Alkohol při hubnutí ano, nebo ne?
Vzpomínám si na text "s lahví tě křtíme, s lahví pohřbíme, s lahví se oženíš i rozvedeš". Dá se říci, že pití nás provází po celý život. Ve chvíli, kdy se rozhodnete zhubnout, je alkohol nejlepší úplně zrušit.
To však v praxi není tak jednoduché. Společenský tlak na to, abychom si cinkli je různě silný. Zejména, pokud máte v okolí někoho, kdo si rád vypije, tak máte problém. Tito lidé v tom neradi zůstávají sami. Aranžuje pak situace tak, aby byl důvod nalévat. Postupně do všech nohou, rukou, případně i do hlavy.
Při hubnutí je celkem nejjednodušším pravidlem nedat si. Pokud půjdete bez alkoholu, nemůžete nic zkazit.
Samozřejmě, hned se ozvou propagátoři pravidelného pití "pro zdraví". Hned budou aranžovat situaci tak, aby to vypadalo, že ten alkohol je vlastně velmi zdravý. Obsahuje přece resveratrol a kdoví jaké jiné užitečné látky. Pokud zastáváte tento názor a chcete pít "pro zdraví", pak je dobré brát to vážně. Aby z toho nebyly problémy, mělo by to být tak deci a půl červeného vína na osobu a den. Ne více, než dva deci.
V žádném případě to však neznamená, že denně budete popíjet po sklenici a pak jednou za dva týdny si vypijete "pořádně". Jednou za týden či dva se opít je velmi špatný nápad. "Rozhasí" vám to emoce zcela zbytečně. No a nadělá mnohem větší škody než to občasné střídmé "zdravotní" popíjení.
Na pravidelném popíjení je právě nepříjemná ta pravidelnost. U predisponovaného člověka může vést ke postupné závislosti.
Vraťme se tedy k hubnutí. Pokud již máte sáhnout po přípitku, asi nejmenším zlem bude kvalitní suché víno. Červené, nebo bílé. V ideálním případě ředěné jako střik.
- Pivo není vhodné. Má vysoký glykemický index a tak podporuje tloustnutí.
- Různé sladké nápoje jsou na tom podobně, často ještě s vyšším obsahem cukru.
- "Tvrdé" zas zbytečně dráždí sliznici, takže je výhodnější se mu vyhnout.
Energetický pohled na tyto nápoje nám při hubnutí také nehraje do karet. Samotný alkohol je také energetický zdroj, akorát ho normálně v energetických tabulkách neuvádíme. V běžných jídlech se jako zdroje energie vyskytují jen bílkoviny, sacharidy a tuk. Zato v takovém vaječném koňaku však je i tento čtvrtý zdroj energie – metla lidstva.
Pohárek mámivého moku tak můžete energeticky počítat podle toho, co to je. Suché víno se bude při dvou deci pohybovat kolem 500 kJ. No pivo už bude výše – podle druhu i ke 1000 kJ na pohár. I proto pivaři zpočátku tak rychle tloustnou. Stačí pár skleniček (slovo pár čti jako nejméně šest) a večeře k tomu a energetický příjem hned překročil dvojnásobek toho, co je třeba.
Při hubnutí se snažíme nasadit něco jako zdravý životní styl. Upřednostňujeme potraviny, které do těla dodají co nejprospěšnější látky. Byla by škoda, kdybyste museli jménem večerní výjimky museli omezovat jídlo, abyste se "vešly" do čísel.
Když se o této věci povídáme mezi známými, velmi často se lidé brání.
- To si už nemůžu dopřát ani trocha radosti večer?
- Budu jako černá ovce.
- S pohárkem v ruce se svět zdá lepší, zábava zábavnější a řeči duchaplnější.
To je logické. Je však vždy dobré zvážit, jak často se tyto radovánky konají. Pokud je vzácné, tak je to v pořádku. No čím častěji budete přibarvovat realitu etanolem, tím více ho třeba příště k dosažení stejného účinku než posledně.
Pak se u části z nás může objevit problém, se kterým předem jaksi nikdo nechce počítat. Pocit "mně se to nemůže stát" bývá tím silnější, čím vážněji to i hrozí. Lidé, kteří se již vezou v závislosti si nikdy nechtějí přiznat, že jsou v tom.
Takže pokud hubnete, škrtněte ze svého programu tento bod. Nejlépe uděláte, když vyškrtnete i ty, kteří ke své běžné zábavě potřebují pravidelně kupovat láhve. Pokud se té zábavy zúčastníte nasucho, zjistíte, že to až taková zábava není. No, a pokud namokro, tak to zas asi nebude vhodné pro vaše výsledky v hubnutí.