Nepijte sycené (perlivé) nápoje

Bublinky nejsou v pitném režimu vhodné

Nepijte nápoje sycené oxidem uhličitým (CO2).

  • Oxid uhličitý je odpadní látka, které se tělo musí přirozeně zbavovat, není vhodné přivádět ji do organismu uměle v nápojích.
  • Oxid uhličitý má odvodňující účinky – sice se napijete, ale tekutiny zase rychle ztratíte. Můžete tedy pít bublinkové nápoje a přitom trpět mírnou dehydratací. Žízeň se uhasí lépe čistou vodou než minerálkou, sodou, bublinkový limonádami či kolou.
  • Oxid uhličitý „prorazí“ špatnou chuť nekvalitní vody, někteří výrobci levných balených vod to mohou zneužívat.
  • Oxid uhličitý způsobuje zrychlení dýchání a tepové frekvence (tělo registruje nadbytečný oxid uhličitý a se snaží zbavit se ho vydechováním) zbytečně tak zatěžujete své tělo.
  • Oxid uhličitý může nežádoucí zrychlit činnost žaludku a práci střev.

Bublinkové vody by vůbec neměli pít lidé se srdečními potížemi, diabetici, ani ti, co mají potíže se žaludkem nebo trávením. Rozumné je však nepít je ani v případě, že nemáte žádné potíže.

Vím, že mnohým bublinky chutnají více než obyčejná voda, ale chuť by neměla rozhodovat. Na rozhodování používejte rozum, ne jazyk! Ani mně nechutnala voda. Donutil jsem se. Po pár měsících jsem si zvykl a dnes už ani neuvažuji o něčem bublinkové.

Vodovodní voda jako základ pitného režimu

Pokud odebíráte vodu z veřejného vodovodu, provozovatel je povinen poskytnout vám bezplatně informace o kvalitě pitné vody dodávané do vaší domácnosti. Dají se obvykle najít i na webu dodavatele vody. Ve většině oblastí je u nás kvalita vody dobrá a dá se využívat pro pitný režim. Nemusíte kupovat předraženou balenou vodu.

Vodovodní voda má někdy podivnou chuť. Pak člověk i když che dodržet pitný režim, okouna se pít. Většinou je příčinou špatný stav vodovodních trubek v domě. Stojí za úvahu vyměnit jejich. Pokud má voda podivnou chuť například po odstávce, můžete využít i vodní filtry. Existuje jich více druhů. Bohužel, mnohé filtrační zařízení vodu zbavují i minerálů. Zejména ty, které pracují na bázi reverzní osmózy. Takové filtry nejsou vhodné pro filtraci pitné vody z veřejného vodovodu. Příliš demineralizovaná voda vede k poruše metabolismu minerálních látek, hlavně vápníku, hořčíku, sodíku. To může způsobit odvápňování kostí a zvýšený výskyt srdečně-cévních onemocnění (infarktů).

Odborná literatura na toto téma se hledá dost obtížně. Všude se dají najít hýření reklamní materiály prodejců filtrů. Nejednou jsou plné nesmyslů. Odborných dat je málo. Ty, které se najít dají pro jistotu varují asi před všemi druhy domácí úpravy vody a navíc varují i před vodou balenou. Takže v tomto tématu vám ani já raději nedám konkrétní radu. Pokud můžete pít vodovodní vodu, dělejte to. Pokud není v pořádku, zvažte některý kanvicový filtr. Který? Těžko říct. Produkty na trhu se stále mění. I to je ukázka, že v konzumní společnosti máme svobodný přístup k informacím, ale ty nejzákladnější informace jsou dostupné pouze odborné komunitě az ní se nedostanou ven. Škoda. Předtím, než si koupíte nějaký filtr, zjistěte si, co přesně potřebujete z vody odfiltrovat. Ať nenaletíte dealerem, jejichž jediným zájmem je prodat.

Pití čisté vody je věcí zvyku

Vím, možná si teď v duchu říkáte, že na vaši oblíbenou kolu vám nesmí nikdo sáhnout! Že své bublinky nutně potřebujete. Ale to není pravda. Pitný režim se nedá řešit kolou. To je jen pocit, který v nás navodili výrobci a vaše chuťové pohárky. Máte rozmazlený jazýček. Čím dříve zcela uškrtit kohoutek s balenými nápoji, tím spíše s velkým údivem zjistíte nejen to, že obyčejná voda se dá pít, ale i to, že kůly a „vynerválky“ vám vůbec nebudou chybět. Věřte, je to ověřené. A začnou se vám hromadit peníze. Náklady na balené nápoje pro běžnou rodinu jsou nečekaně vysoké.

Já jsem pil před lety více než 2 litry koly denně. Byl jsem tím správným zákazníkům, který podlehl sladké chuti a kofeinu. Známí mě upozorňovali, že toho piju příliš mnoho. Až zdravotní potíže a hubnutí mě přinutily tento nápoj omezit. Myslel jsem, jaké to bude těžké. Nebylo. Kola je jen návyk. Má fajn chuť. No pokud ji nemáte, vůbec nic špatného se nestane. Ušetříte a filtrován přes svou játra chemikálie. Netučného z cukru.

A finance? Pokud denně vypijete láhev limonády za jedno euro, utratíte asi 30 € za měsíc. V praxi to bude obvykle více, protože limonády obvykle stojí více, než euro.

Po přechodu na balenou vodu měsíčně prepijete „jen“ 15 €. Zkusili jste si někdy spočítat, kolik vaše rodina zaplatí za balenou vodu měsíčně? Přitom z vodovodu vám teče pitná voda téměř zdarma. Ta klidně vyřeší váš pitný režim s přehledem.

Můžete tedy pít, a přitom trpět mírnou dehydratací. Společně s odvodněním přitom ztrácíte některé důležité minerální látky, co může zhoršovat zdraví, pohodu, nebo také komplikovat hubnutí.

Žízeň se lépe uhasí vodou než minerálkou, sodovkou či Colou.

Oxid uhličitý „přebije“ špatnou chuť nekvalitní vody, což mohou někteří výrobci balených vod zneužívat.

  • Oxid uhličitý způsobuje zrychlení dýchání a tepové frekvence (tělo registruje nadbytečný oxid uhličitý a snaží se jej zbavovat vydechováním).
  • Oxid uhličitý může nežádoucím způsobem zrychlit činnost žaludku a práci střev.

Sycené vody by proto vůbec neměli pít lidé se srdečními problémy, diabetici, ani ti, kteří mají těžkosti se žaludkem a trávením.

Je však rozumné nepít je ani v případě, že nemáte žádné problémy. Vím, že mnoha lidem bublinky chutnají víc než obyčejná voda, ale chuť by neměla rozhodovat – na rozhodování používejte rozum. Ani mně nechutnala voda. Donutil jsem se. Po několika měsících jsem si zvykl a dnes již ani neuvažuji o něčem „bublinkovém“. Tu a tam, proč ne?

Ale základem hubnutí i zdraví zůstává systematické, denní pití čisté vody.

Komentáre k článku: Nepijte sycené (perlivé) nápoje

  1. J. 17. ledna 2010

    Dlouho jsem přemýšlel, proč je na trhu taková nabídka sycených vod, a myslím, že hlavní důvod je, že bublinky otupují chuť. Kdyby se neperlivé vody ochucovaly stejně jako perlivé, nikdo by je nekupoval, protože by se nedaly pít.

  2. Miro Veselý 18. ledna 2010

    Tak, tak.

  3. hana tomášová 24. srpna 2010

    Já teda preferuju ondrášovku jemně perlivou. Píšou, že je středně mineralizovaná, z čehož usuzuji, že mi v žaludku nevznikne krápníková jeskyně :-) Ale fakt, je dobrá.

  4. Zdenka 10. prosince 2010

    Zvykla jsem si na „holou“ vodu a v práci už ani nic jiného nepiju, občas bylinkový čaj a doma vodu se šťávou :-)

    Jak je na to vůbec energeticky voda se šťávou? Dá se pít na udržení hmotnosti (dávám spíš méně šťávy)? Děkuji

  5. Miro Veselý 10. prosince 2010

    Zdenka co je to šťáva? Sirup? To není dobrý nápad při hubnutí. Čím méně, tím lépe.

  6. Martin 11. ledna 2017

    Co si myslíte o pití neperlivých minerálních vod?

  7. Miro Veselý 1. února 2017

    Neperlivé vody jsou v naprostém pořádku. Oěřte ale sodík, ať nemí moc vysoký.

Pridajte komentár: