Jak se dá zrychlit metabolismus?

Normálně by člověka něco takového, jako nějaký metabolismus nemělo proč zajímat. Látková přeměna běží zpravidla bez účasti našeho vědomí a vědomé vůle. Něco sníme a ono se to v těle „promění“ na energii, stavební látky, nebo odpad. Metabolismus nás začíná zajímat až tehdy, když něco není v pořádku. A obezita je jedním ze stavů, kdy se metabolismus dostává na scénu, jako ústřední téma, zda přímo jako spoluviník naší obezity.

Usporný metabolismus

Kdybychom žili v lese, v nedostatku potravy, největší výhodu by měli lidé s úsporným metabolismem. Vydrží déle „fungovat“ i při malém příjmu energie. Bohužel v moderní společnosti je jídlo levné a snadno dostupné. A tak právě ti lidé, kteří nepotřebují mnoho sníst nato, aby přežili budou první, kteří stulpen.

Znamená to, že v době hojnosti dodají do těla více energie, než tělo stihne „spálit“. A jejich tělo je nastaveno na úsporný režim – energie se nezbaví, ale uloží si ji ve formě tuku.

Logicky by se zdálo, že je třeba mnohem méně jíst a zhubneme. No toto neplatí mechanicky. Bohužel v některých případech méně může znamenat až příliš málo. A pak přijde na řadu téma, co zpomalí a co zrychlí metabolismus.

Opakované diety zpomalují metabolismus

Člověk se přizpůsobuje životním podmínkám. Pokud si někdo „naordinuje“ nesmyslnou redukční dietu, je špatně. Mnoho žen se dodnes snaží zhubnout tím způsobem, že omezí svůj příjem energie „na doraz“, na minimum. Snědí jen tolik jídla, aby neomdleli při práci. Ano, po nastolení tak drastické redukční diety se opravdu začne váha hýbat správným směrem, ale to trvá jen několik dní. Pak se najednou úbytek hmotnosti začne zpomalovat.

Co to znamená v? Klade si dáma v duchu otázku. Poctivě téměř nejí a váha dokonce začíná stoupat? To přece není možné!

Je to možné. Tělo rychle zjistí, že nastala restrikce potravy, přepíná se do maximálně úsporného režimu. Metabolismus je schopen zpomalit se až téměř na polovinu normálního výkonu. Je to obranný reflex na přežití. V divočině bychom díky tomu přežili i „na kořínků“. Bohužel divočina, kterou hubnoucí ženy předvádějí na vlastních tělech je mnohem horší.

V divočině následuje po období nedostatku doba hojnosti. Zpomalení metabolismu zpravidla nastává u jinak ne obézního zvířete a tak poté, co už je co jíst nenastane žádná masivní obezita. Zvíře přibere zpět to, co ztratilo a život jde dál.

Pokud si ale Moletka navodí „období nedostatku“, dělá to proto, že chce rychle zhubnout. Po zhubnutí se však vrátí k původní stravě (jinou nezná, nebo neuznává). Samozřejmě, že přibere zpět to, co ztratila.

A je tu i horší faktor. Dieta, při které se hubne formou hladovění zpravidla obsahuje málo živin. Tělo proto sáhne po jediných dostupných bílkovinách – po vlastních svalech (může však vzít iz kostní hmoty!). Hubnutí se zdá být podle váhy úspěšné, ale takový člověk často ztrácí především vodu a svalovinu. Po nějakém čase to s dietou už déle nevydrží. Začne jíst „normálnější“ a zase rychle přibere. Vrátí se zpravidla o nějaké to kilo vyšší, než byla hmotnost před rozhodnutím zhubnout. No působí tučnější, než předtím, protože to, co přibere už není svalovina, ale více tuku.

Tak se stane, že člověk po mnoha dietách, který má formálně podle tabulek správnou hmotnost je vlastně stále trochu (nebo více, než trochu) tlustý. Svaly jsou mnohem těžší, než tuk. A přísné diety (navíc bez pohybu) spolehlivě ničí právě svalovinu. A málo svalů neznamená jen slabost, ale i slabší metabolismus. Svaly se totiž podílejí na „pálení“ energie. Pokud je máte hodně, „pálí“ energii i když právě nic neděláte …

Pravidelná strava metabolismus zrychlí

Jakmile člověk začne pravidelně jíst – samozřejmě přiměřeně malé dávky – organismus to vyhodnotí tak, že už asi nastala doba hojnosti. Začne vypínat úsporný režim. Už neukládá každý volný gram potravy na energii ve formě tuku. Je dostatek, dají se zrychlit procesy, netřeba tak šetřit. Může se shodit trochu tuku …

Právě to je věc, kterou musíte při hubnutí respektovat. Chcete-li zhubnout musíte pravidelně jíst. 5 až 6 krát denně a to v poměrně pravidelných časových intervalech, pěkně rovnoměrně rozložených na celou dobu bdění tak, že poslední jídlo by mělo být snědena asi dvě až tři hodiny před spaním. To funguje, je to ověřené.

Obézní to však často nechtějí vzít na vědomí. Nesnídají, přes den se stravují divně a vymlouvají se na práci. Poslední večeři si povolí nejpozději o 17:00 a pak se 6 hodin zmítají v křečích hlady. Svým tělům tak sami dávají přísný příkaz: není pravidelné potravy, třeba šetřit energií! Zpomalí si metabolismus nesprávným stravováním.

Pokud tedy chcete hubnout, nehledejte si výmluvy, proč nemůžete jíst 6 × denně. Hledejte způsob, jak to dosáhnete. Kupte si budík, noste si ze sebou vhodné jídla a jezte jednou za 3 hodiny. Dělejte to, nediskujte o tom, jak je to těžké.

Je to těžké, ale i vy jste těžcí. Pokud to chcete změnit, změňte své návyky. Neučičíkajte se výmluvami.

Pravidelné pití metabolismus zrychlí

Druhý faktor, který zásadním způsobem zrychlí metabolismus as ním i hubnutí je pravidelné pití. Ideální je čistá, nebublinková voda nebo čaj. Nevhodné jsou jakékoliv slazené nápoje, čili kůly, džusy, limonády.

I to je věc, které se moderní člověk přímo úzkostlivě vyhýbá. Nejeden z nás za den vypije tak dvě tři kávy … To opravdu nelze považovat za pitný režim.

Mnoho lidí tvrdí, že jim takové množství vody nechutná, že jejich to obtěžuje, že se z toho hodně čůrá. No ano. Pravidelné pití má za následek i pravidelné močení. A voda opravdu nemá tak atraktivní chuť, že by se po ní člověk vrhal rád a stále. Ale nikdo od vás nechce, abyste s radostí pili každou hodinu. Nemusíte to dělat rádi, ale dělat to musíte – pokud chcete zhubnout.

Berte pití vody jako lék. Nepijete ji ze spásu nebo pro chuť. Prostě se k tomu přinuťte, protože to prostě funguje. Výsledky uvidíte již o týden na váze. A pokud nevěříte, další týden prostě nedodržujte pitný režim. A výsledky nepijte uvidíte na váze již po dalším týdnu. Fakt, nedělám si legraci.

I zde platí – nastavte si budíček, ať zvoní každou hodinu. Výmluvy si nepovolte – pokud budík nemáte, kupte si kuchyňský, který zazvoní o hodinu. Stojí méně, než jakékoliv „léky“ na hubnutí. Nebo použijte mobil, zda počítač ať připomíná …

Pohyb metabolismus zrychlí

Třetí maličkost, jakou lze razantně ovlivnit metabolismus je pravidelný pohyb. Vím, pohyb je pro mnohé z nás dříve nadávka, nebo výstraha. Jsme líní. Slovo pravidelný je zde také poměrně důležité. Nestačí jednou týdně tři hodiny někde běsnit. Lepší je třikrát týdně, ideálně pokud to však zvládnete denně.

Vím, člověk se nerad připraví o hodinku svého drahocenného času. Ale s pohybem se vám zlepší tak mnoho věcí v životě, že uznáte tuto časovou investici za velmi prospěšnou – pro vás osobně. Věřte, že pokud byste namísto večerních zpráv udělali denně půlhodinovou rychlou procházku, získáte mnohem víc, než bezduché žvásty mafiánského zpravodajství kdo koho zabil, zda seznam tragédií a pohrom ať už přírodních, intelektuálních, nebo politických.

Sport – a opravdu stačí i rychlá chůze – byste měli do svého života komponovat celkem pravidelně. Nenechávejte to náhodě. Nastavte si budík, předplaťte si fitko, nebo se domluvte se známými na pravidelných setkáních.

Doporučuji kromě pravidelné aerobní aktivity občas zařadit i silový trénink s činkami. I když je to anaerobní cvičení, pomůže vám chránit svalovou hmotu, případně ji přímo budovat.

Neboť svaly …

Neboť svaly jsou dalším faktorem, který zrychlí metabolismus. Dá se říci, že „více svalů více sní“. Svaly jedí za vás. Pokud je máte, „ze vzduchu“ určitě nepřiberete.

Pokud chcete sportovat systematicky a co nejefektivněji, sledujte si tepovou frekvenci.

Člověk s pomalým metabolismem je pomalý

Dá se říci, že pokud má někdo pomalý metabolismus, zpravidla i on sám je „pomalý“. Pokud nemusí, nevstane ze židle. Zpráva se úsporně.

Zatímco se nestřílí ostrými, nedonutíte ho běžet, nebo sportovat.

Pokud se však člověk málo hýbe, tělo neztrácí glykogen (svalový cukr, energie) a tak ho ani moc nepotřebuje doplnit. Stravou však energie přichází stále a tak má tělo jedinou možnost – ukládat si ji ve formě podkožního tuku.

Ano, příroda je nespravedlivá

Možná si v duchu kladete otázku, kde je tady spravedlnost. Proč jeden člověk může žrát, jako kyselina a nepřibere, zatímco jiný člověk „přibere i ze vzduchu“. Odpověď je: každý jsme jiný. Je to možná nespravedlivé, možná to zažíváte, jako křivdu, ale je to ztráta času řešit věci, které jsou dány.

Pracujte na tom, aby váš metabolismus byl co nejrychlejší. Porovnávat se s druhými je jen ztrátou času.

Mnoha dietami absolvování po sobě si mnoho obézních lidí tak zpomalilo metabolismus, že už přibírají iz velmi malých porcí jídla. Právě pro ně je důležitý tento článek.

Vím, tlustý člověk se bojí jíst. Má strach, že přibere. Překonejte však tento strach a začněte se stravovat celkem pravidelně. Je možné, že za první dny nějaké kilo přiberete – to pokud jste byli nesmyslně vyhladovělí. Ale postupně se vám začne zrychlovat metabolismus a „spálí“ mnohem víc, než předtím. A začnete hubnout, přičemž budete stále sytí.

Pokud tomu věříte, tak jednejte

Nyní máte jasné instrukce, co máte dělat. Toto nejsou tipy. Instrukce jsou příkazy co máte dělat. O tomto nemá smysl diskutovat. Chcete-li hubnout, musíte pravidelně jíst a striktně dodržovat pitný režim.

Ne „měli byste“, ne „bylo by vhodné“.

Musíte.

Jedině, že byste tomu nevěřili. Pak se zařiďte tak, jak uvážíte.

Pridajte komentár: