Pitný režim
Pojďme teď ke druhé složce zdravějšího životního stylu, kterou je pitný režim.
Tady budu poměrně stručný, protože půjde spíš o příkaz než o téma k diskuzi. Pít musíte čistou vodu. Na to mi možná řeknete, že vodu nemůžete, že voda vás tlačí v žaludku.
Že vy musíte mít svou Colu nebo své „bublinky“? Například „bublinky“ se do pitného režimu nehodí, protože urychlují vylučování tekutin z těla, a tak vlastně brání pitnému režimu. V Colách bývá ještě navíc kofein – ten má navíc i odvodňovací účinek.
Sycená Cola je fajn obchodní produkt, protože lidem chutná, ale není vhodné ji pít v rámci pitného režimu. Výjimečně ano, proč ne. Ale ne často. Čaje se pít dají, ale také to s nimi nepřehánějte, většinou obsahují kofein.
Mimochodem, nevěřte tomu, že pitím nějakých čajíků zhubnete, je to jenom obchodní tah. Je to podobný obchodní tah, jako když se vám výrobci medu budou snažit namluvit, že med je mnohem zdravější než cukr. Ve skutečnosti je to stejné. Přibrat můžete z obou.
Pitný režim je základ!
Množství vody, které potřebujete vypít za den se dá vypočítat na základě vaší hmotnosti. Není třeba přesnost na deci. Pokud máte vypít zhruba 2 litry vody, je v pořádku pokud to bude 1 a tři čtvrtě. Nebo 2 a čtvrt. Nebude však v pořádku, pokud vypijete 4 nebo 5 litrů vody. Tak velké množství by mohlo být dlouhodobě nebezpečné.
V pitném režimu platí dvě pravidla.
Ve vedrech, při tréninku nebo v suchém prostředí potřebujete pít více.
Pokud vám je zima, pokud se nehýbete pak i vody stačí méně.
Coby vodu vám stačí pít normální „kohoutkovou“ vodu. Naberte si z vodovodu do sklenice a pár minut to nechte odstát. Kohoutková voda v některých domech je méně chutná. Špatné vodovodní vedení, nebo časté opravy způsobí, že voda je kalná, nebo obsahuje rez nebo pachuť. V takovém případě se dá používat filtr na vodu.
Ještě bleskově pár tipů
- Bublinkové nápoje nepijte. Odvodňují vás.
- Kofein a nápoje s kofeinem také odvodňují.
- Balené vody jsou velmi často draze balená kohoutková voda. Kupujte je pouze v případě, že se vám hodí v terénu. Na výlet, do posilovny. Na to jsou skvělé. Ne ale na běžné pití doma.
- Filtr na vodu si koupíte za cenu, jakou vás stojí měsíc kupování balené vody. Další roky pijete vodu z filtru jen za cenu filtrační vložky. Rodina tak může ušetřit měsíčně běžně osm stovek korun jen tak, že nekupují každý den jednu až dvě láhve balené vody.
- Pokud uvažujete o koupi filtračního systému, důkladně si ověřte, jaké řešení kupujete. Některé systémy vodu příliš demineralizují.
- Pokud jste dosud měli špatný pitný režim, je možné že už jen na základě pravidelného pití pocítíte rozdíl. Rychlejší hubnutí, lepší metabolismus, možná i vitalita.
Pozor na sladké nápoje
Říkáte, že jste za odpoledne stáhli jen jednu dvoulitrovou láhev skvělé sladké koly? To znám. Popíjel jsem ji také.
Je to zhruba 3 500 kJ energie. Různé sladké 100-procentní džusy, nektary, koly, různobarevné sladké vody mají dvě vlastnosti:
- Jeden pohár nestačí.
- Vykrmují, ale nezasytí a nevyživují.
Proto je rozumnější tyto nápoje nepít vůbec. Pijte čistou vodu.
Pitný režim – voda je základ
Pojem „pitný režim“; snad uznává každý a nerespektuje téměř nikdo. Jeho dodržování je důležité bez ohledu na to, zda jste zdraví, nebo nemocní, tlustí, hubení. Pít třeba při sportování i při odpočinku.
Současná společnost je nastavena tak, aby systematicky potírala přirozené potřeby lidí. Vše je jaksi důležitější, než biologické funkce. Během vyučovací hodiny, zda během práce se jaksi „nepatří“; zajít na záchod, nebo jít se „pouze“; napít. Při dlouhém sezení na poradě není vhodné jen tak vstát a protáhnout ztuhlé tělo. A tak si postupně zvykáme na to, že hoc i tělo vysílá různé signály, že by se něco mělo udělat, nejsou respektovány. A postupně je přestaneme vnímat.
Nebo jejich nesprávné interpretujeme. Nejednou za pocitem hladu stojí žízeň. Stačilo by se dobře napít vody a „hlad“; je pryč. Pokud máte problémy s nadváhou, zkuste si to – funguje to bezpečně.
Postupně jsme se naučili zcela ignorovat přirozené potřeby. Jednou z nich je i pití. Nelze se spoléhat na to, že bychom pocítili žízeň v tu „pravou chvíli“ ;. Pocit žízně se dostaví až když už je velmi pozdě – když je ztráta tekutin příliš velká.
Chcete zhubnout? Pijte pravidelně
Tato zásada platí a je ověřena. Pokud se pravidelně napijete, například každou hodinu po celý den, významně vám to zlepší metabolismus. To plus rozumné složení stravy samo postačí, aby se ručička na vaší váze začala posouvat směrem ke lepším číslům.
Pitný režim prostě podpoří hubnutí. Je to ověřené a „běží“; to pomocí několika mechanismů.
- Pitný režim znamená určitou disciplínu. Ve chvíli pokud jste schopni držet pozornost na svém záměru zhubnout, budete kromě pitného režimu iv podvědomí trochu více dávat pozor. Někdy si to člověka ani neuvědomí.
- Dodržování pitného režimu se v těle projeví tím, že se optimalizuje metabolismus. Tělo má dostatek vody na to, aby probíhala látková výměna, aby se detoxikovalo – nemyslím tím esoterický význam.
- Při pitném režimu je vždy v žaludku trochu vody a to znamená, že není prázdný. Nemáte hlad.
To jsou jen tři důvody proč se vyplatí myslet na příjem tekutin.
Kolik vypít?
Doporučuji prohlédnout si tuto tabulku.
Rychlejší výpočet však získáte, pokud v kalkulačce BMI zadáte své parametry. Vypočítá vám i pitný režim.
Raději často a málo, jak občas hodně
Stejně jako ve stravě, platí i při dodržování pitného režimu pravidlo méně najednou je více. Méně najednou je pro tělo mnohem lepší dávka. Pokud za den máte přijmout zhruba 2 litry vody, je to 20 decových sklenic. Nebo 10 dvojdecových. To je optimální. Pokud byste vypili 4 půllitry, velká část vody by vaším tělem jen „prehrmela“ a rychle byste to vymočili. Navíc s velkou dávkou vody může odejít i část minerálů a to je zbytečné.
Pokud ale pijete často a málo, voda se má možnost mnohem účinnější vstřebávat a dostane se tam, kde je třeba. Ideální přístup tedy je ten, že budete pít v době mezi jídly. Příkladem pitného režimu může být:
- 7 hod: 3 deci vody
- 8 hod: snídaně
- 9 hod: 2 deci vody
- 10 hod: 2 deci vody
- 11 hod: svačina
- 12 hod: 2 deci vody
- 13 hod: 2 deci vody
- 14 hod: oběd
- 15 hod: 2 deci vody
- 16 hod: 2 deci vody
- 17 hod: svačina
- 18 hod: 2 deci vody
- 19 hod: 2 deci vody
- 20 hod: večeře
- 21 hod: 1 deci vody
- 22 hod: nic
- 23 hod: buvať
Ráno můžete na nastartování vypít více vody. Třeba půl hodinu před snídaní. Pak mezi jídly pijte každou hodinu. Nebo pokud pijete z menšího poháru, tak častěji. Je ale dobré pít z láhve a to lito býti do sklenice – máte tak měřítko, kolik jste vypili.
Večer zas bude výhodnější pití už zmírnit, abyste neměli potíže s usínáním. Hodinu a půl před spaním nepijte.
Co v případě, že se pitný režim nehodí v práci kvůli WC?
Častý problém je, že pravidelné pití lidem vadí. Musí chodit častěji na véčka. To v některých situacích může značně otravovat. Ať už jezdíte autem, máte jednání, nebo schůzi, je nepříjemné pokud se o slovo hlásí naše potřeby. Je tu však problém. Pokud nebudete pít, tak to že nepůjdete na záchod je jen jedna strana mince. Dehydratace má totiž i nepříjemné následky.
- Nižší výkonnost a pracovní výkon
- Horší intelektuální funkce a pozornost
- Sklon k nervozitě, hádavosti, zlosti, frustraci
Stojí vám takové projevy nedostatečného zavodnění za to? Podle mě s pár pauzami je to přece jen o něco lepší. Uznávám, na dálnici jsou úseky, které opravdu pitnému režimu nepřejí. I tak byste měli vždy hledat takové způsoby životního stylu a práce, které vás tělesně nepoškozují.
Které tekutiny jsou vhodné jako základ pitného režimu?
Čistá voda je optimální. V mnoha oblastech na Slovensku je vodovodní voda zcela v pořádku, stačí když ji chvíli necháte odstát. Pokud v ní cítíte pachutě, je to obvykle z přívodních trubek v domě. Pak můžete použít některý kanvicový filtr na vodu.
Balená voda nebývá kvalitnější, než ta z vodovodu. Možná ty nejdražší ano, ale levnější jsou obvykle jen zabalená voda z vodovodu. Takže pokud potřebujete balení – například na výlet, nebo jste v cizím městě, je to skvělá volba, jak si zavodnit organismus. No nosit si z obchodu domů vodu v plastové lahvi, když z vodovodu teče totéž za tisícinu ceny …
Kromě vody můžete pít čaje. Ideální zelený nebo bílý, ale jen dopoledne, abyste neměli problém s usínáním. Později to mohou být ovocné čaje. Vždy bez čehokoliv – žádný cukr, žádné mléko.
Které nápoje se pít nevyplatí
Ve chvíli, kdy je v nápoji cukr, stává se z nápoje jídlo. Proto se při hubnutí nedoporučuje pít různé limonády, džusy, nektary. I mléko je více jídlo než nápoj.
Pokud s hubnutím problém nemáte, můžete si dovolit pít co chcete, protože asi nemusíte velmi hlídat příjem energie. I tak ale doporučuji upřednostnit spíše přírodní tekutiny. Výrazně rozředěné zeleninové či ovocné šťávy raději, než kupovaný džus, který je často méně přírodní, než na první pohled vypadá.
Kofein, bublinky a pitný režim
Kofein a bublinky v nápojích mají jedno společné: jsou to odvodňováky. Jinými slovy pokud si dáte kávu, kolu nebo bublinkovou minerálku, dáváte tělu pokyn, aby se urychleně zbavilo vody. To, že vám zároveň v žaludku Žbluňk půl litru koly ještě neznamená, že jste zavodnili své tělo.
Takže pokud se chcete starat o optimální hydrataci a podat špičkový výkon, povzbudzováky obsahující taurin zda kofein nejsou tím nejlepším nápadem. Pokud velmi chcete, dejte si kávu, nebo zelený čaj, ale počítejte s tím, že to v těle povzbudí i ztrátu tekutin. I to je jedním z důvodů, proč se ke kávě podává i sklenici vody.
Z toho, co jsme si řekli dosud si už víte vypočítat, jaké chyby dnes dělá mnoho lidí. Ráno si dají silnou kávu a pak celý den nepijí. Nejen že nepitím vody tělo nedostane to, co potřebuje. Navíc ta káva urychleně vyžene z těla i to, co tam už bylo. Nerozumné. No a ti, co ráno užijí jako „bonus“; i vitamín C to celé ještě více podpoří. I ten má diuretický účinek (odvodňuje).
Sportovní a rehydratační nápoje
Pokud podáváte vysoký výkon, pak vás to možná láká jede po rehydratačních nápojích. Reklamu mají skvělou a pokud jste si po půl hodiny na kole někdy dali pohár takového zázraku, tak jste asi pocítili příval energie a chuti cvičit.
Tyto nápoje jsou při hubnutí nevhodné. Obsahují glukózu. Jsou určeny pro vytrvalostní sport. To znamená že už běžíte 2 hodiny a další dvě hodiny ještě budete. Tehdy jsou tyto nápoje ideální.
Pokud ale cvičíte kardiotrénink a chcete hubnout, situace je jiná. Tam čekáte prvních asi 10 až 20 minut, dokud se tělo přepne z pálení glukózy na pálení tuku. Po půl hodině už je část energie na trénink použita z vašich tukových zásob – konečně začínáte hubnout. Pokud nyní vypijete cukr v nápoji, tělo zase okamžitě přepne na pálení tohoto nového cukru. To je ten „příval energie“ který se dá pocítit tak, že se vám najednou snadněji cvičí …
Vím, existují i rehydratační nápoje které neobsahují glukózu. Při běžném rekreačním sportu je však určitě nepotřebujete. Ušetřete peníze az úspory si raději kupte více zeleniny. Nebo občas něco dražší. Borůvky, jahody …
Žízeň nestačí na kontrolu pitného režimu
Od dětství jsme učení potlačovat pocit žízně. Už na škole je vyvinut tlak na to, aby si děti nutnosti řešeny přes přestávku a ne během vyučování. V práci je to nejinak. To postupně otupí naše smysly. Proto se na pocit žízně nemůžete spoléhat. Ten se dostavuje až v době, kdy je ztráta tekutin výrazná. Běžně se uvádí odhad, že žízeň pocítíme až poté, když už z důvodu nedostatečné hydratace máme snížený výkon. Čili pozdě.
Nás při hubnutí může zajímat i fakt, že mnoho lidí nerozpoznává mezi hladem a žízní. Pociťují hlad a přitom je to prostý žízeň. Využijte tuto informaci: jestliže pravidelně pijete vodu, budete mít stále pocit sytosti.
V ideálním případě byste měli jíst před každým jídlem i zeleninu. Ta obsahuje vlákninu a zpomaluje vstřebávání živin. To spolu s vodou vás dokonale zasytí a výsledkem bude, že přestanete mít různé neodolatelné chutě na sladkosti. I takto můžete využít informace o pitném režimu při hubnutí.
No a zopakuji, co jsem už psal vícekrát. Pravidelné pití vody vám mírně zrychlí metabolismus, látkovou výměnu. Usnadní čištění organismu, čili příznivě ovlivňuje i na vaše zdraví – budete zdravější. Spolu s vlákninou a vhodnými probiotickými bakteriemi a prebiotiky vytváříte ve střevě prostředí, které brání tomu, aby se tam příliš rozmnožovaly patogenní mikroorganismy. Je dobré vidět činnost těla v souvislostech. Pak člověk mnohem ochotněji spolkne i ten kedluben a sklenici vody …
elizabeth.1997 1. června 2009
Mno tak to abych začala pít aspoň vodu se šťávou místo minerálek…xD
Miro Veselý 1. června 2009
elizabeth opatrně s tou šťávou, i malé množství může značně zpomalit tvé hubnutí. Pakliže mohu radit, nejlepší je čistá neperlivá voda. Jestli z vodovodního kohoutku neteče právě nejlepší pitný režim (u nás třeba není moc dobrá voda, rourky přidají takovou kovovou pachuť) pak kanvicový vodní filtr. Dionela je fajn, Brita mne moc nechutná, myslím, že vodu dost demineralizuje.
Ivet 22. prosince 2009
Dobrý den, med JE zdravější než cukr, zejména bílý cukr; samozřejmě se po něm tloustne, ale je zdravější.
Aneta 17. července 2010
Já piji vodu,ale do té vody si přidám ještě citron.
je to správné???
Miro Veselý 19. července 2010
Aneta jestli ti to chutná, je to výborné.
Kath 1. července 2011
Kdyz piju prevazne ovocny caj (samozrejme neslazeny!) – a neprilis silny (1 sacek na 0,5l vody), je to spravne?
Miro Veselý 1. července 2011
Kath na čaje expert nejsem. Nemyslím však, že by to měl být problém.
mathe 17. července 2011
To s tím medem je ale pravda, je mnohem zdravější má plno zdravích látek oproti cukru který nemá nic. To že se z něho přibírá to už je věc druhá ale zdravej je. Osobně jsem jedla každej den lžičku medu a nic mi to neudělalo :)
htrylcova 6. listopadu 2011
tak já osobně piju jen čistou vodu z kohoutku …..a tak hrnek neslazeného čaje denně………ale vypiju denně tak 4 litry tekutin..není to moc??????přišla jsem totiž na to že když piju více tak mi jde váha rychleji dolu(je tedy možné že to s tím souvisí???) když když si to totiž nehlídám a piju málo třeba jen litr za den tak se mi váha ani nehne a dokonce stoupá
Miro Veselý 6. listopadu 2011
htrylcova ve slovenské verzi své kalkulačky BMI mám taky výpočet optimálního příjmu tekutin. doporučuji http://www.chudnutie-ako.sk/bmi/
nikol 12. ledna 2012
ahoj chela sem se zeptat muzu pit caj z medem nepribira se chci hunou dekuji za odpoved
Miro Veselý 13. ledna 2012
nikol med = cukr. Je cukr vhodný při hubnutí?
kiki 23. ledna 2012
dobrý den chtěla bych se zeptat jestli vadí když za den vypiji klidně 5 litrů neslazeného čaje??Díky tomu pak nemám chutě na sušenky, čokolády atd…Ovše nenahrazuji ho za normální stravu.Dělám to tak už půl roku a úspěšně jsem zhubla 15 kg spíše by mě zajímalo jestli to muj organismus nějak nezatěžuje?
Miro Veselý 23. ledna 2012
kiki 5 litrů je moc. Konzultoval bych to s lékařem, dlouhodobé pití velkých dávek tekutin múže být problém.
Natalka 26. ledna 2012
Dobrý den, chtěla jsem sem napsat,že vše co jsem tu zatím četla,je opravdu pravda. Souhlasím se všemi vašemi radami. Je mi 14 a moje mamka mě učí ty samé věc,které na tomto webu píšete. Jsou to užitečné rady doživota, je opravdu nejlepší, když už odmala máte správnou životosprávu. Já jsem s vahou nikdy neměla problémy. Jen asi kolem 13tého roku jsem o Vánocích hodně mlsala tak jsem se trochu oplácala na zadku a stehnech, ale máma mě brzo upozornila, at to se sladkým nepřeháním a já jsem ji poslechla, (ale) začala jsem k sobě být hodně kritická a hodně jsem se sledovala a jelikož mám silnou vůli (to musím uznat), přestala jsem jíst sladkosti, začala jsem jíst co nejmín slazených a různě upravovaných věcí věcí a uplně jsem přestala pít slazené nápoje. Naopak začala jsem jíst hodně zeleniny (kterou miluju) a sladkosti jsem nahradila ovocem. Mamka mi odjakživa vaří zdravé věci (maso neobaluje a zbytečně jídla nesolí, vaří hodně ze zeleniny a ryby a takové ty buchty, štrůdly a podobné věci pečeme jen parkrat do roka:) ) a jsem za to jedině ráda, že jsem odmala navyklá stravovat se zdravě a nemusím se nijak „přenastavovat“. Každý den mám nějaký sport, což mohu také jedině doporučit, vyzkoušela jsem už asi šest sportů a byly sporty které mě bavily méně a které mě baví opravdu hodně, proto to nezdávejte hned když vyzkoušíte např. voleybal, který vás nebude bavit. .. No a jak jsem nejedla to sladké, jedla zdravě a sportovala tak přes zimu jsem zeštíhlela! :) Sama jsem si nejdříve říkala že váha, na které v létě bylo 58 kg (mám 170 cm) a nyní je tam 52 kg je zřejmě rozbitá, když si připadám pořád stejná. Ale vytáhla jsem ze skříně 2 roky staré kratasy, které jsem v létě nosit nemohla, protože mi byly těsné:( a byla jsem nadšená(!), byly mi tak příjemné a volné a udělalo mi to opravdovou radost. Uvědomila jsem s,i že nějaké změny nastat musely. Mamka říká at hlavně nehubnu, at jím zdravě a sportuji a všechno se ještě doladí, má pravdu a to i s tím že 52 kg k mým 170 cm je váha akorát a já už mám ted jediný cíl a to je mít pěkné svaly a cvičit a cvičit. Chci si vyrýsovat svaly, cvičím každý den (nohy,břicho ruce) a už je to znát. Na břiše už se mi rýsují svaly, to samé na rukou. Na tělocviku držím rekord školy v hodu medicimbálem, a zdvihy těžších či přítahy pro mne nejsou žádný problém to samé i u sedůlehů a s během jsem na tom také dobře protože jsem se rok věnovala atletice, kde mě toho také hodně naučili, ale ted jsem to vyměnila za šerm:). Těmito úspěchy se tu nechci nijak vychloubat,chci tím pouze říct, že když na sobě budete pracovat a budete trpěliví tak výsledky se dostaví,opravdu!. U mě to trvalo asi půl roku, než jsem si začala všímat prvních větších změn a jsem ráda, za to jakou mám mamku, že mě včas upozornila a dala mi ty nejlepší rady:) držím vám všem palce ať dosáhnete svých cílů! :) P.S.: Jsem člověk, který si při hubnutí hodně vyčítal každý hřích v podobě ruzných čokolád apod a musím říct, že když dosáhnete svých cílů a už si jen udržujete postavu tak si vůbec nevyčítáte že si jednou týdně dáte čokoládu, protože když to není každodenně tak vám to nijak neublíží. A ještě jedna věc, jestli máte rádi fastfoody jako je MCdonald (který ja jsem jako malá měla ráda a když už jsem se tam nekdy dostala, moc ráda jsem si dala ty přííííšerne tucné a nezdravé hranolky!!!) tak i tam si můžete vybrat jídlo po kterém nebudete mít výčitky, dejte si třeba salát akdyž to bude salát s kuřecím masem tak si ho dejte neobalované a jen na přírodno:) a když zrovna už nehubnete tak i ty jedny příšerně tučné a nezdravé hranolky za půl roku si dát klidně můžete :)). Omlouvám se že sem sama píšu rady když to není můj web, ale jsou to spíše zkušenosti které ráda poskytnu, aby jste věděli, že to není marnééé :)!
Dada 21. února 2012
Dobry vecer,mohl by mi nekdo rict jak je to s pitim cerealnich napoju jako je Caro,Bikava apod.? Samozrejme bez cukru, max.s trochou nizkotucneho mleka. Mam tento napoj moc rada,vypiju v prumeru 3 denne, rano, odpo a vecer. Je to vhodne pri redukcni diete?
Diky za odpovedi
Miro Veselý 22. února 2012
Dada caro obsahuje na jednu porciu 2 a pol gramu cukru. To nie je veľa, takže by som pozoroval situáciu. Ak budete chudnúť, tak si taký nápoj pokojne doprajte. s troma nápojmi prijmete denne asi lyžičku cukru. pri dobre zostavenom jedálničku a s jedením aspoň kila zeleniny denne by som odhadoval, že pitie takých nápojov chudnutie neovplyvní, alebo len veľmi málo. Bikava neviem aké má zloženie. Nie je to samý cukor?
Dada 22. února 2012
Dekuji za odpoved, ctu slozeni Cara a vidim tu fakt 2,5 g cukru na porci. Bikava ma dokonce napsane,ze ma na porci 12g. Ale nevim,proc pisou ze porce ma 15g. To je podle me hloupost, vzdyt kdyz si dam dve lzicky,to jsou maximalne 3gramy.Takže to vychází přibližně stejně jako Caro-2,31g cukru. Caro,pise ze na porci to kilojoulove vychazi na 125kJ ale to je taky blbost, kdyz si spocitam ze 100g ma 1540kJ tak jeden gram ma 15,4kg a na šálek je to max.3g jak sem psala. Oni do toho ale počítají i mléko (50ml polotučného,tak proto to číslo).Já si dávám tak 30ml nízkotučného. Používám pro usnadnění a hlídání diety kalorické tabulky kde si zapisuji vše co sním a vypiju,takže vím přibližně co kolik kJ má a hlídám si,aby to denně nebylo víc než 4000kJ. Vlastně řídím se hlavně těmi kilojouly. Každopádně i když jím jen těch 4000kJ max.,tak váha jde dolů moc moc pomalu,tak mě napadlo jestli není práve problém tyhle cereální nápoje?
Petra 29. února 2012
Dobrý den můžu se zeptat jaké jídla mám jíst abych zhubla?:D
Miro Veselý 29. února 2012
Petra čtěte.
Tom 14. března 2012
Ahoj, Caro by mělo být v pořádku, nápoj ze 2 lžiček a 50ml mléka obsahuje 39 kcal tudíž při dietě neuškodí. Doporučuji jít ho ochutnat teď o víkendu do Hypernovy
Miluna 8. října 2013
Dobrý den,
narazila jsem na Vaše stránky. Mám poznámku, resp. dotaz k tepové frekvenci. Po testu BMI a následných informacích na Vašich stránkách jsem zjistila, že moje ideální tepová frekvence je cca 128 úderů.
Pravidelně běhám, ale i přes veškerou snahu nevytáhnu tepovou frekvenci na více jak 112 a prostě dál už to nejde. Ideálně u mě je tak 106. Dělám něco špatně nebo co s tím?
Miro Veselý 8. října 2013
Miluna jestli máte nadváhu, pak běh není ideální sport pro hubnutí, protože zatěžuje klouby. Jestli běháte pro běh, nemusíte se tepovou frekvencí moc zabývat. Proč to srdíčko nejde rychleji nevím. Možná máte léky na srdce a možná to chce běžet rychleji. Nejlépe poradit se s trenérem. Takhle nadálku nelze říci nic.
Simona2001 12. května 2014
dobrý den je mi 12 let a vážím 65 kg a měřím 163 cm chtěla bych zhubnout na těch 50-55 kg jak na to poradíte mi ? děkuji