Važte se při hubnutí. Jak?
Měření podle hmotnosti těla
Odhady založené pouze na hmotnosti nebudou přesné. Nebere se v úvahu stavba těla. Párkrát se naváží, abyste věděli, kolik vážíte na začátku hubnutí a toto číslo si is datem někam zapište. Také si změřte obvod pasu. Nedoporučuji vám, abyste se vážili či měřily denně. Není to nutné. Jen by se vaše pozornost zbytečně upriamovala na váhu a její kolísání by vám mohlo dělat zbytečné starosti. Někomu vyhovuje denní sledování váhy. Pokud vás to motivuje, pak to dělejte. Já se vážím jednou za týden. Co se s tělem opravdu děje i tak uvidíte až na ploše měsíců jako trend.
- Pondělí a úterý ráno jsou nejtvrdším testem na vážení – během víkendu nejčastěji děláme dietní chyby. Z nudy, z bohaté nabídky na návštěvách a podobně. Pátek nebo sobota ráno vám dá asi přitažlivější pohled na průběh hubnutí. Přes týden se většině lidí co hubnou snadněji dodržují všechna doporučení.
- Před a během menstruace výsledky vážení neberte v úvahu vůbec. V těle je více zadržené vody. To se odrazí na váze, ale neznamená to neúspěch v hubnutí.
- Pokud jste den nebo dva před vážením jedli výrazně slaná jídla, vaše tělo na to zareaguje zadržením vody. Váha ukáže vyšší číslo. To neznamená, že jste přibrali. O den – dva se hmotnost vrátí do normálu.
- Pokud začnete cvičit, začnou vám růst svaly. Vaše hmotnost nebude ukazovat jen to, co se děje s tukem. Rostoucí svaly zvýší vaši hmotnost. Může se stát, že budete hubnout, váš pás bude stále menší, ale kila na váze se hýbat nebudou. To je ideální hubnutí! Ubývá tuk a přibývá aktivní hmota. Pokud cvičíte, váhu si raději nevšímejte. Už mnoho lidí podlehlo mylnému dojmu, že pokud váha stoupá třeba omezit jedení. Jezte dále přiměřené množství jídla a pokračujte!
Važte se ráno, nalačno a nazí
Nazí proto, že podle ročního období má člověk na sobě různé šaty a ty mohou klidně udělat rozdíl dvou až tří kil. I pyžamo, pokud ho máte ráno ještě trochu zpocené může být těžší, než večer.
Před vážením si můžete ostříhat nehty na rukou a nohou, odlakovat nehty. Očistit pleť, nekrémujeme. Oholit se (tvář, pod pažemi a vše, co se holit dá), umýt si zuby. Nezapomeňte se vysmrkat a trochu vyplakat. Na WC ze sebe vytiskněte vše, co se dá. Složte si řetízky, prsteny, piercing, brýle. Ať jste před vážením co nejlehčí.
Doporučuji: važte se s rozvahou. Neberte výsledky vážení příliš vážně. Vážně berte jen obvod pasu.
Vyberte si váhu
Digitál, nebo analog? Pojem digitální váha vzbuzuje respekt, iluzi vysoké přesnosti. No i digitální váha je jen běžnou váhou, akorát má výstup vyvedený ne na „ručičku“, ale na displej. Digitální váha nemusí být o nic přesnější než stará váha, vyrobená před desítkami let. Výhoda dražší digitální váhy je v tom, že vám orientačně vypočítá i procento tělesného tuku. To je číslo, které sice nebude nikdy přesné, ale na ploše pár měsíců můžete pozorovat trend.
Nikdy neporovnávejte výsledky vážení, pokud se vážíte na různých vahách. Pokud se nemůžete odvážit doma, ani se nevažte – například na návštěvě, či v posilovně. Jiná váha vám může ukázat i značně odlišné číslo. Jediná informace, kterou se tak dozvíte bude fakt, že jedna z použitých vah váží špatně. (Nebo váží špatně obě váhy.) Pokud například doma vážíte 81 kilo au lékařky vám naváží 85 kilo, důvod je prostý – boty, oblečení + rozdíl v přesnosti váhy.
Při hubnutí není důležitá přesná váha, ale trend. Potřebujete vědět, co se děje s vaší hmotnosti v dlouhodobém horizontu. Je téměř jedno, jestli jste zhubli ze 120 kilo na 90, nebo ze 115 na 85. Důležité je, že asi 30 kilo slaniny je pryč. To, zda vaše osobní váha ukazuje přesně nebo nepřesně, vám může být srdečně jedno.
Pokud během hubnutí budete prepriahať váhu, počítejte s tím, že nová váha může ukázat jiná čísla. Tento „skok“ neodráží váš úspěch nebo neúspěch při hubnutí. Vaše nová váha je jen jinak kalibrovaná, přizpůsobte graf hubnutí nové váze.
Správně se važte
Občas se lidé ptají na to, jak se mají správně odvážit. Proto zkusím shrnout poznatky z praxe s váhami. Možná vám pomohou upřesnit výsledky vážení. Váha je citlivá na rovnost podložky. Mnoho bytů má křivé podlahy. Před vážením proto zkuste najít místo, na kterém bude váha zcela jednoznačně a bezproblémově stát pevně a rovně. Nehodí se podložka měkká ani křivá. O něco zákeřnější jsou podlahy, které jsou zdánlivě rovné, ale jsou celé nakřivo. Například podlaha v koupelně může být spádovaná, aby voda stékala do kanálu. Ověřte si to – položte na zem míč. Hned se odgúľa jinam? Na takové podložce váha sice stojí pevně, ale zřejmě vám ukáže jiné číslo, pokud se odvážíte jinde.
Jak se postavit na váhu? Jiné číslo odvážíte, pokud se na váhu postavíte více dopředu, dozadu, možná pokud jinak rozkročte nohy. I váš celkový postoj při vážení ovlivní výsledek – pokud stojíte vzpřímeně, může váha ukázat jiné číslo, než když jste mírně předklonění, abyste přes pupek hned viděli číslo, co váha odvážila. Proto je dobré dohlédnout na to, zda se vážíte vždy ve stejném postoji. Zkuste si na váhu „vylézt“ několikrát těsně za sebou. Odvažte se a váhu zvedněte. Pak váhu zase dejte tam, kde se vždy vážíte a znovu se zváží. Výsledek by pokaždé měl být víceméně stejný. Poté zkoušejte, co se stane, pokud si stanete tak, že vám z váhy trochu trčí špičky nohou, jako váží, když máte nohy blíž k sobě. Také ověřte, nakolik citlivá je váha na to, zda jste při vážení shrbení nebo vzpřímení. Právě těmito testy si ověříte, zda při vážení musíte dbát na nějaké „zásady“.
Kreslete na váhu. Osvědčilo se mi na váhu si nakreslit obrys nohou, na který se přesně mám postavit. A stejně mám na parketách značky, na které místo váhu vždy položit, aby výsledky byly co nejpřesněji – ignorováním těchto opatření by byla moje váha schopna ukázat rozdíl až do dvou kil. A to věru nevím, jestli se dá koupit dražší domácí váha, než jakou mám. Čili na přesnost vážení ovlivňuje nejen kvalita váhy, ale i použití.