Jak nepřibrat přes vánoční svátky

Přes vánoční svátky mnoho lidí přibere. Celkem běžně i 6 kilo – vycházím z vlastních měření, když jsem ještě byl tlustý. Co s tím? Co proti tomu? Jak potom shodit z břicha ty vánoční kila?

Začněme alespoň trochu dobrou zprávou. Pokud přes Vánoce přiberete těch 6 kilo, jak jsem zvykl i já přibrat, tak to neznamená, že jste přibrali 6 kilo slaniny. Ve skutečnosti je tuku na vašem břiše mnohem méně. Velká část toho, co ztloustneme je zadržena voda. Mezi sváteční jídla totiž zpravidla patří hodně

  • uzenin, sýry,
  • bramborové lupínky,
  • slané tyčinky na návštěvách.
  • Zelňačka.
  • Často i jídla jako pečené, smažené.
  • Nejednou i polévky jejichž chuť je „dotažena“ kostkou, či sójovou omáčkou.

Všechny tyto jídla mají jedno společné: sodík. Jsou značně posolené. Vysoký příjem soli má na tělo obecně známé účinky – zadržuje vodu a zvyšuje krevní tlak. Nechme nyní stranou kardiaky, kteří ráno a večer užívají léky na tlak a přes den jedí přesolenou stravu.

Zaměřme se na to, že z přesolených jídel prostě za ty svátky „přiberete“ klidně i několik kilo vody, která se v těle zadržuje. Je totiž navázána na sodík.

Jistě, přes svátky se dá přibrat i tuk, ale nebude to 6 kilo. Právě to je ta dobrá zpráva! Jednoduše pokud se po Vánocích postavíte na váhu, je to velmi špatný nápad. Váha vám neřekne vůbec nic užitečné. Chcete-li odhadnout, co se s vámi děje, změřte si opasek. Pokud si ho po Vánocích UTAHUJTE o jednu dírku volněji, tak jste přibrali jednu dírku. To mohou být tak 2 až 3 centimetry. Lze tedy dva či tři kila. To by mohl být i tuk, ale v takovém případě je to špatná zpráva pro vaše zdraví. Otázka zní, zda se snažíte své tělo za něco potrestat, nebo jen nedokážete ovládnout svou touhu jíst nezdravé jídlo i za cenu ohrožení zdraví.

I z toho důvodu se mnoho lidí zajímá, jak přežít svátky a nepřibrat. Nebyl by to problém, kdyby se nám nemíchali dvě zcela protichůdné touhy: žranice a štíhlá linie. Je to jako chtít modré tričko červené barvy. Typické je pokládání podmínek, které vylučují splnění požadavku. Je to podobné, jako příkaz „buď spontánní“.

Jak nepřibrat – ale neberte mi moje svátky!

Často se lidé ptají, jak nepřibrat. Odpověď je snadná. Chovejte se normálně, jezte zdravá jídla a nepřiberete. Není nutno striktně dodržet jídelníček na hubnutí, ale taky není dobré zběsile žrát vše na co natrefíte. Sváteční nálada se přece dá navodit i jinými metodami. A tady narazíme.

Ti, co chtěli držet si svou linii se náhle rozzlobí: to se mám vzdát  všeho, co dělá Vánoce Vánocemi? Slovo vzdát se je zde klíčové. Mnoho z nás má přes svátky v bytech přebytek dobrot. Ostatně stojí to nemalé peníze. Návštěvy přinášejí podnosy s jídlem. Žádný pohyb pokud nepočítáte postávání někde na svahu za panelovým, dokud se děti sáňkují.

Je velmi příjemné pokud si člověk může zobnout cokoliv, co právě najde během toho, co se potlouká z dlouhé chvíle po bytě. Následky jsou již známy. Váha v lednu ukáže, jaký nesmyslný režim jste si nastavili.

Jedna výjimka neublíží, tak si ještě dopřej

Mnozí už víte, že jedna vlaštovka léto nedělá. Jedna hostina z vás neudělá obézního.

Z toho mnozí vycházejí. Jelikož jeden krát se nic nestane, tak si můžeme dopřát ještě jeden krát výjimku. Ostatně vždyť Vánoce jsou vlastně jakási výjimka – jsou jednou ročně. To by bylo pravdivé tvrzení. Bohužel pro mnohé znamená sváteční atmosféra to, že během svátků každý den může, nebo raději musí být něco mimořádného. A to už je problém. To už není jedno jídlo. Ani jeden den v roce. To je často jednoměsíční „tah“ – řečeno řečí alkoholika.

  • V levém sloupci vidíte, jak by mohly vypadat svátky, pokud nechcete později shazovat tuk z břicha. Pod pojmem sváteční jídlo si můžete dosadit cokoli vás napadne. Od dukátových buchtiček, přes klobásy, dorty, nebo slaninu. Třeba i vše najednou smíšené. Je to jedno. Pokud jeden den sníte nevhodnou stravu, nic se nestane. Tedy pokud nejste praštění a nesníte takové nesmyslné věci, že vám to ublíží. Takže neberte mě pak za slovo. Pokud sníte na posezení celý dort, tak vám asi bude dost špatně. Ale nepřiberete z toho nějak rozpoznatelným způsobem.
  • V pravém sloupci vidíte dnes zcela běžný přístup na způsob anarchie. Dennodenně výjimky, dobroty, lahůdky. Hodně. Každý den přiberete jen pár gramů tuku. Pokud to tak běží delší dobu, přiberete do úrovně morbidní obezity.

Pokud máte každý den střídmou a zdravou stravu, můžete si dopřát svátky naplno. To znamená, že jeden či dva dny za pár měsíců opravdu nemusíte přísně číhat a počítat, kolik a čeho sníte. Ani číhat, zda to, co jdete sníst je vlastně zdravé, nebo nezdravé. Dokážete to? Pak si v klidu užijte, co chcete. Ale už další den se tvrdě vraťte zpět na normální stravu.

Hromadit jedno přes druhé, jak to běžně vidím v široké rodině totiž nemá smysl. Tu a tam někoho odveze sanitka se žlučníkem? Co nového? Kdo další z rodině umřel na infarkt? Kdo další dostal rakovinu? Úžasné svátky.

V naší rodině to tak bývalo. I proto jsem byl tlustý. Dědíme nejen geny, ale hlavně kuchařskou knihu a názory na velikost porcí. Poslušné dítě má jíst hodně. Pokud ti chutná, musíš si přiložit. Jídlo musí být poctivé – rozuměj mastné. Vzpomínám si, že když jsem měl kolem 20 let, běžně jsme soutěžili (!) S otcovým bratrem, kdo sní víc knedlíků. Nejednou jsem zvítězil, protože můj žaludek zvládl 12 knedlíků, pokud byly pořádně mastné, aby se klouzaly dobře. Dnes si kladu otázku, co za klima v rodině bylo, že nikomu nevadilo, že taková „soutěž“ vůbec může vzniknout. V rodině, kde soutěžící po 45-ce často trpí morbidní obezitou a zotavují se po prvním infarktu.

Nemůže být výjimečné a sváteční něco co je normální

Bohužel dnešní doba přichází s levným jídlem. Denně jíme jídla, jaké by před nějakými 100 lety byly možná pro krále a ne pro běžné lidi, navíc denně. Pak to končí tím, že lidé zoufale hledají nějaký jídelníček na hubnutí.

Jak zhubnout břicho a vánoční kila?

Přizabijete mě za to, ale nejlepší způsob je nepřibrat je. Problém je v tom, že kila přiberete rychle a z nečinnosti se vám nepodaří shodit nějakou nárazovou dietou. Tuk z Vánoc není jen v břiše. Brání i v činnosti jiným orgánům, například srdci, což je dost nepříjemná věc. Ostatně kupte si v řeznictví třeba hovězí srdce a podívejte se na něj zblízka. Je obrostlé tukem. Možná budete zděšeni, jaké je to svinstvo tento druh tuku. To není stejná hmota, jako lalok, který se pomalu dá natřít na chléb. To je pevná obruč, kterou jde těžko i rozřezat.

Takový tuk má kolem srdce i obézní člověk. Dietou ho z těla nevyženu a běžným sportem nevycvičím. To chce dlouhodobý zdravý životní styl s pravidelným pohybem, aby se i tyto nejnepříjemnější tukové zásoby začali vzdávat…

Kravské srdce je obrostlé pevným a hutním tukovou tkání. Tento druh tukové tkáně vzniká nejsnadněji v případě, kdy kravka stojí celý den na jednom místě a nemá jinou svalovou aktivitu, jako žvýkání.

  • Paralela s člověkem je, že sedí a kliká myší. Nebo leží a kouká na svůj tablet. Takový pasivní životní styl vede k hromadění tuku uvnitř těla, kolem orgánů.

Takže to byl krátký úvod k tomu, že lepší je nepřibrat a pak nemusíte řešit otázku, jak shodit tuk z břicha. Když to už ale bude aktuální, tak vám doporučuji:

Jak shodit břicho? Neshazujte tuk a nehubněte.

Začněte žít zdravějším životním stylem. Natrvalo. Ten režim vám jako vedlejší produkt přinese nejen to, že shodíte tuk z břicha, ale zpevní se vám i svalová hmota (neboť cvičíte) a zlepší se celková kondice.

Vím, málokdo dnes ví, co přesně znamená žít zdravý životní styl. Někteří odborníci radí to a jiní často zcela opačné rady.

  • Jeden odborník radí snídat ovesné vločky a usínat trochu hladový.
  • Jiný odborník před vločkami varuje, doporučuje spíše nesnídat a najíst se dobře až večer.
  • Stačí chvíli hledat a našli byste další doporučení, které by byla v rozporu předešlým.

A teď, kterým ze scénářů se plánujete řídit? Já osobně se řídím tím prvním principem. Ale stravovacích modelů je mnoho a každý může mít své světlé i tmavší místa. Nejhorší, co můžete udělat je vybíral si rozinky z dortu. Pokud totiž z každého výživového stylu vyberete jen něco, může vzniknout poměrně nevhodná kombinace.

Doporučuji vám, vyberte si takový životní styl (kombinace výživy, pohybu, relaxu a zadávání úkolů) který je pro vás ještě únosný a přitom

  • Cítíte, že vám dělá dobře.
  • Jste při něm dlouhodobě vitální.
  • Víte, že ho dokážete držet celý rok – například není drahý, nebo příliš nepohodlný.
  • Nemá po dlouhodobém použití žádné zdravotní následky.
  • Alespoň trochu vás i baví.

Tyto podmínky jsou poměrně důležité. Pokud totiž máte shodit tuk z břicha, tak nejde jen o to, jak zhubnout. Ve hře bude brzy i otázka jak nepřibrat. Proto je potřeba, abyste si našli takový životní styl, který vás zbaví kil natrvalo.

Trocha za vlasy přitažený ale pro názornost jasný příklad: Pokud vám nechutná tofu, neměli byste svůj jídelníček postavit na pojídání tofu. Pokaždé totiž budete mít špatnou náladu, že už zase máte jíst něco, co nemáte rádi. Již brzy byste začali hledat záminky, jak se tomu vyhnout. Proto je lepší, pokud si najdete vlastní kombinaci pokrmů a potravin. Takovou, aby vám alespoň trochu chutnala. I sport by měl být takový, aby vás alespoň trochu bavil. Pokud vás cyklistika na stacionárním kole smrtelně nebaví, dokážeme přesně uhodnout, jak dlouho při tom vydržíte. Jen krátce. Pokud ale procházky jsou ještě v rámci jakési širší normy snesitelnosti, tak raději jděte chodit a ne jezdit kole.

Je jisté, že zpočátku budete dělat chyby. Budete nejistí. Nebudete ještě vědět co se „smí“ a co už ne. Naučíte se. Čtěte knihy a nemusí to být jen ta moje :-). O výživě, cvičení a životním stylu.

Raději knihy, než časopisy – novinářské informace u nás jsou zpravidla mimořádně povrchní a velmi nepřesné. Redaktoři časopisů si obvykle přečtou dva jiné články (často už ty jsou chybně napsány z jiných zdrojů) a z nich zkompilují nějaký výstup. Atraktivní titulky, hezký obrázek a jak obsah často chybné informace. I v knihách se nejednou najdou hlouposti. Pokud ale sáhnete po ověřeném autorovi, tak kniha vám dá koncentrovanou a kvalitní směs informací. U nás jsou to například MUDr. Bukovský, MUDr. Majerčák, v Čechách autoři jako MUDr. Kunová, MUDr. Hainer nebo PaedDr. Iva Málková. Aby bylo jasné, že jde o profesionály, přidal jsem i jejich akademické tituly. Pokud se máte řídit nějakými doporučeními, berte právě jejich rady velmi vážně. Pokud si od každého z těchto autorů přečtete jednu knihu, tak vám zaručuji, že si dokážete sestavit svůj vlastní životní styl na ověřených a účinných principech. Opravdu.

Pokud chcete shodit tuk z břicha, nedělejte nikdy toto

Spousta lidí se snaží shodit, ale nejsou úspěšní. Důvodem je nekompetentnost. Nevědí, co dělat a tak dělají něco, co je špatným nápadem. Jen nevědí, že to nemůže fungovat z principu.

  • Nehubněte. Pokud jste soustředěni na to jak shodit, poté, co se vám podaří zhubnout, vypnete pozornost. Jakmile se začnete stravovat „po starém“, začnete znovu a rychle přibírat. Otázka tedy zní – nač hubnout, pokud za pár měsíců má zase být vše po starém?
  • Nedietujte. Dieta sice vede k hubnutí, ale zároveň naruší normální fungování těla. Poté co zhubnete, je mimořádně náročné vrátit se k normální stravě. I malé porce jídla mohou navodit jojo efekt. Tak vzniká začarovaný kruh, kdy některé ženy jsou trvale na dietě a přitom jim po troše roste břicho.
  • Nehladovějte. Hladovka je velmi špatný nápad. Je pravda, že tělo bez jídla hubne. Ale zde platí bod číslo jedna – nemáte hubnout! Hladovění sahá v organismu na rezervy a zbytečně tak riskujete, že si rozhodíte nastavení metabolismu. Ano, jsou mezi námi různí nadšenci, kteří hladovku dychtivě doporučují. Jen je těžké rozlišit, kdo z nich má i odborné znalosti a kdo je šarlatán. Jejich radami se řiďte až poté, co za vaše zdraví převezmou i nějakou právní odpovědnost. Pokud vám třeba lékař doporučí hladovku, je to něco jiného, ​​než když vám ji doporučí někdo, kdo se řídí názory, že je to stará ověřená východní léčba. V chudých „východních“ oblastech jsou lidé velmi rádi, pokud se mohou léčit moderními a účinnými léky. Nenaleťte podvodníkům a různým pseudobadatelům, kteří se živí tím, že vymýšlejí šokující zprávy i za cenu že jsou to bludy.
  • Nejezte hlouposti. Asi i malé dítě by vědělo vypočítat, které potraviny se dnes považují za málo zdravé. Poraďte se s dítětem, pokud sami nevíte, že smažené, fritované, tučné, slané a sladké potraviny jsou špatný nápad podobně jako limonády, džusy, či alkohol. A pak se tou radou už jen řiďte. Pokud víte, že salám je nevhodná potravina a jíte ji, je to stejné, jako kdyby jste nic nevěděli. Není lehké cesty jak zhubnout břicho!
  • Hýbejte se! Pohybem nemyslím posouvání ukazováčku po smartphonu. Čím více pohybu, tím lépe. Zejména sedavé zaměstnání je velmi nevhodné. I při pohybu však platí – měli byste vědět co a proč děláte. Abyste nedopadli jako ti, co ve jménu toho že shodí začnou běhat a poškodí si páteř, nebo kolena. Nebo ty ženy co chtějí štíhlejší stehna a menší zadečky a zvětšují si je na steppru.

Pridajte komentár: