Diéta na hubnutí?

Často nesmyslné diety jsou neustále velmi populární. Mnoho lidí sedne na lep lákavé atraktivitě jednoduché přípravy jídel a zapamatovatelnosti názvu. Výsledkem však bývá pouze ztráta času a zklamání. Proč jsou tyto diety tak populární?

Diety jsou jednoduché

Takové diety jsou snadné na zapamatování. Například: jez pouze rýži a zhubneš. Co víc musíme vědět? Nic. To je skvělé! K tomu nějaké mlžení typu „sousedka to zkusila a skutečně shodila 20 kg“. Jednoduché, jasné. (Jiná sousedka možná zase spatřila UFO. Každý chce být něčím zajímavý. Některá fakta se těžko ověřují. Ale kdoví – možná skutečně zhubla 20 kg, nicméně za dobu, než se to donese k vám, má již 25 kg navíc…) Nebo dělená strava: rozděl od sebe potraviny, a pak každé můžeš sníst tolik, kolik chceš. Krátkodobě to funguje, dlouhodobé výsledky jsou však k pláči.

Diety a strach z jezení

Strach z jezení je u mnoha žen velmi silný. Zkoumají svou postavu (až žalostně často a neúspěšně) a mají strach jíst. Jedí málo a nutí svůj metabolismus, aby se držel v úsporném režimu. Občas však neodolají – hypoglykemie nebo čerstvé kremrole je běžně dokážou nalomit, aby udělaly výjimku. Pak snědí o něco víc, než by bylo zapotřebí (skutečně jen trochu). Úsporný metabolismus však schramstne všechnu energii, kterou okamžitě není schopen spotřebovat. A honem s ním do zásoby – ve formě tuku…

Diety vyvolávají naději

„A nic jiného není potřeba, prostě jen zhubneš.“ Asi takové zakončení slibuje, že hubnutí bude rychlé a bezbolestné. Ale nebude, my to víme. Hubnutí je těžké, žádá vytrvalost v sebezapírání. Hubnutíchtivý člověk dychtivě touží po zázraku.

Diety neřeší budoucnost

V dietě se pozornost upne na nejbližší dny. Na špek. Na ručičku váhy. Tlustí chtějí hubnout rychle. „Za týden shodíš i deset kilo a budeš v pohodě!“ Kdyby to i hned byla pravda, taková dieta neřeší, co bude za dva měsíce nebo tři roky… Diety jsou dlouhodobě neúčinné. Možná se díky nim někdy skutečně podaří něco zhubnout, ale časem si člověk přestane dávat pozor a jeho váha vyletí ještě výš, než byla před dietou. Hubnout se nedá v rámci jakési kampaně. Přibírali jste možná desetiletí, tak si nemyslete, že to vyřešíte za několik týdnů. Jistě, rychlou dietou se skutečně dá srazit číslo na váze. Ale víte vůbec, co vážíte? Rychlým hubnutím z organismu ztrácíte v první řadě vodu, ne tuk.

Diety slibují nemožné

„Za dva měsíce 40 kg dolů!“ Podobně nadějné výroky si tlustý člověk lehce osvojí. „Mám 40 kg nadváhy, hmm… Dva měsíce a jsem štíhlý. Dva měsíce vydržím jakoukoliv dietu, i kdybych při tom měl po celou dobu viset za jazyk. Teď se omezím na dva měsíce. Zatnu zuby a nedám si ani kousek pamlsku. Za tři měsíce mi bude fajn a pokračujeme v hodování…“ Problém je v tom, že i kdyby člověk skutečně zhubl, s takovým smýšlením vzápětí zákonitě přibere, protože po skončení diety začne jíst více, než potřebuje. Obezita není příčina, ale následek. Nestačí odstranit obezitu. Je třeba odstranit její příčinu – přejídání se, nedostatek pohybu. Chcete-li zhubnout, musíte si předepsat doživotní změnu.

Diety neobsahují potřebné živiny

Diety zpravidla neobsahují vhodný poměr živin. Kdybyste takovým způsobem jedli trvale, poškodili byste si zdraví. „Dietu“ proti obezitě musí však obézní člověk držet navždy, i po zhubnutí (méně přísnou než v průběhu redukce hmotnosti). Taková dieta tedy nemůže být žádným stravovacím nesmyslem, ale plnohodnotnou stravou. Na tom, co jíme, závisí naše zdraví.

Komentáre k článku: Diéta na hubnutí?

 1. Misulla 22. září 2009

  Dokonalé napsný článek,sama bych to neřkla lépe.čím to jen je že lidé čím dál tím více jsou najivní:-Sa dodržují diety které vedou jen ke zničení metabolismu

 2. anna 27. prosince 2009

  ja nemužu vubect hubnout poratemi peosím

 3. kiki 31. května 2011

  neumim zhubnout jsem strasne tlusta prosim vas moc moc a by ste mi pomohli :'(:'(:'(:‘:(:'(

 4. Michal 15. listopadu 2011

  Prosim pomocte mi janevim jak zhubnout.

 5. Petra 19. května 2012

  Jsem rok po porodu a stále jen přibírám,beru Letrox na štítnou žlázu,ale hodně jím a už z toho mám deprese jak jsem tlustá.Neumím se stravovat a kdybych chtěla odbornou pomoc,tak musím zaplatit,bohužel jsem na mateřské a nemám peníze,abych si to mohla dovolit.Prosím poraďte mi jak jíst.

 6. Miro Veselý 19. května 2012

  Petra jezte pusou. Přečtěte si třeba od Kunové zdravou výživu a skonzultujte to so svým ošetřujícím lékařem. Porucha funkce štítné žlázy múže navodit obezitu, deprese i jiné problémy, tak to koordinujte raději s lékařem.

 7. Potřebuju zhubnout 2. ledna 2016

  můžu zhubnout,když budu 20 minut ráno a 20 minut vecer skakat na trampoline??? dekuji

 8. Miro Veselý 2. ledna 2016

  Skákání na trampolíně je při 20 kilové nadváze špatný nápad. Riziko poškození kloubů je příliš vysoké.

Pridajte komentár: