Antiobezitika obecně

Léky se od výživových doplňků liší tím, že předepisovány lékařem a nejsou volně v prodeji. Vázání léků na předpis není samoúčelným omezením. Léky na hubnutí mají nežádoucí vedlejší účinky, které mohou být i vážným ohrožením zdraví, pokud by se použily nesprávně.

O jejich použití má proto smysl uvažovat až v případě, že riziko jejich použití je „menším zlem“ jako následky obezity. O použití léků na hubnutí rozhodne lékař většinou v případě, že jde o obezitu s BMI vyšším, než 30 a obezita již způsobuje zdravotní komplikace.

Užívání léků na hubnutí lidmi s mírnou nadváhou (pod BMI 25) je nebezpečné. Nechtěné účinky antiobezitik jsou mnohem vyšším rizikem, než případný přínos léčby. Mírná nadváha totiž nepředstavuje významné ohrožení zdraví, ale pokus o její farmakologické ovlivnění by mohlo udělat více „škody“, jako samotná nadváha.

Léky na hubnutí nejsou zázračné!

Obézní lidé mají často nerealistická očekávání od léčby. Většina obézních, kteří se chtějí začít léčit léky, chce zhubnout zhruba o 30%. Tak výrazné zhubnutí se však podaří málokomu. Vyžaduje totiž zásadní a hluboké změny životosprávy.

  • úplnou a trvalou změnu stravování
  • zařazení systematického pohybu.

Bez těchto úprav se zhubnout krátkodobě, ani natrvalo nedá. Léky na hubnutí zvyknou přispět ke zhubnutí v průměru tří až šesti kil. No pak se jejich účinek postupně zastaví.

10% hmotosti – málo i hodně

Léčba antiobezitik není všemocná, ale dá se počítat s tím, že většinou sníží hmotnost obézního asi o 10%. Esteticky je to málo, vím. Ale zhubnutí o 10% stačí na citelné zmírnění zdravotních obtíží způsobených následky obezity.

Výraznější redukce hmotnosti nemusí být u některých metabolických poruchách dokonce ani vhodná. Zdravotní stav některých pacientů se po výraznějším zhubnutí může i zhoršit. Právě proto tak často doporučuji, abyste před hubnutím svůj záměr vždy konzultovali s lékařem.

Antiobezitik mohou být při redukci hmotnosti nápomocné, ale aby byly účinné, nevyhnete se úpravě životosprávy. U mnoha pacientů je nutná dlouhodobá léčba, někdy dokonce doživotní, protože bez léků nedokážou trvale svou životosprávu držet „na uzdě“.

Antiobezitik a čas

Nejvýraznější efekt léčby antiobezitik se zvykne projevit již po prvním pololetí léčby, často již během prvních třech měsících. Pak se úbytek hmotnosti výrazně zpomalí. Další užívání léků na hubnutí už pak nevede k ďalešiemu hubnutí, ale pomáhá alespoň tomu, aby obézní zas nepřibral.

Právě proto je tak důležité pokusit se o boj s obezitou ještě v době, dokud jste jak – tak zdraví. Bez léků na hubnutí, bez nežádoucích účinků léčby. Bez placení poměrně drahých léků. Dobrovolně. Dříve, než vás k tomu donutí srdce, diabetes, či hormonální potíže.

Přehled léků na hubnutí

V roce 2008 byly na trhu dva druhy léků proti obezitě: anorektika a inhibitory lipáz. Popíšeme si je, ale v současnosti jsou tyto léky z prodeje staženy.

  • Anorektika potlačuje pocit hladu a způsobují výraznější hubnutí. Mají však nežádoucí účinky v podobě neklidu, někdy nespavosti, zda zvýšeného tlaku krve.
  • Inhibitory lipáz zabraňují části tuku v potravě, aby se vstřebal. Způsobují průjem (tuk chce jít ven, pokud ho nepustíte dovnitř) a právě ta působí jako výchovný prostředek odkazující obéznímu: cica nežere mastné!

Léky proti obezitě mají schopnost v odůvodněných případech pomoci snížit obezitu. O jejich použití musí vždy rozhodnout lékař. Užívání antiobezitik totiž ovlivňuje zdravotní stav a může být v konfliktu s jinými užívanými léky.

Každopádně se antiobezitik nelze považovat za nástroj na hubnutí. Mohou pouze usnadnit redukční režim. Nic víc. Po jejich vysazení následuje nárůst hmotnosti vždy, pokud člověk nepokračuje v ověřeném dietním a pohybovém režimu.

Léky na hubnutí jsou zcela zbytečné, pokud jste schopni jíst racionální stravu. Pokud sníte denně 2 kila jídla (převážně zelenina) budete najedení tak, že žádné anorektika vám nepřijdou ani jen na um. Pokud vynecháte nejmastnější potraviny, ve vaší stravě nebude tak mnoho tuku, abyste ho museli uměle blokovat léky. Pokud se donutíte cvičit (například 5 × týdně rychlá procházka v trvání 30 minut) nepotřebujete lék, který by vás aktivoval.

Léky na hubnutí proto užívejte až tehdy, když vám je doporučí lékař. Zřejmě to bude až tehdy, pokud se vám nebude dařit hubnout a zároveň již následky obezity na vaše zdraví budou takové, že je třeba je řešit.

Žijeme v době, kdy na řadu onemocnění a potíží máme lék. Je to pravda. Mnoho běžných problémů dnes díky lékům víme vyřešit. Běžné nemoci, bolesti, vysoký tlak … Odevšad se na nás valí reklamy na léky. Nešťastný člověk se setká se spokojeným. Ukáže se, že spokojený je ten druhý proto, že zná nějaký lék. Nabídne ho nešťastnému. Obraz se rozzáří barvami a zazní líbezná hudba … Léky jsou na všechno – tak se zdá.

No pak zjistíte, že trpíte obezitou. Jak zhubnout? Jedna z prvních věcí, která vás napadne je naordinovat si nějaký lék. Lék na hubnutí přece určitě musíme mít. Až v této chvíli si možná uvědomíte, že ne. Že naše zdraví a tělo řídí farmaceutický průmysl mnohem méně, než se na první pohled zdá.

Minulost a léky na hubnutí

V minulosti se léky na hubnutí vyráběly. Zkoušelo se mnoho různých preparátů. Jejich účinnost byla různá, často měli vážné vedlejší účinky.

  • V nedávné minulosti patřil k nejznámějším lékům na hubnutí přípravek, který měl stimulační účinky. Aktivoval člověka k činorodosti a čilosti. Navíc potlačil pocit hladu. Atraktivní a účinná představa. Bohužel na tento lék vznikala nečekaně rychlá závislost. Účinek totiž fungoval jen krátce. Abyste o pár dní mohly být zas čilí, chtělo to vyšší dávku. A tak protože byl nějaký čas v prodeji i bez receptu, lidé začínali se čtvrtkou pilulky a končily užíváním desítek tabletek najednou … Tak to s drogami chodí.
  • Velmi známým byl i lék na hubnutí, který intenzivně tlumil pocit hladu. V minulosti jich vlastně bylo několik. Všechny jsou dnes staženy z prodeje, protože se ukázalo že mnoho lidí mělo při užívání vážné problémy. Nejen kardiovaskulární, ale často i psychické.
  • Celkem nedávno byly staženy i dvě modernější formy léků na hubnutí. Ty tlumily hlad a mírně aktivizovaly člověka. Spolu s těmito přitažlivými účinky však stále zůstávaly příliš vážně nežádoucí činky.

Tyto příklady představují typické léky na hubnutí. Je zde snaha tlumit hlad a rozpohybovat tělo. Díky tomu hubnutí může probíhat snadněji. Necítíte potřebu jíst a máte chuť něco dělat. Ideální stav. Bohužel jen na první pohled. Tyto léky na hubnutí totiž maskují jen pocit hladu. Díky němu se člověk vůbec nemusí najíst a funguje spokojeně i celý den. To je snem každého, kdo o hubnutí nic neví.

Potlačením pocitu hladu totiž dosáhnete nejíst. To se v praxi ověřilo. No nejíst znamená měnit fungování těla. O tom jsme již psali. Díky tabletám tak dokážete vydržet hladovku, aniž by vám to vadilo. Ale co potom? Co když po pár týdnech či měsících budete chtít léky na hubnutí vysadit? Narazíte na problémy:

  1. Léky na hubnutí vás nenaučí hubnout, jen potlačili hlad. Když je chcete vysadit, vůbec nevíte jak se stravovat, abyste zase rychle nepřibrala. To z vás dělá rukojmí. Bez léků rychle přibíráte a tak budete chtít užívat léky i nadále.
  2. Léky na hubnutí fungují zhruba první 3 měsíce. Pak se jejich efekt více méně ztratí. Hubnutí se zastaví. Pokud je vysadíte, přiberete. Pokud je užíváte dál, sice asi nepřiberete, ale stále se budou zhoršovat jejich nežádoucí účinky.
  3. Jelikož hubnutí řídíte především regulací stravy (léky na hubnutí používáte abyste necítili hlad) tak při dlouhodobém nedostatku stravy si můžete poškozovat zdraví. Je sice známo, že o něco méně stravy než třeba je zdravé, ale s léky na hubnutí to bývá často velmi špatně zvolená strava – kdo se totiž ví stravovat rozumně, nepotřebuje vedle toho hltat i léky.

Tato pomůcka ve formě tablety je tedy dobrá jen na první pohled. Vyvolává iluzi, že na hubnutí zde máme pilulku a ta že bude fungovat jako ta tabletka proti bolesti, co jste viděli v reklamě. Zapomeňte na to! Taková tabletka na trhu není.

Bohužel, dodnes si některé ženy hledají na černém trhu tyto staré pilulky na hubnutí. Doufají, že díky pilulce snadněji překonají svou vůli nedat si koláček. Užíváním podobných preparátů však riskují život. Znáte to – kamarádce se nic nestalo, tak to zkusím i já … Nespavost, bušení srdce, migrény jsou obvykle tím nejmenším zlem, které tyto léky na hubnutí mohou vyvolat. Srdeční příhody, či psychické poruchy jsou už vážnějším důsledkem.

Léky na hubnutí v současnosti

I proto u nás v současnosti nekoupíte léky na potlačení hladu. Dá se získat lék, který ovlivňuje proces trávení tuků. Ten způsobí, že pokud sníte mastnější jídlo, mastná část se nevstřebá, ale opustí tělo. Často i v podobě průjmu. Tento lék má tedy tak trochu i výchovnou funkci. Pokud se stravujete chybně, přežene vás.

Je sporné, zda takový lék na hubnutí je dobrým nápadem. Pokud vás nutí jíst nízkotučnou stravu, tak na to rozumný člověk nepotřebuje užít lék. Stačí udělat změnu ve stravě stejně, jako kdybyste ten lék užil. A ušetříte dost dukátů.

Také je na zvážení, zda při nízkotučné stravě je vhodné, abyste zabránili vstřebávání tuku. V tuku se totiž nacházejí vitamíny. Které? Zapamatujete si slovo deka? Tak pak si zapamatujete i vitamíny které jsou rozpustné v tucích:

  • vitamin D
  • vitamín E
  • vitamín K
  • vitamin A

Tyto vitaminy jsou pro zdraví nutné. Nejen samotné, ale i ve spolupráci s jinými – bez těchto vitaminů ze zeleniny tělo neumí dostat mnohé jiné živiny. Proto se na každý salát dává alespoň lžíce olivového oleje – bez tuku by to nefungovalo. Léky na hubnutí, které na sebe navážou tuk mohou tedy způsobit nejen přímý nedostatek vitamínů, ale mohou nepřímo bránit i vstřebávání jiných živin z potravy. Je proto sporné, zda je dobré tyto léky používat. Krátkodobě to problém nebude, dlouhodobější užívání raději konzultujte s lékařem. I když tyto léky na hubnutí jsou momentálně dostupné bez předpisu, raději se poraďte. Pokud vám je lékař z nějakého důvodu doporučí, může vám zároveň předepsat jejich o něco silnější verzi, která je na předpis.

Budoucnost léků na hubnutí

Je jisté, že farmaceutické firmy úporně bojují o možnost přijít na trh s preparátem, který by pomohl obézním. Nadváhou trpí mnohem více, než polovina populace. To je příležitost na miliardový byznys. Navíc jde o chronický problém. Obezitu neporazíte nějakou kúrou. Je to chronické onemocnění. Z hlediska byznysu ideální stav. Nastavit pacienta na některý lék na hubnutí a pak mu ho prodávat po celý zbytek života pěkně, každý měsíc.

Dá se proto předpokládat, že pokud to možné je, dříve nebo později se na trhu objeví další lék na hubnutí. Doporučuji přistupovat k němu s vysokou opatrností. Všechny léky na hubnutí dosud totiž přišli na svět s velkou slávou. Po pár letech jejich v tichosti stáhly z trhu poté, co po jejich užívání zemřelo příliš mnoho lidí. Je dost pravděpodobné, že i budoucí lék na hubnutí může mít podobný scénář.

Pridajte komentár: