3 věci, které vám pomohou zhubnout

V tomto článku se podíváme kolem nás. Někdy totiž hubnutí či zdravá výživa nezávisí jen na nás, ale i na tom, jaké máte okolí. Lákavá nabídka jednoduše zůstane lákavou a bezpečnější je vypnout nabídku, jak odolávat. Samozřejmě reklamě se nevyhneme. Ale v domácnosti či na pracovišti se dovedete vyhnout tomu, abyste nebyli vystaveni lákání. Pokud totiž půjdete na grilovačku, je to lákavé. Je na vašem rozhodnutí, zda pojedete, nebo ne. Zdravá výživa to asi nebude.

V tomto článku jsem se ale chtěl soustředit na 3 tipy, jak vás může okolí a prostředí nenápadně ovlivnit až manipulovat. Na úvod si řekněme dvě samozřejmosti na zahřátí:

  1. Pokud jsme ve společnosti několika lidí, přizpůsobujeme tomu své chování. Je to zcela přirozené. Často běží bez toho, abychom o tom přemýšleli. Stačí, aby si jeden člověk zívl, a druhý s tím začne také. Stejně jsou známé i vlny kašle. Nebo pokud přijdete mezi skupinku smutných lidí, asi se velmi rychle ztišíte. Pokud všichni naši známí mají psa (tablet, auto, dům, něco jiného …), dost pravděpodobně si i my něco takového pořídíme. Jsme prostě více či méně stádní tvorové a všichni to víme.
  2. Obvykle se snadněji a rychleji napodobují “špatné zvyky”. Dříve lenoch prosadí, aby se zůstalo doma, než by se šlo na trénink. Alkoholik snadněji prosadí, aby si parta koupila několik lahví, než by parta zabránila jednotlivci v pití. Dítě se v novém prostředí jako první často naučí nové nadávky. Možná to souvisí s tím, že lidé ve skupině se chovají vždy primitivněji, než o samotě.

Proč vás moříme těmito samozřejmostí? Protože pokud tyto znalosti máte, umíte s nimi pracovat. Můžete je využít při hubnutí.

1. Setkáváte se s tlustými? Pozor!

Pokud máte kolem sebe plno tlustých lidí, je mimořádně vysoká pravděpodobnost, že nezhubnete. Spíše přiberete. Občasné pokusy zhubnout vám s úsměvem na tváři schválí. Ale pokud jste v jejich blízkosti, budete nechtěně napodobovat mnohé prvky jejich životního stylu. Nevhodná jídla. Málo pohybu. Bagatelizace výjimek. A vůbec! K čemu se o něco snažit, když nám je dobře?

Možná se rozhodnete hubnout zdravým způsobem života. Začnete jíst zdravě a mírně cvičit. Pak se ale dostanete do jiné partie. V ní bude převládat názor, že hubnutí je blbost. Že stačí pořádně tvrdě sportovat, a pak si můžete dopřávat i nezdravá jídla. Pokud jsou vám lidé v té skupině blízcí, převezmete od nich takový názor. Začnete si dávat nevhodná jídla v naději, že tvrdým tréninkem je “vycvičíte”. Často si ani neuvědomíte, že tito mudrlanti sami nejsou štíhlí. A i vám se stane to samé. Nezeštíhlíte. Fitka jsou plné obézních činkářů, kteří jsou v “objemové fázi”. Tipněte si, jak to vypadá s jejich zdravím…

Proto je dobré pozorovat své okolí. Jací lidé jsou často kolem vás? Jak vypadají? Zajímá je zdravá výživa, nebo škvarky?

  • Jsou zdraví? Jsou alespoň zhruba štíhlí? Uznávají spíše zdravější stravu? Pak je velká šance, že pokud vy potřebujete zhubnout, tak se vám to také podaří.
  • Jsou převážně obézní? Mají různé nemoci? Mají v oblibě nezdravou stravu? Zdravý a bezpečný pohyb není nic pro ně? Pak se může stát, že i vás bude možné po čase popsat podobně.

Pokud se třeba dostanete do společnosti běžců, ti jsou štíhlí. Pokud ale začnete běhat a jste obézní, je velké riziko různých zranění. Ale pokud jste mezi běžci, ti budou vaše riziko bagatelizovat. Přesvědčí vás, že běhání je super věc. Jednoduše okolí nás ovlivní. Jsme stádní tvorové a nesnášíme bílé vrány.

2. Jaké velké talíře vlastně máte?

Velikost talířů určuje velikost porce. Na menší talíř stačí jeden kopeček rýže. Na velkém talíři i tři kopečky mohou být málo a to už pak není zdravá výživa, ale spíše výkrm. Mnoho lidí si myslí, že snědí jen tolik, kolik potřebují. To není pravda.

Dělal se pokus, kdy lidem nabídli polévku, ale do speciálních talířů byla přiváděna stále nová. Tito strávníci snědli několikanásobně více, než normálně. Přitom neměli pocit, že by snědli více.

Běžný talíř na hlavní jídlo má průměr kolem 24 centimetrů. Zkontrolujte, zda doma nepoužíváte 33 centimetrové talíře. Jsou určeny na pizzu. I dvojitá porce jídla v nich vypadá jako malá. Pokud má zdravá výživa být vaším cílem, tak jedním z parametrů je i velikost porce.

Má vaše rodina problémy s nadváhou? Velké talíře zrušte a pořiďte si 19 centimetrové. Levné a často dostatečné řešení hubnutí. Fakt.

Podobně je to s jogurtem. 150 gramový kelímek není problém sníst. Pokud jménem úspory koupíte rodinný, 400 gramový kelímek, pozor abyste ho nesnědli sami. Jde to nečekaně snadno. On totiž dát si jogurt občas je v rámci zdravé výživy fajn. Ale dát si ho půl kila je nevhodné.

Prostě my už od dětství máme „v oku“;

  • jak asi vypadá velikost přílohy,
  • jaký kus masa má být na talíři,
  • zda se zalévá mastnou nebo “vodovou” šťávou,
    zda je normální žádat si přídavek,
  • zda se podává i koláček, kávička se smetanou, pivo …

Podívejte se v rodině kolem sebe. Je většina členů domácnosti štíhlých, nebo jsou “při těle”? Pak můžete uvažovat o tom, jak vypadá u nich velikost porce. Často najdete souvislost.

Ono v restauraci může být pochopitelné, že kvůli konkurenčnímu boji dávají nesmyslně velké porce. Jen si z toho neberte příklad i doma. Restauraci totiž nějaká blbá zdravá výživa nezajímá. Potřebují, aby hostům tak chutnalo, že se vrátí. A že přiberou, to nikoho nezajímá.

3. Kdo jí sám, může být štíhlejší

Toto tvrzení nemusí platit u každého. Někdo se stáhne, aby mohl jíst hodně a nikdo to neviděl. Mnohem častěji však je to naopak. Pokud jíte sami, jíte nejen mnohem jednodušší jídla, ale i méně.

K snídani mám běžně jeden kedluben, misku kaše z ovesných vloček (bez cukru). Pokud ale dělám o víkendu snídaně nejen pro sebe, najednou to chce nová pravidla. Jídlo je přece malá společenská událost. Holý kedluben nestačí. Je třeba alespoň salát. Tak dám rajčata, dresink, trochu parmezánu. Teprve pak může být ta kaše. Ale raději i s rozinkami, švestkami a trochou medu. Oříšků pár hrstí do misky. Pokud víme, že budeme jíst více, položí se obvykle na stůl více jídla. Nu a kdyby měla přijít návštěva, tak se se salátem a kaší nedám přece vysmát. Už by to chtělo malý švédský stůl. Vajíčka, šunka, sýr, chléb, pečivo, jogurt, opékaná slaninka, párky…

Odhaduje se, že pokud budete jíst sami, sníte asi o 30% méně jídla, než když budete ve dvojici. Vím. Psychologové vás naopak budou tlačit do toho, abyste nikdy nejedli sami.

A zase jsme u okolí – pokud vaši blízcí uznávají a praktikují zdravou výživu, pak můžete jíst společně. Ale pokud žijete mezi známými, pro které je zdravá výživa akorát dobrý zdroj vtipů, raději jezte sami.

Tak. A teď to spojme dohromady

Při hubnutí jsou nejhorší hostiny, oslavy a rauty. To už není zdravá výživa. To je bestiální kombinace více lidí a hojnosti jídla. Všichni jedí? Ani vy to nevydržíte.

  • Budete jíst to, co ostatní.
  • Budete jíst tolik, kolik ostatní.
  • Budete jíst z nudy a nepůjdete cvičit.

Pozor! Je v pořádku, pokud se taková hostina bude konat 3 až 4 krát ročně. Ale buďme realisté.

Jak je to v praxi? Co v případě, že vaše užší rodina má třeba 12 členů? Manželé, dvě děti, každý má rodiče. Plus nějací přilnulí bratři, sestry a jim podobné tety, či strýcové. K tomu můžete připočítat alespoň dvě až tři rodiny, které jsou vašimi blízkými přáteli.

  • To je celkem 10 až 30 oslav narozenin za rok.
  • Připočítejte některé svátky.
  • Jednu rodinnou akci typu svatby, výročí svatby, pohřby, křtiny, promoce.
  • Alespoň jedno společné oslavování v práci.
  • A nezapomeňte ani na hlavní svátky Nový rok, Velikonoce, Vánoce.
  • Možná jedny hody, zabijačka, grilování nebo dovolená.

Vyjde vám, že skoro každý týden se bude konat nejméně jedna hostina, nebo jiná akce, na které si výjimečně “musíte dát více”.

Během oslavy se tedy spojí všechno “špatné” dohromady.

  • Podává se méně vhodné jídlo.
  • Podává se více jídla.
  • Ostatní často donesou neplánované jídlo na okoštování.
  • Podává se alkohol.
  • Ostatní jedí, i vy byste měli.
  • Po oslavě (pokud se koná u vás) je v bytě plno zásob. Nevhodných. Nebo vám nabalí balíčky koláčků a zbytků.

To vytvoří značně tvrdý sociální tlak. Čím obéznější rodina, tím tvrdší a manipulativnější nátlak to bude. I to je jedna z příčin, proč se málokomu podaří zhubnout natrvalo. Ono po takové oslavě ani mně nechutná vrátit se ke zdravé výživě, nějakýmu blbýmu kedlubnu a ovesné kaši bez barvy, chuti a zápachu. (Ve srovnání s hostinou…)

Nechci, abyste se kvůli hubnutí stali poustevníky a přestali se stýkat s okolím. Je však dobré vědět, že i takové věci mají mnohdy zásadní vliv na to, jakou má člověk postavu. Nuž a pak i zdraví.

Pokud se vás tedy tato kombinace faktorů týká, hledejte cesty, jak to řešit.

Pridajte komentár: