Motivace, literatura
Přečtěte si o hubnutí a stravě pár knih. Ne jednu! Mezi různými autory jsou mírně rozdíly v tom, co doporučují. Každý upozorňuje na něco jiného. Proto tak, jak vám budou tyto knihy doporučovat pestrou stravu, poskytněte i svému mozku pestré informace.
O hubnutí
- Miro Veselý „Jídelníček na hubnutí“. V této knize najdete spoustu tipů, jak si vyrobíte mantinely, které vás nepustí z nastoupené cesty. A abyste měli lehčí rozběh tak tam je i jídelníček, co můžete vařit.
- Miro Veselý „Jak jsem zhubl 35 kilo“. V této knize najdete nejen můj příběh, ale i postup jak zhubnout. Ano, přihřívá si vlastní polívčičku a svou knihu píšu v tomto seznamu jako první. Nemusí se vám to líbit a proto hned přidám ještě několik skvělých titulů od lepších autorů, než jsem já.
- Rajko Doleček, Leoš Středa, Kateřina Cajthamlová: „Nebezpečný svět kalorií“. Skvělá kniha s přehledem diet a moderním pohledem na obeitu a její řešení.
- Robert H. Lustig: Cukr – náš zabiják vynikající kniha o příčinách, které stojí v pozadí celosvětové epidemie obezity. A co proti tomu můžete udělat vy.
- Timothy Ferriss: „Čtyřhodinové tělo“; (Čtyřhodinové tělo). V této knize se část obsahu věnuje právě hubnutí a sportu. Pokud to vezmete s jistou rezervou, můžete zde najít pár užitečných rad. Co je však důležitější – inspirace.
- Václava Kunová – „Zdravá výživa“, „Jak hubne labužník?“ ;, „Zdravá výživa a hubnutí v otázkách a odpovědích“; – Stručné a srozumitelné informace, ideální na úvodní seznámení se s tématem hubnutí. Mnoho odpovědí, málo otazníků.
- Iva Málková: „Hubneme s rozumem, zdravě a natrvalo“. Vynikající dílo pro každého. Úplný přehled toho, co potřebujete vědět o hubnutí. Pokud vám ten styl sedí, může vám přijít vhod i její kniha Hubneme s rozumem v praxi – Glykemická kuchařka, recepty však jsou spíše složité a tak důležitější bude, pokud z toho porozumíte principem stravy s nižším glykemickým indexem. Novější knihy od ní jsou Nakupujeme s rozumem, Vaříme s chutí a Hubneme s rozumem tvořivě.
- Ivan Majerčák – „Diagnóza obezita„. Stručně a jasně o obezitě. Představí vám současné postupy, jak lze obezita léčit a doporučuje, abyste to učinili u lékaře, nikoli na vlastní pěst. Přece jen – obezita je nemoc. Málokdo by si léčil infarkt sám, podle rad v časopisech. Obezitu však ano. Není divu, že se to tučným nedaří.
- Vojtěch Hainer – „Obezita“; – Kniha pro pacienty a pod stejným názvem „Obezita“; – Odborná kniha pro lékaře). Vynikající je i kniha „Základy klinické obezitologie“; pro lékaře, druhé vydání (rozšířené o 100 stran) z roku 2011.
- Jana Pařízková, Lidka Lisá a kolektiv – „Obezita v dětství a dospívání, terapie a prevence“. Odborná kniha, pro čtení je vhodné vědět trochu cizích slov. Jinak vynikající pohled na otřesnou situaci současných dětí u nás i ve světě. Posune váš pohled na věci. Máte děti? Možná byste jako hlavní motiv svého hubnutí měli mít příklad, který jim tak dáte.
O stravě a zdraví
- Iva Málková – „Hubneme s rozumem, zdravě a natrvalo“; – Komplexní pohled na hubnutí. Najdete v ní však vše, co byste měli vědět. Berte to jako učebnici, ne beletrii. Je ložné koupit i titul „Hubneme s rozumem v praxi“, je to však více kuchařská kniha, než teorie.
Motivace, video
Hubnutí je běh na dlouhou trať. Pár týdnů člověk vydrží cokoliv. No pokud jdou měsíce, je stále obtížnější stále odolávat. Máte chuť na výjimku. Nechce se vám cvičit. Kamarádi na vás zírají, neboť se podivně stravujete a nepijete pivo. Takhle to jde den za dnem a vám to už opravdu začíná lézt na nervy.
Posilte svoji motivaci hubnout
Pokud to máte vydržet, potřebujete motivaci. Silnou motivaci. Trvalou motivaci. Pár příkladů, kdy je motiv zvolen špatně.
- Zhubnout do plavek. To není motiv. Sundáte pár kilo, oblečete si plavky. Rovnou na koupališti si pak můžete koupit bagetu s klobásou. Zhubli jste, plavky na sobě máte. Motiv zanikl.
- Zhubnout na svatbu. To je ještě horší. Po svatbě jste bez motivace.
- Zhubnout po prvním infarktu. Silný motiv. Bohužel výzkumy ukázaly, že strach jako motiv funguje v průměru půl roku. Nejvíce rok. Pak se člověk vyčerpá a přestane se bát. A chránit.
O motivaci a cílech jsem podrobně psal v knize Jak dosáhnout úspěchu. Základem je zvolit si takové cíle, které vás budou trvale motiviovať, abyste s tím nepřestali. Hubnutí tedy nemůže být cílem, ale jen vedlejším efektem. Můžete si klást základní otázky:
- Co chcete dosáhnout? (Dlouhodobý cíl)
- Proč to chcete, jaký je motiv? (Toto musí být silné a musí to platit io pár let.)
- Co jste ochotni pro to udělat a čeho jste ochotni se vzdát? (Ujistěte se, že nechcete dosáhnout výsledků zdarma.)
- Víte jak na to? Máte se s kým se poradit? (Nedělejte změny v životě pouze na základě povrchních rad v časopisech.)
- Jste připraveni na to, že párkrát selžete? (Najděte si záchranné strategie pro případy, kdy uděláte chybu.)
Ve vašem plánu na změnu životního stylu bude změna stravy, úprava pohybu, snaha snížit stres, více odpočinku a spánku. Chcete něco dosáhnout?
- Víte, jak na to? (Znáte plán?)
- Jste ochotni zaplatit cenu? (Jste ochotni plnit úkoly?)
Pokud ano, začněte provádět plán. Jednou za měsíc se ptejte:
- Mám výsledky? (Menší obvod pasu.)
- Pokud ne: Jaké jsou důvody toho, že nemám výsledky?
Pokud jste po měsíci nového životního stylu nezhubli v pase, někde je chyba. Možná je váš metabolismus příliš pomalý a je třeba mu dát čas na zotavení. Možná sice dodržujete plán, ale chybně. Zpřísňují tedy kontrolu, nebo se poraďte s odborníkem, či lékařem.
Často se vám však stane, že ztratíte chuť pokračovat. Staré zvyky volají. Dostanete chuť zas jíst pizzu, dort, řízky, zda hranolky s majonézou. Jak odolat? Jak se motivovat? Položte si otázku:
- Nevadí mi, že můj cíl zhubnout se tímto odsouvá?
- Pokud vám to nevadí, pak máte asi špatně zvolený důvod. Asi vás nemotivuje dostatečně. V takovém případě hledejte jiný důvod. Takový, co vás „postaví na nohy“.
- Nebo máte v povaze možná trochu nezralosti, či nezdrželivost. Takový člověk chce výsledek, ale nechce zaplatit. Zde je univerzální rada nemožná a zkuste to raději osobně u psychologa. Může vám pomoci utřídit si věci.
Ještě tu mám jednu pěknou otázku, která by vám mohla pomoci s motivací. Zní takto:
- Co mohu udělat dnes proto, aby se můj život v budoucnosti zlepšil?
Můžete si ji položit při jakékoliv činnosti. Člověk jaksi podvědomě tuší, pokud dělá něco zbytečné, nebo „nesprávné“.
Obézní lidé se dají rozdělit na dvě skupiny.
- Ti první se přejídají. Zde stačí jíst méně a výsledky se objeví. Asi častěji takto fungují muži. Pár piv večer a po nocích nájezdy do spíže a lednice. Zde stačí malá úprava: stačí zrušit přebytek + trocha pohybu a výsledky hubnutí jsou rychlé.
- Druhá část tučných však jí příliš málo. Nepravidelná strava znamená podvýživu. Občasné výjimky a pomalý metabolismus pak způsobí obezitu. Zde bude třeba nejprve naučit tělo a metabolismus, že má přestat šetřit. Teprve pak se dá uvažovat o hubnutí. Jinými slovy, musí začít jíst mnohem více, aby mohli zhubnout.
Proto neplatí ono legendární „cica nežere“.
Ve zdravém a vitálním těle se věci obvykle lépe daria.
Tato věta by jako motivace mohla fungovat.
Pozor i na vaše okolí
V literatuře o úspěchu se často cituje, že váš život je podobný, jako 5 vašich nejbližších známých nebo přátel. Často to platí iv souvislosti s obezitou. Proč to tak je? Jsou na to 2 hlavní důvody:
- Vrána k vráně sedá.
- Dělávám to, co ostatní.
Ten první důvod nemusí při obezitě nutně platit. Mohou se kamarádit tlustí a hubení. No rozdíly mezi lidmi někdy mohou být příliš velké. Pak vznikne překážka, která se těžko překonává.
- Bohatý a chudý. Pokud bohatý stále zve chudého, chudý může mít výčitky svědomí. Může vznikat závist a tak se časem přátelství zamluvil do ztracena.
- Moudrý a hloupý. I zde bývá často problém. Těžko hledat společná témata aby se jeden nenudil a druhý aby neměl pocit že nestíhá.
- Zaměstnanec a zaměstnavatel. I zde mohou vznikat značné názorové rozpory pokud jeden dělá například jako úředník a druhý je majitelem nějaké firmy.
- Důchodce a mladý člověk. I zde často může nastat neporozumění, protože každý potřebuje jiná témata a jiné tempo.
- Tlustý a sportovec. I zde mohou být problémy s tématy nebo s prostředím, kde se setkáme.
Na takových extrémních příkladech je to jasné. V praxi je to samozřejmě trochu složitější. Obvykle vznikne nějaká konfigurace, která zúčastněným vyhovuje. Proč o tom vlastně píšu? Náš životní styl (a často i obezitu) ovlivňuje silný psychologický faktor – porovnávání se. Porovnáváme se s druhými a podvědomě dorovnává případné rozdíly. Jsme totiž stádní tvory.
- Pokud máte přátele, kteří jsou tlustí, je velmi pravděpodobné, že i vaše postava ztratí štíhlost.
- Pokud vaši přátelé přiberou, je velmi pravděpodobné, že následně přiberete i vy. Pokud je někdo tlustší, řeknete si „nejsem na tom až tak špatně“.
Jak to funguje?
- Porovnávání se. Jsou lidé kolem vás tlustí? Pak můžete mít „jen“ nadváhu a stále budete mít dobrý pocit, že jste nejštíhlejší.
- Napodobování. Vaši tlustí přátelé asi přibírají z nějakých příčin. Pravděpodobně vás budou zvát na grilování, hostiny, večírky. Nějak se stravují a nějak žijí. Pokud napodobíte jejich životní styl, přiberete také.
Když přejdete na zdravý životní styl, zjistíte, že vaše cesty se rozcházejí s cestami blízkých.
- Vy plánujete o víkendu cyklistický výlet, známí plánují grilovačku.
- Vy potřebujete relaxovat a déle spát, což ale s pozvánkou na diskotéku?
Při hubnutí je proto dobré, pokud nejste sami. Pokud ostatní jdou jinde, jako vy, je to vážný problém. Zejména pokud celá rodina a známý žijí nezdravě a vy jste rozhodnutí pro změnu.
Nejlepší, pokud si začnete vytvářet nové přátelské vztahy. S někým kdo už dříve zhubl. Nebo někým, kdo možná nebyl tlustý, ale žije zdravě. Nehledejte však podporu u lidí, kteří hubnou dietou. Ti to obvykle po krátké době vzdají. To může oslabit i vaše rozhodnutí.
Pokuste se vyhledávat společnost lidí, kteří už žijí tak, jak chcete začít i vy. Často je potkáte v lese, v posilovnách, kolem kol, nebo mezi běžci. Nenajdete je v bufetech, na grilovačku, či ve sklípku.