Využijte sílu mentálního cvičení

Vrcholoví sportovci to využívají už dávno. Trénink probíhá tak, že sportovec si v duchu představuje činnost, kterou dělá. Například jak utíká sprint, nebo vrhá oštěpem. Tím v mozku aktivuje stejná centra, jako při řádném tréninku. Měřitelně to pomáhá zlepšit výsledky.

Vy se můžete ve volném čase také takto připravovat. V době, kdy nemáte lepší program si můžete přehrávat různé situace. Čekáte v řadě? Nevíte rychle usnout?

  • Představujte si, jak si s chutí připravujete salát. Krájíte rajčata, tofu. Lijete olej. Protláčíte česnek. Představujte si tu vůni.
  • Představujte si, jak vaše tělo září zdravím. Jak v dobré náladě jdete horou. Jste docela štíhlí.
  • Představujte si, že jste na návštěvě. Před vámi je chutný dort. Vy jej s úsměvem odmítnete. Ukážete na svou štíhlou postavu. „Toto je cena“, říkáte hostitelce spokojeně.
  • Představte si, jak právě dáváte ze zrcadla dolů další zaplněný papír se zápisem výsledků. Jsou skvělé. Těšíte se z toho. Vaši blízcí vám gratulují. Přejí vám ten úspěch.
  • Představte si to. Váš doktor vám s radostí oznamuje, že po letech máte velmi dobré výsledky krve. Tentokrát odcházíte bez receptu. Léky na tlak, ani na cholesterol již od nynějška nepotřebujete.
  • Představujte si, jak jdete po supermarketu. Kolem sladkostí jste jen přeletěli. Vybíráte si zeleninu. Kupujete těstoviny, fazolky, přetlak. Těšíte se na večeři, bude chilli.

Podobnými představami můžete dosáhnout přinejmenším jedno – soustředění. Pokud máte cíl, pak soustředění, zaměření se na něj, je mimořádně účinné.

  • Skutečným opakováním nějaké činnosti dosahujete návyk a praxi.
  • Mentálním opakováním si té činnosti v duchu urychlíte výsledky.

Udržováním pozornosti na dané téma, například na zdravý životní styl, se držíte ve střehu a v motivovaném nastavení.

Po několika měsících si na takový – uznávám, že zpočátku namáhavý – režim zvyknete. Jakmile je něco zvyk, už to jde spíše lehce, samo.

Náš mozek totiž má i tu vlastnost, že může běžet takříkajíc na autopilota. Samozřejmě, autopilot nefunguje, pokud máte dva cíle najednou. Touha žít zdravě a zároveň jíst dort jsou dva různé směry. Mentální cvičení pak můžete využít na posílení toho směrování, kterým chcete jít.

Pridajte komentár: