Jaký máte obvod pasu?

Obvod pasu se mírně mění v závislosti na tom, co zrovna máte v břiše. Proto se může stát, že dnes naměříte 99 a zítra 100. Nic si z toho nedělejte, pokud začnete hubnout, brzy zjistíte, že si pásek zapínáte o jednu dírku „tužší“. A když narazíte na poslední dírku a stále bude málo, další dírky vám vyrobí například švec. Má na to vybavení. Věřte, že je příjemné dát si vyrábět nové dírky i do drahých opasků. Nevypadají sice dokonale, ale udělají velkou radost.

Při hubnutí je utahování opasku vždy dobrý signál. (Na rozdíl od politiků, kteří slovním spojením „utahování opasků“ dávají na vědomí, že zas něco spackali … „)
Obvod pasu určuje vaše zdraví

Změřte si obvod svého pasu. Pokud je příliš velký, měli byste co nejdříve změnit svou životosprávu, protože jinak přijdou vážné zdravotní problémy. Dříve či později, ale přijdou. A věřte, že ty problémy vám už nebudou chutnat tak, jak koláčky a klobásky, které je způsobily.
obvod pasu zvýšené riziko vysoké riziko
Ženy> 80 cm> 88 cm
Muži> 94 cm> 102 cm

Toto výčet různých centimetríkov není samoúčelné. Právě tuk na břiše totiž představuje největší riziko pro zdraví.
Dva druhy obezity

Pokud je tuk umístěn hlavně na stehnech, což je typické u žen, nazývá se gynoidný typ ukládání tuku. Někdy se to označuje jako hruškovitý postava. Gynoidným se tento typ ukládání tuku nazývá proto, že je typický hlavně u žen.

Druhý typ obezity se nazývá androidný, protože je častý u mužů. Tuk se ukládá především v oblasti břicha, zejména v oblasti pupku. Člověk s androidnou obezitou připomíná kouli, nebo jablko – na tenkých nohách koule a zas tenké ruce a hlava …

Z hlediska zdravotního rizika je jednoznačně horší androidný typ obezity. Pokud se vám tuk ukládá pouze na stehnech a hýždích, možná se vám to nelíbí na vzhled. Zdraví však touto obezitou příliš netrpí. Pokud se vám ale tuk hromadí na bříšku, je to varovný signál. Onemocnění na sebe nemusí nechat dlouho čekat.
Nedá se hubnout jen z břicha

I když jsem to už několikrát psal, neuškodí zopakovat, že není možné zhubnout jen z břicha. Různé stroje, zábaly a kúry, které vám slibují rychlé rozpuštění „tuku z bříška“ jsou čistým podvodům na získání vašich peněz. Pravda je přesně opačná – pokud začnete hubnout, tuk půjde pryč z rukou, nohou, obličeje, ze zadku. Bříško odolává. Břicho vám začne „klesat“ až zcela poslední. Vím, je to na šľaktrafenie, protože každý by chtěl právě to břicho řešit první …

Existuje sice možnost odstranění tuku operativním zákrokem, ale vrelo vám nedoporučuji jít do toho. Pokud se ho lehce zbavíte, snadno ho zas dostanete dozadu. Lepší je, když se ho zbavíte poctivou redukční dietou, pomalu. Tím si na nový životní styl celkem zvyknete a pak je větší šance, že při něm už i zůstat.
Genetika – právě zde se vidí …

To, kde se vám bude na těle ukládat tuk je dáno geneticky. Pokud máte velké stehna a zadek, dost pravděpodobně se s tím nepodaří nic udělat. Můžete roky marně bojovat, zápasit a bezvýsledně. Budete se stresovat, trápit, ale pokud tělo prostě chce mít na stehnech zásobu tuku, asi nevyhrajete. Nejlepší je vzít to jako fakt a naučit se s tím žít.

Pár slov pro ženy: Není rozumné nalistovat si v módních katalozích obrázky 16 ročních anorektiček a potom toužit vypadat jako ony. Není to skutečná touha. Chápu, každý člověk (nejen ženy) by chtěl vypadat co nejlépe a skoro každý člověk by chtěl vypadat jinak, než vypadá. Jednodušší a hlavně zdravější je naučit se respektovat svůj vzhled a příliš ho nepřezkoumával. To že někdo nemá dokonalou postavu přece není problém. Hlavne, aby tuku nebylo tolik, že ohrožuje zdraví.

Hlavně mladší lidé chtějí dobře vypadat, aby si našli partnera. Ale tady pozor. Pokud se vám podaří udělat se zaťatými zuby pro svůj vzhled maximum a ulovíte chalana, který jde „hlavně po designu“, je zde reálné riziko, že o pár let budou na trhu novější a atraktivnější modely. A vy budete opuštěna … Vím, toto riziko hrozí vždy a každému, nezaškodí si ho však připomenout. Pokud si vás partner najde jen díky tomu, že šílenými dietami a cvičením spravovaného z posledních sil jaký-takový design, kolik vám to vydrží? Přidejte pár let a váš manžel najde doma namísto atraktivní skoromodelky boubelky, která chrúme Bomboniera, protože je nešťastná z toho, jak vypadá. Věnujte svůj čas a intelekt raději do něčeho smysluplného, ne do své postavy. Stravujte se zdravě a cvičte, abyste měli hmotnost v horm. Více ať vás netrápí.

No, ale to jsem odbočil.

Pokud si tedy budete měřit obvod pasu, klidně to dělejte – a zapisujte si výsledky (s datem). Nejlepší pokud si budete obvod pasu měřit alespoň na dvou místech. V oblasti pupku a kousek nad ním, kde začínají žebra. Nejlepší je dělat to vždy jednou týdně ráno nalačno po vyprázdnění spolu s vážením.
Mužům jde více o život

Při obezitě androidného typu (když se přibírá na pupku) je vysoké riziko kardiovaskulárních problémů – vysoký krevní tlak, infarkty, mozkové příhody. Velmi častá je cukrovka. Těmito onemocněními jsou postiženi velmi často muži. Ženy obezitu nesou po zdravotní stránce lépe.

Je škoda, že současná společnost vytváří klima, ve kterém i muž se 150 kily může spokojeně chodit po světě a žena pokud má dva kila nadváhy, už hlásí paniku.

Pokud váš manžel (nebo nebodaj syn!) Má stoupající nadhmotnosť (jak by se mělo správně česky říkat nadváze) měl by to být pro širokou rodinu skutečný alarm! Nejde o vzhled, ale o zdraví. Bohužel momentálně je tučný strávník při rodinném obědě stále nejvděčnějším objektem a matky, manželky i babky ho vděčně obložit dobrotami. Vždyť když mu tak chutná …

Mám pocit, že lepší by bylo, kdyby si tyto kŕmeniachtivé ženy koupili raději domácí zvířátko. Kdyby tak přeje krmily pejska, který by jim po stučnení zahynul, možná by pochopili, že jídlem netreba komunikovat ve společnosti, v níž se dá komunikovat verbálně.

Pridajte komentár: