Příčiny obezity

Příčinou obezity je větší příjem energie než její výdej. Jinými slovy: více energie přijaté z jídla nebo nápojů, jako tělo právě potřebuje.

I když tlustí by rádi slyšeli, že na vině je některý neposlušný orgán, nebo genetika, pravda skoro vždy leží na talíři s jídlem. Debaty o nadváze se tučným nelíbí. Snaží se zabránit jim relativizace typu „ať se každý stará sám o sebe“, nebo „pokud je tlustý sám se sebou spokojený, nemusí hubnout“. Pokud to nestačí, následuje pokus o pacifikaci debaty: „obezita má přece vždy individuální příčiny, u každého jsou jiné, proto návod vhodný pro mě nemůže fungovat u nikoho jiného“. Podobnými řečičkami se mnozí prostě snaží zablokovat rozhovor o jejich vlastní nadváze.

Obézní se snaží namluvit si, že jsou v pohodě. Že být spokojeným obézním je lepší, než trpět redukční dietou. Nevěřte jim. Nenechte se obalamutit řečmi o šťastných tučných. Pokud se tak ještě opravdu sami cítí, je to poslední zoufalý pokus oklamat sebe sama.

Příčin obezity je mnoho

U každého mohou být jiné. Nejčastěji je to kombinace různých příčin.

Jen zřídkakdy je na začátku obezity vážná nemoc, nebo genetická porucha. Takovým případem se nebudu věnovat. Jsou vzácné a patří do rukou lékaře. My si proberme časté příčiny vzniku obezity.

Zlomové období v životě jsou častou příčinou vzniku obezity. Zejména těhotenství, menopauza, skoncování s kouřením, zda operace, například hysterektomie. Ty mohou „zamávat“ s hormony, metabolismem.

Jsou i prozaičtější změny. Koupě auta, přestěhování se k prarodičům, změna pracoviště, sňatek as ním související změna bydlení. Takové události často vedou k částečné nebo úplné změně životosprávy. Stačí se přestěhovat z venkova do paneláku a změní se mnohé. Člověk, který předtím stále něco dělal kolem domu, sedí doma před televizí a chroupe krekry. Případně, po autohavárii je dlouhodobě na lůžku a mlsá. Firma se přestěhuje do nové budovy – už nechodíte denně pěšky po schodech, máte výtah … Člověk, který jde do důchodu, najednou nemá co dělat.

Pokud máte pocit, že se ve vašem životě něco změnilo, dávejte si zvýšený pozor na svou váhu.

Obezita zpravidla znamená, že mluvíme o postavě typu jablko, kdy je tuk sebrán kolem pupíku, v břiše. Taková obezita je problémem nejen pro zdraví. Samozřejmě při obezitě je tlustý člověk tlustý i na jiných místech těla, ale nejnápadnější bývá právě břicho. No podívejme se na tuk podrobněji.

Dva druhy tukových zásob

Pokud je tuk umístěn hlavně na stehnech, což je typické u žen, nazývá se gynoidní typ ukládání tuku. Někdy se to označuje jako hruškovitý postava. Druhý druh obezity se nazývá androidní, protože je častý u mužů. Tuk se ukládá především v oblasti pupku. Člověk s androidní obezitou připomíná kouli nebo jablko – na tenkých nohou koule a zas tenké ruce a hlava.

Z hlediska zdravotního rizika je horší androidní typ obezity. Pokud se vám tuk ukládá pouze na stehnech a hýždích, možná se vám to nelíbí na vzhled. Zdraví však touto obezitou příliš netrpí. Pokud se vám však tuk hromadí na bříšku, je to vždy varovný signál. Něco není v pořádku! Možná životní styl, možná metabolismus.

Tuk „na pupku“ a tuk „v břiše“

Mnoho obézních lidí má občas takový nápad, že nejjednodušší by bylo slaninu jednoduše vyříznout. Chirurg by vzal nožík a to velké břicho prostě odfaklil … Bohužel podkožní tuk není to nejhorší zlo na obezitě. To „špatné“ je skryté hlouběji. Tuková tkáň se ukládá iv břiše. Uvnitř, okolo střev. Část i u srdce. Tuk se nehromadí jen pod kůží.

Jak vypadají orgány obézního člověka?

Jsou doslova obrostlé tukem. Čistili jste při vaření maso? Orgány jako srdce, či žaludky slepic, hovězí, zda vepřové jsou obrostlé chloupky tuku. Ten tuk tam nemá co hledat. Umíte si asi představit, že toto nadbytečné tuková tkáň tlačí na orgány, ztěžuje jejich práci.

Řez hovězím srdcem. Schválně si jednou takové srdce kupte. Uvidíte, jak neuvěřitelně hutný je ten tuk. Tvrdý, pevný, nepříjemný. Právě tak tvrdě a pevně pak takový tuk objímá srdce člověka a brání mu v řádné činnosti.

Právě takový tuk má kolem srdce i tlustý člověk. Nepříjemné je i to, že tento tuk se nedá zhubnout dietou, dokonce ani běžným cvičením. Pomocí diet a běžného hubnutí se často daří redukovat hlavně tukové zásoby v oblasti kolem pupku. Tuk kolem orgánů je dotíravěji a mnohem méně ochotný „odejít“ ;. Je to nepříjemné, protože srdce obézního člověka je tímto způsobem značně hendikepované. Pokud k tomu přičteme i to, že stěny cév bývají vinou aterosklerózy často zúžené, je to špatná kombinace.

Zatímco je tuk jen pod kůží, jak to bývá u ženského typu obezity, neškodí. No uvnitř organismu je nebezpečný.

Proto vážení se na vahách není až tak důležité, jak posouzení nitrobřišního tuku. Obezita se tedy určí zcela jednoduše a přesně. Stačí jediný Antropometrické parametr – obvod pasu.

  • Více než 102 centimetrů u mužů.
  • Více než 88 centimetrů u žen.

Tato čísla již znamenají obezitu – tu „špatnou“ pro zdraví. BMI, zda celková hmotnost mohou také leccos napovědět, ale obvod pasu je rozhodující. Obezita – ta na pupíku – má vážné zdravotní následky, především na kardiovaskulární systém.

Tlustí lidé rádi bagatelizují. Aha – řeknou – jsem tlustý a vůbec nic mi není. Aha, jaký jsem čilý a jakou dobrou náladu mám. Nenápadně, jak přišla obezita, přicházejí i její zdravotní následky. Ne hned. Trvá to roky. Ale obvykle předčasně. Zatímco jsme tlustí, máme pocit, že nám se to nestane. Statistiky úmrtí (u nás) jsou nekompromisní:

  • 55% úmrtí – kardiovaskulární onemocnění,
  • 23% úmrtí – nádorové onemocnění,
  • 4% úmrtí – úrazy,
  • 3% úmrtí – onemocnění jater,
  • ostatní – jiné příčiny.

Být tučným tedy znamená velmi pravděpodobně si zkrátit život z důvodu problémů se srdcem (infarkt, náhlá příhoda …) nebo vzniku nádorového bujení (rakovina).

Obezita není to, proti čemu je třeba bojovat

Jste tlustí? Váš největší soupeř není otylost, ale váš dosavadní životní styl. Obezita je jen jeho důsledek. Nemá smysl útočit na nadbytečný tuk, dokud není odstraněna příčina jeho vzniku. Kdyby vám i hned mohl chirurg veškerou slaninu odříznout, za pár měsíců byste zase byli tlustí. Pokud ale odstraníte příčinu, nemusíte se už trápit s hubnutím. Tuk se časem ztratí.

Nechcete být tlustí? Musíte se vzdát toho, co obezitu vyvolalo. Nic jiného nemá smysl podnikat. Musíte změnit své stravování a začít cvičit. Když to uděláte, tuk z vašeho bříška se pomalu a neochotně, ale začne ztrácet.

Zatímco vaše snahy budou zaměřeny pouze na odstranění tuku z břicha, budete vždy spolehlivě neúspěšní. Trocha zhubnete a brzy zase přiberete. A znovu. A znovu. Stanete se Tuck, které sice celý život hubne, ale pomalu se už neprepchá ani přes dveře.

Někteří se nyní možná urazí a budou se dožadovat korektnejšieho termínu, jako je tlouštík. Na obezitu se používá mnoho krycích výrazů jako „silný“, „dobře stavěný“, „Moletka“, „má těžké kosti“. No zeptejte se dětí, jak se vyjadřují o tučných. Nemilosrdně: „tlouštík“, „tučibomba“, „tlouštík“, „prase“. Tučným dětem se takové označení také nezvykne líbit, ale nepomohou si. Nechcete být tlouštík, zda tučibomba? Zhubněte. Nežádejte od ostatních, aby byli ke vám ohleduplní, když vy nejste ohleduplní ke vaší postavě a zdraví.

Změna tak strašně bolí …

Změnit svůj životní styl je velmi, velmi nepohodlné. Nepříjemné. Nepopulární. Náročné. Budete na to sami. Okolí vám bude klást překážky. Často i ti nejbližší budou proti. Když začnete opravdu hubnout, blízcí vás začnou varovat, abyste si hubnutím „neublížili“. Stále se budete muset leccos učit o stravě, o pohybu, a to vás asi nebude bavit. Budete muset vytrvat nejednou „proti všem“. Nedat si koláček, i když ho máte po ruce. Jít do posilovny, i když lije jako z konve. Hádat se s matkou, proč nechcete jí smažený řízek … I proto zhubne tak málo lidí. Málokdo je ochoten vzdát se svého pohodlí a oblíbených zvyků.

nepravidelné stravování

Mnoho lidí se stravuje tak, že po probuzení si žaludek Obaro černou kávou a utíkají do práce. Tam následuje několik dalších káv. Pak je konec práce a následuje dychtivé „žraní“ čehokoliv až do hluboké noci. Člověk se ještě i ze spánku probudí, aby provedl operativní revizi chladničky.

Pokud je to váš případ, vězte, že jsem sám takto fungoval a tak znám všechny výmluvy, které se dají vymyslet – od „nemám čas“ až po „přece nemohu snídat nalačno“.

Tímto způsobem se vám podaří jen jediné: vybičovat organismus k maximálnímu výkonu pokud jde o šetření energií.

Pokud jste celý den o hladu, tělo si prostě začne vytvářet rezervy iv případě, že večer „diety„.

Proto, pokud chcete zhubnout, v žádném případě Neupadněte do stereotypu, při kterém se celé hodiny nic nejí.

Takový režim vede jen k tomu, že večer se neovládnete a sníte podstatně více, než jste chtěli a často upřednostníte věci, které jsou nevýhodné – různé tyčinky, chipsy …

Léčivé přípravky z nichž se tloustne

Užívání některých léků má za následek přibírání. Hlavně ty, které mají sedativní, tedy tlumící účinky. Tím snižují výdej energie, čili člověk by pak měl „škrtit“ příjem energie jídlem. Pokud se sníženému výdeji nepřizpůsobí příjem, obezita je v podstatě nevyhnutelná. Pokud takové léky musíte brát, upravte své menu. Nebude to vždy snadné. Nejlépe, pokud se o tom poradíte s lékařem, který vám tyto léky předepsal. Vzestup hmotnosti mohou vyvolat:

  • různé léky, používané k léčbě cukrovky a inzulín;
  • léky k léčbě některých chorob štítné žlázy;
  • léky předepisované při různých psychických problémech, léky na uklidnění (antidepresiva …)
  • některé léky na léčbu epilepsie;
  • některé léky na snížení krevního tlaku (takzvané beta-blokátory);
  • léky používané k dlouhodobé léčbě migrény;
  • tabletové formy kortikoidů (používají se k hormonální léčbě různých onemocnění, například astma, některé kožní, revmatická onemocnění …) Tyto léky mají často za následek redistribuci tuku – s tím se nedá dělat vůbec nic;
  • některé druhy hormonální antikoncepce;
  • starší druhy léků k léčbě alergií, které vyvolávají ospalost.

Těhotenství a čas po něm

Nejrizikovějším obdobím pro nárůst hmotnosti u žen je období těhotenství a měsíce po porodu. V těhotenství je normální, pokud hmotnost vzroste zhruba o 12 až 13 kilo. Z toho nárůst tukové tkáně představuje 3 až 6 kilo. Tento tuk je nezbytný jako energetická zásoba pro období kojení. Některé studie upozorňují, že kojení může bránit dalšímu rozvoji nadváhy u ženy po porodu. Pokud žena nekojí, může jí to zkomplikovat pozdější hubnutí.

Nárůst tuku v těhotenství bývá nejvýraznější během prvních dvou trimestrů. Některé ženy však ani po porodu nehubnou, nebo dokonce dále přibírají. Období po porodu znamená velkou změnu jejich životního stylu. Pohyb se značně zredukuje a mění se složení potravy. Žena je při dítěti stále obklopena různými nedojedeného drahými dobrotami. Kojenecká výživa má vysoké zastoupení tuku (přes 40%) a je sladká. To je pro milovníky sladkostí doslova droga. Pokud je žena bude „zachraňovat“ a dojídat, přibere. Masivní.

V žádném případě nezachraňujte nedojedené zbytky. Vyhoďte je do odpadkového koše, nedělejte ze sebe kontejner na odpad. Vím, je to drahé a je to „věčná škoda“ vyhodit dobré jídlo. Není však větší škodou jménem spořivosti (či chuti) poškodit si zdraví a vzhled lze na doživotí?

Poporodní nárůst hmotnosti může být výraznější u kuřaček. Kvůli dítěti přestanou kouřit a přiberou i proto, že jejich metabolismus se zpomalí asi o 10%. Ony tomu nepřizpůsobili energetický příjem!

Kdy po porodu začít hubnout? O záměru hubnout se vždy poraďte se svým lékařem. Hubnutí by mohlo uškodit, hlavně rychlé hubnutí. Proto se po porodu nesnažte začít rychle hubnout. Pokud můžete, kojte. Nejen, že je to dobré pro vaše dítě, ale kojení napomáhá i procesu ztráty nadbytečného tuku, který se v těhotenství vytvořil právě jako rezerva na kojení.

Po skončení kouření

Pokud se chystáte přestat kouřit, je dobré vědět, že jdete do období, ve kterém mnozí přibrali. Můžete s tím předem počítat a hlídat svou hmotnost.

Kouření je pro organismus zátěž. Tato zátěž mimo jiné odebírá i energii. Organismus silného kuřáka „mine“ asi o 10% energie více, než tělo nekuřáka. Poté, co kuřák přestane svůj organismus systematicky ničit, tělo přestane utrácet energii na „hašení škod“ spojené s otravou cigaretami. Pokud by ten, co přestal kouřit vůbec nezměnil své návyky, začal by přibírat. Kdo přestal kouřit ví, že v tomto období se mění i mnoho jiných věcí – často bývá ospalý, méně se hýbe. Ne každý se s odvykáním vyrovnává stejně, ale časté je, že člověk bez cigaret se vrhne na sladkosti. Sladkosti samozřejmě rozvoj obezity vždy akcelerují.

Počítejte s tím, že tělo bez cigaret mine méně energie. Proto mu jí dodejte méně. Je to vhodná chvíle, abyste si alespoň pár dní vážili množství jídla a pár měsíců pozorujte svou hmotnost (nebo ještě raději si měřte pás). Pokud by se ukázalo, že pomalu nabíráte, je čas na skutečnou paniku. Nějakých pár kilo se zbavíte snadněji, kdybyste to dlouhodobě ignorovali ao pár let konstatovali obezitu. Pokud můžete, raději se zabavte sportem než bonbóny. Jde vám chuť na cigaretu? Nedejte si sušenku, ale deset dřepů.

Pokud však ještě kuřákům jste a chcete přestat kouřit, raději to nekombinujte s hubnutím. To je příliš velký stres. Přestat kouřit je důležitější, tak se nejprve zbavte „absťák“ a až poté řešte případné kila, kterých se chcete zbavit.

Přibrat po ukončení kouření asi 3 až 5 kilo je normální. Není to nutné, ale je to v pořádku. Více si však nedovolte.

nedostatek pohybu

Pohyb stojí na opačné straně než jídlo. Jídlo energii dodává, pohyb energii míjí. Bohužel civilizace spěje k tomu, abychom se podle možnosti nemuseli hýbat vůbec. Pohodlí domova opustí mnoho lidí jen několika kroky, aby nastoupili do auta. Zde se v pohodlí fotelky odvezou do práce, kde v pohodlí sedí v křesílku u počítače. Taková životospráva je sice příjemná, ale energeticky nenáročná. Pokud při takové životosprávě nechcete stulpen, musíte málo jíst.

Mnoho tučnejúcich si mylně myslí, že stačí „více cvičit“ a zhubnou. Je zajímavé, že lidé jsou ochotni dát si poradit od odborníků jen v něčem. Jsou jakž takž ochotni začít cvičit. Měnit stravovací návyky? Ne. To proto, že nemají představu o tom, jak mnoho energie obsahuje běžná porce jídla.

Začnou chodit na aerobik nebo do posilovny. Jelikož se po pár týdnech nic nezmění, rezignují. Při současné běžné, energeticky bohaté stravě nelze nesmyslně vysoký energetický příjem „vycvičit“ tím, že půjdete třikrát týdně trochu Skačkov při hudbě. Skákáním si tak nanejvýš poškodíte klouby.

Pohyb je při hubnutí velmi dobrý nápad. Pocítíte to na své kondici a časem i na zdraví. Pokud však chcete zhubnout, musíte začít přísně kontrolovat své jedení. Pokud nemáte dvacet a nejste v olympijské reprezentaci, tak prostě nemůžete sníst co chcete. Kdybyste v ní byli, věděli byste, že právě sportovci si stravu hlídají nečekaně přísně. Mohou sice sníst více energie, ale nemohou jíst cokoli.

Jídla, které jíme dnes, jsou často osvědčenými jídly našich prastarých matek. Jenže prastaré matere vařili pro lidi, kteří strávili mnohem více času fyzickou prací. Energeticky vydatná strava byla nutná. Chcete si dát halušky s brynzou a hodne pomaśtęné? Prosím, ale pak nezapomeňte na půldny jít rýt na pole. Tyto jídla a porce vznikaly dávno. Myslete i na to, že vznikaly v době nedostatku. Výhodnější bude, pokud se budete ve stravování řídit současnými znalostmi o vlastnostiachpotravín a jejich vlivu na zdraví. Ne chutnými recepty ze zaprášených kuchařských knih.

Nesprávné stravování

Obezitu nemusí vyvolat jen celodenní obžerství. Dá se přibrat i z poměrně malých až dietních porcí jídla. Stačí, aby to málo bylo nesprávně zvolené jídlo a je špatně. Nebo, abyste jedli nepravidelně.

Říká se, že pokud denně sníte jablko, nebudete muset chodit k lékaři. Pokud na to na měsíc zapomenete a pak si dáte najednou 31 jablek, tak vám to neprospěje. Stejně, jako když půldny hladovíte a na večeři se ohlížet.

Nejčastější chyby v souvislosti s jídlem si nyní přejděme.

Nepravidelnost ve stravování

Jinými slovy jedení typu „celý den nic, pak vše“. Tak se dá popsat jídelníček mnoha tlustých lidí. Po probuzení si žaludek Obaro černou kávou a utíkají do práce. Tam následuje několik dalších káv. Po práci následuje dychtivé pojídání čehokoliv až do hluboké noci. Pokud je to váš případ, vězte, že i já jsem takto fungoval a tak znám všechny výmluvy, které se dají vymyslet, proč se to nedá změnit. Od „nemám čas“ až po „přece nebudu snídat nalačno“.

Nepravidelnou stravou se vám podaří vybičovat organismus k maximálnímu šetření energií. Pokud jste celý den o hladu, tělo si začne vytvářet rezervy při první možné příležitosti. Proto, pokud chcete zhubnout, Neupadněte do stereotypu, při kterém se celé hodiny nic nejí. Takový režim vede jen k tomu, že se večer neovládnete a sníte podstatně více, než jste chtěli. A většinou to budou i zcela nevhodná jídla.

Příliš mnoho jídla najednou

Tělo nedokáže rozumně zpracovat návalové přísun potravy. Pokud sníte více, než organismus dokáže využít, zbytek se ukládá do tukových zásob. Proto při hubnutí potřebujete jíst často a malé porce. Slyšel jsem, že farmáři, kteří chtějí dosáhnout rychlé přibývání prasat přišli na to, že pokud svině nechají hladovět a pak je nárazově nakrmí dosyta, mají výborné výsledky – rychle mají tučnučké sviňky. Věřím tomu, protože přesně tak se stravují i mnozí tlustí lidé.

  • Jezte 8 000 kJ denně v pěti až šesti jídlech rozložených na každé 3 hodiny. Jedna porce jídla tedy bude mít vždy kolem 1 500 kJ. Pokud jste obézní, budete hubnout. Budete spokojeni a nebudete mít velkou chuť na sladkosti.
  • Jezte 6 000 kJ denně ve dvou nebo třech jídlech (oběd, večeře, druhá večeře). Jedno jídlo tedy bude mít 2 000 nebo více kJ. Začnete přibírat. Navíc budete podvyživení a slabí. Budete mít stále chutě na sladkosti. A pokud jim podlehnete, tak jediná čokoládová tyčinka odpovídá třetině denního příjmu.

Právě takto vzniká podvýživa u obézních. Pokud se sečtou jen „kalorie„, tak tito lidé opravdu snědí celkově málo energie. No jejich strava je zpravidla špatně složená. Nevhodná jídla se v podvyživený těle uloží do tuku a neobsahují všechny potřebné živiny. Tyčinky, čokolády, uzeniny, sušenky, koláčky, kolové nápoje, pivo? Z takové potravy se jen tloustne a tělo slábne. Dominantními živinami v nevhodných jídlech jsou tuk, cukr, alkohol. Téměř vůbec, nebo vůbec neobsahují vlákninu, vitamíny, minerály a stopové prvky.

Zajedanie problémů

Problém se dá zamluvit, zapomenout, zapít, zakouřit – nebo pojíst. Nic z toho však věci nepomůže. Rozumnější by bylo prostě problém vyřešit. Je nebezpečné řešit nervák, zda smutek jídlem a „obalovat si nervy“, aby lépe zvládli stres.

Jedení v problémové situaci se může stát zvykem. Časem se situace začne měnit. Tlustý se může na problémovou chvíli dokonce tak trochu těšit, protože už má připravenou čokoládku. Později není jednoduché rozpoznat, zda se krmí proto, že je rozčílený, nebo je rozčilený proto, že se nemůže krmit, nebo jen potřebuje záminku aby se mohl nakrmit.

Pokud máte pocit, že v krizových situacích hledáte útěchu v jídle, bylo by dobré o této skutečnosti vědět. To je první krok. Pak by to chtělo analýzu, co jsou to za problémy, které vás provokují ke konzumaci. Nelze se jim vyhnout? Nedají se řešit jejich v jiném čase, nebo na jiném místě? V situaci, kdy byste neměli přístup k potravinám?

Nevyhútam radu, která by platila univerzální, ale zkuste se zamyslet nad tím, jak příště řešit problém bez jídla. Obzvláště krátkodobé stresy, napětí a hádky zvyknou zcela zmizet, pokud si dáte sprchu nebo koupel. Vím, manažeři některých firem by asi museli úřadovat z koupelny. Berte to však jako jeden z možných tipů. Cítíte, že se doma jdete na někoho oboru? Dejte si sprchu a dokud z ní vylezete, zapomenete na to, že vás něco trápilo. Nebo vyjděte rychlým krokem do schodů pár pater. Je zbytečné vylít si zlost na manželce či svém papouškovi, jen se zahustí atmosféra. Není-li jiné cesty, zkuste zajídat problémy salátem nebo jinou zeleninou. Vím, není to „ono“.

Zalistujte si v knize Emoční inteligence (Daniel Goleman). Je dobré vědět, jak člověk vlastně funguje … ale chtěli jsme tuším hubnout.

Shromažďování zásob jídla

Zásoby potravin jsou nebezpečné! Hojnost v domě je příjemná věc, ale vede ke spotřebě. Když si koupíte sušenky, sníte jejich. Možná ne dnes, možná ne najednou, ale sníte. Pokud je nadváha vaším problémem, řešení má přesný název: nekupujte si do zásoby žádné dobroty či pamlsky.

Každý nákup potravin by měl začít tak, že před vstupem do prodejny se řádně najíte. Pokud je člověk hladový a jde nakupovat, měl by dostat slevu, protože nakoupí víc, než původně chtěl. Hladový člověk, který vidí různé dobroty, nakoupí je do zásoby, protože mu „jedí oči“. Když však budete potraviny nakupovat najedení, nenaletíte na různé lákadla.

Udělejte si přesný seznam, co chcete koupit a dodržte ho. Pokud nekoupíte nic na mlsání, budete bez pamlsků. Ujišťuji vás, že to prospěje vašemu zdraví.

Mně se, například, často žádá koupit sušené kozí mléko. Říkám si: „Když si dám jen lžičku denně, nic se nemůže stát“. Šup ho do košíku. Skutečnost však později vypadá jinak. Pokud mám doma kozí mléko, určitě byste mě našli postávat někde v blízkosti s dlouhou lžičkou v ruce, jak ho potichu vyjede. „Už jen jedna lžička“ říkám si, když si sypeme do úst pátou „poslední“. Jasně, že ne poslední. Později s hrůzou zjistím, že krabici mléka jsem minul za čtyři dny. Nebo méně. To už je pořádná porce energie navíc.

Zkuste si vzpomenout, jestli i vy nemáte nějaké oblíbené pokrmy, které si koupíte a rychle sníte. Pokud ano, lepší, než sebeklam je takovou potravinu si zcela odepřít. Pozor také na různé rafinované záminky. Nekupujte tyto dobroty do zásoby „pro hosty“, „pro děti“.

Pridajte komentár: