Tip na snídaně: chléb, cottage, pečená červená řepa

Je to právě pečená červená řepa, kterou chci dát do pozornosti. Lahůdka, kterou jsem objevil až na stará kolena. Ve spojení s kouskem jídla vznikne chutné a zdraví prospěšné syté jídlo vhodné při hubnutí, i když jste zdraví.

Takové snídaně oceníte ať už chcete zhubnout, nebo se zajímáte o rozumnější stravu. Příprava je až zoufale jednoduchá a zvládne ji každý.

  • Koupit si kelímek sýru cottage zvládne i nevařící chlap. Ten se může dochutit česnekem, nebo rovnou vyklopit na chléb tak snad půl kelímku.
  • Upéct si vlastní chléb v pekárně. Recept na domácí chléb z pekárny který se mi osvědčil sice popírá řadu zásad pečení chleba (příliš mnoho kmínu, například) ale ta chuť je ohromně báječná. Pokud nemáte domácí žitný chléb volte některý kupovaný, doporučuji celozrnný s obsahem vlákniny nejméně 5%.

Tip: posledně jsem zjistil, že pokud se do pekárny nevloží háky, stačí těsto pomíchat před začátkem pečení a chléb je zcela v pořádku. Zvláštní. Ale tak super! Alespoň v něm nemám jámy po hácích a nemusím na vybírání háků myslet.

A konečně pointa. Na setkání lidí z fóra kde debatujeme o hubnutí padl recept: červenou řepu chytíme, zabalíme po jedné do alobalu a pečeme. Nezdálo se mi to. Přece není možné, aby nějaká pitomá červená řepa … Znáte to. Ale zkusil jsem. Hodina pečení v troubě večer a ráno jsem vybral již vychladlé kousky.

  • Oloupat řepu trvá asi 10 sekund. Vezměte si chirurgické rukavice, jinak budete mít červené ruce!
  • Na talíři ji pokrájejte na plátky.
  • Posolte, ale jen velmi málo.
  • Pokapejte kvalitním balzamikovým octem. Kvalitní znamená že je hustý, drahý a má chuť, která stojí za to, kolik ten ocet stojí. Ty levné řídké sajrajty z hypermarketu se sice jako balzamikový ocet označují, ale nenechte se zmýlit.
  • Pokapejte kvalitním olivovým olejem. I zde upřednostněte extra panenský. Raději si připlaťte, než koupit v hypermarketu něco bez chuti, barvy a zápachu.
  • A můžete baštit.

Takové jídlo je jako snídaně vhodné. Zásobí vás rozumnou energií, vláknina zajistí plný pocit sytosti a můžete vyrazit na nějaký výlet. Pokud hubnete, chleba bych ukrojil menší množství a přidal bych více bílkovin, čili sýru cottage. U zdravého člověka je fajn z chleba odvalit pořádný krajíc.

Takto připravená červená řepa má neuvěřitelně zajímavou, jemnou chuť. Tím, že se nevařila, zůstala veškerá chuť a živiny v ní.

chlieb-cottage-cvikla

Pridajte komentár: