Je těžší zhubnout nebo přestat kouřit?

Jednoznačně je těžší zhubnout. Důvod je prostý – kouření není člověku přirozená činnost. Pokud se zbavíte společnosti kuřáků, nebudete tak lákáni zapálit si. Ale jíst musí každý. Pokud rádi jíte, pokušení je silné.

Hlavně tlustší budou bojovat o vaše znovupřibrání stejně úporně, jako kuřáci o to, abyste si zapálili. Najednou vám budou nabízet to, co máte rádi. Dobrá jídla, cigarety. Vypadá to jako náhoda, omyl, nechtěný zvyk, ale ti lidé to prostě budou stále zkoušet, jen se vám nikdy nepřiznají, jak nesmírně je štve, že vy jste dokázali něco, co oni ne.

S jídlem je to horší. Reklama na různé keksy, sušenky, kolu se na člověka valí doslova ze všech stran. Je nelehké odolat.

Dostupnost

Účinně napomůže boji s obezitou totéž, co při cigaretách. Odstranit „drogu“ z dosahu. Pokud nemáte po ruce cigarety, nemůžete si zapálit. To už byste museli vstát a jít si je koupit. To už je bariéra, která mnohým lidem stačí k tomu, aby si uvědomili „co zas blbnu“ … Ale jídlo z dosahu nelze odstranit. Ano, dají se odstranit sladkosti a mastnoty. Ale i „zdravá“ strava může způsobit obezitu. Malá dávka ovesných vloček na snídani je fajn věc, ale pokud si je dáte každou hodinu a mnoho, hubnutí nebude úspěšné.

Jelikož tedy jídlo zůstane na dosah, může vás pokoušet. Nejednou je problémem i to, že hubnout začne jen jeden člen rodiny a ostatní se dále cpou praženými arašidy. To vše hubnoucímu člověku masivně ztěžuje boj.

A kdyby to bylo všechno! Není. Problémem je i

Měřítko

Je zde problém „měřítka“. Při hubnutí i při končení s cigaretami je třeba razantně omezit. Jídlo, nebo cigarety.

Pokud přestanete kouřit, vše je zcela jasné. Prostě nekupujete cigarety. Večer umíte říct jednoznačně: ano, dnes jsem vydržel nevykouřit ani jednu cigaretu. Nic není třeba vážit a zapisovat. Hned víte, jak jste na tom.

Pokud ale hubnete, jíst musíte. Dokonce celkem pravidelně! Pokud si jídlo nevážíte, pak vůbec neumíte říct, zda jste přijali více, nebo méně energie, než bylo potřeba. Tlustý člověk zpravidla vůbec nemá představu o tom, co jí a jaký to má vliv na jeho zdraví.

Takže pokud hodláte hubnout, musíte si co-to nastudovat o pojídání, něco o hubnutí. Plus pravidelně se jednou za týden vážit, abyste viděli výsledky. Teprve pak můžete říci ano, daří se mi. Nebo ne, přibírám, ale vím proč a co mám změnit

Hubnout je proto podstatně náročnější. Nejen na natahování nervů k prasknutí, ale i proto, že se musíte leccos naučit, abyste měli reálnou šanci na úspěch.

Při cigaretách prostě stačí mechanické odstranění drogy a punktum. Nic víc není potřeba vědět. Ano, je velmi těžké přestat i kouřit, nechtěl jsem to zlehčit. Vím, jaké to je, také jsem přestal.

Pridajte komentár: