Tekuté domácí proteinové tyčinky

Recept Proteinové tyčinky podomácku lze udělat i řidší. Pak máte tekutou proteinovou tyčinku, kerá není tyčinkou, jíte to ze šálky. :-)

Mám zde recept na výrobu domácí proteinové tyčinky. Jakože pokud si hrajeme na pestrou stravu, tak v náhradě plnohodnotného jídla se dá jít směrem do pestrosti.

Tím zároveň chci zdůraznit, že proteinová tyčinka z obchodu není normální jídlo. Je to náhradě jídla. Pokud z nějakých důvodů nemáte čas se najíst, pak se může hodit, pokud můžete sáhnout po takovém jídle.

Na druhé straně domácí tyčinka se skládá z celkem „normálních“ potravin, nemusí sloužit jen jako náhrada stravy. Je to prostě strava, ne výživový doplněk. Pokud vám bude chutnat (tak jako mně) možná zjistíte, že jsou to docela fajn snídaně. Jenom já si ji dělám řídkou. Rychlé, efektivní. 4 rajčata a jedna tyčinka. Syté, chutné, komplexní, rychlé.

Znovu opakuji, rozpis surovin můžete upravit podle své chuti, ale udělejte to s energetickými tabulkami! Nemusíte používat speciální výživový proteinový doplněk, ale pokud to uděláte, doporučuji, kupte něco kvalitní. Některý noční protein známější firmy jako Weider, Aminostar a podobně.

Tato proteinová tyčinka je poměrně hustá, koncentrovaná. I malé množství je energeticky vydatné, takže nějaké košt při výrobě vám vřele nedoporučuji ! Zhruba 80 gramů této tyčinky je plnohodnotné jídlo. Pokud sníte z maškrtnosti 3 či 4 tyčinky najednou (není problém…) přiberete. Proto je nutné před snědením tyčinky sníst i zeleninu nebo ovoce. Aby něco vycpali žaludek. A po tyčince tolik vody, kolik zvládnete !

Tak pojďme vařit.

Do silného mixéru dejte trochu sójového mléka a nasypte mák.

proteinove-tycinky-2-1

Po zapnutí se začne tvořit něco takového. Mák netřeba mlít, v mixéru se dostatečně rozbije. Mák tam dávám kvůli chuti. Přidejte ořechy, například mandle. Po nějaké minutce mixování je z toho hustá tekutá směs.

proteinove-tycinky-2-2

Nalijte ji do hrnce. Já jsem tam už předtím měl připraveného trochu sojového mléka. Co nejméně tekutin! Dolévat vodu máte čas vždy. Naopak, pokud by bylo vody příliš, tyčinky nebudou tvarovatelné.

proteinove-tycinky-2-3

Nasypte ovesné vločky, bílkoviny, sušené mléko, nebo syrovátku, vlákninu a ostatní ingredience dle vašeho výběru. Rozinky mohou být, jestli vám hubnutí funguje a jestli denně sportujete.

proteinove-tycinky-2-4

Míchejte. Musí to být velmi tuhé, ponamáhate si svaly. Vodou šetřete.

Vyklopte na dřevo posypané kokosem, nebo ovesnými vločkami.

proteinove-tycinky-2-6

Tvarujte.

proteinove-tycinky-2-8

Krájejte.

Zda nakrájíte tyčinky tak, že budete odhadovat váhu, nebo zhruba, to je vaše věc. Já je krájet zhruba od oka. Jedna mívá zhruba 80 gramů. Zas nějakou zoufalou přesnost nepotřebujete. Zda sníte na oběd 84 nebo 96 gramů to velmi nezmění vaše hubnutí.

proteinove-tycinky-2-8

Příklad sestavy na proteinové tyčinky výpočet pro jednu tyčinku. V rozpisu nevidíte vodu (tyčinka bude těžší než 86 gramů). Já do tyčinek dávám i umělé sladidlo stévii. Dávám tam i potravinovou vlákninu asi 5 gramů na tyčinku. Tu dávám nakonec, pomůže zahustit směs pokud je příliš řídká.

Rozpis na 10 tyčinek
Sojové mléko tekuté 100 g
Sušené rozinky 50 g
Mléko sušené odtučněné 0,5 % 50 g
Sójové mléko ( kávolyžička má 4,5 g ) 50 g
noční protein 120 g
Olej olivový ( lžička 4, lžíce 12 gr ) 10 g
Kokos strouhaný 30 g
Mák 50 g
Ořechy 50 g
Ovsovloky 350 g

Tyčinky hned zabalte do sáčků po několik kouscích a dejte do mrazáku. V lednici si jich pár nechte jako pohotovostní rezervu na pár dní.

Cena za jednu tyčinku je 25 korun. V běžném prodeji jsou proteinové tyčinky za dvojnásobek ty nejlevnější.

Takže i když vstupní náklady na výrobu jsou vysoké, víte, že máte v lednici připravené jídlo solidní kvality za přitažlivou cenu. Připočítejte k tomu ještě cenu zeleniny, například půl kila zeleniny nebo ovoce. Ať jsou to třeba 4 rajčata, tedy asi půl kila. Pokud stojí kilo rajčat třeba 60 korun, tak vás například oběd v terénu bude stát zhruba 55 korun. To je cena na jakou se nedostanete asi v žádné restauraci. A přitom víte co jste snědli. V sezóně je navíc zelenina levnější.

V úvodu jsem spomínal tekutou verzi. Tady je rychlý a jednoduchý postup:

Pomelte asi 2 lžíce lněných semen a jednu lžíci máku. Tříštivý mlýnek na kávu je na to ideální. Přisypete dávku vysokoprocentních kulturistických bílkovin. Trochu ovesných vloček. Lžičku skořice, lžička stévie. Trocha rozinek. Promíchat s trochou vody. A máte sladkou lahůdku, po které budete dokonale nasyceni několik hodin.

Pridajte komentár: