Jak zhubnout? Odpověď jednou větou…

Lidé jsou netrpěliví a nejsou zvědaví na nějaké teoretizování. Chtějí jednoduchý návod, jak zhubnout za týden do plavek.

Jedna z nejčastějších otázek, které se mě lidé ptají: „Řekni mi, jak mám zhubnout?“. Přitom předpokládají, že odpovím holou větou, nejvíce tak souvětí.

Podobné rýchlonávody se dají získat doslova na počkání v různých časopisech, říkají si lidé mezi sebou. Bohužel, zpravidla jde o zkreslené, nepřesné a neúplné informace. V horším případě jde o nesmyslné návody, které nemohou dlouhodobě fungovat.

Z klasických rýchloriešení obezity vzpomeňme alespoň najnezmyselnejšie rady typu:

* Nežere, cica.
* Jez méně.
* Poslouchej své tělo, když ti řekne dost, více nejez.
* Dělená strava.
* Přestaň jíst maso.
* Zcela vyloučeno tuky.
* Kup si tabletky s chromem.
* Kup si tabletky, které blokují vstřebávání tuku.
* Kup si náš koktejl a zhubne.
* Kup si nejnovější bylinkový elixír, který tuk bezpečně vyplaví.
* Pá zelený čaj.
* 1000 brusakov denně.
* 3 × do týdne aerobik / fitness. (Nebo i více.)
* Nejíst po 17:00 hodině.
* Raňajkuj sám, oběd si rozděl s přítelem, večeři daruj nepříteli.
* Stačí chtít …
* Kup si tento cvičící stroj a zhubnout na bříšku.
* Zabal tuk do naší fólie a on se teplem spálí.
* Elektrika bude za tebe cvičit.

Podobných, na první pohled možná až dobře znějících řešení je nepřeberné množství. Mají společné jedno – nabízejí přesně to, co obézní člověk chce slyšet. Rychlé a jednoduché řešení. Ale nefungují. To obézní tuší, ale chce to zkusit.

Ale obezita není nutnost. Nemusíte být tlustí, pokud nechcete. Ale zhubnout se vám podaří až poté, když se seznámíte s problémem obezity a stanete se tak trochu odborníky na výživu.
Obezita není snadná věc

Tedy po stránce informací. Pokud s ní chcete bojovat, musíte se na tento boj řádně připravit, jinak zákonitě prohrajete. Musíte „znát nepřítele“, abyste věděli navrhnout vhodnou strategii. Boj s obezitou je běh na krátkou trať, předtím, než začnete, musíte vědět, co vás čeká.

I když pohyb a cvičení jsou důležitou věcí, při boji s obezitou hraje dominantní roli strava.
Lidé podceňují stravu

Vliv stravy na člověka je zásadní. Špatně zvolené potraviny vás mohou přehnat, způsobit koliku, nemoc, ba dokonce i smrt. Většina lidí má pocit, že pokud rozpoznají muchomůrky, umí vařit. Není to však tak. Podívejte se na lidi ve městě. Více než polovina lidí má nadváhu. To je signál, že něco není v pořádku – a je to hlavně strava.
Hubnutí musí začít studiem

Vím přesně, jak neradi mnozí z vás čtete tyto výroky. Nechcete nic studovat, nemáte na to čas.

Mnohem atraktivnější představa je už asi ta tvrdá hladovka – pro mnohé je lépe hladovět, než něco studovat. Ale utrpení s hladovku skončí jojo efektem a obezita je nazad, jen horší. Nač takové utrpení? Raději si hned dejte tu práci, že si dostuduji látku, která by měla být vyučována na školách.
Musíte se stát alespoň mírnými odborníky na stravování

Kupte si některou knihu o racionální výživě. Musíte porozumět tomu, z čeho se skládají jednotlivé pokrmy a suroviny. Musíte vědět, jaký vliv na člověka mají jednotlivé složky potravy. Musíte mít jasný názor, kolik potravy můžete sníst, aby vám prospěla a aby se přitom kila začali ztrácet natrvalo z vašeho bříška.

Pokud vám někdo nabídne bábovku, musíte znát důvod, proč si ji nedáte. Nebo – pokud si chcete dát – musíte vědět, kolik bábovky můžete sníst, aniž jste si to později vyčítali.

Vím, není to snadné začít studovat na stará kolena. (Obezitu řeší velmi často až člověk ve zralém věku …) Ale pokud téma zvládnete, budete schopni připravit si sami takový jídelníček, který vám bude chutnat a přitom se zbavíte všech „záchvatů“ typu nepřekonatelné chuti na sladkosti, či jiného obžerství. Většina těchto „záchvatů“ totiž nejsou ničím jiným, než výsledkem špatného stravování.

OK, ale zkusím to jednou větou:

Skusím přece jen formulovat jedinou větu to, jak zhubnout. Abyste měli radost :-)

Jezte a pijte jinak než dosud a podrobnosti si musíte, bohužel, dostudovat.

Pridajte komentár: