Obezita
Obezita se dnes považuje za onemocnění, jehož závažnost je srovnatelná s ischemickou chorobou srdeční. Zdá se vám to šílené? I mně. Vždy se mi zdálo, že mít problémy se srdcem, to je velmi vážná věc. No obezita – ta je taková jakási nevinná. Možná špatný vzhled, možná horší fyzička. No často si neuvědomíme, že obezita znamená pro organismus drastickou zátěž. A to nejen zátěž v podobě nadbytečných kil.
Obezita totiž znamená komplexní problém. Nějak vzniká – zpravidla nevhodným jídlem, nedostatkem pohybu. Nějak se projeví.
Jsou dva druhy obezity
Je-li tuk umístěn především na stehnech, co je typické u žen, mluvíme o ukládání tuku gynoidního typu. Někdy se to označuje také jako hruškovitá postava.
Druhý druh obezity je androidní, protože je častý u mužů. Tuk se při ní ukládá především v oblasti břicha – hlavně v oblasti pupku. Člověk s androidní obezitou připomíná kouli nebo jablko – na tenkých nohou koule, pak zase tenké ruce a hlava. Zde je na místě ptát se, jak zhubnout břicho.
Ze zdravotního hlediska je horší androidní typ obezity. Pokud se vám tuk ukládá jen na stehnech a pozadí, možná se vám to nelíbí kvůli vzhledu. Zdraví však tímto typem obezity příliš netrpí. (Zpravidla se takové postavy ani nedá zbavit, je dána geneticky.) Pokud se vám ale tuk hromadí na bříšku, je to vždy varovný signál. Onemocnění na sebe nemusí dát dlouho čekat.
Tuk „na pupku“ a tuk „v břiše“
Mnoho obézních lidí má někdy takový nápad, že by bylo nejjednodušší ten špek jednoduše vyřezat. Bohužel, podkožní tuk není to největší zlo. To „zlo“ se skrývá hlouběji. Tukové tkanivo se při obezitě obvykle ukládá v břichu. Vevnitř, kolem střev, u srdce, nejen pod kůží.
Jak vypadají orgány obézního člověka? Jsou doslova obrostlé tukem. Ostatně, kdo jste čistili vnitřnosti dobře vykrmené slepice, víte, že orgány jako srdce nebo žaludky některých slepic jsou v pořádku, a na jiných jsou nánosy tuku. Ten tuk tam nemá co dělat.
Umíte si představit, že tohle nadbytečné tkanivo tlačí na orgány, zatěžuje je. Důležité tedy je, že pokud je tuk pouze pod kůží, jako to bývá u ženského typu obezity, zdraví příliš neškodí. Možná je estetickým problémem, ale to je asi tak všechno. Tuk uvnitř organismu je však nebezpečný. Doporučuji navrhněte si jídelníček na hubnutí a řiďte se jim.
Příčiny vzniku obezity
Samozřejmě, můžeme diskutovat o tom, že obézním se člověk může stát i z důvodu metabolického či jiného onemocnění. To ale nebývá až tak časté, jak by s obézním lidem hodilo. Ruku na srdce: když je někdo tlustý, rád by slyšel, že jeho obezitu způsobil zdravotní stav, nebo něco stojící mimo trasy talíř-ústa. Ale v praxi bývá problém položený na talíři. Strava se podílí na nadbytečných kilech i v případě metabolické nemoci iv případě, že se objed více či méně zdravý člověk.
Už to, že se krmíme nevhodným jídlem je pro nás špatné. Kdyby hned existovala tabletka na hubnutí, která by věděla odzvoní obezitě, nepomohlo by to. Pokud bychom se mohli „beztrestně“; cpát smaženými řízky, dorty, čipsy a nepřibrala ani gram? I tak by bylo špatně. Tyto potraviny mají málo kvalitních živin, ale zásobují organismus sprškami nevhodných látek, které zhoršují zdraví ať už z nich obezita vznikne, nebo ne.
Stejně je na tom pohyb. Dobře. Kdybychom bez pohybu i kila navíc, problémem je ono slábnutí. A tak i když pasivita možná nevede hned ke obezitě. slaboch. Člověk, který se nehýbe, slábne, degraduje se jeho výkonnost. Řeknete si – no a co? Problémem je, že lidé se dnes dožívají stále vyššího věku. Kdo se nehýbe, brzy má na krku bolesti. Páteř, klouby. Dost ničemu život. S obezitou to je v principu stejné, jen mnohem těžší.
Ale pojďme se chvíli hrát na to, že obezita bu byla jediný problém. Zapomeňme na zúžené cévy či diabetes.
Tuková tkáň je endokrinní orgán. Jinak řečeno, tuk je „něco jako žláza“ ;. Do organismu vypouští různé působky – různé látky. Tyto látky jsou v těle potřebné a přirozené. Vše funguje, pokud je tuková tkáň v normě. Pokud máte nějakých 10 či 20% tuku v těle, všechno je normální. No obezita znamená změnu těchto poměrů. Obézní člověk má tukové tkáně dvojnásobek nebo ještě více. Toto nadbytečnou tukovou tkáň značně zatěžuje organismus různými zplodinami. Ovlivňuje činnost všech tělesných systémů z normální na stav, kdy se celé tělo snaží stav vybalancovat. No tuková tkáň ho nutí balancovat v hodně nepřirozené „poloze“ ;. Důsledky jsou logické – jednotlivé tělesné systémy musí pracovat dlouhodobě jinak, než by normálně měli. Některé orgány jsou přetížené, jiné nevyužité.
Kromě toho tuk není jen „na břiše“ ;. On je hlavně „v břiše“ ;. Je oblepení kolem orgánů jako žaludek, střeva, játra, srdce, plíce. Je tam. Tlačí – překáží. Zvíře orgány – ztěžuje jejich pohyby. Zkuste si jen podívat jak vypadají vnitřnosti takového kuřete – skoro všechny jsou obézní. No a těžké tělo tlačí na klouby, kosti šlachy, které musí zvládat zátěž na jakou nejsou stavěné. Podívejte se jak vypadá typický postoj lidí s nadváhou 150 kilo a více. Sotva stojí na nohou.
Obezita tedy zdaleka není věc, která má čas. Pokud se vás obezita týká, řešte to jako úplně nejnaléhavější možnou věc v životě. Nejde zde o to, jak vypadáte. Jde o to, že obezita přímo poškozuje vaše tělo. Zatěžuje pohybový aparát, zasahuje do metabolismu. Nutí tělo běžet v nouzovém režimu.
Nedovolte, aby vás obezita zabila. Každý člověk je přímo zodpovědný za to co sní, jak se hýbe. To nikdo za nás neudělá. Nemůže a ani nemá důvod. Pokud jste tlustí, můžete za to vy sami. Zamlada rodiče, ale od jisté chvíle už ne. A vy sami jste také jediným člověkem na světě, který vám ze začarovaného kruhu obezity dokáže pomoci. Tedy – pokud se vám bude ráčí překonat jisté nepohodlí. Bohužel, někdy se o obézních lidí bojí celá rodina, ale krmí je. Vždyť jim chutná …
Je to velmi těžké měnit své návyky. Ale stojí to za to. Zkuste to. A když to nevyjde, zkuste to znovu. Nenechte se sežrat lákavou nabídkou větrníků, klobás či grilovaných hus s lokšemi. Mohli byste to o pár let zoufale litovat. Čím později začnete, tím těžší bude cesta zpět. Začněte hned. Ne až od prvního (po obědě …)!
Obezita je stav, kdy se v těle nachází mnoho zásobního tuku. Slovo obezita je z latinského slova obesus a znamená tlustý. Základem slova jsou slova „ob“ (kolem) „Eder“ (jíst). Obezita vzniká z více příčin, skoro vždy jde o vyšší příjem energie, než její výdej. Obézním se však může stát člověk iz důvodu nemoci, nebo proto, že bere některé léky. Onemocnění, zda léky mohou vytvořit v těle prostředí, při kterém může obezita vzniknout jednodušší, lehčí, ale i v takovém případě je příčinou větší příjem než výdej. I když se může občas jednat io genetickou, či chorobnou příčinu, tyto případy jsou extrémně vzácné. Naprostá většina obézních se obézními stává pod vlivem chybně zvoleného životního stylu.
Definice obezity
Obezita je nejčastěji definována pomocí BMI. Pokud je BMI vyšší, než 30, mluvíme o obezitě. Můžete využít kalkulačku BMI a vypočítat si aktuální čísla i pro sebe. Ve skutečnosti je určení pomocí BMI poměrně nepřesné. Vychází totiž jen z předpokladu průměrného čísla. Ne každý člověk však je stejný.
- Sportovci mají mnoho svaloviny a málo tukové tkáně. Jejich BMI může poukazovat na obezitu a přitom jsou dokonale štíhlí.
- Věčné dietářky mohou mít vlivem diet značně zredukované množství svaloviny a kostní hmoty. Jejich BMI může ukazovat dokonce na podváhu a přitom mají viditelně velké břicho.
Paradox stanovení obezity pomocí BMI je způsoben tím, že tuková tkáň je podstatně lehčí, než svalovina. I malý růst svalů se viditelně podepíše na váze. Zato pro stejnou změnu na váze třeba mnohem více tuku.
Proto je mnohem přesnější řídit se obvodem pasu. Stačí si změřit pás a víte, na čem jste.
Ženy s pásem nad 88 centimetrů a muži nad 102 centimetrů by se již měly být považovány za obézní. Není to sice ještě morbidní obezita, ale takový obvod pasu už má vliv na zdraví. Jinými slovy se dá říci, že velké břicho je signálem, že později se mohou objevit různé závažné zdravotní problémy. Nejčastěji kardiovaskulární bohužel ale i jiné. Diabetes, zda rakovina mohou být spolupodmienené chybným životním stylem a obezitou. Proto se na obezitu nedá dívat jen jako na „horší vzhled“.
Druhy obezity
Zásobní tuková tkáň se v těle může hromadit na různých místech. Podle toho kde, hovoříme o obezitě androidní nebo gynoidní.
- Androidní typ obezity znamená „mužský“. Pokud se zásobní tuk hromadí v oblasti břicha, jak to vidíme často u mužů – „gurmány“, nebo pivařů, je to androidní obezita. I ženy mohou trpět touto formou obezity aiu nich je důsledkem chyb ve výživě. Androidní typ obezity zároveň je ten nebezpečnější.
- Gynoidní typ obezity znamená ženský. Většina žen má „ženskou postavu“ při které je charakteristické to, že mají větší zadek a stehna. V některých případech se může zásobní tuk ukládat v této oblasti. Ať to už vypadá jakkoliv, tato obezita podstatně méně ohrožuje zdraví.
V lidském těle se nachází několik různých druhů tukové tkáně. Mají dokonce i jinou barvu. Nás zajímá to tkáň, které vzniká jako důsledek chyb v životním stylu. Hromadí se přednostně uvnitř těla, kolem orgánů, srdce, jater a střev. Následně se tuk hromadí iv oblasti pod kůží. Přednostně na břiše, později v oblasti prsou, zda pod bradou a ještě později je člověk tlustý opravdu všude. I na prstech.
Obezita a zdraví
Obézní člověk má na sobě běžně 40 i více nadbytečných kil tuku. Kdo si někdy v posilovně dal do rukou dvě 20 kilové činky, má představu. Sotva s tím budete chodit. Taková zátěž je u obézních na těle instalována trvale. Trvale tlačí nejen na vnitřní orgány, srdečně-cévní systém, ale i na kosti a klouby. Je to systematický tlak. Bohužel není to všechno.
Tuková tkáň je i endokrinní orgán. Účastní se tělesných procesů, vytváří různé látky + odpad. Z nepříjemných důsledků obezity jmenujme například to, že tuková tkáň produkuje takzvané prozánětlivé cytokiny. To jsou látky, které v těle zvyšují pohotovost k zánětlivé reakci. Pokud máte astma, obezita její příznaky významně zhoršit. I mnoho jiných zánětlivých onemocnění se v takovém tělesném prostředí značně zhoršuje.
Obezita je obvykle i součástí stavu, který se jmenuje metabolický syndrom. Lékaři by řekli, že je to prokoagulační a proaterogenních stav.
- V překladu znamená slovo prokoagulační, že metabolický syndrom vytváří v těle prostředí při kterém se snadněji tvoří krevní sraženiny. Výrazně tak stoupá riziko vzniku infarktu, mozkové mrtvice, či plicní embolie. Všechny tyto problémy mohou člověka v produktivním věku změnit na invalidu, nebo zabít.
- Pojem proaterogenních znamená, že obezita podporuje kornatění tepen. To zhoršuje zásobování orgánů krví. I tento zdravotní problém může končit smrtí, či invaliditou.
Dalším ze zdravotních komplikací obezity může být rakovina. Stojí v pozadí mnoha druhů rakoviny, například rakoviny tlustého střeva, konečníku, prsu, slinivky, dělohy, prostaty, jícnu …
Obezita se často vyskytuje i při depresi – tyto obtíže jsou spolu propojeny. Velmi často se s obezitou pojí diabetes.
Toto byl jen rychlý přehled zdravotních komplikací obezity. Neznamená to, že pokud člověk ztuční, tak ho musí postihnout infarkt, nebo dostane rakovinu. Tu a tam najdete obézních lidí, kteří jsou i po padesátce stále vitální. Velká část obézních mužů však po padesátce (pokud se jí dožili) začíná trpět stále vážnějšími obtížemi. Ve věku 55 až 65 let obvykle život obézního končí. Pokud kouřil a jinak si škodil, je to ještě pravděpodobnější …
Léčba obezity
Absolutní většina případů obezity není způsobena chorobným stavem. Spíše onemocnění zhoršuje. Proto přesnější by bylo říci léčba odstraněním obezity. Protože obezitu léčit nelze. Možné je zhubnout a to obvykle významně zmírní i doprovodné nemoci jako vysoký tlak, vysoký cholesterol, diabetes, dokonce i ucpané cévy – po zhubnutí se prostě člověk cítí zdravější a také je zdravější.
Bohužel neexistuje taková léčba obezity, jakou bychom všichni chtěli. Lékař by dal pilulku a přes noc bychom zhubli. To by bylo hezké. K léčbě obezity tedy nemáme nic. Lékař vám v minulosti mohl předepsat pilulky na mírně potlačení hladu. Bohužel, tyto pilulky měli značné vedlejší účinky a proto se v současnosti nepoužívají.
Nejúčinnější cvik na hubnutí je kardio trénink a pokud chcete do svého zdraví investovat, kupujte si hodně zeleniny a sporttester. Ním budete přesněji měřit svou sportovní aktivitu. Stačí nejlevnější.
Jak bojovat proti obezitě?
Protože obezita je následkem nesprávného životního stylu, jako první musíte odstranit příčinu, proč obezita vznikla. To znamená změnit životní styl na zdravější. Paradoxně – to stačí. Nemusíte hubnout. Pokud se začnete stravovat zdravě, cvičit, nebudete žít ve stresu, tak zhubnete. No a pokud při tomto životním stylu setrváte, tak si kila i udržíte.
Začněte hubnout čím dříve
Možná se vám zdá, že hubnutí počká, že nejste na změnu připraveni. Čím později však začnete, tím to bude těžší. Z toho pohledu se tedy vyplatí začít raději hned.
Připomeňme si ten vtip o alkoholikovi, kterému říkali, že by měl přestat pít. On odpovídá, že už je to jedno, on už je ztracen. Na to mu řekli, že nikdy není pozdě začít abstinovat. Aha, takže mám ještě čas. Odpověděl a upil si z láhve. Nuž a podobné to máme i my, kterým se rádi sbírají kolem pasu tukové buňky.
- Dokud jsme ještě poměrně štíhlí, je všechno fajn.
- Když jsme trochu tlustší, už bychom to rádi změnili. Ale ještě to není urgentní. Pohodlí zvítězí.
- Pak už jsme velmi tlustí. Ale představa, že je už potřeba tak moc zhubnout … To odradí.
Tak tloustneme dál. O to horší představa, že jednou bychom s tím měli začít něco dělat.
Z tohoto pohledu je proto vhodné začít se shazováním břicha ještě dnes.
Pokud přibíráte, je to trvalý růst
Nejhůře jsou na tom ti, co mají nadváhu jen několik kilo. To ani moc možná nevidět. Zde by stačilo málo. Trochu upravit stravu a trochu cvičit. Za měsíc nebo dva jste v pořádku a fit. No takto to obvykle nefunguje.
V době, kdy máme kolem pasu jen trochu tuku nemáme v sobě tu sílu touhy změnit to. Pokud v této fázi někdo hubne, jsou to většinou mladší ženy. Uvědomují si, že slaninka klukům sice chutná, ale ne na milenkách. Pokud chtějí být sexy, hlídají si svůj pas. Muži si obvykle své mírné bříško až tak nevšímají.
Právě to je velká škoda, protože v této chvíli by shodit břicho vlastně nebyl žádný problém.
Dlouhé přibírání začíná škodit
Většinou přibíráme delší dobu. V době, kdy už břicho začalo překážet, je už špatně. Nadbytečný tuk již v těle způsobuje také změny. Tuková tkáň produkuje látky, které v těle zvyšují pohotovost k zánětu. To vlastně takříkajíc "připravuje půdu" pro pomalý rozvoj různých zdravotních potíží a později i nemocí. Může se to projevit ve formě zhoršování stavu cévní stěny. V rozvoji cukrovky. Nebo zhoršování krevního tlaku.
Čím déle tedy odsouváme proces hubnutí, tím větší poškození zdraví. No a také o to delší cesta směrem nazad.
Jizvy, které není vidět
V knize o alergologii mě před časem zaujala jedna myšlenka. Pokud vznikne alergická reakce (což je vlastně forma zánětu) tak po jejím odeznění zůstávají na místě malé změny. Něco jako jizvy po zranění. Jen v malém. To znamená, že pokud jsme tlustí, tělo i po zhubnutí už asi nikdy nebude zcela fit.
Jen málokdo, kdo měl větší obezitu, už dokáže zhubnout zcela do štíhlé figury. Je to způsobeno i tím, že obezita člověka zvětší. Jelikož nás obaluje pokožka, ta se postupně přizpůsobí novému "velikostnímu číslu". Po zhubnutí však nastává problém. Zejména na břiše je kůže příliš mnoho. Často i na rukou (ramena) či na stehnech. Tato nadbytečná kůže nejen překáží a dělá problémy. Je navíc i značně neestetická. Mnoho lidí dokonce řekne, že je lepší pohled na tučného člověka, než na někoho, kdo zhubl a má visící kůži třeba na břiše a prsou.
I takto můžete uvažovat v době, kdy zvažujete, zda hubnout teď, nebo to ještě odložit až po řízku, či po krémeši.
Shazování břicha je jako návštěva u zubaře
Nebo jiné nepříjemné věci. Mnohdy máme tendenci prostě úplně se vyhnout nepříjemným věcem. Je to časté zejména u dětí a u méně zralých lidí.
- Odkládání preventivní prohlídky u lékaře.
- Vyhýbání se zjištění "pravdy" pokud je riziko nějakého onemocnění.
Podobné pocity známe všichni. Jsou prostě věci, kterým bychom se rádi vyhnuli. Ať už z pohodlnosti (no komu by se chtělo létat po lékařích?) Nebo ze strachu (dozvědět se špatnou zprávu). I hubnutí je z této kategorie. Přiznat obezitu zároveň znamená, že by se s tím mělo něco začít dělat. No a to je ještě méně pohodlné, než běhat po lékařích. Alespoň zpočátku.
Přesto vám doporučuji. Pokud máte pocit, že vaše postava si zaslouží jistou "údržbu", najděte v sobě vnitřní sílu a hned udělejte alespoň základní kroky.
- Začněte pravidelně jíst. Nejčastěji je příčinou obezity nepravidelná strava.
- Začněte pravidelně pít. Voda, čaj, ale bez cukru nebo medu.
- Zbavte se všech sladkostí a všeobecně známých "nezdravých" jídel.
- Začněte s nějakým pohybem. Není třeba to přehánět. Procházky, fungujte bez výtahu. Nevozte se na křesílku ale udělejte i pár kroků.
Už takovéhle "light" opatření zaručeně způsobí, že se vám začne normalizovat obvod pasu. Asi jen pomalu, ale to nevadí. Časem si dostudujete další triky, jak se dá co nejméně "bolestivě" přejít na zdravější životní styl.
Dá se to. Pokud se rozhodnete, že jdete do toho, dokážete to. Bez diet. Bez řádění. Stačí odbourat ty největší chyby a často jen tak malý rozdíl způsobí, že z přibírání se stane snadné hubnutí. Takové, které vašemu tělu nezpůsobí šok. Budete se cítit ze dne na den lépe, neboť budete lehčí a s lepší kondicí. O pár měsíců se vás sousedé začnou ptát, jak jste to dokázali. Je to pocit, který vám dá také příjemnou dávku zadostiučinění. Držím vám palce!
defouka 12. června 2009
Výborně!!! Jen aby si to přečetli i ti, kterých se to týká. Článek je výborný ale myslím, si, že by si zasloužil víc prostoru, i když řekněme si popravděje, je to jako s jídlem, čím zdravější jídlo, tím méně lidí se do něj pustí, čím delší článek tím méně lidí se do něj pustí:(
Templayer 12. prosince 2009
Jo změňte životní styl. Kdyby to bylo možné tak bezva. Jenže u mně není. Důvodem proč jsem tolik přibral? Nikdy jsem nic nepřibral, tlustej jsem od narození. Pro člověka jako jsem já byl tenhle článek k hovnu. K ničemu. A to např. cukroví nenávidím. Fuj cukr. Fuj čokoláda. Ble. Takže souhrn – životní styl změnit nemůžu, stravování taky pořádně ne, kupuje se to co je v akci a na zákrok nemám prachy. Takže tlustej doživotně. Bezva. To už jsem mohl místo čtení tohohle článku jít rovnou běhat.
Miro Veselý 14. prosince 2009
Templayer najít důvody proč nelze zhubnout opravdu není problém. Co tak poradit se s lékařem? Na druhé straně jestli diskuzi otevřeš tvrzením, že životní styl změnit nemůžeš, pak je nemožné očekávat jakoukoli změnu.
pavlina 30. ledna 2010
Dekuji za vase stranky..Naprosto se stotoznuji s uvedenymi informacemi. Po porodu hubnu tak kilo mesicne, ale z obav ze se to zastavi, jsem se rozhodla zmenit stravovani. Neumim totiz ani s tim svym(ted uz jen o 15kilo tezsim) telem zachazet a rozhodne si na nej nechci zvyknout. Uprimne, az ted jsem se zamyslela ,jak obtizny zivot s nadvahou, nerkuli s obezitou lide maji. Tak smele do toho at mame ten zivot kvalitnejsi.
Ernik 25. srpna 2011
Dobrý den,
souhlasím s tím, že je třeba změna životního stylu. Nejde to jinak, i když je to těžká změna. Zejména, když dnes mnoho lidí žije šíleně rychlým životním tempem…
Chtěl bych se ale zeptat, jestli je nutné přihlížet také k tomu, jakou pracovní dobu člověk má? Pracuji na 3 směny, tudíž jeden týden jdu ráno vstát a druhý týden ráno vstávám…jde to nějak přízpůsobit?
Miro Veselý 25. srpna 2011
Ernik je velice nezdravé a nevhodné pracovat na 3 směny, nejenom že s tím je problém s hubnutím, ale po všech stránkách. Neumím kvlaifikovaně poradit. Lépe poradit se s lékařem,