Začněte si připravovat novou identitu

Trpíte obezitou? Ta formuje váš postoj samého k sobě. Sami sebe nějak hodnotíte a to i s kily, které máte. Tlustí o sobě říkají například:

  • Jsem tlouštík. Jsem už takový.
  • Nedokážu zhubnout. Stále se snažím a nic.
  • Jsem štíhlá žena v tučném těle.
  • Toto jsem já, takto vypadám. (Bez hodnocení, jen konstatování.)

Obezita tvoří část vašeho já. Vaše identita je závislá i na tom, jak vypadáte. Hrajete určitou roli, máte nějaký image.

Pokud začnete hubnout, začne se měnit váš vzhled, ale i vaše zájmy, názory a často i lidé kolem vás. Tato změna může být velmi hluboká. Zhubnout 40 kilo znamená změnit se na zcela jiného člověka.

Na změnu identity je obtížné předem se připravit

Neodhadnete, co to udělá s vámi a s vaším okolím. Proto je důležité hubnout pomalu. Pokud příliš rychle zhubnete mohou se stát dvě věci:

  1. Vaše nová a rychle získaná identita vám nemusí vyhovovat. Budete se cítit jako někdo „v cizím těle“ a může vám to být tak nepříjemné, že podvědomí vás začne táhnout zpátky ke starému známému stavu.
  2. Vaše okolí si neuvědomí, že s vámi už má jednat jako se štíhlým. Mnozí vám dají pocítit, že očekávají jojo efekt.

Příliš rychlé hubnutí vás může „vyvrhnout“ z vašeho kolektivu přátel. Ovšem, novou skupinu známých si až tak rychle nevytvoříte. Pak jste sami a to dlouho nevydržíte. Návrat do staré partie a ke starým návykům však znamená přibrání kil nazpátky.

Při úvahách o vlastní identitě v souvislosti s hubnutím tedy je dobré předem začít uvažovat jinak. Nepovažujte se už za tlouštíka. Začněte se vnímat jako někoho, kdo žije zdravějším životním stylem. Prociťte sami sebe jako štíhlého člověka. Pokládejte si takové otázky:

  • Kdo jsem? Odpovědí by mohlo být „člověk, který se rozhodl dokázat co chce“.
  • Jaká je situace v současnosti? Příklad odpovědi: „Jsem obézní. Dělám chyby ve stravování a málo se pohybuji. Vím, co je třeba změnit. Mám vysoký krevní tlak, počínající cukrovku a nelíbí se mi, kam to směřuje. „
  • Co plánuji udělat? Příklad odpovědi: „nastudovat si návod a dodržím ho alespoň na jeden měsíc. Podle výsledků se zařídím. „
  • Co by ostatní rádi viděli abych udělal? Příklad odpovědi: „Mnozí asi budou uznávat, že chci zhubnout a podpoří mě. Někteří mi ale mohou závidět. Mohou mi bránit vědomě nebo podvědomě. „

Podobnými úvahami se můžete předem připravit na to, že věci ve vašem životě se začnou měnit. Něco bude lépe, něco hůře a spoustu věcí bude jiných.

Nikdo nemá rád změny. Žádné.

Změny totiž v první chvíli znamenají nepohodlí a nejistotu. Nedejte se tím odradit.

Proto je tak těžké po zhubnutí si udržet výsledky. Změny jdou stále hlouběji. Něco malé změníte a ono to ovlivní i zdánlivě zcela nesouvisející oblasti.

Například muž pije denně dvě až tři piva. Rozhodně se zhubnout a přestane s tím. No ty piva vypil v partě kamarádů. Jenže jděte si střízliví sednout mezi pivaře. Nuda bude šílená. Pivní řeči se bez zblbnutí hlavy pivem dlouho poslouchat nedají. No a pivaři abstinenta také dlouho nesnesou. Proto rozhodnutí nepít pivo může změnit vztahy s kamarády. Najednou máte volný večer! Pokud ho využijete na vzdělávání, můžete se profesně posunout. Stanete se možná lepším odborníkem a zlepší se vám příjem.

Představte si, že zhubnete více desítek kilo. Například já jsem zhubl 40 kilo. Už zběžný pohled do zrcadla stačil k tomu, abych viděl jiného člověka. Obezita mění postavu, i obličej. Po zhubnutí se změní váš obraz a to může způsobit změnu identity. Najednou už nejste „ta tučibomba“. Cítíte, že se od vás očekává jiné chování.

I šaty zřejmě změníte. Už to nebudou trička velikosti RS (rodinný stan). Sami víte, jak těžko je pěkně se obléci ve velikosti XXXL. Najednou si můžete vybrat normální čísla. Co jen chcete. Šaty dělají člověka a změní se i váš design.

Na váš nový vzhled může reagovat váš manželský partner. Najednou má po boku tak trochu jinou bytost. Atraktivnější manželku, či štíhlejšího manžela. Ne vždy to je pro vašeho životního partnera příjemné. Pokud je váš manžel tlustý, vaše zhubnutí může vnímat jako nepřímou kritiku, že on je tlouštík. Může najednou začít žárlit.

Pridajte komentár: