Období menopauzy
Menopauza je období, kdy se v organismu ženy značně změnila situace. Zde nepočítáme jen hormonální změny probíhající během klimakteria. Podívejme se trochu podrobněji také na související problémy, které možná u lékaře ani nebudete komentovat. Obecně se říká, že energetická spotřeba organismu se "přepne" na nižší "výkon". Ne vždy a za vším však třeba hledat hormony a chemii.
V tomto období se může změnit nejen chování ženy, ale i jejího manžela. Život se stává více sedavým. Často přibude chuť na sladkosti, možná z nudy, možná z rozčarování…
V tomto období zvyšte ostražitost. Nechtěně nabrané kila by se vám těžko shazovali. Menopauza stačí na to, aby žena, která si "nedá pozor" začala rychle přibírat. A to raději nejdu otevírat témata jako hysterektomie a jiné lahůdkové životní situace, které často končí nevděčně. Okolí se pak na takovou ženu dívá, jakoby se celý život cpala a přitom v tom může být vlastně nevinně.
Vše co v tomto článku napíšu, může velmi přesně sedět na jednu ženu a na jinou to nebude platit vůbec. Projevy již během klimakteria může jedna zvládat s přehledem a druhá jen s obtížemi. I menopauza pak může způsobit různé změny. Lepší je jakékoli problémy konzultovat se svým lékařem. V dalším textu uvedené informace proto berte spíše jako podnět k přemýšlení o souvislostech.
Změny v hormonální situaci ženy v menopauze
Je fakt, že v období kolem padesátky se v organismu ženy odehrává mnoho změn. Mnohé z nich mají přímý vliv i na to, kolik tuku budete na sobě nosit o pár let. Velmi pohodlné by bylo použít tento fakt jako výmluvu: "já za nic nemohu, to hormony".
- Pokud ale o těch špatných hormonech debatujete s kamarádkou při dortu, tak věci pomáháte.
- Pokud se stravujete nepravidelně a chybně, tak to nemusí být chyba hormonů, ale vaše.
Pokud však budete chtít, aby se vaše postava za pár let navždy neobalila do měkké slaniny, obvykle máte v rukou řadu nástrojů, jak obezitě zabránit.
Změny v rodinném stereotypu a v očekáváních
Pokud si všímáte lidí, jistě jste pozorovali, jaké čilé jsou menší děti. Někde do puberty je člověk rychlý. Rád se hýbe, skáče, utíká. Vím, dnešní děti většinou musí držet tablet a skáčou méně. To už je ale jiné téma.
Jak stárneme, tak se náš život zpomaluje. V okolí padesátky zůstane jen zlomek z pohybu, který jsme měli v dvacítce. Menopauza u ženy to pak může jen o něco zvýraznit. Ale i váš manžel je pomalejší a ten přitom žádnou menopauzu nemá. (Nebo ji má celý život, pokud potřebuje zdůvodnit ten buben nad pupkem.)
Rovněž úloha ženy po menopauze se mění. Děti už jsou dospělé, často mimo dům. Již není třeba stále s něčím pomáhat, kupovat, měnit, zařizovat. Vír práce a rodiny se zmírní. To souvisí s celkovým snížením pohybu a námahy.
Zároveň se mohou objevit i příznaky smutku, deprese. To někdy žena řeší i čokoládou.
S přibývajícím věkem ubývá pohyb
Už ten fakt, že se hýbete méně stačí na to, abyste i při stejném pojídání začali snadněji nabírat tuk. Ten proces je totiž pozitivní zpětná vazba. To znamená, že příčina způsobí důsledek a ten důsledek zároveň prohloubí příčinu. Například:
- nedostatek pohybu oslabí svalstvo
- slabší svalstvo zvládne ještě méně pohybu
- ještě méně pohybu ještě více oslabí svalstvo a přidají se i kosti – odchod kostní hmoty do neznáma
- slabé tělo a kosti znamenají ještě méně pohybu a zvyšuje se riziko úrazů – stačí ztratit balanc a spadnete
- následná zlomenina ještě více omezí pohyb…
Tímto způsobem se zpomaluje výdej energie. U nás je poměrně málo lidí ve vyšším věku, kteří by alespoň pravidelně cvičili.
Přibývají nemoci, léky i jejich nežádoucí účinky
K období klimakteria a menopauzy se bohužel často přidají i různé zdravotní problémy. Mohou to být potíže se srdcem. Mnoho léků má následně i vliv na to, že člověk snáze přibírá. I pohyb omezí – když už to srdce nejde jak má. Víme, že je to chyba, ale jak výmluva se to hodí.
Ještě horší je, že některé chirurgické zákroky mohou ještě více narušit hormonální nastavení. Častá je hysterektomie.
Velmi časté jsou různé potíže s klouby, šlachami. Bolesti zad. To vše láká omezit pohyb. Netřeba hormony a menopauzu. Stačí trocha bolesti a léků plus trochu ztracených nadějí a kila by šla nahoru.
Běžné příznaky menopauzy a vliv na přibírání
I když nejste lékaři, dokážete si odvodit, že některé příznaky typické pro období menopauzy mohou výborně vysvětlit rozvoj obezity. Nepřímo.
- Stačí, abyste měli nějaké návaly, nebo bolest hlavy. Nebo vám začne bušit srdce. Co tehdy uděláte? Určitě nepůjdete do posilovny, ani si nebudete plánovat racionální stravu.
- Nespavost zas je problém, který i bez ohledu na menopauzu vede k vyčerpání. I vyčerpání je stav, kdy se lépe přibírá.
- Už jsem zmínil depresi, nebo někdy až plačtivost. I tento stav je nepříjemný. A je to další ze seznamu stavů, kdy se ženě určitě nebude chtít jít si dobře zajezdit na kole. I když nápad by to byl dobrý – takto od stolu se mi to jako muži snadno radí. Pokud ale na ženu dolehne špatná nálada, musí to být těžké nějak regulovat.
- V tomto období se u stále většího počtu žen začnou objevovat problémy s močením. Nejdříve to je jen mírně, ale obvykle se to zhoršuje. Bohužel, brzy se pak objeví následky – stále častěji infekce. A jsme zas tam, kde jsme nechtěli. Bolest, která vás nevyžene na svižnou procházku.
To jsem jen tak nastřelil některé z běžných potíží, jaké se na ploše období menopauzy mohou objevit. Jsou to všechno různě velké klacky pod nohama ženy, která by si ráda udržela postavu lepší, než má housenka. Je třeba vydat hodně síly na překonávání těchto překážek.
Prevence je těžká, ale alespoň to zkuste
Zvláště pokud už jste v období klimakteria, doporučuji vám myslet na to, že menopauza přijde. Ne se strachem. Přečtěte si na toto téma nějaké knihy a informace.
- Některé příznaky typické pro menopauzu se totiž dají zmírnit. Pokud, například, trpíte bolestmi hlavy, správně zvoleným jídlem může tento problém značně ustoupit.
- Některé následky změn v organismu v menopauze se dají zmírnit. Například během menopauzy se často zvedá cholesterol a roste riziko kardiovaskulárních příhod. Vhodná strava a pohyb tomu mohou účinně předejít.
- Existují relaxační techniky, které mohou pomoci zvládnout lépe stres.
- Pokud víte, že v tomto období se může objevit pocit prázdna a smutku, můžete si strategicky naplánovat zajímavější program, který vás potěší.
Jednoduše pokud víte předem, jakými zbraněmi proti vám menopauza může zaútočit, můžete se připravit na odpor. Možná pokud budete připravená na to, že následuje těžší období, nebude nakonec až tak těžké.
Nuž a nakonec by bylo dobré, pokud budete pamatovat na to, že štíhlé ženy mají obvykle méně problémů, než ženy obézní. Už bez ohledu na nějaké změny v ženském těle je to logické. Ale samotné příznaky v menopauze bývají bez obezity mírnější. Proto se vám vyplatí zajistit, abyste do tohoto nového životního období vstupovali v co nejlehčí váze. Načež se bít se sumo bojovníkem, pokud můžete patřit do dětské hmotnostní třídy?
olga hruby 5. srpna 2014
dobry den,
tak vas asi zklamu, ale po precteni vaseho clanku, musim dodat, ze to neni uplne tak, jak pisete!
jsem od prirody sportovni typ cloveka, vsude chodim pesky, nejim moc sladkeho a cely zivot se stravuji tak, ze jsem, jak rika moje pani doktorka, vzor pro vsechny svate!!
zadny tuk,zadny cukr v krvi, ale presto, ze jsem mela pred 3/4 rokem o skoro 4 kg mene, je dost deprimujici, nebot jsem vzdy davala pozor, co jim a udrzovala si postavu zdravym stravovanim, ze jsem tolik pribrala. toto cinim i behem me menopauzy, dokonce jim i vice ryb, mene testovin, a da se rict, ze o dost mene, pohyb mam take. presto vsechno jsem pribrala 4 kila a jsem dost nestastna, nebot neminim zmenit cely my satnik, mam velikost 36, misto 34 a to je pri noseni satu, kostymku apod. dost slozite, nebot me satstvo stalo dost penez a vyhodit to nechci….
jsem konsekvencni clovek, ktery ji cela leta podle weight watchers, a opravdu jsem zhubla behem mesice skoro 5 kg. nechapu teda, kdyz je me telo zvykle na stravovani, po kterym se netloustne, pohyb je tady, jaky pripad jsem ja?
s pozdravem
o.hruby
Miro Veselý 5. srpna 2014
olga v těchto věcech je to dost individuální. Pokud jsou problémy, tak zkuste alespoň pár dní vážit kolik sníte, zapisujte si to. Pak můžete ty výsledky dát posoudit některému odborníkovi, pokud si sama nejste jistá. Někdy stačí drobná chyba a výsledky se nedostaví. V každém případě pokud nestačí běžně dostupné informace, lepší je konzultovat odborníka.
Nada 25. července 2015
Mám dotaz byla jse u své gynekoložky a ta mi řekla,že jsem po přechodu,ale ted po 3/4 roce jsem začala dosti krvácet a trvá to již 14 dní co mám dělat zda se na ní obrátit nebo je to normální děkuji za Vaší odpověd nevěděla jsem na koho se obrátit o radu
Miro Veselý 26. července 2015
Nada v každém případě bych doporučoval obrátit se na gynekoložku, takové věci se nedají řešit přes internet. Může jít o změnu hormonální rovnováhy, ale i jiné potíže, takže určitě řadím hned v pondělí to řešte. Budeme doufat, že je to ještě normální menstruace, protože za menopauzu se považuje až stav, kdy rok nebyl menses. Tyto věci jsou velmi individuální.