Pasti při hubnutí a jak se jim vyhnout

Nenachází se ve vaší blízkosti různé pasti? Pasti v podobě misky plné lupínků, zásoby čokoládových tyčinek, zda plné ledničky dobrot? Pryč s tím!

Nemějte po ruce lákadla. Je to něco jako spoření. I při šetření se jen po malých částkách může složit velká suma. Mnoho rodin má po bytě strategicky rozmístěné studené budete. Viděl jsem to často.

  • Koláčky v miskách.
  • Slané tyčinky.
  • Miska s nakrájeným uzeným.
  • Podnos s bonbóny.

Netřeba nic, jen sáhnout. Nepříjemné je to, že člověk si na to zvykne. Jde na záchod a cestou si zobnout pár slaných tyčinek. Jde přes kuchyni a vezme si maličký sušenku.

Chcete-li shodit, nemějte ruce lákadla

Takové miniaturní porce vypadají docela nevinně. Z jedné slané tyčinky opravdu nikdo nepřibere. Ale pokud jdete kolem misky několikrát za den, postupně si vytvoříte návyk, že z ní berete. Najednou by vám chyběla, kdyby tam nebyla. Co je horší, tak takové dobroty jsou nevhodné, nejen v případě, že chcete shodit z břicha. Jsou sladké a mastné, nebo slané a mastné. Obsahují rychlou energii a často zdraví škodlivé druhy tuku. Každopádně – energeticky představují plus.

  • Pokud koláček sníte místo hlavního jídla, energeticky je to v pořádku. Ale budete mít nedostatek potřebných živin. Takže tudy cesta nevede.
  • Pokud koláček sníte po jídle, jako pamlsek, tak jste energeticky v plusu. To se hodí, pokud jdete štípat dřevo. V ostatních případech to znamená, že nebudete hubnout.

Proto se vyplatí celkem zrušit domácí studený bufet. Nemějte po ruce nic, co láká. Jde o to, že pokud vidíte sušenku, dostanete chuť. Pokud jej nevidíte, ani byste si nezmínili.

Návštěvy a rodina nemusí mít jiný režim

Proti tomuto doporučení obvykle lidé protestují. Říkají, že pokud já chci shodit z břicha, nemusí kvůli tomu „trpět“ celá rodina. Zkusme se nad tím zamyslet. V mnoha rodinách je obezita „dědičná“. Dědičná je však spíše snaha hostit se, jíst více než je třeba. Genetika v tom hraje mnohem menší roli, než by se nám líbilo. Nedejte se proto zmanipulovat. Vše je věc návyku.

  • Pokud si zvyknete mít po bytě nastražené dobroty, každý je tam čeká.
  • No pokud tam nebudou, i to je věc zvyku. Po čase je nikdo nebude hledat.

Je možné, že pokud jste se vy rozhodli shodit, váš manželský partner, nebo partnerka nepotřebují hubnout. Pak je můžete požádat, aby se obětovali a měli své dobroty někde, kde je nevidíte na první pohled. Už to často stačí.

Vím, pokud víme, že ve skříňce je čokoláda, najdete si k ní cestu. No pokud se dobře najíte (zelenina, jídlo + voda) tak budete sytí a spokojeni. Na čokoládu si nevzpomenete.

„… Ale můj manžel nebude jíst tofu!“

Dalším protiargumenty, zejména žen, je dvojité vaření. Otázka zní, jak mám shodit, když musím manželovi vařit „normální“ jídla a sobě „dietní“? Odpověď je poměrně prostá. Domluvme se asi poměrně snadno na tom, že

  • jsou potraviny a jídla, které jsou vhodné i při hubnutí i ve zdraví, protože jejich konzumace je prospěšná a
  • jsou potraviny a jídla, které nejsou vhodné ani při hubnutí, ani pro zdravých. Jejich konzumace může poškozovat zdraví.

Pokud se dohodneme na tomto tvrzení, pak můžeme směle pokračovat. Navarte vhodné jídlo. Ve vhodném množství. Nabídněte to celé rodině. Co se stane?

  1. Pokud to snědí, máte problém vyřešen a navíc stravujete celou rodinu vhodnou stravou.
  2. Pokud to snědí, ale remcají, platí bod číslo jedna. Zvyknou si. Přejít z pečené krkovičky s knedlíky na dušenou brokolici se sýrem a kuskusem chvíli trvá.
  3. Pokud to nesní vůbec, tak to už možná zas není tak docela jen váš problém.

Proč? Předpokládejme, že jste žena.

  1. Pokud žena navaří, nebude velký problém dosáhnout, aby to snědli děti. Pokud to uvidí jíst vás, zkusí.
  2. Může se stát, že jim to nechutná. Pak platí zásada uvedená výše – pokud si dítě může vybrat mezi čokoládovými sušenky a syrovým kedlubnou, je jasné, co si vybere. Proto v bytě nemají co hledat dobroty.
  3. Nabídněte tedy dětem vhodnou stravu. Pokud se jim nelíbí, musí mít na výběr už jen hlad. Ne pamlsky. Až do dalšího normálního jídla nedostanou nic. Pak jim zase nabídněte to co máte vy – tedy zdravou a vhodnou stravu. Hlad je nejlepší kuchař.

S manželem asi bývá někdy více problémů. Uznávám, že my muži, jsme často horší než děti. Ale OK. Co tak přestat nás rozmazlovat a držet na gauči?

Chce váš manžel opékané klobásku? V kuchyni je pánvička. Klobásku si může jít koupit. Přece nebudete dělat doma restauraci s několika chodech. Zejména, pokud také chodíte do práce. Pan manžel si klidně může udělat vlastní, nezdravé jídlo. Všichni můžete doufat, že ho to nebude bavit. Ať si neničí zdraví. Zejména pokud váš manžel má kalhoty s pasem širším než 90 centimetrů. Vařit mu nezdravě vlastně znamená, že ho chcete sice pomalu, ale pomoci zabít předčasně.

Je to přesně naopak, jak to dnes funguje v mnoha rodinách. Kuchařky vaří nevhodná jídla a velké porce. Ty pak nutí sníst své blízké. Je to chutné, ale zdraví škodlivé. Naučte se proto vařit chutně, ale zdravě. Zejména tučným osobám. Je jasné, že ti budou protestovat nejvíce.

Pozor na prarodičů a rodičů

Z pohledu zdravé výživy jsou na tom asi hůř naši rodiče a nejhorší prarodiče. Stručně řečeno: kdo přežil 2. světovou válku, asi zažil i období nedostatku. Z toho se u mnoha vytvořil syndrom podobný, jako posttraumatický. Ale je zaměřen na jídlo.

  • I vaši mají pocit, že domů třeba denně přinést alespoň kilo masa a čtvrt kila eidamu? I když ještě v chladničce máme zásoby na týden?
  • I u vašich se podávají velké přílohy? „Poctivě“ pomaśtęné?
  • Iu vás nabízejí po velkém obědě něco „na dojedení“?
  • Považují vaši za „pořádnou“ polévku jen silný vývar s velkými oky masti?
  • Označí vaši porci s jedním celým kuřecím stehnem za malou?

Může jít právě o tento problém. Lidé, kteří přežili traumatizující nedostatek se úzkostlivě vyhýbají takové situaci. Vaří velké dávky. V chladničce jsou zásoby jako pro rotu a mrazák je přeplněná masem. V spíži je mnoho trvanlivých potravin. A talíře jsou velké ai tak přeplněné.

Tento přístup však vede k obezitě. No a pokud je pustíte k dětem, tak ty jsou také často rozmazlovány. Pokud jsou rodiče proti čokoládky, prarodiče je budou dětem pašovat tajně. Když jim tak chutná …

A co misky s ovocem?

Pokud plánujete shodit břicho, mírně raději omezujte i obyčejné ovoce. Pokud máte na stole mísu s hrozny, nebo slaďoučké švestkami, není to dobrý nápad. Nektarinky jsou sice chutné, ale mohou vám zastavit výsledky.

Nechci navodit pocit, že budete přibírat, pokud sníte jedno jablko. Naopak – je vhodné denně sníst i trochu ovoce. Pokud ale je ovoce po ruce a budete ho uzobáváte často, všimněte si, že po ruce bývají hlavně ty sladší druhy. Zároveň takové, které se snadno čistí. Stačí chytit a jíst. Jablka, hrozny, švestky, meruňky … Například banány jsou již značně nevhodné při hubnutí, pokud je sníte několik. Mají vysoký glykemický index.

  • Pokud si po snídani jeden banán dáte cestou do práce, je to v pořádku.
  • No nebude se vám dařit shodit břicho, pokud ve vás mezi svačinou a večeří zmizí 3 banány, zatímco při tom hladíte tablet.

Proto dokud hubnete je dobré sladší druhy ovoce považovat spíše za zakázané. Jeden, dva kusy za den jako součást jídla je v pořádku. Více pouze v případě, že se vám daří hubnout, jak jste chtěli i popřípadě jedení ovoce. Zpravidla bude platit:

  1. Máte poměrně pestrý pohyb celý den? Velmi pravděpodobně nemusíte kontrolovat příjem ovoce a dejte si ho libovolně. Budete tak i hubnout.
  2. Máte sedavé práci a málo pohybu? To je špatný životní styl. Ovoce pak třeba téměř vyškrtnout. Pozor však! Škrty totiž zároveň mnoho užitečných látek, které by ve vašem těle mohli časem i chybět.

Pokud si tedy můžete vybrat mezi bodem 1 a bodem 2, raději berte jednotku. Více se hýbejte a jezte i chutné ovoce. Shrňme si to.

Pasti při hubnutí a jak se jim vyhnout?

Těžko pojďme do závěru. Když chcete shodit z břicha, udělejte si rychlou revizi:

  • zkontrolujte si byt,
  • ledničku,
  • spíž,
  • auto,
  • pracoviště,
  • chatu, nebo jiná místa, kde jezdíte.

Ujistěte se, že v nich nejsou nastraženy pasti, které by mohly bránit hubnutí. (A zdraví také.) Někdy ty pasti kladou naši rodiče. Jindy je klademe sami v naději, že to je pro návštěvy, ale ve skutečnosti jejich nejednou pojem sami. Nezaškodí, pokud si uděláte přehled. Kolik sušenek nebo jiných dobrot kupujete? Nezáleží na tom, že po malých kouscích, ale utratí se.

  1. Pokud u televize zvyknete chroupat krekry nebo popcorn, zrušte tento zvyk. Nejlepší by bylo zrušit i televizor. Čas se dá utrácet i lépe než jeho prostým zabíjením.
  2. U počítače seďte tak, abyste neměli jídlo a nápoje po ruce. Tlustý člověk je často líný vstát, aby si nadělil další tabulku čokolády. Pokud ji nemá po ruce, nedá si.
  3. Nemějte po bytě viditelně rozmístěné znaky dostatku a hojnosti. Slané tyčinky, miska se sušenkami, bonbony …
  4. V lednici by nemusely být dobře viditelné lákadla, které se dají jen tak sebrat a hodit do úst.
  5. Nekupujte jídlo, které milujete, ale není vhodné ho jíst pokud chcete shodit z břicha. Různé tyčinky, uzeniny, povidla, med, slané suchary. Pokud ho nemáte, nesníte a ani nemáte pokušení.
  6. Chutné věci se dají chránit před pojídáním i tím, že si je zmrazíte.

Využití těchto triků je spolehlivě ověřené.

Pokud je dodržíte, podaří se vám už o pár dní vidět rozdíl v centimetrech na břiše. Často stačí zastavit jedení takových drobností a člověk začne hubnout. Pokud k tomu přidáte denně procházku, můžete měsíčně shodit i 3 až 4 kila tuku bez hladu, bez velkých omezení a hlavně – bez nesmyslné diety. Pokud při takovém systému setrváte, zlepší se vám zdraví a žádný jojo efekt vám nezkřiví úsměv na tváři.

Pridajte komentár: