zdrojů radosti, než vám stačilo dříve. No a hlavně, nebojte se jíst! Jinými slovy:

  • pokud budete vyčerpaní po únavné práci, nezbude vám „síla“ na „pevnou vůli“ a snadněji selžete v sebeovládání, nebo
  • pokud se perfektně ovládnete, může vám chybět „síla“ v jiných oblastech, například v pracovním výkonu, nebo v zhoršení vztahů s lidmi.

Proto si rezervujte extra čas na odpočinek už při plánování změn.

  • Spěte zhruba 8 hodin denně. Někomu stačí trocha méně, jiný potřebuje o něco víc.
  • Každý den věnujte nějaký čas relaxaci. Odpočinek by měl být aktivní i pasivní. V rámci relaxu byste se měli soustředit na pocity radosti, zábavy. Sledujte zábavné seriály, čtěte humorné knihy, častěji se přitulte k lidem, které milujete. Pokud se dá, nevyhýbejte se sexu.
  • Spánek, odpočinek a příjemné pocity z prožité radosti vám „dobijí baterii“ a pak se vám snadněji řekne ne řízkem a ano tréninku. Fakt!
  • Jelikož tato informace je pro hubnutí klíčová, zopakuji to ještě jinými slovy. Zapamatujte si to, pokud můžete.
  • Nedostatek spánku znamená automaticky vyšší riziko přibírání. Nejen z hormonálních příčin. Nevyspalý člověk šetří pohybem a má méně pevné vůle.
  • Nedostatek relaxace po stresu znamená riziko rychlejšího rozvoje různých nemocí.

Dlouhodobé vyčerpání (jinými slovy stres) vždy vede k selhávání „volních“ rozhodnutí. Přitom vyčerpání může být tělesné (tvrdý trénink, trvalý hluk) psychické (přísná dieta, konflikt s partnerem) nebo sociální (špatný pracovní kolektiv, manipulativní tchyně, pomalý počítač při kterém musíte sedět …).

Ujistěte se proto, že přiměřeně odpočíváte a jste často v dobré náladě. Aby se nestalo že místo spánku sledujete v televizi nějakou hloupost. A místo dobré nálady se vlastně zlobíte, že jste mohli dávno spát, kdybyste byli věděli, jaká to bude hloupost …

Pevnost vůle se dá trénovat podobně, jako sval. Poprvé odmítnout po obědě u rodičů koláč je velmi obtížné. Čím častěji to však uděláte, tím snadněji vám to půjde. Je to věc zvyku.

Jste zvyklí, že pokud něco chcete, okamžitě se to musí splnit? Nevíte si možná ani představit, že by to mohlo být jinak. Zvyknete prostě být netrpěliví.

Ono se ale dá také odvyknout. Dá se vytvořit si nový návyk na to, že dobroty běžně odmítáte. A nic takového se nestane. Čím častěji budete dělat a opakovat správné věci, tím snadněji vám půjdou.

Ne, nikdy vás asi neopustí pokušení dát si něco dobrého místo vhodného. Asi vždy bude příjemnější odpočívat, než jít na trénink. S tím se nedá nic dělat. Člověk i zvířata jsou naprogramované k tomu, aby se chovali efektivně a úsporně.

Lev sežere kořist a může dlouho spát. Člověk má však tu nevýhodu, že potrava je dnes levná a dostupná. Pro její získání (prací) se nemusí hýbat. Stačí ťukat do počítače. Na vysedávání však naše tělo není uzpůsobeno. Proto přibíráme.

  • Před tisíci let jsme bojovali o přežití. Ohrožovali nás dravci, zima, hlad, nemoci.
  • Dnes znovu bojujeme o přežití. Ohrožuje nás infarkt, rakovina, přejídání. Známé to následky obezity a nedostatku pohybu.

Trochu paradoxní stav.

Přitvrdit režim vyčerpává. Vyčerpaný člověk nedokáže dobře ovládat impulzivní pojídání. „Záchvaty žravosti“ tedy mohou být způsobeny nejen hladem, ale i únavou, či v důsledku špatného spánku.

Pridajte komentár: