Jak přestat kouřit a nepřibrat?

Chcete zanechat kouření a nepřibrat? Připravte se, že musíte dlouhodobě regulovat své pojídání. Vím, člověk by rád použil „substituční terapii“ typu nemám cigaretu, dám si čokoládu. Ale tak to nebude fungovat.

V první řadě řešte svou závislost na cigaretách. Pokud po jejich vysazení cítíte velmi velkou nervozitu, nebo máte jiné potíže z nekouření (klepání prsty po stole těsně vedle bramborových lupínků a podobné absolutní náhody), kupte si přiměřeně silnou nikotinovou náplast, nebo jinou formu nikotinu – lékař vám poradí pro vás nejlepší. Substituce nikotinu významně zmírní abstinenční příznaky. Pokud nebudete nervózně pobíhat „dal bych si něco, protože si nemohu zapálit“ máte šanci nepřibrat.

Pokuste se nahradit cigarety něčím příjemným, ale ne jídlem. Vynikající je sex. Pokud nelze sjednat s partnerkou (partnerem), Operujte usilovně sami a to tak často, jak se jen dá. OK, pro ty, co máte morální výhrady – najděte si něco jiného, co vás stejně stimuluje, zabaví a zabije čas. Jděte na procházky, cvičit, do kina, na návštěvy k nekuřákům, dejte si dlouhou lázeň ve vaně. (Vyhýbejte se společnosti kuřáků.)

V jídle dávejte pozor. Měli byste organismu dopřát co nejzdravější stravu podobnou, jako doporučujeme při hubnutí. Ale tolik, abyste byli stále příjemně najedení. Chcete-li mít jistotu, važte si potraviny, alespoň pár dní. Budete mít jasno, jak na tom jste. Sami sebe važte jednou týdně, zda se hmotnost nešplhá nahoru. Pokud ano, okamžitě uberte z jídla denně asi 1000 kJ.

Pokud zjistíte, že hmotnost se přece jen plazí nahoru a nevíte s tím pohnout, neváhejte jít k lékaři. Existují léky, které mírně sníží chuť k jídlu a to může malým dílem přispět k tomu, že se zbavíte nikotinu bez změny hmotnosti.

Poté, co už s cigaretami budete na dobré cestě, řešte nadváhu – pokud jste ji měli už během kouření. Zaútočte na ni až poté, neboť bez cigaret bude vaše tělo zdravější a silnější. Plus, budete si věřit, že máte pevnou vůli.

Kouření vám štíhlou linii nezaručí

To, že kouření „hlídá“ linii tvrdí většinou ti, co kouřit přestali a ztloustli. No a ti, kteří to od nich slyšeli. Pokud má někdo sklon k nadváze, přibere i když bude usilovně kouřit. Kouření samo před obezitou „nechrání“. Zeptejte se někoho, kdo poté, co přestal kouřit přibral. Ti co se ke kouření pak zas vrátí již nezhubnou.

Je fakt, že jedním z účinků nikotinu je i velmi mírné snížení chuti k jídlu. Kouření totiž zpomaluje trávení. Potrava je v žaludku déle, proto pocit sytosti.

Ani myšlenek na jídlo nemá kuřák tak mnoho, nemá na ně čas. Kuřák má stále s rukama a ústy co dělat, takže se nemůže tak snadno cpát. (No může, ale nevzpomene si.)

Kuřáci bagatelizují

Už se „těším“ na diskusi k článku. Předpokládám, že se ozve nějaký kuřák a bude nás poučovat žvásty typu že kouření je každého osobní věc, že je v pořádku pokud někdo kouří, že je lepší kouřit, než se stresovat a přestat, že je lepší kouřit a být štíhlý jako přestat a stloustnout , že dědeček měl 110 let, kouřil a nic mu nebylo. Podobným hovadinám se neplánuji věnovat formou odpovědi.

Sám jsem kouřil 40 až 60 cigaret denně a přestal jsem. Takže nějaké řeči o tom, že kouření je v pohodě nepapám. Je naprosto jednoznačně lepší přestat, pokud již člověk byl tak hloupý, že začal. Zlepší se vše od kondice a celkového zdraví počínaje až po lepší čich a chuť. Ale to už je jiné téma … Snažte se postupně zhubnout, i přestat kouřit. Obě tyto srandy zkracují život a značně zhoršují jeho kvalitu.

Chci přestat kouřit, i zhubnout

Myslím, že není dobré začít hubnout a přestat kouřit najednou. Doporučuji alespoň půlroční odstup. Nejprve jedno, pak druhé. Pokud se člověk skokem vzdá všeho zaběhnutého (cigarety, mnoho jídla) a přejde na něco úplně jiného (absťák a stále problémy kolem jídla, nedejbůh přímo sport …) riskuje, že po pár dnech sebetýrání všechno vzdá a zlomí nad tím vším hůl. A zase si zapálí a bude jíst nezdravě. To by byla velká škoda. Lepší je jít po malých, reálných krocích.

Zbavte se nejdříve cigaret, až potom nadbytečného tuku. Kouření vážně narušuje metabolismus. Pokud se zbavíte nikotinu, jakmile dojde k normalizaci metabolismu, vytvoří se lepší předpoklady na hubnutí. (Kuřáci mají porušenou citlivost na inzulín, to souvisí s obezitou.)

Takže pokud vás téma zaujalo a rádi byste se zbavili cigaret, vřele vám doporučuji: směle do toho. Je to velmi těžké, ale stojí to zato. A pokud máte i nadváhu, tak se zbavte prvně nikotinu. Vytvoříte si lepší podmínky pro pozdější hubnutí. Ale pozor – každý je jiný. Pokud vám navrhované pořadí nesedí, tak začněte tak, jak se to hodí vám. Raději se zbavte pouze jednoho zlozvyku ze dvou, než ani jednoho. No a pokud se do toho pustíte, tak vám velmi držím palce. Podporu naleznete například na fóru o hubnutí. Právě jsem zřídil sekci pro kuřáky, pokud budu vědět přispět radou, rád to udělám.

Pridajte komentár: