Redukční dieta a její porušení?

Hubnutí ilustraceNěkdy se nechtěně přežerete, přestože jste chtěli hladovět. Když tedy neodoláte a vyzunknete třeba celou láhev vaječného likéru, ani se neopovažte něco si vyčítat.

Žádné protiopatření jako následná hladovka nebo výčitky.

Řekněte si, že člověk je spolu s počítači a celou přírodou hodně nedokonalý a omylný. Smiřte se s tím, že jste dnes přijali více potravy a pokračujte v programu stejně, jako kdybyste flašku byli nechali plnou.

Žádné odříkání se večeře, nebo dokonce hladovka další den! Snad mírná kompenzace několik dalších dnů, pakliže chcete s váhou trvale klesat. Občasné překročení energetického příjmu vám váhu vůbec neohrozí. Důležité spíše je, aby vás taková nehoda neodradila od dalšího hubnutí.

A tohle myslím naprosto vážně: Pokud máte jít na návštěvu opékat žebírko, ne že si z něj nedáte, nebo si dáte jen málo. Pokud jste pozvaní na zabijačku, ne že tam všem předvedete půst v praxi! Jednorázové přejedení se je v pořádku. Když už se máte přežrat (jiné slovo není výstižné), přežerte se. A hlavně si to taky užijte. Výčitky nejsou na místě!

V klidu se těšte, že příště (třeba za půl roku) se přežerete znovu. Takové zážitky budou dokonce silnější, než když jste přejedení nepřetržitě.

Už jste v minulosti drželi diety?

Drželi jste v minulosti diety? Pak je pravděpodobné, že váš metabolismus je zpomalen. To se může projevit tak, že přibíráte iz malého množství jídla.

Pokud jste dosud jedli málo, přidávejte si porce postupně. Nebojte se však jíst. Metabolismus se postupně může dát do pořádku. Možná to potrvá několik měsíců. Vytrvejte a pravidelně jezte, cvičte a relaxujte. I kdybyste hned nechudli.

Pokud jste zvyklí jíst ptačí porce, vaším prvním úkolem je začít jíst porce přiměřené pro člověka. Nejste ptáčátko. Jíst méně není návod na to, jak zhubnout natrvalo.

Proč vlastně lidé drží diety? Protože dieta je jednoduchá a co je důležité, rozhodnutí vás zbaví dalšího přemýšlení! Chcete zhubnout, ale nevíte jak. Tušíte, že byste se měli něco naučit, pochopit souvislosti a pak disciplinovaně dodržovat. Většina z nás se však vyhýbá uvažování, pokud není nutné. Efektivnější je držet se něčeho navyklého.

Po období zmatku volba libovolné diety působí jako úleva.

 • Už je rozhodnuto, mohu to pustit z hlavy.
 • Mám jednoduchý rozpis, co dělat.

Takto uvažuje mnoho lidí. I těch, co již v minulosti naletěli na jiné diety. Nezhubli. Vědí, že další dieta nebude fungovat. Přesto to zkusí! Proč? Protože je čeká pár dní úlevy s pocitem naděje a bez nutnosti o něčem uvažovat.

Často dostávám otázku, co si myslím o některé z diet. Obvykle už v otázce cítit odpověď – ony vědí, že to fungovat nebude. Potvrdím to a případně doplním, jaké další problémy taková dieta přinese. Na konci rozhovoru cítím, že jsem věc vysvětlil a že pisatelka to opravdu pochopila. Závěr? Ona to přece jen zkusí s tou dietou.

Vybírali jste si už mobilní telefon, či digitální fotoaparát? Možností je mnoho, modelů ještě více. Rozhodování je bolestivé. V jednu chvíli člověk řekne dost! A koupí cokoliv, ať už jen skončí ten cirkus porovnávání parametrů a cenovek.

Nevažte se. Měřte si pás!

Zapomeňte na váhu. Nic rozumné vám neřekne. O vašem pokroku v hubnutí říká jen obvod pasu. Zatímco máte závodní břicho, čili blíže nedefinovanou hmotu protékající přes opasek, tak máte problém. Nejen estetický, ale i zdravotní.

Když začnete dodržovat plán, začnete cvičit. Z vašeho těla bude mizet tuk a po troše začnou přibývat svaly. To se může projevit i tak, že váha bude stále stejná. (To je na šľaktrafenie, vím!) Ale břicho se začne zmenšovat. To je neklamný znak, že pálíte tuk a držíte si aktivní hmotu.

Naopak, pokud přestanete cvičit a rozumně se stravovat, půjde obráceně. Tuku bude přibývat, pás začne růst, svalů ubývá. Co se stane? Váha se nemění, ale vy už přibíráte. Toto je ta zákeřná chvíle, než začíná jojo efekt. Na váze se celé týdny nic špatného neděje. Pak najednou zjistíte, že potřebujete o číslo větší šaty.

 • Pokud pás roste, berte to jako znak, že něco není v pořádku.
 • Pokud klesá, berte to jako uznalé poplácání po rameni: tak se to dělá!

Pomalý start!

Nedělejte prudké změny. Nefungují. Vím, mnozí by chtěli zhubnout co nejrychleji. Vy to ale vydržte.

 • První dny téměř nic neměňte.
 • Jen začněte jíst trochu více zeleniny.
 • Jezte pravidelněji, dodržujte pitný režim.
 • Dělejte si zápisky, co jste ten-který den udělali.

Nebylo by dobrým nápadem začít zhurta. Zapomeňte na šokující scény z televize, kde hubnoucí běhají maratony a cvičí tvrdé tréninky. Plánujeme změnit mnoho návyků ve vašem životě. Pokud to uděláte prudkým skokem, na 99% neuspějete. Proč?

 • Protože skokově změnit mnoho věcí najednou je psychicky vyčerpávající.
 • I trávení může začít dělat potíže.
 • Nasadit hned tvrdý trénink je velmi namáhavé a někdy riskantní.

Ale dobře. Člověk si řekne „vydržím to!“ Jenže už o pár dní se hlásí nechuť. „Dokdy mám ještě trpět tento trestanecké lágr?“ Někdo vydrží pár dní, jiný pár týdnů. Pak se vám mine „pevná vůle“ a při první příležitosti to vzdáte.

 • Pravděpodobně budete jíst za den více zeleniny, než jste předtím snědli za měsíc. Nebylo by dobré na tento režim projít skokově.
 • Totéž se týká jídla. Jen pozvolna přejděte na trochu jiná jídla. Vaše tělo se snáze přivykne na změny, pokud budou plynulé.
 • Stejně je to s pohybem. Možná máte chuť hned naběhnout do posilovny a 2 hodiny běžet na běžícím pásu. Nedělejte to. Nepotřebujete se potrestat za roky bez tréninku. Začneme krátkými procházkami. Musíte se z nich vrátit s dobrou náladou as chutí ještě něco dělat. Ne, jako zbitý a zmoklý pes.

Většina z nás neví změnit kulturní zvyklosti. Pokud ano, tak jen nakrátko. Proto je třeba začít pomalu. Změňte jen jednu věc. Po čase přidejte další.

Máte velké břicho? Rostlo pomalu a asi dlouho. Nečekejte, že se ho rychle zbavíte. Dejte tomu čas.

Zvykněte si užívat probiotika. Při hubnutí se vám může osvědčit Lactoflor, později přejděte na Probio-fix. Občas to pak prostřídejte a dejte si třeba Laktobacily od Swiss.

Přibrali jste proto, že jste přestali dávat pozor

Obezita nevzniká jen z přejídání.

 • Možná jste nevěděli, že děláte chybu, pokud běžně půl dne nejíte, protože máte práci.
 • Možná jste doufali, že běžné slovenský jídla jsou vhodná strava pro každého.
 • Možná jste s důvěrou drželi některou dietu, škrtili jste stravu a přesto jste přibrali.
 • Možná jste si jen dlouho nevšimli, že máte na pásu pár centimetrů navíc. Člověk si zvykne a pak přehlédnou, že to je stále horší. Zejména, pokud jste ve společnosti tlustších! To se přibírá snadněji, než by se zdálo.
 • Možná jste doufali, že dva tréninky za týden jsou dostatečné na to, udržet se ve formě.

Jednoduše, udělali jste některou chybu a výsledkem je, že dnes potřebujete zhubnout. Co už, stalo se. Co teď? Proti obezitě použijete následující zbraně:

Jídlo, pohyb, pohodu, relax a spánek. Všechno to spolu úzce souvisí. Když to celé sladíte, dosáhnete to, co se nazývá zdraví.

Některé body pro vás budou nepohodlné. Hlavně zpočátku. Proto radím ten pomalý start. Berte to však, jako cenu, kterou je třeba zaplatit. Je to vstupenka do světa, ve kterém můžete být mnohem lehčí a zdravější.

Pohodlí a zkratky v životě nefungují

Dnešní doba je snadná. Na jedno kliknutí si objednáme zboží. Za peníze se dá koupit spoustu příjemných věcí. Při zkoušce se někdy dá i tak trochu falšovat.

Výsledky související s tělem se však nadajú falšovat. Není možné dosáhnout jejich rychle, pohodlně, ani za úplatek. Chcete hrát na klavír? Zaběhnout maraton? Získat pevné svaly? To vše vyžaduje měsíce, nebo roky pravidelné práce. Nedá se to oblafnout.

Dnes se často dá slyšet i řada typu „poslouchej své tělo“ a ono ti řekne co potřebuje. Nápad zní dobře. Pro obézního však bývá nepoužitelný. Tělo si „ptá“ často právě to, na co je zvyklé.

 • Pokud jste zvyklí nepít vodu, tělo přestane hlásit žízeň.
 • Pokud celý den nic nejíte, tělo vypne pocit hladu přes den.
 • Pokud necvičíte, tělo si častěji bude žádat odpočinek.
 • Pokud jste zvyklí dopřát si klobásku, mozek si ji žádá.

Proto uděláte lépe, pokud se budete řídit ověřeným návodem. Je dokonce možné, že tělo bude „protestovat“. Nebude mít chuť na snídaně, pokud jste zvykli ráno odejít nalačno. To ale neznamená, že je máte vynechat. Pokud totiž vynecháte snídani, večer toho sníte mnohem víc.

Doporučuji vám zdravý životní styl. Ne hubnutí. Je to životní styl, při kterém se netloustne. Než se ho budete držet, žádný jojo efekt vám nehrozí. Když se však vrátíte k nevhodné stravě, přiberete. To je také přírodní zákon.

Komentáre k článku: Redukční dieta a její porušení?

 1. MARUSKA KLIMESOVA 17. března 2010

  AHOJKA JA VAZIM 76-0 MAM TOHO DOST

 2. pidloočka 23. listopadu 2013

  Dnes večer jsem neodolala a vzala si k v 17 hodin malý krajíc chleba se sádlem. Snažím se přitom dodržovat redukční dietu a redukovat váhu se mi pomalu daří. Potěšili jste mě výše uvdeným článkem ! Zítra jsem se chtěla celý den potrestat jen pitím vody. Hezký večer.

 3. lel 7. února 2015

  děkuju,tímto článkem jste mě zachránili od zítřejšího hladovění :)

Pridajte komentár: