Připravte si spouštěče správního řízení
Jistě jste už slyšeli slovíčko spouštěče (anglicky Triggers). Asi nejznámější jsou v souvislosti s alkoholismem. Závislí na alkoholu analyzují, co u nich spouští nevhodné chování. Někdo se opije když narazí na problém. Jiný, když dosáhne úspěchu. Další když se rozčílí.
Podobné to je i u nás, co máme konflikt s osobní váhou a krátkým páskem. Je dobré zkoumat, jaké akce spouštějí naše touhy dopřát si výjimku.
Nejčastějším spouštěčem je pokušení. Na nic nemáte chuť, ale najednou v kuchyni na stole najdete koláč. Někdo donesl. A už tady je chuť!
- Mnoho lidí „zajídá“ problémy. Po konfliktu v práci si jdou sednout „na kávičku, na rakvičku“, abych citoval Výběr. Spouštěčem může být stres.
- Jindy může být spouštěčem silná emoce, velmi často to bývá smutek a deprese.
- Nečekaně často bývá spouštěčem mlsání nuda. Typicky o víkendu. Volný čas + zásoby ve spíži.
- Nuž a často jíme jen proto, že jedí i ostatní. Oslavy, nebo někdo přinese do práce koláčky.
Kdo zná spouštěče svého nevhodného chování, ví v budoucnu lépe řídit své chování.
Touha mlsat je silná. Ta touha však není začátek. Je to jen reakce na jinou, předchozí událost. Něco způsobilo, že jsme dostali chuť. Už když si toto člověk uvědomí, může touha zeslábnout.
- Přece nemusím jíst bonbóny jen proto, že jsem je náhodou spatřil.
- Přece nebudu jíst chipsy jen proto, že mám pomalý počítač a nudím se.
Potud tedy spouštěče asi všichni dobře znáte. Pojďme ovšem kousek dál. Tak trochu se tím vrátíme k mantinelem, které si chceme vytvořit. Vytvoříme si systém návěští, které nás mohou držet na správné cestě, aniž bychom vůbec potřebovali mantinely.
Spouštěče totiž mohou být využity i jako návěští, připomínky toho, co chceme dosáhnout. Mohou vám připomínat záměr.
V kuchyni může být na stole zelenina a ovoce. Připomenou vám, že je vhodné často po nich sáhnout.
V chladničce můžete mít připraveny různá vhodná jídla. Připomenou vám, že chcete jíst a bude pohodlné sáhnout po hotovém. (Proto je velmi výhodné chystat si jídlo večer na celý další den.)
- V šatníku můžete mít připravený úbor do posilovny. Připomene vám, že občas jít táhnout činky je dobrý nápad.
- U dveří mohou být připraveny trekové hůlky, nebo hůlky na nordic walking. Budou vám připomínat, že procházka je s nimi efektivnější.
- Na zrcadle, nebo chladničce můžete mít papír se zápisem denních výsledků. Připomene vám váš záměr.
Každý z nás má občas náladu a pocit, kdy se daří. Jindy se daří méně. V době nadšení si tedy připravte spouštěče žádoucího chování. Pomohou vám později, když budete mít méně vůle.
Nakrabičkujte si jídlo na celý den.
- Připravte si kapsy s trvanlivým jídlem pro případy, kdy jste hladoví a nemáte po ruce jiné vhodné jídlo.
- Nakupte citrony abyste si vzpomněli že jako pitný režim můžete mít citronádu.
Později vám život určitě hodí „pod nohy“ pár překážek. Ztratíte náladu i chuť. Pak vám pomůže pokud vám věci kolem vás budou stále připomínat, že svůj záměr žít zdravěji přeci jen zvládnete.
Ostatně, ověřte si to. Skočte do některého hypermarketu. I tam obchodníci využívají podobné spouštěče. Jejich cílem je dosáhnout co největší prodej. Proto musíte vejít do prodejny jen na jednom konkrétním místě. Co kupuje běžný člověk? Chléb, mléko, zeleninu. Každé zboží je na jiném konci prodejny. Proč? Abyste museli projít celou prodejnu. Cestou uvidíte spoustu lákadel a reklam.
Využijte tedy tuto ověřenou fintu a připravujte si spouštěče i doma. Zjednodušujte si žádoucí chování. Strpčujte si nevhodné zvyky.
Dejte si značku kam se často díváte. Třeba lakem na nehty. Tečku na hodinkách, nebo nálepku na kalendář. Ne každý musí vědět, co to znamená. Vy ale víte, že vám připomíná dodržovat záměr.