Co jíst při hubnutí
Co mám jíst při hubnutí? Jaká strava je nejvhodnější? To je častá otázka, kterou dostávám. Odpověď je na delší a tak jsem napsal tento článek. Dozvíte se v něm co jíst při hubnutí. Ale i to, co nejíst. Jídlo může mít na naše zdraví konkrétní účinky. Pojďme se tedy nejdříve vypořádat s tím, co nejíst při hubnutí. Bude to rychlejší.
- Jistě víte, že sladkosti se dají zařadit spíše k škodlivým potravinám. Nepodpoří hubnutí. Dříve zhorší zubní kaz. Navíc tím, že jsou chutné, tak zvyšují touhu dát si jich více. A právě TO je problém. Malé množství by neublížilo, ale pokud nám to chutná, chceme hodně. Často. Znovu. A takové množství + opakování už ubližuje.
- Dalším zabijákem hubnutí jsou mastnosti. Tuk obsahuje mnoho energie a tak ať už je „špatný“ nebo „dobrý“, při hubnutí ho smíte sníst jen dost málo. Jinými slovy to znamená že při hubnutí musíte sníst méně tuku než normálně. Pokud ale chcete podpořit zdraví, musí to být tuk zdravý! To znamená oříšky, semena, olivový olej, avokádo. Tím se automaticky ze hry vypustí všechny sladkosti či koláčky (smetana, máslo, palmový tuk, ztužený tuk).
- Třetí potravina kterou nesmíte jíst při hubnutí jsou slanosti. Velmi často přicházejí na scénu jako uzeniny, slané brambůrky či slané krekry. Pašují do nás energii a slaná chuť přímo hypnotizuje dát si ještě. No jen si zkuste dát JEDNU slanou tyčinku.
Já vím, teď je v módě směr kolem paleo výživy a ketogenní stravy obecně. Zde vzniká konflikt, který nemá rychlé řešení.
Zastánci těchto směrů často mimořádně agresivní as použitím vulgarismů bojují za to, že slanina, máslo či kokosový tuk jsou docela skvělé potraviny. Tvrdí, že prospívají zdraví a hlasitě mívají různými klinickými studiemi. Tito lidé jsou absolutně nesmiřitelní, symptomy neodezní a neustoupímť. Nechtějí argumentovat, jen přesvědčit všechny o své pravdě. Pokud vám jejich myšlenky jsou sympatické, řiďte se jejich doporučeními, ale pak se nemůžete řídit doporučeními na tomto webu. Prostě jsou to dva odlišné výživové směry a nelze dosáhnout kompromisu v tom smyslu, že byste si vzali trochu z toho a trochu z jiného výživového stylu.
Chcete-li při hubnutí jíst na způsob paleo nebo lowcarb nebo vysokoproteinových, můžete to udělat. Avšak řiďte se raději zahraničními zdroji. Paleo a lowcarb směr totiž má různé varianty. Je možné živit se semeny, ořechy, opatrně luštěninami. Pokud tam bude hodně zeleniny tak dosáhnete téměř vegetariánský model slowcarb diety (pomalosacharidovej) která může u někoho vést k vynikajícím výsledkům. Nedoporučuji ale, abyste navýšen příjem tuku řešily tím, že si povolíte živočišný tuk. I když stav ketózy můžete navodit i slaninou, zdravější bude, pokud využijete raději olivový olej. Ale ještě bezpečnější asi bude, když paleo a keto-stravu přenecháte těm, co rádi experimentují se svým tělem.
Já se přikláním spíše k „dietě“ jaká u nás na Slovensku již staletí funguje jako normální výživa. Nepočítám samozřejmě poslední desítky let – to už stravujeme „západním“ stravovacím a životním stylem a vidíme, jaké má účinky. Růst obezity, civilizačních onemocnění …
Paradoxte tak vlastně můžete přijít k tomu že nejlepší strava při hubnutí může být nakonec taková, jaká se na Slovensku už dávno jedla. Potom by závěr mohl znít takto:
Stačí, když se zeptáte rodičů a prarodičů.
- Nebyly chladničky, mnoho potravin nevydrželo dlouho.
- Nebyl dostatek. Jedli se levné potraviny.
- Nebyly hypermarkety. Jídlo bylo jednoduché.
- Nebyly roboty a stroje. Pracovalo se, nevysedávalo se.
My máme tu výhodu, že nemusíme jíst opravdu zcela jednoduché a levná jídla. I když – nic špatného by se nestalo. Můžete si při hubnutí složit stravu, která bude tradiční, ale s využitím současných znalostí.
- Například opékané brambory neopečieme na vepřového sádla. Na vařené brambory nepřidáme máslo. To jsou totiž tuky, které při hubnutí ale také s ohledem na zdraví budeme raději výrazně potlačovat. Použijte olivový olej. Nebo dýňový olej. Trocha česneku, sůl a máte vynikající jídlo. K němu pohár acidofilního mléka, či kefíru. Takovou večeři můžete jíst při hubnutí často.
- Nebo čočka či fazole. I to jsou skvělé potraviny! Jen nemusíte udělat hned prívarok, do kterého nalijete půl litru smetany a másla. Anu čtvrt kila uzeného masa na to netřeba posadit. Uvařte ve vodě čočku, bobkový lst a trochu koření. K tomu si připravte vajíčko natvrdo. Velký talíř. Žádný chléb k tomu již nepotřebujete, nebo pokud, tak jen kousek. Máte skvělé tradiční slovenské jídlo vnodné při hubnutí i před velkou prací. Pomalé sacharidy ze luštěnin vás zásobí energií dlouhodobě.
- Co tak ovesné vločky? V Ružomberku takto 70 co 80 let dozadu bylo zvykem do talíře nasypat vloček a zalít horkou polévkou. Vznikla takzvaná zavářka. Získáte super-jednoduché jídlo. V polévce může být kousek masa. Ale nemusí – zkuste si opražit kousek tofu.
- A co byste řekli na chléb s máslem? Jasné, při hubnutí máslo škrtneme. Máme přece rostlinné pomazánky. Zkuste paštikovou – já se tím nevím dojíst. Výborná je i mexická či francouzská. Znovu: totálně jednoduché jídlo a máte stravu jako z jídelníčku na hubnutí. (No vždyť podobné jídla doporučuji i ve své knize Jídelníček na hubnutí.)
Toto jsou velmi rychlé nástřelu odpovědi na otázku, co byste měli jíst při hubnutí. Přesně takové jídla. Totálně jednochudé a přitom velmi chutné. Já vím, jsou chutnější a náročnější jídla. Ty však nepodpoří váš záměr zhubnout. Spíše ho budou sabotovat. Jen si dejte vepřový řízek. Jenže co účinky? Množství tuku je takové, že by to chtělo pár hodin cvičit jako křeček v kolečku. Stojí vám to zato, abyste po pár hodinách dostali na „nulu“? Tedy do stavu, v jakém jste byli před jídlem.
Pokud chcete zhubnout tak chcete shodit svůj vlastní (tedy živočišný) tuk.
Omezit příjem tuku je tedy asi nejdůležitější předpoklad hubnutí. Plus zrušte slazení a sladkosti – ty se totiž v těle rychle přeměňují na tuk.
Potraviny podporující hubnutí
Některá jídla doslova podporují hubnutí.
- Zelenina před jídlem. Nacpe vám břicho ao to méně pak sníte jiných pamlsků. Navíc obsahuje mnoho vitamínů a minerálů.
- Sójové výrobky. Ať už sojová smetana, tofu, tempeh nebo občas i vařené boby. Obsahují vhodný tuk, výborné bílkoviny. Fajn zasytí.
- Kysané zelí. Už jsem zmiňoval tradiční slovenské jídla a kyselé zelí byla ve sklepě standard. Zasytí, takže sníte méně jídla.
- Brokolice. Další skvělá vycpávkový potravina. Jen pozor! Neprejedzte se jí, protože pak ji nebudete dlouho chtít ani vidět.
K takovým takříkajíc základním kamenem výživy podporující hubnutí pak můžete přidat potraviny, které se hodí při hubnutí ale i při zdravém životním stylu.
[Su_table]
maso | krůtí, kuřecí, ryby |
vejce | nejlepší natvrdo, opatrně se žloutky |
přílohy | vždy celozrnné – chléb, těstoviny, bulgur, kuskus, rýže |
mléko | co nejméně, raději jen zakysané nízkotučné záležitosti jako jogurt, kefír |
ovoce | denně jablko, pomeranč nebo jiný jeden kus ovoce |
[/su_table]
Nuž a nakonec ještě pár telegrafických doporučení k jednotlivým jídlům. Budou to tipy, které neplatí pro každého – pokud pracujete na změny, tak platí jiná pravidla. Já budu předpokládat, že ráno se vzbudíte, pak jdete do práce, něco odcvičíte a večer už nepodáváte nějaký dramatický výkon.
Co jíst k snídani?
Na snídani doporučuji kaši z ovesných vloček, Může však být i celozrnný chléb se sýrem nebo tofu. Co máte rádi, to si dejte.
Při snídani i při hubnutí se podmíněně dá jíst i některé sladkosti. Například do kaše lakomá hrst sušených rozinek. Nebo lžička javorového sirupu či medu. Technicky to znamená, že do jídla přijde v takové podobě lze plus jedna lžička cukru navíc. To opravdu neudělá rozdíl ani při hubnutí. Bohužel – v praxi je problém. Tak malé navýšení cukru obvykle ani nezpozorujete v chuti. Pak je praktičtější nedat si to vůbec. Nebo si oslaďte až poslední lžičku, ať vám zůstane nakonec fajn chuť.
Snídaně mají za úkol nejen vás zasytit, ale průběžně dodávat energii během celého dopoledne. Proto je vhodné sníst něco, co obsahuje pomaleji sacharidy. Ideální jsou ovesné vločky. K nim kapička tuku a možná trocha bilelkovín v podobě kousku sýra před nebo po jídle. Nebo si do kaše dejte bílkoviny v prášku. Stačí malá lžička.
Aby se takové snídaně vstřebávaly co nejpomaleji, před nii si dejte zeleninu. Ať už misku kysaného zelí nebo kedluben.
Takto vybaveni zvládnete celé dopoledne čilí a vitální. Energie se z vložek bude vstřebávat pomalu a dlouho. Zpomalily jsme ji kapičkou olivového oleje, či kouskem avokáda. Zpomalily jsme to i zeleninou. No a bílkovinami se to také zpomalí.
Svačiny – ano či ne?
Pokud zaznamenáte, že dopoledne míváte touhu něco si klovnout a mlsat, přidejte svačinu. Totéž se bude týkat i svačiny. Raději trochu vhodného jídla navíc, jak se vyhladovět a jíst nepříčetně vše co se dá.
Co jíst na oběd?
Při hubnutí je vhodným obědem normální jídlo. Nemusí být vařené, ale mělo by obsahovat jak bílkoviny, tak i sacharidy a tuk.
Přece jen za dopoledne jste něco utratili a odpoledne to má pokračovat. Takže doplníte živiny. Zde můžete jako jídlo při hubnutí ZKUSIT jíst to, co jste jedli i předtím. Pokud nemluvíme o těžkých jídlech (tučné maso, pařené buchty, francouzské brambory či jiné nevhodné jídla) tak běžné jídla ze závodní jídelny někdy mohou fungovat. Zkuste a uvidíte, jaké budete mít výsledky.
- Osvědčilo se přinést si vlastní přílohu. Namísto bílé rýže si dejte vlastní celozrnný domácí chléb. Jen takové kombinace často zvedají cenu za oběd.
- Potom by alternativou bylo koupit si krabičková dietu. Tam vám donesou hotové jídlo komplet.
- No ideálem asi zůstane pokud si krabičková dietu uděláte doma. Prostě donesete si všechno jídlo z domu.
Strava při hubnutí se vám osvědčí i poté, když s hubnutím skončíte – třeba oběd který je dobře nastavený se vyznačuje tím, že:
Pamatujete si na ty vlny útlumu, které přišly po některých obědech ve školní či závodní jídelně? Ospalost smrtícího rozsahu. Útlum. Neschopnost ani jen uvažovat. A vy musíte sedět ve škole jako pták na bidýlko, který z něj nesmí spadnout. Přesně takový oběd nechcete.
I při obědě bude platit to, že zelenina před jídlem zpomalí vestrebávanie (i následné oťapenie po jídle).
Co jíst na večeři?
Jako poslední jídlo dne je i při hubnutí na řadě večera. Zapomeňte na bludy typu „nejezte po sedenmástej“.
Jinými slovy tedy pokud jdete spát kolem 22. hodiny, tak vaše večera by měla být ideálně kolem 19. hodiny. Případně kolem 20. hodiny. Tedy 2 až 3 hodiny před spaním. Jenže to musí být normální večera a tečka. Ne že si pak k nudě u televizoru seberete kelímek arašídů. I když jsou zdravé.
Večeře může být normální jídlo s plnohodnotným zastoupením živin. Pokud vám to ale bude blíže, můžete večeři trochu zmenšit.
- Může být nižší obsah tuku.
- Můžete mírně snížit sacharidy.
- Bílkoviny nechte na normálním příjmu.
Určitě nezapomeňte sníst i porci zeleniny.
Po večeři si najděte takový program, který vás nebude svádět k mlsání. Pokud máte doma večery večírkového typu, tak na to pozor. Příjemná společnost, sušenky, možná nějaký alkohol a celé hubnutí tak můžete šmahem ruky zničit. Jinými slovy – můžete celý den „sekat dobrotu“, cvičit, jíst zdravě a dietní. No pokud si večer dopřejete ze tři pivko, trocha slaných pamlsků a hrst oříšků, tak jste zrušili celou snahu.
Pokud se tedy u televize nudíte, nesledujte ji. Je spousta lepších způsobů, jak investvoať svůj životní čas a nenudit se přitom tak, že člověk přemýšlí o pamlsky. Mimochodem právě televizor vám mlsání každých pár minut připomene v reklamě. Vykopněte tu bedny z bytu. Mladí tomu už otročit přestávají, tak si z nich berte příklad. Nebo přijďte až poté, co nastaví zrcadla. A odejděte, když to skončí.
Co jíst před spaním při hubnutí?
Nic, přátelé. Nic.
Jediné, co vám povolím je doušek prány. Více se dozvíte v článku pránická výživa při hubnutí – o bretariánstve a přáníčko energii. Ale to je pouze žertovný materiál určtený na zábavu.
Před spaním nemáte co jíst. Nejlépe tak 2 až 3 hodiny. Jsou dokonce situace, kdy je nejíst před spaním ještě déle – například pokud trpíte gastroezofageálním refluxem, čili pálením žáhy.
Když dodržíte tato pravidla, tak jste pro své hubnutí udělali vše co je třeba. Už tedy alespoň zhruba víte, co jíst při hubnutí. Zásadním dílem to ovlivní vaše výsledky. Menším, ale také významným dílkem je však pohyb. Nejefektivnější je chůze. Je to bezpečný a účinný sport, který je spíše přirozeným pohybem, než sportem.