Hubnutí – jak rychle?

Přibírali jsme pozvolna a celé roky. Co máte najednou tak naspěch?

Netešte se na rychlé a trvalé zhubnutí. Člověk není nafouknutý balónek. Nestačí píchnout.

Samozřejmě – našinec by strašně rád zhubl rychle a nejlépe hned.

Ale tak to nefunguje.

Hubnutí jde pomalu, a pokud se tempo pokusíte velmi urychlit, škodí sami sobě, protože příliš rychlé tempo může být zdraví nebezpečné.

OK, řeknete si, podebatit si s lékařem, a ať to jde co nejrychleji.

Zde však je ve hře druhý faktor, a ten je nepříjem – pokud zhubnete rychle, brzy zas přiberete.

Je to proto, že rýchlochudnutie ze zaťatými zuby člověk jaksi přetrpí, ale pak se vrátí do starých kolejí. Rychlým zhubnutí si totiž nevybuduje systematické návyky nových stravných porcí. Brzy budete tam kde jste byli. Čas je ztracený a organismu kolísání váhy dost škodí.

Proto by tempo hubnutí mělo být jen velmi pomalé.

Velmi rozumná rychlost hubnutí je asi 2 kila měsíčně. Možná se vám bude zdát toto tempo neuvěřitelně pomalé. Pokud se chcete zbavit třeba zhruba 30 kilogramů, je to akce na více než rok.

To je hodne dezmotivujúce. Člověk by chtěl být chudý hned. Bohužel, ne každé chtění se dá realizovat. Útěchou nechť vám je alespoň fakt, že pokud byste měli kouzelný proutek, díky kterému byste přes noc ze 140 kilo shodili na 80, zakrátko by jste si tak dovolili staré porce a pohodlí a najednou byste měli 150 kilo.

Proto je pomalé tempo hubnutí výhodné – máte dostatek času začít si tvořit nové návyky jídlu.

Menší a později ještě menší porce jídla vám dnes připadají lze nedostatečné, ale žaludek a organismus si dokážou zvyknout na menší porce. Věřte tomu, že za několik měsíců jídlu přiměřených porcí vám tyto nebudou připadat malé či nedostatečné.

S pomocí lékaře můžete zkusit hubnout tempem 4 kila za měsíc, nejvýše však 5. Ale když najednou nejhorší část tuku, přibrzdí. Přestaňte shazovat rychle a začněte si pomalu budovat systém výživy, který umožní, abyste si novou váhu již dlouhodobě udrželi.

Pridajte komentár: