Jste to co jíte

Relace Jste to co jíte je známá z vysílání české televize Prima. Určitě se vyplatí, pokud si ji podíváte. Bohužel Jste to co jíte se nedá zcela jednoduše hledat v archivu na internetu, protože mají nějaké omezení, že na webu může být aktuální umístěn jen poslední díl. Když však budete hledat, dá se najít několik dílů pořadu Jste to co jíte různě po webu. Pokud jste tedy tuto relaci neviděli, dá se to dohnat.

V programu Jste to co jíte jde v první řadě o zábavu a až pak přijde všechno ostatní. Základem je tlustý člověk, který se rozhodne zhubnout pod dohledem trojice odborníků – lékařky (Kateřina Cajthamlová), výživového poradce (Petr Havlíček) a trenéra, který se v různých dílech obvykle mění.

Jeden díl pořadu Jste to co jíte sleduje jednoho tučného občana (výjimečně hubne dvojice) na ploše dvou měsíců. Po úpravě stravy a nasazení tréninkového plánu se obvykle dostaví hubnutí. Za dva měsíce se běžně setkáte s úbytkem na tuku 8 až 12 kilo, což jsou výsledky více, než povzbudivé. Pokud byste chtěli mít podobný výsledek jako účastníci Jste to co jíte, myslete na dvě věci:

  • V relaci takové výrazné úbytky dosahují lidé s hmotností 120 a více kilo. U velmi obézního člověka se dá očekávat, že po nastavení správného režimu se hmotnost rychle pohne dolů. U méně obézních lidí je úspěchem už i hubnutí kolem dvou až čtyř kilo za měsíc!
  • Tito lidé hubnou s profesionální navrženým stravovacím plánem, mají přístup ke konzultacím a hlavně jsou vysoce motivovaní „neztrapnit se“. Při hubnutí podomácku a bez kamer může u mnoha lidí právě motivace dělat potíže.

Seriál Jste to co jíte lze určitě použít, jako motivační zdroj. Sledování příběhu, jak se tlustý člověk brání, je poučné. Struktura Jste to co jíte je taková, že v úvodu říká obézní člověk, jak nedokáže zhubnout, jak už „všechno zkusil“. Následně mu přijdou odborníci prohlédnout ledničku, ve které zpravidla najdou mizernou stravu, která je jednou z příčin obezity. V další části se obézní učí nový stravovací režim, nakupovat, jak vařit, jak cvičit.

Součástí většiny dílů Jste to co jíte je i takzvaná „přepadovky“, kdy se pokusí přistihnout hubnoucího při nezdravé stravě. Jednou ho některý kamarád nabízí klobáskou, jindy se skrytou kamerou vniknou do práce a podobně. Mnoho hubnoucích poleví a dobrotě neodolá. V novějších dílech však už účastníci Jste to co jíte vědí, že bude přepadovky a tak ji často odhalí předem.

Pokud bychom chtěli hodnotit stravovací „přikázání“ které účastníci pořadu Jste to co jíte dostávají, asi by vznikla dlouhá diskuse. Každý účastník obdrží dietní plán (pozor, ne jídelníček na hubnutí). V tomto dietním plánu je popsáno co a kolik by mělo tvořit jednotlivá jídla. Toto musí pochopit a začít se tím řídit. Podle toho, co vidíme kupovat, vařit a jíst účastníků Jste to co jíte si můžete udělat představu o tom, že jídla mohou být pestré. Výsledky přitom mluví za sebe – kdo režim dodrží, hubne. Bohužel praxe ukazuje, že udržet si výsledky ani tito lidé často nedokáží a také často nezvládnou hubnout dlouhodobě.

Jaké nejčastější modely problémů účastníků Jste to co jíte vidíme? Jsou to obvykle dva protichůdné extrémy:

  • Je příliš mnoho. Nejčastěji jsou to muži – doslova žerou co najdou a tloustnou. U nich stačí snížit energetický příjem a hubnutí se rychle začne.
  • Je málo. Nejčastěji „vydiétované“ ženy. Dietami zpomalený metabolismus. Jedí velmi málo jídla, obvykle i nepravidelně, ale to málo jídla je špatně nastavené. Příliš mnoho mastného a sledky a málo živin. Výsledek: obezita + podvýživa. Tito účastníci hubnou až když přidají (!) Jídlo a změní jeho kvalitu. Ve více dílech Jste to co jíte bylo vidět, že účastnice ubírala iz jídel které jí navrhli odborníci a nehubne. Hubnout začala až poté, kdy začala jíst více.

Jaký druh hubnutí se v Jste to co jíte využívá? Z mnoha dílů jsem vyrozuměl, že nutriční styl sice je pro každého účastníka ušitý na míru, ale jisté zobecnění se formulovat dají. (Přesné výživová doporučení se v pořadu Jste to co jíte nezmiňují.) Obéznímu člověku je změřen bazální metabolismus a na základě měření těla je určen vhodný příjem živin. Něco podobného se děje i v praxi obezitologie. S menší přesností se víte k těmto číslům dostat i vy. Tabulky vhodného energetického příjmu podle váhy, věku … Nebo si udělejte výpočet BMI, na mé stránce vám vypočítá i orientační složení jídla, pitný režim a doporučení pro druh sportovní zážaže. Samozřejmě, u lékaře získáte přesnější čísla. Vraťme se však k účastníkům Jste to co jíte. Z takto vypočítaného optimálního příjmu je odečteno asi 10% a to je pravděpodobně dietní režim. Opakuji, přesné výživové tipy nejsou v pořadu Jste to co jíte zveřejněny, je to jen můj odhad.

Pokud si tento model chcete vyzkoušet sami na sobě, je to vlastně velmi podobný režim hubnutí, jaký se osvědčil i lidem na fóru této stránky a doporučuji ho i vám – od optimálního příjmu odečíst 2000 kJ za den a to jezte striktně pravidelně v pěti až šesti porcích za den. Mírné změny ve složení živin vám vypočítá BMI kalkulačka – oproti stravě pro zdravých lidí bude třeba navýšit bílkoviny, snížit sacharidy a mírně tuk. K tomu přidejte sport aso 3 × týdně a budete hubnout. Pokud ne, poraďte se s lékařem. Nebude to sice ve světle reflektorů jako Valivý Jste to co jíte, ale výsledky dosáhnete úměrné tomu, jak přísně dodržíte režim. Pokud si budete ubírat, nebo jíst příliš mnoho, výsledky to zpomalí.

I když většina pořadu Jste to co jíte je věnována spíše zábavě, než odborným či praktickým radám, z každého dílu si obvykle můžete něco odnést. Například motivaci, připomenutí, že i my bychom měli o svá těla dbát a nečekat, až je bude třeba ratovať.

Důležitou poznámkou k reality show Jste to co jíte je i skutečnost, že při hubnutí se nevyužívají žádné léky. Je to důležitá „maličkost“. Je dobré, aby si obézní začali uvědomovat, že jejich obezita je jejich problémem. Nevyřeší to tabletky, ani jídelníček na hubnutí.

Relace Jste to co jíte ukazuje, jak hluboký zásah do životního stylu a sociálních vztahů hubnutí přináší. Podobně jako my, kteří jsme hubli, i účastníci Jste to co jíte musí s sebou nosit vhodnou potravu, protože v „terénu“ se jaksi nedá sehnat. A možná i to je důvod, proč je tak těžké po zhubnutí si dlouhodobě udržovat lepší čísla – jednoduše společnost je nastavena tak, že to přeje obezitě.

Proto je relace Jste to co jíte dobrým „mementem“. Pokud si však při ní dáte misku arašídů, nebo chipsů, tak se obávám, že vám není ani rady, ani pomoci …

Pridajte komentár: