Zůstane po zhubnutí vždy viset přebytečná kůže?
Během přibírání si to člověk neuvědomuje. Ale po zhubnutí se často objeví nepříjemný problém a to je visící kůže. V některých případech se to dá řešit pouze chirurgicky. Jak odhadnout, zda vám kůže bude viset?
Nejdříve dobrá zpráva pro ty, co jste nepřibrali do nějakých větších čísel. Pokud máte jen nadváhu nebo mírnou obezitu, tak zhubnutí dost často povede k normální postavě. Možná už nebude dokonalá. Ale na to člověk má myslet v době kdy jeho váha ukazuje stovku. Ne v době, kdy už nechce vidět 120. (U žen by to byly trochu nižší čísla.) V praxi ale zhubnutí kolem 40 kilo může vést k normální postavě bez problému s nadbytečnou kůží – viděl jsem to na sobě i na některých lidech ve fóru se kterými se setkáváme.
Kůže má určitou elasticitu. Znamená to, že:
- pokud zhubnete nějakých 10 co 20 centimetrů v pase a
- nebyli jste tlustí velmi mnoho let
- a nezhubnete nějakou rychlou metodou
- je naděje, že kůže vám nakonec viset nebude.
Nějaký malý faldík by sice asi zůstal, ale dost pravděpodobně nevychudnete do tak dokonalé postavy, aby to vůbec bylo vidět. Podívejme se na konkrétní příklad.
Žena, která zhubla zhruba 10 kilo a 10 centimetrů v pase. (Z 80 na 70 centimetrů.) Kdyby kůže neměla žádnou elasticitu a byla zcela Tenoučká …
… pak by vzniklo zadaný počet „materiálu“, který by pak mohl viset. Ve skutečnosti se to ale rozloží na celou oblast břicha. Navíc kůže není tenká, ale je napojena na další struktury. A tak po zhubnutí takových poměrně malých centimetrů nebude břicho viset.
Horší situace bude, pokud jste měli nějakých 120 a více kilo. Tam máte v pase lze 40 až 60 centimetrů plus.
Na tomto schematickém obrázku je tmavou barvou naznačeno, jak by měla postava vypadat. Prasátka růžovou jsem naznačil obezitu. Té obezitě se pak musí přizpůsobit i kůže. Po zhubnutí ji nemá co držet a začne proto viset.
Nejproblematičtější místa po zhubnutí jsou:
- Oblast břicha bývá nejhorší.
- Prsa – zejména u mužů háklivá záležitost.
- „Laloky“ na ramenou.
- Někdy i vnitřní strana stehen.
Převislá kůže tedy vzniká na různých částech těla a představuje problém. Čím více člověk byl tlustý a potom zhubl, tím bývá problém horší.
Lidé s přebytečnou kůží mají zdravotní potíže. Kůže totiž v oblasti ramen, břicha či na stehnech není připravena na to, aby byla trvale namáhána. V místě převisu se při každém pohybu dotýkají části těla, které k tomu nejsou určeny. Oblast překrytí se tedy téměř trvale potí a při chůzi či běhu i mechanicky namáhá. Vznikají v těchto oblastech pak různé ekzémy, „zapaření“, zánět. Často i rány, které se nechtějí hojit.
Přebytečná kůže po zhubnutí překáží. Na břiše, stehnech či v oblasti ramen vzniká něco jako mechanická překážka, která komplikuje pohyb.
Velmi vážný estetický problém. Lidé s povislá kůží vypadají jen málo lidsky. Kožní řasy a záhyby jsou na nečekaných místech. Pro mnohé je pak takové tělo mnohem více nechutné, jak tělo obézní. Oblečením se to dá poměrně rafinovaně ukrýt. No pro partnerský život je to velmi nepříjemná situace.
Netřeba hned hledat příklady v extrémní obezitě, či v relaci jako jsou Extrémně proměny Slovensko. Pokud běžný člověk, který byl dost tlustý může po zhubnutí mít postavu, která bude esteticky problémům.
Jednoduše obezita představuje vážný problém.
- Morbidně obézní člověk ztrácí své lidské proporce.
- Po zhubnutí se to vinou přebytečné kůže ještě zhorší.
S nadbytečnou kůží mají někdy problém i těhotné ženy, ale obvykle nebývá až tak zásadní. Mají také problém s něčím, co se jmenuje diastáza.
Schematický pohled na tělo a břišní stěnu, která je vlevo rozestoupení – to je diastáza. Vpravo pohled na normální rozložení svalů.
I při výraznější obezitě se občas stane podobný problém, jako při těhotenství – rozestoupí se břišní svaly. Jmenuje se to diastáza. Tento problém se v lehčích případech dá řešit pomocí cvičení SM systém (na stránce je i video). Kombinací manuálních technik fyzioterapeuta a vhodných cviků se to může optimalizovat – zejména stavy po porodech. Při obezitě je také problém s diastázou a prakticky vždy je uvolněná břišní stěna. Vážnější stavy již nelze zvládnout jen pomocí cvičení. Pak je na řadě chirurgické řešení.
Pozor však – neplánujte, že byste si chirurgicky mohli dát pomoci s obezitou a potom si objednali odstranění kůže. Takové zkratky nejsou možné. Zhubnout musíte vy a až když procento tělesného tuku dostanete na normální čísla, pak vám chirurg může pomoci.
Chirurgické odstranění přebytečné kůže po zhubnutí – cena a možnosti
Cena chirurgických zákroků spojených s odstraněním kůže je různá. Určitě počítejte s tím, že jen samotný zákrok bude stát nejméně 1000 eur. U vážnější obezity však počítejte is tím, že kromě abdominoplastiky bude často potřebný zákrok i na jiných částech těla. Například korekce prsou, kůže na ramenou či stehnech. Někdy chirurg doporučí provést i liposukci, pokud je to nutné. K tomu třeba přičíst další úkony jako anestezie, či pobyt. Zákrok pak může vyjít možná na 3 až 6 tisíc eur. Zdravotní pojišťovna tyto chirurgické výkony neproplácí.
Většinou budete hledat zákrok, který se jmenuje abdominoplastika – to je česky plastická operace v oblasti břicha. Některá pracoviště nabízejí i miniabdominoplastika. To je zákrok, který se používá při menších převyšoval kůže. Nejčastěji po porodu. Pokud budete hledat chirurgické pracoviště, můžete hledat i zákrok zvaný dermolipektómia – to je totéž, ale starší název. Nejlépe, pokud se o věci poradíte s lékařem – obezitologa. Ideální, pokud to plánujete i půl roku. Lékař vám umí říci, na jaké čísla se potřebujete dostat s hmotností, jaká hrubá má být kožní řasa. Netrpělivost není na místě.
Ilustrační pohled na oblast břicha, kde se vytvářejí kožní řasy.
Zákrok tohoto druhu v žádném případě není „malá“ operace. Je to vážný chirurgický zákrok, který dokonce není úplně bezpečný. Proto se ani nedoporučuje v případech, kdy přebytečná kůže je pouze estetickým problémem, který nevytváří žádné jiné zdravotní potíže. Nejde totiž jen o to „odříznout“ kus kůže a zašít to. Jde o to, aby tělo po zákroku mělo i trochu normální tvar.
- Často to znamená, že se musí pupek, nebo prsní bradavky nejdříve odstranit a potom naoperovať na nová místa.
- K němu se často přidává například i zákrok zmenšení prsou u mužů. Obézní muž totiž často má prsa, které po zhubnutí nejen působí divně, ale často jsou zdrojem potíží.
Takové zákroky proto vyžadují špičkové pracoviště se zkušenými chirurgy.
Důležitá je i kondice pacienta. Pokud jste po zhubnutí začali pravidelně cvičit, jste v dobré kondici. To je faktor, který významně zlepšuje průběh hojení a rehabilitace po operaci.
Stažení kůže po zhubnutí
Pokud hubnete z poměrně malé obezity, můžete se pokusit dódžó zásady, které by mohly pomoci, aby se kůže stáhla sama. Zejména u mladých lidí je šance, že přirozená elasticita kůže dokáže alespoň trochu zlepšit vzhled.
Určitě však nečekejte nějaké okamžité vypnutí pleti tak, jak si to někteří lidé představují. Že by si na břicho natřeli nějaký krém na zpevnění kůže a přes noc (Cože? To mám čekat až do rána?) By opět získali perfektní postavu. Nic takového není.
Ilustrace povislé kůže. Mimochodem, zhruba takto vypadá stav, který by se na operaci určitě ještě nehodil – je tam mnoho podkožního tuku.
Jak zpevnit kůži po zhubnutí? Nejlépe tak, že už během hubnutí zajistíte, aby vaše tělo fungovalo co nejlépe. Pravidelně cvičte, dělejte kardio cvičení. Už uvedené cvičení SM Systém je vhodné, protože pomáhá optimalizovat držení těla. To souvisí is tím, že dokážete zatáhnout břicho do normální polohy (ne vtáhnout a dusit se).
A tak paradoxně cviky na povislé břicho budou stejné, jako cviky na uvolněnou břišní stěnu. Ne, nejsou to sklapovačky. Je to pravidelné cvičení, které harmonizuje držení těla. K tomu přidejte rychlou chůzi a získáte stroj na rozběhnutí metabolismu a tedy hubnutí. Tak je největší šance, že kůže se vám dá na břiše alespoň částečně do pořádku i sama. Jen to myslete už během hubnutí, ne až po zhubnutí se pata, jak by se ta kůže dala nějak stáhnout.
S tím souvisí i rychlost hubnutí. Jak víte, doporučuji tempo 4 kila za měsíc a ne více. Raději 2 kila. Je to tempo, které pro tělo nepředstavuje příliš velkou zátěž. Vím, potrvá rok, dokud zhubnete z takové běžné obezitky. Ale za ten rok se právě různé systémy v těle dokáží nově vzniklé situaci přizpůsobit. Jedním z nich je i kůže.
Horší to je při snaze o rýchlochudnutie – to si obvykle ženy „napaří“ nějakou brutální dietu. Tipněte si, jak asi zareaguje tělo na podvýživu? Jak dobře bude fungovat regenerace – třeba kůže?
Takže pokud máte běžnou nadváhu a začínající obezitu, tak můžete zkusit právě toto pomalé hubnutí a je velká šance že jím dosáhnete stažení kůže po zhubnutí takříkajíc samo od sebe.
No u vážnějších obezitě to asi nepůjde. Pokud máte příliš velké břicho, pak se už kůže sama nestáhne. Ani kdybyste hubli pomalu. Navíc u vážnější obezity je rychlejší hubnutí vhodné. Přece jen při přílišné obezitě už je vážně ohroženo i zdraví. Riziko rozvoje cukrovky, kardiovaskulárních potíží, či problémů s klouby je příliš vysoké. Stojí za to začít hubnout rychleji.
Dana z Brna 27. května 2018
Dobrý den. Jak se zachovat, když s přibývajícím věkem /73 let/ došlo k malému úbytku váhy / cca 4 kg/, kůže nikde nevisí ale pokud ohnu pod určitým úhlem ruku, kůže je hodně uvolněná a nepůsobí esteticky. Celý život jsem byla drobnější postavy, cvičila jsem, nyní zahradničení atd., mně pohyb také zajišťují včetně fyzické práce. Co s tím ? Posilovat svaly ? Masáže ? Díky za radu.