Vypočtěte energetickou hodnotu potravin.

Přibližné hodnoty

Chléb, pečivo, vločky, mouka

Mléčné výrobky

Drůbež, vejce

Maso

Ryby, mořské potvory

Luštěniny

Přílohy k jídlům

Sladkosti, slanosti, pochutiny

Tuky, semena, ořechy

Zelenina

Ovoce

Nápoje

Zelenina

Luštěniny vařené

Ovoce

Maso bez tuku, ryby

Kuřecí bez kůže

Chléb, pečivo

Musli, cereálie, vločky

Tučné maso a sýry

Sladkosti, tyčinky, čokolády

Ořechy, semena

Tuk, olej, pomazánky

Přílohy k jídlům

Houby čerstvé

Houby sušené

potravina hmotnosť kJ B S T
SPOLU g 0kJ 0B 0S 0T

Tato kalkulačka je určena pro sečtení, kolik energie jste snědli v jednom jídle, nebo za celý den. Případně, pokud chcete zjistit, kolik energie obsahuje určitá potravina. Pokud není při potravině uvedeno jinak, údaje se vztahují na suroviny v syrovém stavu.

Návod k použití: Z levého sloupce si vyberte kategorii, v jaké se nachází potravina. Ve středním sloupci klikněte na potravinu, která vás zajímá. Automaticky se přidá do tabulky v množství 100 gramů. Pokud chcete znát energetickou hodnotu jiného množství této potraviny, změňte hmotnost a stiskněte klávesu Enter. Pokud chcete potravinu z tabulky smazat, klikněte na její název ve výsledkové tabulce.

Zkratky: B = bílkoviny, S = sacharidy, T = tuky, g = gramy


Potravinové kalorické energetické tabulky ( energetická kalkulačka )

Energetické hodnoty potravin jsou praktickou pomůckou při sestavování jídelníčku. Ať už hubnete , nebo si jen chcete ověřit složení jídla , potravinové tabulky je dobré mít po ruce.

Pojem kalorické tabulky je poměrně nesprávný. Vychází z předpokladu , že se energie počítá na kalorie. Na slovensku se však jako energetická jednotka nepoužívá kalorie ale Joul. Kalorie jsou však mezi lidmi velmi často používané a proto i pojem kalorické tabulky , zda kalorická kalkulačka jakkoli nepřesný , zůstává zcela srozumitelný. Kalorické tabulky v tomto případě znamenají seznam různých potravin a jejich kalorickou hodnotu. Aby se však lépe počítalo , můžete místo energetických tabulek potravin používat energetickou kalkulačku. Někdy se tomu hovrí i e - kalkulačka potravin. Ať už je název jaký chce , účel této energetické kalkulačky je ušetřit vám práci.

Práce s " počítáním kalorií " je jednoduchá , ale zpočátku dost nepohodlná. Chcete si navážit , například, snídaně ? Energetické potravinové tabulky určí energetickou hodnotu jídla a vy si můžete přesně vybrat , kolik gramů z níž potraviny můžete sníst. Výpočet můžete svěřit také kalkulačce BMI na této stránce. Například jste 120 kilový muž ve zralém věku a vyjde vám , že při hubnutí máte denně sníst energetickou hodnotu například 7850 kJ , složených z 92 gramů bílkovin , 231 gramů sacharidů a 64 gramů tuků. Jak tuto informaci použít? Začněte výpočtem. Kolik jídel budete za den jíst ? Například 5. Každé z čísel tedy dělte pěti. Tak získáte informaci , že každé jedno jídlo má mít 1570 kJ , složených z 18 gramů bílkovin , 46 gramů sacharidů a 12 gramů tuků.

Nyní již můžete otevřít energetické tabulky potravin , nebo tuto stránku kde je energetická kalkulačka. Plánujete si dát chléb , šunku a jogurt. V potravinových tabulkách " naházejte " tyto tři složky a hrajte se s poměry tak dlouho , dokud nedosáhnete přibližně optimální složení.

Rychle zjistíte , že se to nedaří - volili jste totiž záměrně potraviny s nízkým obsahem živočišného tuku. A díky tomu můžete své snídaně obohatit io zdravý tuk. Lžičku olivového oleje , nebo trochu ořechů. Právě to je klasická situace , kdy je dobré mít po ruce kalorické tabulky - víte co máte sníst.

Nyní jsou čísla téměř ideální. Díky energetickým tabulkám teď víte kolik sníst. Váha na potraviny a vážíme. Řez chleba 80 gramů asi na první pokus neodhadnete , ale o dva či tři dny už to uděláte téměř naslepo. Šunky bude lakem, ze dva plátky. I ořechů bude jen několik. Je to spolu čtvrt kila jídla a pokud si před snídaní dáte ještě čtvrt kila zeleniny ( rajčata , kedlubny , okurka... ) , budete objedení k prasknutí a pocit sytosti vám zaručeně vydrží 3 až 4 hodiny. To je ideální hubnutí. Právě potravinové tabulky umožní získat kontrolu nad jedením. Energetická kalkulačka vám umožní za pár vteřin rychle vypočítat , kolik máte sníst.

E - kalkulačka není složitá

E - kalkulačka vám šetří čas , nebojte se vyzkoušet si to v praxi. Rychle zjistíte , jak operativně se dá zjistit energetická hodnota jídla. Zdá se vám to složité? I mně se zdálo. Energetické tabulky dávají kopec čísel. Nechce se nám namáhat si mozek. Ale jakmile se jednou naučíte energetické hodnoty potravin používat , budete to vědět. A od té chvíle už budete hubnout. A kdyby ne , budete si umět vypočítat i to , proč nehubnete.

Podobně si umíte odvodit i to , kolik energie má nějaké jídlo , které jdete vařit. Odvažte všechny ingredience , které jdou do hrnců. Vařte. Nakonec zvažte výsledné jídlo po uvaření a umíte si v potravinových tabulkách vypočítat , kolik má jedna porce.

Energetická kalkulačka a přesnost

Myslete na to , že potravinové tabulky nejsou zcela přesné. Nemohou být a nebudou. Netřeba se příliš úzkostlivě starat o striktní naplnění čísel. Je jedno zda vážíte lněná semena , nebo vlašské ořechy. Podobné potraviny mají podobné čísla. Pokud se budete v pojídání alespoň trochu blížit tomu , co vám doporučují energetické tabulky , budete zaručeně hubnout. A jako bonus si nemusíte vůbec vážit zeleninu. Pokud není sladká , jezte její kolik chcete. Pozor snad jen na vařenou mrkev. Ale saláty , okurky a jiné druhy zeleniny mají energetickou hodnotu okolo 100 až 200 kJ na 100 gramů. To se spálí při jejich trávení...

Kalorické tabulky v čase

Pokud se díváme na kalorické tabulky v delším horizontu , je vidět vl. rozdílů. U nás se kalorickým tabulkám věnuje například Výzkumný ústav potravinářský , ten dodává i profesionální energetické tabulky. I tyto energetické tabulky však mají různá čísla podle toho , ze kterého roku jsou , zda jakou technologií byly kalorické tabulky vlastně vytvořeny a měřeny. Anavyše - kromě toho , že kalorické tabulky ukazují určitá čísla , je třeba myslet i na to , že naše tělo přijímá energii ze stravy různé. V závislosti na tom , co , kdy av jakých kombinacích sníte , energie z jídla se vstřebává rychleji , nebo pomaleji. Lepší , nebo horší. Nechte proto posouzení kalorických hodnot potravin profesionálům. K predsným číslům se nedostanou ani oni. Vždy jde jen o odhad a výpočty. Kalorické tabulky jsou jen jakýsi orientační bod , kterým se můžete řídit. Využijte energetickou kalkulačku , ale neberte to příliš vážně. Výpočty v kalorických tabulkách dělejte zhruba , plus mínus 10 % opravdu neudělá rozdíl. Příliš úzkostlivě vážit podle e - kalkulačky kalorií by sice bylo efektní , ale netřeba přesnost.

E - kalkulačka a odhady

Vím , každý by chtěl být co nejpřesnější a to je dobře. Při hubnutí je dobré , pokud jste opatrní. Pokud si jdete dát nějakou potravinu , nemusíte v kalorických tabulkách ( nebo v e - kalkulačce ) hledat přesně to samé , co jdete sníst. Například si koupíte mouku na chléb a chcete vědět její energetickou hodnotu. Je jedno , zda jde o Pesnica , nebo žitnou mouku. Kalorické tabulky vám ukáží , že rozdíl je malý. Nebo jogurt , těstoviny , různé druhy masa. Ano , podle obsahu tuku se mohou od sebe značně lišit , ale pokud získáte s e - kalkulačkou zkušenosti , rychle zjistíte , že vám stačí znát energetické hodnoty základních druhů potravin , netřeba mít podrobné tabulky , kde je vše a těžko se v tom hledá. Proto e - kalkulačka na této stránce je jednoduchá. Možná to vypadá , že výživové hodnoty potravin musí být vyrobeny pro co největší sortiment potravin , ale víte co se pak stane ? Odradí vás to. Než by se člověk měl probít přes kalorické hodnoty potravin a najít právě to , co hledá...

Navíc pokud jsou kalorické tabulky příliš podrobné , vyvolává to iluzi , že při počítání energetické hodnoty potravin je potřebná velká přesnost a odbornost. A to není pravda. Nenechte se proto odradit nepřehlednými e - kalkulačkami , ve kterých jsou tisíce energetických hodnot potravin. Pokud si dáte dobošku , je lhostejné zda v ní sníte 1285 kJ nebo 1462 kJ. To není tak velký rozdíl , aby stál za to , že budete po internetu hledat kalorické tabulky, které by ukázaly , kolik přesně energie má daná doboška. Plus minus asi tolik , jako jiné dobošky.

No a ještě pár slov o hubnutí

Opravdu - často dostávám otázky , zda se při hubnutí mohou občas jíst sladkosti. Doporučuji nejíst. A když ano , použijte váhu a energetické hodnoty potravin... Chcete si dát malý čtvereček čokolády ? Na váhu s ním. Jedno políčko hořké čokolády mívá kolem 10 gramů. Má 225 kJ ( gram bílkovin , 6 gramů sacharidů 3 gramy tuku ). To je zhruba tolik energie jako velké jablko. Čokoládka je jako psovi moucha. Jablko by vás i trochu zasytilo. Proto se příliš nevyplatí jíst sladkosti. I na to vás mohou potravinové tabulky upozornit. Na druhé straně pokud se po celý den chováte zodpovědně a dáte si JEDNU 10 gramovou tabulku čokolády , tak to vaše hubnutí zásadně neohrozí. No pokud tuto větu čtete tak , že ráno si dáte celou čokoládovou tyčinku , po obědě napolitánky , večer chipsy a kolu , tak budete patřit k těm , co se stále diví , proč se jim hubnutí jaksi neví nastartovat...

Doporučené množství jídla:

Hubnutí : jezte každé 3 hodiny jedno jídlo. Začněte snídaní co nejdříve po probuzení. Poslední jídlo jezte asi 3 hodiny před tím , než půjdete spát. Běžně to bývá 5 jídel. Každé jídlo by mělo být zhruba stejně "velké" co do příjmu energie. Kromě toho snězte ke každému jídlu kus zeleninu. Například dvě rajčata ke snídani , kedluben ke desáté , kus brokolice na oběd a podobně. Zelenihu nemusíte započítat do energetickjého příjmu. Počítejte s tím , že denně sníte přes kila zeleniny. To zajistí , že budete celý den sytí a spokojeni.

  • energetický příjem za jeden den může být například 7000 kJ energie , bílkoviny 100 , sacharidy 180 a tuk 60 gramů.
  • jedno jídlo ( např. oběd) by mělo obsahovat zhruba 1400 kJ , bílkoviny 20 , sacharidy 35 z tuk 12 < /b>gramů.
  • Pokud se " nevejdete " , raději jezte více bílkovin a sacharidů , nikoli tuku.

Průměrná strava pro zdravého člověka , který nehubne : jezte 5 × denně

  • jedno jídlo ( např. oběd) by mělo obsahovat zhruba 2100 kJ , bílkoviny 11 , sacharidy 80 z tuk 14 < /b>gramů.
  • součet celého dne by měl obsahovat zhruba do 10 500 kJ , bílkoviny 55 , sacharidy 400 z tuk 70 gramů.

Poznámka : zdravý člověk by neměl jíst tak hodně bílkovin , jak se jí při hubnutí. Při hubnutí jíme více bílkovin z důvodu ochrany svalstva. Zdravý člověk potřebuje více sacharidů. Přednostně s nízkým glykemickým indexem.

Pokoušejte se jíst jídla s co nejnižším obsahem živočišného tuku. Pryč mastné maso , sýry , máslo. Ideální bude, když denně sníte jen málo živočišného tuku a vytvoříte si tak rezervu. O to více olivového oleje pak můžete přidat do salátů.

Přesnost potravinových tabulek

Pro jistotu ještě jednou : Energetické tabulky potravin nejsou a nemohou být přesné. Ani ty nejdražší , profesionálně. Kalorické tabulky jsou vždy průměrem čísel. Vůbec se proto nemusíte trápit s přesným lovením čísel pro konkrétní potraviny. Většinu pokrmů stačí zanést odhadem. Kterýkoli chléb , nemusíte hledat žitný nebo pšeničný. Kterékoli ořechy. Jistě , v tak nepřesném počítání nedosáhnete naprostou přesnost. Na to však ani energetické tabulky neslouží. Stačí, když se výsledkem denně budete jen blížit. Plus minus pár stovek kJ za den v podstatě nehraje vážnější roli. (Možná ano, pokud to je čokoláda , alkohol , či mastná jídla. ) Pokud se ale stravujete racionálně a jíte potraviny jen s přibližným odhadem hmotnosti , uděláte pro sebe víc , než většina lidí.

Kalorické tabulky proto nepotřebujete mít dokonale podrobné. Potraviny jsou si podobné. Ať sníte sušenku vlnky , nebo tatranku , důsledek to bude mít podobný. Nemusíte vůbec zkoumat , kolik přesně gramů má která tyčinka. Pokud jste ji snědli , zapište si první sladkost , kterou v energetických tabulkách potravin najdete a jste vybaveni.

 

Tento web píše a prevádzkuje © Miro Veselý od 27. 07. 2004 |  mv@mix.sk  |  facebook  |  google+  |  instagram  | 

Dozvedeli ste sa niečo užitočné? Pomôžte vašim priateľom nájsť tieto stránky. Zdieľajte ich.