Jak jíst v těhotenství a nepřibrat

Říká se, že žena v těhotenství musí jíst za dva. To sice je pravda, ale neznamená to automaticky zdvojnásobit porce jídla. Ten druhý tvor, za jehož papáte má zpočátku možná jen pár gramů. Proto by nebylo rozumné dát si smažený řízek dvakrát za sebou.

Strava v těhotenství by měla být co nejpestřejší. Časté jsou otázky i na její zložneie – je vhodná vegetariánská strava? Pokud se ve vegetariánské kuchyni orientujete, můžete v ní klidně pokračovat. Jelikož sám se vegetriánstvu nevěnuji, nemohu vám dát podrobněji rady.

Podívejme se proto na množství jídla v těhotenství aby žena nepřibrala. V tabulkách doporučených výživových dávek pro obyvatelstvo ČR můžete najít čísla, které vám mohou být nápomocné. A tak si zopakujme tabulku alespoň ve zkrácené podobě. Kolik energie by člověk měl přijmout za den, aby netloustl je velmi individuální. Orientační, průměrné hodnoty v kJ na den:

snadná práce střední těžká práce gravidita kojení
Ženy 19 – 34 9 500 10 500 11 500 11 000 12 000
Ženy 35 – 59 9 000 10 000 11 000
Ženy 60 – 75 8 500
Ženy nad 75 7 600
Muži 19 – 34 11 500 13 500 15 500
Muži 35 – 59 11 000 13 000 14 500
Muži 60 – 75 9 500
Muži nad 75 8 500

Z této tabulky nás zajímá první řádek. V těhotenství tedy žena MUSÍ navýšit svůj příjem. Ne však o nějaké masivní čísla. Je to v podstatě navýšení zhruba o jednu porci jídla za den. Tedy jinými slovy, ke každému jídlu si přidáte troška a bude to v pořádku.

Je dobré nepodlehnout záchvatům žravosti a hladu. Je jasné, že jsou zčásti podmíněny i hormonální, ale velmi často ženy dělají hrubé chyby ve výživě a pak je vinou si tělo ptá více.

  • Hrubou chybou je snažit se o diétovanie a škrcení potravy. Jezte kolik tělo potřebuje a to hned od rána, aby hlad nereguloval vaši touhu jíst.
  • Striktně se vyhněte sladkostem a jídlům s vysokým glykemickým indexem. Důvod je důležitý, přečtěte si článek Glykemický index potravin. Pokud to nedodržíte, budou vámi mávat neodolatelné chutě po sladkostech a pokud jim vyhovíte, tak se to celé jen zopakuje.
  • Hrubou chybou je počítat kalorie nebo kilojouly. Musíte počítat živiny. Alespoň orientačně.

K poslednímu bodu doplním, že pokud se pokusíte jíst běžnou nevhodnou stravu tak, že si budete počítat jen kilojouly, dosáhnete obvykle dvě věci: budete podvyživená a zároveň přiberete. I z toho důvodu doplním čísla pro zdravé ženy i o jednotlivé živiny (v tabulkách doporučených výživových dávek jsou uvedeny). Porovnáme energetický příjem pro ženy s lehkou prací. Příjem energie pro kojící a těhotné ženy se uvádí jednotně bez ohledu na pracovní zátěž – změny v těle již zátěží totiž jsou.

Ženy Těhotné Kojící
Bílkoviny 57 63 67
Sacharidy 400 426 458
Tuk 75 75 85
Energie spolu kJ 10 500 11 000 12 000
  • Proti běžné zátěži v těhotenství stačí navýšit stravu o 500 kJ a to hlavně na úrovni sacharidů a bílkovin. Pokud si dáte o málo větší přílohu a trocha více jogurtu či tvarohu, tak to docela stačí.
  • Při kojení už navyšte jídlo o onu pověstnou porci navíc – čili asi 1500 kJ. Na den zvyšte o 10 gramů příjem tuku – to je malé množství. Pokud si doprajtet hrst ořechů, nebo lžíci olivového oleje, máte to vybavené. Více proto navyšte bílkoviny a sacharidy – znovu. Pokud si dáte například jedno tofu, bílkoviny máte vyřešeny a také velkou část tuků. K tomu jedna celozrnná houska a bude to akorát.

Během kojení se jíst nebojte. Mateřské mléko obsahuje velké množství tuku a to, že jste během těhotenství něco přibrala tak to je právě i rezerva na tvorbu mléka. A znovu – během kojení neblázněte s dietami. Jezte kolik třeba a nebojte se raději více cvičit. Mnoho cviků se dá provádět při děťátku, nebo přímo s ním.

Doporučuji vám však, abyste na základě tohoto článku nekonaly. Prosím, ověřte si tyto informace u svého lékaře a pokud máte, tak i trenéra. Tyto věci jsou velmi individuální.

Kolik přiberete v těhotenství?

V těhotenství je normální, že přiberete. Počítejte s tím, že 170 centimetrů vysoká žena normální postavy může přibrat zhruba 12 až 17 kilo. Během kojení se část zásobního tuku spotřebuje na tvorbu mléka a zbylých kil se zbavit dá, pokud vaše strava a pohyb budou normálně. Tedy netřeba příliš plánovat diety. Bohužel, na mateřské dovolené se mnoho žen dostane do stavu, kdy se hýbou málo a často dojedl jídlo po děťátku. To se pak přibírá raketovou rychlostí. Proto je dobré mít jasno v tom, které potraviny u vás doma nemají co hledat, ať vás nepokoušejí.

Těhotenství a obezita

Následující část napsala Katarínnka

Co dělat, když si neumíte představit důsledky obezity? Zůstaňte těhotná – tak jak se to stalo mně. Ženy si těhotenství zařídit mohou. Vy muži si přečtěte článek.

Těhotenství je i pro zdravou ženu velkou zátěží. Není třeba odcházet po pozitivním těhotenském testu povinně na PN-ku. Je však třeba počítat s tím, že některé orgány mohou být vyššími stadii těhotenství zatěžovány a jejich stav se může zhoršovat. Tak jako při obezitě. Nejdříve kila neřešíme (ze zdravotního hlediska). Kila nás tlačí, škrtí, vnitřně sžírá ale zdraví nám ze začátku neničí. To se stane až později a bez varování. Stoupne tlak, zvýší se cholesterol, těžko se dýchá, srdíčko horší pumpuje krev, játra nezvládá důsledky neracionálního stravování a také ledviny kvůli tomu volají o pomoc.

Otěhotněla jsem při hmotnosti 94 kilo (výška 171 cm). To je BMI 32,1.

Někdo si řekne že to nic není, někdo zase že je to velmi hloupý čin. Ale v dnešní době neplodnosti se i snaha o početí podobá spíše šťastné náhodě.  S manželem jsme se tedy velmi těšili.

První týdny těhotenství přinesly potíže, které zdravotní stav až tak velmi nezhoršovaly. Snad řeknu jen tolik, že jako na potvoru jsem v tomto období potřebovala ještě více jíst – zatímco jiné těhulky výrazně hubli. Tlustá žena nepřestane jídlo a hmotnost řešit ani v těhotenství, zatímco štíhlá těhulka nechává věcem volný průběh.

Tak jako počet týdnů těhotenství narůstal, i moje potíže přibývalo. Zde jsem je shrnula do několika bodů:

První potíž: Špatná viditelnost při sonografických a ultrazvukových vyšetřeních

Tato potíž souvisí s „hrubou břišní stěnou“ – při pneumatice kolem břicha se nedají dělat tato vyšetření v přiměřené kvalitě. Můj lékař si tam sice našel potřebné informace, já jako budoucí maminka jsem si pohled na vyvíjející se plod nevychutnala, protože jsem tam neviděla nic. Je to trochu zarmucující fakt, ale dá se překousnout. Zvlášť když máte milého lékaře, který nic nekomentuje.

Stejně jsem dopadla i na 3D sone, kde to sice lékař také nekomentoval ale najevo svůj šok a hrůzu dal alespoň pohledem.

Stále častěji jsem si uvědomovala, že být před otěhotněním alespoň o 10 kilo lehčí, všechno jsem mohla vnímat jinak. Bála jsem se a nenáviděla, protože jsem si byla jistá, že svému děťátku Škoda.

Druhá potíž: první pohyby

Zatímco jiné těhulky již kolem 17-tého týdne (většinou do 20tt první pohyby, já jako Bacu jsem věděla, že nemám nárok dříve než v 21-22tt. Velmi jsem na ten okamžik čekala, protože díky pohybům už jsem věděla odsledovat že miminko je aktivní a vše je v pořádku. První citelné pohyby se zkrátka v té záplavě tuku ztratili.

Dušnost a občasnou slabost zde popisovat nebudu, protože tím trpí většina těhulek. Břicho v těhotenství roste každé těhulky a tyto obtíže s tím souvisí.

Třetí potíž: Kde jsou žíly?

V Sádlová rukou se žíly obtížně hledají a ještě těžší nacházejí. Noční můra, kterou jsem znala i před těhotenstvím se s rostoucími komplikacemi stupňovala. Při každém vyšetření přece potřebují udělat odběr krve. Kdo to zažil, dá mi jistě za pravdu. Pokud totiž odcházíte od sestřičky se šesti neúspěšnými vpichy na rukou, s pak orosenou tváří, slabostí v nohou a vztekem na sebe sama – tehdy si připadáte jako jediný tlustý člověk na světě.

Čtvrtá potíž: stoupající tlak

V těhotenství se to považuje za velmi závažný příznak. Já jsem jím trpěla. Jednak jsem byla vždy u lékaře příšerně nervózní – při dlouhém čekání v ambulanci jsem stále myslela na to, že je vše kvůli mé obezitě komplikovanější a že i tlak by byl nižší při nižší hmotnosti. Lékař si už na můj tlak 160/100 u něj v ambulanci zvykl. Týká se mě i diagnóza Syndrom bílého pláště a on to ví. Přesto byl velmi ostražitý ai díky tomu mám své zdravé miminko. Nám ženám hrozí v těhotenství nemoc která se jmenuje preeklampsie a projevuje se mimo jiné vysokým krevním tlakem v třetím trimestru. Je to vlastně volání plodu o pomoc, protože placenta nezvládá zcela plnit svou funkci a děťátko je ohroženo.

Další riziko spojené s tlakem se mě týkalo maximálně: Každý se občas vytočí a tlak mu vyběhne do nebeských výšek. Můj nejvyšší naměřený tlak byl dva dny před porodem 190/110. Můj lékař mě hospitalizovat a upozornil na to, že při takovém tlaku může dojít k ohrožení až odumření miminka kvůli praskajícím cévám a následnému krvácení.

Čtvrtá potíž: gestační diabetes

Těhotenská cukrovka může postihnout stejně štíhlé ženy, tak ženy tučné. Rizikovými faktory jsou mimo jiné nadváha, vysoký tlak, příp. cukrovka v rodině. Tyto rizikové faktory se mě týkaly. Touto potíž jsem v těhotenství netrpěla, ale strach z ní mi dal řádně zabrat.

Pátá potíž: Paní vy jste ale tlustá

Touto větou mě potěšil jeden lékař den před porodem, kdy bylo třeba odhadnout hmotnost mého miminka. To, čeho jsem se celé těhotenství bála se najednou stalo. V té chvíli jsem byla podrobena výslechu na téma: kolik vážím, kolik jsem vážila před těhotenstvím, jak si můj gynekolog zjišťoval mou hmotnost (jestli mi věřil, nebo si mě převažoval) a kdo že je ten můj gynekolog.

Že byla kvalita záznamu zhoršená mimo jiné i jinou vlastností, která nesouvisela s mou „silnou břišní stěnou“ ale s těhotenstvím (a nedala se ovlivnit), to už zapomněl zmínit. V záznamu o vyšetření mám tedy poznámku o velmi špatné kvalitě vyšetření. Z ambulance jsem odcházela se slzami v očích a říkala si, že se na něj ani zlobit nemůžu protože mi řekl jen pravdu.

Šestá potíž: pooperační komplikace

Můj synek byl v děloze uložen zadečkem napřed – poloha koncem pánevním. Jelikož nesplňoval hmotnostní kritéria pro přirozený porod v této poloze (měl vyšší hmotnost), měl přijít na svět císařským řezem. Tato informace mě potěšila, protože mě všichni varovali, že přirozený porod koncem pánevním může být těžší a komplikovanější než klasický hlavičkou napřed.

Ani zde jsem jako obézní těhulka neobešla zkrátka, byla jsem upozorněna na zvýšené riziko pooperačních komplikací. Při operaci břišní dutiny může při otylosti hrozit horší hojení (příp. Otevření) rány.

Zde je můj synek, 52 cm a 4050 g zdraví, štěstí a lásky

Moje trápení s těhotenstvím skončilo. Bylo pro mě očistcem. Už nikdy nechci vážit 100 kilo. Že je ještě teď mám, je jen dočasná záležitost. Celý život jsem byla tlustá a nějak závažně mi to nevadilo. Zakomplexovaná jsem byla, v obchodech jsem nesehnala nic a neměla jsem se právě ráda – ale nikdy to neohrožovalo život a zdraví někoho jiného.

Dnes je to jinak ai se podle toho zprávám. Chci ještě jedno dítě. Ale nechci už očistec.

Téměř každá moje potíž v těhotenství se může projevit u každého člověka s nadváhou.  Těhotenskou cukrovku však nahradí běžná cukrovka. Nikdo nikdy nevíme zda nám nehrozí operace slepého střeva, případně odstraňování žlučníku.

Existuje skutečně mnoho nemocí, kterými my lidé trpíme. Při rozumném stravování a troše pohybu by těch nemocí mohlo být podstatně méně. Já už jsem na to přišla – vlastní zkušeností.

Nečekejte na vlastní zkušenosti. Poučte se z mých chyb. Udělejte už dnes něco pro své zdraví.

napsala Katarínnka

Pridajte komentár: