Zhubnul jsem. Co dál?

Dobrá otázka. Pokud jste se při hubnutí dostali až sem, nenechejte věci náhodě. Pokud jste trpěli obezitou, počítejte s tím, že dokonalé postavy už nedosáhnete. Naopak – zřejmě už se nikdy zcela nezbavíte všeho přebytečného tuku.

Pokud jste tedy byli obézní, nedávejte si za cíl zhubnout „do plavek“, nebo znovu získat „perfektní figuru“. Na ni jste měli myslet během let, kdy jste přibírali. Ve chvíli, kdy je již vaše hmotnost blízká normálu, začněte postupně hubnutí ukončovat. Zvolna musíte začít přecházet na udržování hmotnosti.

Dejte si za cíl zhubnout „jen“ na štíhlost priměřenou věku a původní hmotnosti. Pokud jste byli obézní a měříte například 170 cm, neměli byste se snažit zhubnout na méně než 70 kg (výška mínus 100).

Jsem hubený. Co dál?

Ať už jste zhubli 5 nebo 50 kg, čeká vás ještě jedno těžké období: zbytek života. Co s ním? Možná se vám to bude zdát nespravedlivé, ale nedá se s tím nic dělat.

Pokud jste měli těžkosti s nadváhou či obezitou, počítejte s tím, že nejméně několik let si budete muset soustavně dávat pozor. Budete se muset stále (nebo téměř stále) hlídat. Možná pár let, nebo také pravděpodobněji navždy. Mnoho lidí ve vašem okolí vám to bude vytýkat.

Nejednou vám řeknou, že se až příliš věnujete hlídání toho, co jíte. Ale mít se stále na pozoru je jediný způsob, jak ztracená kila znovu nepřibrat. Vaše nově nabytá štíhlost není neměnný stav.

Lehce byste mohli o všechno přijít a pak by ste znovu a znovu museli začínat na začátku při tom známém uvažování „jak zhubnout břicho“.

Vaše nově získaných štíhlost není neměnný stav. Snadno byste mohli o všechno přijít. Jakmile tedy klesnete s hmotností na váhu, která se vám vidí přiměřená, přestaňte hubnout. Ať jste už zhubli 5 nebo 50 kilo, čeká vás ještě jedno období: zbytek života. Co s ním? Pokud jste měli potíže s nadváhou či obezitou, počítejte s tím, že si budete muset soustavně dávat pozor. Budete se muset stále hlídat. Navždy. Možná to vnímáte jako nespravedlnost, ale nedá se nic dělat.

Bohužel, velká většina lidí se při hubnutí dostane jen po zhubnutí. O pár měsíců jejich znovu vidíte tučných. Co se stalo? Proč je tak těžké udržet si novou váhu? Protože většina tlustých proces hubnutí vnímá pouze jako dočasný nástroj na zbavení se pár kilo slaniny. Pár měsíců sebezapření, ať nejsem tak tlustý. Po zhubnutí nastane uspokojení. „Už jsem v pořádku“, řeknou si. A vrátí se postupně k původnímu životnímu stylu. Tu a tam výjimka. Občas vynechán trénink. Stále více výjimek. Stále více se to podobá tomu životnímu stylu, který je již jednou přivedl k obezitě. Zákonitě se to zopakuje. Jen rychleji. Po zhubnutí přiberete snadněji, rychleji.

Proto stále opakuji: hubnout třeba změnou životního stylu na takový, který bude možné dlouhodobě udržovat. Nedejte si za cíl hubnutí, ale zdravější životní styl. To je trvalý, dlouhodobý cíl, který nemá konec. Dává však smysl dodržovat ho. Víte proč to děláte, cítíte výsledky.

Zhubli jste? Tak už nepriberte!

Nesnažte se proto zhubnout do dokonalé postavy. Pokud jste roky trpěli obezitou, počítejte s tím, že dokonalou postavu už nedosáhnete. Pokud jste obézní, nedejte si za cíl zhubnout „do plavek“, či znovu získat „perfektní figuru“. Na ni jste měli myslet, dokud jste roky tučneli. Uspokojte se s cílem zhubnout pro zdraví. Dejte si za cíl zhubnout „jen“ na štíhlost přiměřenou věku a předchozí hmotnosti. Pokud jste byli obézní a měříte například 170 centimetrů, neměli byste se snažit zhubnout na méně než 70 kilo (výška minus 100).

Jak ukončit proces hubnutí

I když se zaměříte na zdravější životní styl, v první fázi vás bude zajímat jeho nejviditelnější efekt: hubnutí. Sledujte to. Hubnutí má mít svůj začátek, průběh a také zcela jednoznačný konec. Jak ukončit proces hubnutí a přejít na normální stravu? O tom je tato kapitolka.

Změny v pojídání po zhubnutí

Nesmíte změnit stravovací režim! Pokud jste dosud jedli 8 000 kJ energie denně, váš metabolismus je na to nastaven. Kdybyste teď skokově přešli na vyšší příjem energie, začali byste pravděpodobně přibírat. Proto musíte přidávat energii co nejpomaleji a velmi opatrně.

Oproti předchozímu režimu tedy obohaťte svůj denní příjem energie jen o 500 kJ na den. Nemusíte to počítat přes tabulky, praxe již máte. Nejlepší, pokud začnete mírně přidávat pomalé sacharidy. Strava u zdravého člověka je mnohem bohatší na sacharidy. K ní se budete během pár týdnů, či měsíců chtít dostat. Oproti hubnutí budete velmi mírně ubírat z bílkovin a odvážnější přidávat pomalé sacharidy.

Denně tedy po zhubnutí snězte jen o 500 kJ jídla více, než dosud. Například si dejte větší krajíc chleba, než jste si dávali během hubnutí. Nic víc si navíc nedopřávejte. Z denního příjmu kolem 8 000 kJ se tedy dostanete na 8 500 kJ. V tomto režimu setrvejte asi týden. Pak se odvažte a změřte si pás. Pokud váha, nebo pásek ukazují, že dále hubnete, přihoďte denně o další kousek jídla více. Denně nyní snězte například 9 000 kJ energie. A o týden znovu na váhu.

Tímto způsobem najdete množství potravy, které můžete denně sníst, aniž by se vaše hmotnost po týdnu změnila. To je to správné množství potravy, které od nynějška budete jíst. Optimální bude, když se postupně dostanete zhruba na čísla, která jsou přiměřené vašemu věku a pracovní zátěži.

Bohužel, už nikdy se nesmíte vrátit ke starým nešvarům typu:

  • Jedení bez kontroly
  • mlsání
  • Jedení nevhodných potravin
  • Nepravidené jedení
  • Pasivní životní styl bez sportu
  • Návrat k popíjení alkoholických nápojů

Sport: teď nebo nic

Hubli jste bez pohybu? S výrazem kata vstupujícího do cely odsouzence mám pro vás jen dvě slova: Je čas. Začněte se věnovat pohybu. Nejraději pravidenne, nebo alespoň pravidelně každý druhý den. Bez cvičení nemáte žádnou šanci udržet si svou těžce získanou nízkou hmotnost. To už nemluvím jen za sebe. Takové jsou výsledky dlouhodobého sledování lidí, kteří zhubli. Ti, co necvičili, vždy ztloustli. Ti, co po zhubnutí cvičili si dokázali váhové úbytky udržet podstatně déle nebo dlouhodobě.

Staré šaty patří do kontejneru!

Zhubli jste? Vyhoďte staré šaty. Můžete si nechat jedny. Ty největší, jako výstrahu a vzpomínku. Ale nenechávejte si v šatníku rezervu starých šatů. Pokud by se vám později podařilo nepozorovaně tloustnout, zjistíte to včas. Nové šaty vám budou malé a nebudete si mít co obléci. Tak je větší šance, že si včas uvědomíte, že jste na udržování hmotnosti pozapomněli. Vždy je čas to napravit! Čím dříve to zjistíte, tím kratší je cesta zpět.

Mozková rekreace

Člověk nemusí být tlustý nato, aby měl důvod přejít na rozumnější styl stravování. Kvalitní strava zlepšuje zdraví a celkovou výkonnost. Právě proto se vyplatí věnovat pozornost tomu, co vkládáte do úst. No jedení samotné na zlepšení zdraví nestačí.

Aby vám zdraví sloužilo, je vhodné nejprve se pokusit zdraví pojmenovat, definovat. Mně se nejvíce líbí definice zdraví jako „stav tělesné, duševní a sociální pohody“. Obezita z tohoto pohledu není zdraví:

  • Tělesně člověk není v pořádku, ani v pohodě.
  • Duševně si to také tlustí zvyknou „slíznout“.
  • No ao diskriminaci obézních snad netřeba psát, je to známá věc.

Zdravější životní styl by měl znamenat nejen zdravou tělesnou schránku, ale i pocit spokojenosti a dobré sociální zařazení.

Můžete tento přístup ke zdraví snadno napadnout: podle definice zdraví jako stavu úplné tělesné, duševní a sociální pohody vlastně nemůže být dokonale zdravý nikdo. Pokud mi kolem stolu proletí moucha a vyruší mě, tak jsem v nepohodě. Pokud jsem v nepohodě, tak jsem „nemocný“. Pokud se o této znepokojující mouše půjdu poradit k psychiatrovi, dostanu možná i číslo diagnózy. Takže neberte to doslovně. Zdravější životní styl by pro vás měl znamenat takové změny v životě, že budete celkově spokojenější. Více se budete usmívat, lépe cítit, více dokážete, budete oblíbenější a spokojenější. To jsou projevy zdraví. Zdravé opodstatněné sebevědomí.

Strava by proto neměla být jedinou věcí, kterou si hlídáte. Snažte se vyhýbat všemu, co vás jakkoli zatěžuje. Nezatěžuje nás jen uzená vepřová krkovice. Může to být kouření, pobyt v místnosti s kuřáky. Hluk. Nepohoda. Hlupáci a manipulátoři, kteří vás DEPT. Nedostatek odpočinku, spánku. Mizerná a špatně zaplacena práce. Zdroje napětí, problémů, konfliktů. Zdroje naléhavých, ale zbytečných informací. Je výhodné, pokud do zdravějšího životního stylu zahrnete takový režim, který co nejefektivněji zmírní všechny takové „škodliviny“.

Vím, nedá se zbavit všeho „špatného“. Jsou věci, které neovlivníme. Znečištění ovzduší, špatné vztahy na pracovišti. Kouření, zda alkoholismus u nejbližších. Mnohé zatěžující věci se však dají zrušit celkem snadno. Právě na ty se zaměřte.

Tomuto tématu jsem se podrobně věnoval v knize Jak dosáhnout úspěchu. Prakticky celá je zaměřena na to, jak si uklidit ve vlastním životě. Jak si zjednodušit život. Takže zde přeletu telegraficky jen pár důležitých bodů.

Komentáre k článku: Zhubnul jsem. Co dál?

  1. Rudi Koldrekaj 12. března 2012

    ja jsem svedek tomu co pisete..ja jsem mel 115 killo a za rok jsem schodil 37 kila..mel jsem 78 kg byl jsem rad a spokojenej je to uzasny pocit :) drzel jsem to 2 roky 80-81 kg ale pred vanocama loni az do ted zacal jsem zase hodne jist tak mam zase 98kg pribral takze behem 4-5 mesicu skoro 15 kg navic…budu muset ted zase neco delat s tim..je to drina ta posilka ale pak to stoji zato…kdyby jste chtely necim poradit piste rad vam pomuzu….

Pridajte komentár: