Rychlé hubnutí – jak na to?

Někdy je třeba zhubnout opravdu rychle. Podívejme se tedy na to, jak se to dá udělat tak, aby to zanechalo co nejméně škod.

Nemám rád rychlé hubnutí. Většinou se vám to vymstí. Zhubnout nějakým drastickým režimům lze poměrně snadno a rychle. Ale co potom? Většina postupů rychlého hubnutí vede ke zpomalení metabolismu. Jinými slovy tedy po dietě budete přibírat ze stejného množství stravy, která by před dietou byla stačila i na hubnutí.

Proto vám doporučím jiný postup na rychlé hubnutí. Sice to nebude právě chuťově atraktivní strava, ale neměl by se vám při ní zpomalit metabolismus. Pokud ji budete držet omezenou dobu, například měsíc, budete mít výsledky. To vám dodá chuť a náladu pokračovat. Pak můžete pozvolna přejít na normální, racionální stravu. Hubnutí se nezastaví a postupně se naučíte nový životní styl. Pokud s tím vydržíte, můžete se těšit z lepší kondice a vitality.

Doufám, že tímto způsobem vám pomohu nastartovat motivaci. Rozumím tomu, že mnozí chtějí rychlé výsledky.

Navrhoval bych sice nejraději, abyste se hned řídili raději normálním jídelníčkem. Pro zdravé lidi to znamená stráví, ve které jsou asi 15% bílkoviny a do 30% tuky, převážně rostlinného původu. Zbytek komplexní sacharidy. No mnoho obézních se vydiétovalo tak, že přibírají i při pojídání normální stravy.

Proto můžete udělat to, že drasticky změníte dosavadní návyky. Začněte jíst jednoduchou stravu. Většinou rychle začnete hubnout i když přitom budete možná jíst víc, než dosud. Jen to budou jiná jídla. Při troše štěstí se vaše tělo dostane do stavu, kdy pravidelný přísun stravy vyhodnotí jako období hojnosti a začne zrychlovat metabolismus. To je ideální stav.

Naším cílem totiž bude snaha přidat na obrátkách. Trochu více sníte, trochu se projdete na procházce = snědené utratíte. Pokud to budete opakovat denně, zrychlí se metabolismus.

Tyto rady neplatí, pokud nejste zdraví

Než se pustíte do rychlého hubnutí, musíte vědět, že jste v pořádku. Pokud totiž máte jakékoli zdravotní problémy, konzultujte svůj záměr s lékařem.

Rychlé hubnutí má na tělo několik vlivů. Ne vždy je to i bezpečné.

  • Pokud začnete rychle hubnout, velmi snadno se vám může snižovat krevní tlak. Pokud berete léky na srdce, musíte s lékařem ladit dávkování.
  • Pokud jste diabetik, možná bude pro vás běžný jídelníček na hubnutí zcela nevhodný. Ale to musí rozhodnout lékař. Pokud byste velmi rychle hubli, může to změnit potřebu dávkování léků na cukrovku.
  • Pokud berete léky na cholesterol, častěji si ho kontrolujte. Je možné, že tímto způsobem se vám podaří cholesterol srazit na normální hodnoty.

Proto hubnutí začněte u lékaře. Pravděpodobně vám záměr schudnúťtiež doporučí. Ale některá onemocnění mohou vyžadovat odlišný přístup. V kapitole o kontrole výsledků vám doporučím, abyste si dali vyšetřit i některé tělesné parametry před a po zhubnutí. Tak nejlépe uvidíte, zda vám hubnutí prospívá jen pocity, nebo i objektivně. Bude vás to více motivovat abyste pokračovali.

Jak a kdy se dá rychle zhubnout

Rychlé hubnutí obvykle doporučují lékaři až když je velmi špatně. Obézní člověk, například, potřebuje operaci. Ta se ale nedá udělat, dokud trochu nezhubne. Pokud jde o život, vyplatí se riskovat a nechat pacienta rychle hubnout. Pak se používají speciální režimy. Na pár týdnů a dost!

Nás se takový postup netýká. Doma nemáte nutričního poradce, ani dietní sestru. Kdybyste i měli, drastický režim by vám zpomalil metabolismus. Abyste si pak udrželi váhu, museli byste jíst stále méně. Byli byste ve stejné pasti jako ženy, které trpí mentální anorexií.

My tedy tuto past obejdeme. Budeme jíst hodně, ale jinak.

Kdy je rychlé hubnutí opodstatněné

Hubnutí je opodstatněné, pokud jste tlustí. Čím větší je vaše nadváha, tím lepší důvod máte zvrátit to a hubnout. Obezita totiž tělo zatěžuje.

  • Hmotností. Klouby, šlachy, kosti jsou zatíženy. Namísto nějakých 70 kilo musí nést 120? To se projeví.
  • Tuk je orgán. Pokud má normální „velikost“, je pro zdraví nezbytný. Tuková tkáň produkuje různé látky, které poškozují zdraví, pokud jich je hodně. Ale i když jich je málo. Proto je obezita nezdravá. A pokud někdo zhubne příliš, tak také nebude moc dlouho zdravý.
  • Čím větší je tuková tkáň, tím vyšší útlak. Do břicha, zda v hrudním koši kolem srdce se hromadí tuk. Ten tlačí na vaše orgány a omezuje jejich v normální činnosti. Kromě toho i fyzikální je jen logické, že takto „natištěný“ člověk bude mít vyšší krevní tlak, než by měl, kdyby byl štíhlý.
  • Obezita je kladivo na sebevědomí. V dnešní době je v módě až chorobná štíhlost. Není divu, že se tlustí cítí špatně.
  • Kondičně. Pokud jste tlustí, máte špatnou kondici. Méně svedete, rychleji zadýchávání. Nést trvale desítky kil navíc je prostě vyčerpávající.

Kopu dalších důvodů jistě i vy znáte. Takže tehdy víte, že zhubnutí vám může být velmi prospěšné.

Čím dříve začnete hubnout, tím lépe. Kdo totiž nechá svou váhu ukázat výrazně nad 100 kilo, dost pravděpodobně již nezhubne úplně. Pokud ano, obvykle má problémy s povislé kůží. Ta je esteticky ještě mnohem horší problém, než samotná obezita. Proto se vyplatí, abyste tučnenie zastavili čím dříve.

Trocha jiný případ jsou ženy, které jsou objektivně štíhlé. Chtěli by si jen vylepšit postavu. Pro ně mám doporučení: nehubněte. Přejděte na zdravou stravu a postavu si formujte pravidelným pohybem. Hubnutím totiž riskujete, že si poškodíte metabolismus a naděláte si tak problémy na celý život.

Zapomeňte na detox a podvýživu

Internet, časopisy a regály knihkupectví se prohýbají pod tíhou písmenek věnovaných detoxu. Detoxikace, očistné diety, diety s velmi nízkým příjmem živin. Doporučuji vám, Nenaleťte.

Tělo má schopnost zbavit se toxických látek. Nemusíte pro to dělat nic mimořádného. Stačí pokud se budete stravovat v přiměřeném množství, pravidelně, budete cvičit a relaxovat. To stačí.

Myslete na to, že:

Pokud vám nějaká kniha doporučuje skvělé účinky nějaké zázračné plodiny, nebo výrobku, vždy se ptejte komu to pomůže. Vzpomeňte si na latinskou frázi cui bono (v koho prospěch).

  • Velebí nějaká kniha zázračné jadérka, které pomáhají? Co když ji dal napsat jejich prodejce?
  • Čtete sportovní časopis ve kterém na každé straně některý světoznámý sportovec řadí užívat výživové doplňky? Co když vydavatel časopisu zároveň podniká i ve výrobě výživových doplňků?
  • Objevili jste něco nového a revoluční? Někdy může autor textu přijít s něčím raritním, nečekaným, šokujícím. Tím vyvolá zvědavost. Lidé koupí a on vydělá.

Proto je dobré při rozhodování se nenaletět. Pokud vám nějakou hladovku, nebo dietu doporučí lékař, je to něco jiného. Ale pokud najdete jeden zdroj na něco senzační nebo zázračné, vždy zkoumejte jeho důvěryhodnost.

Chybné způsoby rychlého hubnutí

Nejčastěji se lidé snaží zhubnout omezením potravy, nebo cvičením. Logická úvaha to sice je, ale v praxi to nemusí fungovat. Pokus vyhladovět, utřený organismus obvykle má následky.

  • Samotné cvičení při nevhodné stravě obvykle nestačí. Neublíží, ale nečekejte výsledky v podobě menšího břicha.
  • Samostatné omezení potravy jsme již zmiňovali. Spolalí metabolismus a obvykle vede k jojo efektu.
  • Výrazné omezení stravy a tvrdší cvičení je také špatný nápad.

Tyto zkušenosti jsou již asi chronicky známé, takže v průběhu let k tomu přibyly různé další postupy.

  • Škrtněte ze stravy sacharidy a zhubneš. To je asi nejdéle zkoušen způsob výživy. Nezdá se, že by účinkoval. Navíc tělo s nedostatečným přísunem sacharidů nemusí fungovat tak optimálně, jak by Dietary chtěli.
  • Pryč s tukem a zhubneš. Tento záměr zkoušeli v druhé polovině dvacátého století. Vyškrtnuti ze stravy tuk. To se hubne velmi rychle. Ale velmi rychle se objevují i problémy se srdcem, zvyšuje se riziko rakoviny.

Podobných radikálních přístupů je mnoho. Pryč s vařením, jezte jen syrovou stravu. Mnozí radili přechod na veganskou stravu, výrobu smoothies, jedení pouze ovoce a zeleniny a mnoho jiných pokusů. Společným znakem těchto přístupů je to, že většina lidí se jejich nedokáže dlouhodobě držet.

Diety mají různé názvy, ale princip je stejný. Například Atkinsova a Dukanova dieta jsou v podstatě totéž. Podívejte se na Google Trends a uvidíte, že Atkinsova dieta byla moderní lze do konce roku 2010 kdy už upadala. Pak přišel šílenství Dukanovej diety, ale dlouho nevydržel. Rychle ho nahradila paleo dieta, ta ve světě vrcholila kolem roku 2013 až 2014 a již pozvolna upadá. Zas přijde někdo jiný a zvěstuje světu, že málo sacharidů, ketóza jsou cestou do země zaslíbené.

Asi hlavním problémem takových pokusů je snaha rychle zhubnout. A pokud říkám že rychle, tak tím rozumím rychlost a povrchnost celého pokusu.

Málokomu se chce začít před hubnutím nejprve zjišťovat, jak na to. Zdá se to být jednoduché. „ZER méně a zhubneš“ je pravidlo, které bude částečně platit, pokud se denně přejídáte. Ale o kolik méně? Pro lepší zdraví totiž třeba některých věcí jíst dokonce více. Například vlákninu v podobě ovoce, zeleniny, různých semen.

A právě to, že lidé se neseznámí s ověřeným postupem na hubnutí, zkoušejí si namíchat nějaký vlastní koktejl opatření, které by měly vést ke ztrátě vytoužené váhy. Že to většinou nefunguje vidíme každý den, kdy se setkáváme s obézními. Každý tlustý to už zkoušel změnit.

Poučte se proto z chyb, které již před vámi udělali jiní. Využijte raději postup, který je méně pohodlný na začátku, ale dá vám mnohem lepší výsledky. A když víte co děláte, pak víte nastavit svou životosprávu i na rychlé hubnutí. Jakkoli budu opakovat, že obvykle platí pravidlo že pomalu dojdeš dál.

Takže co dělat abyste hubli co nejrychleji?

Přejděte na doporučení, které najdete na těchto stránkách, nebo v e-mailovém kurzu hubnutí. Udělejte však jednu změnu.

Omezte příjem tuku.

Vše ostatní můžete dělat stejně jako předtím. Abyste urychlili výsledky, snižte příjem tuku zhruba na 40 až 50 gramů na den. To se snadno napíše, ale mnohem těžší provede. V praxi to totiž znamená že pokud jíte 5 krát denně, budete se v jedné porci muset vejít do 10 gramů tuku. A to je dost problém.

Pomůže vám proto několik zásad.

  1. Úplně se vyhněte všeobecně známým mastným věcem. Pryč maso, sýr, mléčné výrobky, čokoládu. Velmi lakomý může být olivový olej.
  2. Zcela se změní způsob přípravy jídel. Žádné opékání a jiné panvičikiády, kdy se na „kapce“; oleje opéká cibulka.
  3. Drasticky snižte mastné plodiny jako je avokádo, oříšky, semena.

A teď druhá zásada: nepřežeňte to. Těch zhruba 40 gramů tuku v těle denně potřebujete! Pouze v případě že máte vážné zdravotní problémy, dá se na nějaký čas ještě více ubrat tuk. Ale to už by bylo vhodné konzultovat raději s lékařem.

Při rychlém hubnutí se tuk omezuje takto drasticky hlavně proto, že

  • tím významně snížíte celkové množství energie v jídla
  • tuk se nejsnáze mění na tukové buňky
  • nízkotučné potraviny jsou obvykle méně chutné, méně mlsáte

Princip této „diety“; na rychlé hubnutí je snížit především nasycený tuk. Ten se totiž přednostně snadno ví uložit jako zásobní tuk. Část se může změnit v těle na cholesterol. Takže zbytečně vysoké dávky nejsou pro vaše zdraví potřebné. Pokud tedy zrušíte příjem masa, mléka a běžných olejů, v podstatě jste udělali dost. V ideálním případě tedy bude vaše strava téměř „suchá“ ;. Pokud zjistíte, že v jídle je příliš málo tuku, doplňte ho. Řepkový, olivový nebo lněný olej, ale lakomý. Lněný olej vzpomínám, ale hned varuji – snadno se kazí.

Po tomto zásahu do stravy ale neměňte nic jiného. Sacharidy jezte vesele dál, přičemž platí celozrnné ano, bílé ne.

Bílkoviny získáte již jedením sacharidů jako jsou chléb, pečivo, těstoviny, čočka, fazole, cizrna … K nim můžete dokombinovat občas vaječné bílky a pokud velmi toužíte po mase, tak krůtí prsa, pstruha, nebo tuňáka ve vlastní šťávě.

Samozřejmě, zeleniny co se vejde a ovoce je také dobré denně zastoupit alespoň jedním jablkem, či pomerančem.

Při takovém režimu vám zůstane příjem sacharidů na úrovni kolem 250 i více gramů denně. To by se mělo projevit tím, že budete mít sílu a energii. Využijte ji. Denně si dejte rychlou procházku. Výsledky uvidíte asi už po prvním týdnu.

Výhodou takového rychlého hubnutí je mimo jiné i to, že později stačí když začnete do stravy přidávat trochu více tuku. Nic nezměníte a váš metabolismus by měl běžet na správných obrátkách.

Rychlé hubnutí

Rychle! Hned, nebo nikdy. Takový je trend doby. Už léta máte nad 100 kilo, ale najednou chcete být štíhlí. Ale hned teď! Většina lidí chce zhubnout rychle a to tak, že jsou ochotni udělat jen něco jednoduché. Aniž že by se zajímali o jakékoli podrobnosti. Nechtějí zkoumat souvislosti. Proto absolutní většina pokusů zhubnout končí úplným fiaskem. Zákonitě.

Lidé jsou netrpěliví. Chtějí jednoduchý návod. Jedna z nejčastějších otázek, které se mě lidé ptají: „Řekni mi, jak mám rychle zhubnout“. Přitom předpokládají, že odpovím holou větou, nejvíce tak souvětím.

Rýchlonávody na hubnutí se dají získat na počkání v časopisech. Bohužel, zpravidla jde o zkreslené, nepřesné a neúplné informace. O nereálné sliby typu „Jak zhubnout za týden do plavek“. Z klasických rýchloriešení obezity jmenujme alespoň nejnesmyslnějším rady typu:

  • Nežere, cica.
  • Jez méně.
  • Poslouchej své tělo, když ti řekne dost, více nejez.
  • Dělená strava.
  • Přestaň jíst maso.
  • Zcela vylučuje tuky.
  • Kup si [doplňte si libovolný název pilulek, koktejlů, strojů …].
  • Pi čaj [doplňte si libovolný název čaje …].
  • Cvič [sklapovačky, aerobik, zumba, jóga, hra na housle …].
  • Nejez po 17. hodině.
  • Snídej sám, oběd si rozděl s přítelem, večeři daruj nepříteli.
  • Stačí chtít …
  • Zabal si pupek do naší fólie a on se teplem spálí.
  • 7-denní dieta. 9-denní dieta. 14-denní dieta. 21-denní dieta. 90denní dieta.
  • Elektřina bude za tebe cvičit.
  • Vložky do bot na hubnutí.
  • Začni hubnout, když je úplněk.

Podobných, na první pohled možná až dobře znějících řešení je nepřeberné množství. Mají společné jedno – nabízejí přesně to, co obézní člověk chce slyšet. Rychlé a jednoduché řešení. Ale právě ty tady nefungují. To obézní možná tuší, ale chce to i tak zkusit.

Zhubnout se vám podaří až poté, když se seznámíte s problémem obezity a stanete se tak trochu odborníky na výživu.

Chybějící disciplína

Problémem je, když si hlava i tělo dělají, co chtějí. Rozhodneme se zhubnout ao pár hodin později sním celou čokoládu. Asi všichni to znáte. Už jako děti jsme se z knihy Opice z naší police naučili, že člověk má být „ciplínovaný“. Co to, že nám disciplína chutná méně, než koláček?

Asi to souvisí is tím, jak se náš mozek vyvíjel. Z maličkého, který ovládal jen ty nejnutnější funkce na přežití. Postupně se poobaľoval vcelku pěknou, silnou kůrkou šedé barvy. Hrdě ji používáme na rozmyšlenou, uvažování, tvořivost, učení, řešení náročných úkolů. Dokážeme vyletět do vesmíru, vyrábět špičkové a vysoce účinné zbraně hromadného ničení, víme naprogramovat pračku, aby sama vyprala. Prostě jsme koruna tvorstva. Nebo alespoň korunka tvorstva. Pokud mělo tvorstvo špatný zub.

V momentě, kdy něco začneme chtít, náš mozek se přepne na „starý“ režim. Je to režim rychlý, ale primitivní, je určen jen na přežití. Pokud jsme ohroženi nebo nadšení, přestáváme přemýšlet a ke kormidlu se vrací ten malý, pravěký kousek mozku. Marně je obalený tou pomalou a tučnou šedou kůrkou. Sytý člověk sice mlsat může, ale není to pro něj důležité. Zatímco jsme sytí, snadno se nám plánuje hubnutí i hladovky. No poté, co začne pomalu tlouci hlad, postupně se odpojují celé kvadranty mozku. Nakonec nás řídí jen ten maličký kousíček mozku. A ten zná pouze krizový management. Koláč? Sníst. Celý. Hamburger? Hned! Čokoláda? Hodně! Párky? Všechny. Is růžky. Všemi. Cukr? Více! Strohé, věcné nekontrolovatelné jedení na intelektuální úrovni žraloka. Po nasycení se pomalu zapojí i zbytek mozku a překvapeně se přihlíží. Tělo je v některých situacích řízené malou tečkou a koná nezastavitelně. I když rozum a žaludek říkají „nejíst!“, Tělo dále jedná. Žere, cpe, hltá, polkl, prostě stopa.

Víme tedy, že hladový člověk se nemusí dokázat ovládnout. A pak už je zbaven sebekontroly. Co s tím? Chcete-li se chovat rozumně, nesmíte být hladoví! Hladoví ani chvilku. Tak se dostáváme opět k disciplíně.

Striktně dodržujte tříhodinové intervaly mezi jídly. Každou hodinu pijte. Každé jídlo začněte porcí zeleniny. Po dodržení těchto zásad budete bojovat už jen se svou maškrtnosťou.

Míváte často touhy po sladkostech? Položte si otázku, kde děláte chybu. Nechtěně, omylem, či z nevědomosti.

  • Touha po sladkostech může být prostým projevem nekázeň a zvyku, něco, jako rozmazlenost. Chci, dostanu. Zde je třeba pracovat s motivací. Učte se sebezapření. A hlavně nesmíte vidět sladkosti, nebo jejich mít po ruce.
  • Touha po sladkostech bývá často způsobena příliš malým množstvím jídla. Ve stavu podvýživy se člověk těžko ovládne. Stačí, když jsou intervaly mezi jídly příliš dlouhé. Po obědě už není čas, protože je porada. Najednou je sedm hodin večer, 6 hodin jste bez jídla. Stav na omdlení. Kdo by v takovém stavu měl myšlenky na nějaké pritrúble dietní zásady? Jděte do kapusty s takovými blbostmi! Rychle. Houska, šunka, sýr, kečup sem. Rychle, rychle!

Pokud tedy nechcete být obětí vlastní hypoglykémie, musíte jíst dříve, než vůbec pocítíte hlad. Tehdy se rozhodujete klidně. Zvolíte rozumné jídlo. Abyste ho však jíst mohli, musíte ho mít u sebe. (Ne v chladničce na druhém konci města …). Nechce se vám večer chystat jídlo na druhý den, promyslet jídelníček, zda převážit pár potravin? Tak přátelé, ale tady už mluvíme o lenosti. Pokud se vám nechce, pak neznám řešení.

Pridajte komentár: