Jak se vážit?

Občas se lidé ptají na to, jak se mají správně odvážit. Proto zkusím shrnout poznatky z praxe s váhami. Možná vám pomohou upřesnit výsledky vážení.

Zapisujte!

Začnu od konce, to já rád. :-) Ať se děje cokoliv, výsledky svého vážení si vždy zapisujte! Bez výjimky. Je to mimořádně důležité.

Kdo si nezapisuje svoji hmotnost, má pocit, že všechno si zapamatuje. A opravdu – není problém pamatovat si, že minulý týden jsem vážil 83,7 a tento týden jsem vážil 82,6 kila. Ale už si určitě nebudete pamatovat váhu před třemi týdny, nebo starší výsledky. Ano, budete vědět, že stále jdete s hmotností dolů. Ale nebudete umět říci jak rychle hubnete průměrně. Nebudete si vědět vyrobit graf, na kterém je vždy nejlepší vidět, co se s vámi děje – dlouhodobě. Právě graf vás může upozornit na to, že i když stále hubnete, zpomalilo se to. Že je čas zjistit, proč.

Proto je zapisování hmotnosti s datem velmi důležité, nejlepší, pokud si to zapíšete přímo do Excelu, který vám z těchto čísel vyrobí graf.

Paradoxně je zápis výsledků vážení nejdůležitější pro ty, kteří hubnou, ale nehubnou. Mnoho lidí chce zhubnout, ale jejich „dietní opatření proti obezitě“ jsou nedostatečné. Takový člověk je celé dny ve stresu, vlastně stále drží dietu, ale jeho hmotnost je stále zhruba na stejném čísle. Zde sleze o půl kila dolů, jindy se vrátí … Bez zápisu se tak dá ztratit i několik měsíců času, protože ten člověk si ani neuvědomí, že jeho hmotnost se dlouhodobě nemění. Právě zápis by pomohl odhalit fakt, že je třeba změnit strategii hubnutí – vždyť se dlouhodobě nedaří …

Při cvičení pozor!

Pokud začnete poctivě cvičit – a to především silové cviky – začnou vám růst svaly. Ty jsou poměrně těžké a tak počítejte s tím, že vaše hmotnost nebude odpovídat jen tomu, co se děje s tukem. Může se stát, že budete hubnout, váš pás bude stále menší, ale kila na váze se hýbat nebudou. (Pokud máte váhu s měřením procenta tělesného tuku, tak toto procento by mělo v případě růstu svalů velmi pomalu, ale klesat.) To je ideální hubnutí pokud vám rostou svaly.

Obvod pasu – nezapomeňte si ho zapsat

Je dobré při vážení si vždy hned změřit i obvod pasu. Měřte vždy stejným měřítkem a na stejném místě. Výhodné bývá zhruba místo, kudy vede opasek, čili asi 2 až 4 centimetry pod pupkem. Klesající obvod pasu je neklamným znakem, že hubnete.

Odvažte se odvážit se

Nejednou slyším větu „bojím se odvážit“. Říkají ji lidé, co nechtějí vidět pravdu. Přitom většinou velmi dobře vědí, že číslo na váze by jejich nepotěšilo. Svou obezitu vidí iv zrcadle, ale nechtějí znát její číselné vyjádření. Nuže co, dokud jim chutná, ať si užijí i řízky.

A pojďme se vážit.

rovný povrch

Každá váha je mimořádně citlivá na rovnost podložky. Mnoho bytů má mizerné podlahy. Křivé. Před vážením proto zkuste najít místo, na kterém bude váha zcela jednoznačně a bezproblémově stát pevně a rovně. Nehodí se podložka měkká, ani křivá. Pokud se na váhu postavíte, musíte jednoznačně cítit, že stojíte na rovné podložce, že se pod vámi nekýve.

O něco zákeřnější jsou podlahy, které jsou poměrně rovné, ale jsou nakřivo. Pokud na ně položíte fitmíč, ta se hned odgúľa jinam … Na takové podložce váha stojí rovně, ale zřejmě vám ukáže jiné číslo pokud se odvážíte za chvíli o pár centimetrů vedle.

Jak se postavit

Druhým faktorem, který ovlivňuje vážení je to, jak na váze stojíte. Jiné číslo odvážíte, pokud se na váhu postavíte více dopředu, dozadu, možná pokud jinak rozkročte nohy. I váš celkový postoj při vážení ovlivní výsledek – pokud stojíte vzpřímeně, může váha ukázat jiné číslo, než když jste mírně předklonění, abyste viděli číslo, co váha odvážila.

Proto je dobré dohlédnout na to, zda se vážíte v celkem přesně rekonštruovateľných podmínkách. To si musíte ověřit.

Testujte opakovatelnost

Zkuste si na váhu „vylézt“ několik krát těsně za sebou. Odvažte se a váhu zvedněte. Pak váhu zase dejte tam, kde se vždy vážíte a znovu se zváží.

Výsledek by pokaždé měl být víceméně stejný.

A pak zkoušejte, co se stane, pokud si stanete tak, že vám z váhy trochu trčí špičky nohou, jako váží, když máte nohy blíž k sobě. Také ověřte, nakolik citlivá je váha na to, zda jste při vážení shrbení, nebo vzpřímení. Právě těmito testy si ověříte, zda při vážení musíte dbát na nějaké „zásady“.

Kreslíme na váhu

Osvědčilo se mi na váhu si nakreslit obrys nohou, na který se přesně mám postavit. A stejně mám na parketách značky, kam je třeba váhu přesunout, aby výsledky byly co nejpřesněji – ignorováním těchto opatření by byla (digitální) váha schopná ukázat rozdíl až do dvou kil …

Kdy se vážit

Váha člověka se v průběhu dne mění, zpravidla přibývá. Večer budete mít kilo i dva více, než ráno. Proto je výhodnější vážit se nejlépe ráno, nalačno, po provedení tělesných potřeb typu záchod. Važte se zcela nazí.

Před vážením si můžete ostříhat nehty na rukou a nohou, oholit se (tvář, pod pažemi a všechno jiné, co se holit dá), umýt si zuby.  Nezapomeňte se vysmrkat a pokud můžete, vyplačte se. Ať jste co nejlehčí :-)

Jak často se vážit?

Důležitá je pravidelnost. Většinou se osvědčilo vážit se jednou za týden.

Můžete se vážit i denně, ale zaznamenáte poměrně velké změny v hmotnosti, které mohou znechutit. Kromě toho Příliš časté vážení příliš upozorňuje na hmotnost. Proto je lepší týdenní vážení se zápisem.

Digitál versus analog

Pojem digitální váha vzbuzuje respekt, iluzi přesnosti. No i digitální váha je jen běžnou váhou, která má výstup vyvedený ne na „ručičku“, ale na displej. Nemusí být o nic přesnější, než stará váha, vyrobená před desítkami let.

Výhoda digitální váhy je v tom, že vám orientačně vypočítá i procento tělesného tuku. To je číslo, které vás může zajímat a právě kvůli tomu se podle mě vyplatí koupit si digitální váhu. Jinak to nemá smysl.

Rozdíly mezi váhami

Nikdy neporovnávejte svou hmotnost, pokud se vážíte na různých vahách. Pokud se nemůžete odvážit doma, ani se nevažte. Jiná váha vám může ukázat i značně odlišné číslo a jediná informace, kterou se dozvíte bude fakt, že jedna z použitých vah váží špatně. (Nebo váží špatně obě váhy …)

Pokud například doma vážíte 81 kilo au lékařky vám naváží 85 kilo, důvod je prostý – boty, oblečení + rozdíl v přesnosti váhy. Nikdy se nedozvíte skutečné číslo. Proto se važte vždy jen na jedné váze.

Přesnost vážení a trendy

I kdyby vaše domácí váha ukazovala o pět kilo více (či méně) to nevadí. Při hubnutí není důležitá přesná váha, zajímá vás spíše trend. Potřebujete vědět, co se děje s vaší hmotnosti v dlouhodobém horizontu. Je téměř jedno, jestli jste zhubli ze 120 kilo na 90, nebo ze 115 na 85 – důležité je, že slanina je pryč a zda vaše osobní váha ukazuje přesně, nebo nepřesně vám může být srdečně jedno. Nepotřebujete tedy přesně kalibrovanou váhu. Ale važte se na „té své“ stále.

Pokud během hubnutí budete prepriahať váhu, počítejte s tím, že nová váha může ukázat jiná čísla. Tento „skok“ neodráží váš úspěch, nebo neúspěch při hubnutí. Vaše nová váha je jen jinak kalibrovaná, přizpůsobte graf hubnutí nové váze.

Jako odvážit více než 150 kilový kusisko slaniny?

Někteří lidé jsou tlustí až tak, že na běžné osobní váze se neodváží, protože jsou těžší, než rozsah, ve kterém váha váží. Pak se dá vážit se tak, že pro každou nohu se použije jedna váha a výsledek obou se sčítá … K tomuto účelu však nepoužívejte digitální váhu, nedalo by se měřit procento tělesného tuku – to vyžaduje, abyste na váze stáli oběma nohama.

Pridajte komentár: