Anorektika

Asi nejznámějším druhem léků proti obezitě jsou léky, ovlivňující ty centra v mozku, které mají na starost pocit sytosti. Působí chemickou cestou tak, že člověk, i když by měl být už hladový, nepociťuje hlad. Nemá hlad a tak „netrpí“ když jí méně. Mají mírně aktivující účinek, takže člověk je čilejší a pokud zrovna není obklopen jídlem, ani si nevzpomene, že je hladový.

Tento druh léků se dá ideálně využít první měsíce na začátku hubnutí. Pomohou tlustému člověku snadněji snášet první období po změně stravy na racionální, dokud se ji naučí připravovat tak, jak má vypadat. Mohou pomoci zmírnit touhu mlsat. No asi po půl roce se jejich efekt postupně oslabuje. Hubnutí se pomalu zastavuje av dalším období už anorektika dříve brzdí znovapribratie, jak by pomáhaly dále hubnout.

Nepříjemné je to, že anorektika usnadní hubnutí a tak člověk nabude pocit, jaké to je vlastně jednoduché. Jak snadno se drží dieta. Ale po vysazení léků se rychle vrací ke starému „normálu“, k nezdravé stravě, k pasivitě. Bez léků následuje většinou rychlý jojo efekt. Málokdo dokáže pokračovat v nové životosprávě po „nakopnutí“, či „nastartování se“ léky. Bohužel.

Anorektika jsou vynikající, pokud jejich nasadí lékař spolu s rozumnou dietou u člověka, který je tlustý a následky obezity mu již aktuální ohrožuje zdraví. Například má silné bolesti páteře, či srdeční potíže. Nebo před životně důležitou operací musí nejprve shodit. Pak je namístě použití anorektik a urychlené hubnutí. Pokud obezita přímo ohrožuje život, pak ji třeba likvidovat léky a naléhavé. Když přímé ohrožení života pomine, bude čas měnit životní styl a zkoušet to i bez léků.

Anorektika tedy mohou pomoci překonat „úvodní šok“ při přechodu na přísnou dietu. No v běžném hubnutí nemá žádná velmi přísná dieta co hledat. Správně navržená racionální výživa má jako základní vlastnost to, že jste stále najedení. Vhodným složením stravy a pravidelnými jídly snadno dosáhnete stav, kdy prostě nemáte hlad. Aniž jste chemicky ovlivňovali svůj mozek. Žádné anorektika pak nepotřebujete – jen byste potlačovali pocit hladu, který při vhodné stravě přece nemáte. Pokud máte hlad, stravujete se chybně. Váš hlad vás upozorní, že jste udělali chybu. Napravte ji příště. Nepotláčajte hlad léky. Hledejte řešení ve stravě, ne v lécích.

Nežádoucí účinky anorektik

Anorektika zpravidla zvyšují agitace (čilost), zvyknou prohloubit nespavost (člověk je vyčerpán, následně depresivní) a mohou podstatně zvýšit krevní tlak (mnoho tučných již má vysoký krevní tlak, s anorektik by riskovali oběhové selhání). Anorektika mohou vést k nepokojnosti, nesoustředěnosti pokud zvýšenému počtu chyb v práci.

Právě pro tyto nežádoucí účinky se anorektika nepředepisují jen tak „pro nic za nic“. Hlavně ne lidem, kteří mají jen mírnou nadváhu. Člověk, který je jen mírně tlustý, musí se naučit řešit to sám, léky mu nepomohou. Jen by neúměrně zvyšovaly riziko jiných zdravotních komplikací. Anorektika přicházejí v úvahu až při BMI nad 30. V žádném případě se nesmí podávat společně s některými psychofarmaky (některá antidepresiva – inhibitory MAO, SSRI, NDRI …). Následky by byly nepředvídatelné

Pokud tedy přijdete k lékaři se záměrem zhubnout, nečekejte, že vám hned předepíše anorektika. Nejdříve vás zkusí vést k tomu, abyste zhubli úpravou životosprávy. Pokud to dokážete, nepotřebujete léky. Pokud tyto podmínky nesplníte, anorektika vám nepomohou – ne v dlouhodobém horizontu. Tady nejde o to, že by lékař chtěl na vás šetřit – tyto léky si platíte sami. Zde jde o šetření vašeho zdraví. Většina těch, co se rozhodli hubnout pomocí takových léků, hubnou jen během užívání anorektik ai to jen o pár kilo. Jakmile s tím přestanou, váha jde nahoru. Mrzuté. A užívat roky anorektika – to sice je řešení, ale za jakou cenu?

stažený žaludek

Mnoho tlustých lidí věří sebeklamu zvanému „stažený žaludek“. Věří tomu, že mají roztažený žaludek a proto jedí hodně. To není pravda – roztažená je jejich vůle, ne žaludek.

Jejich disciplína je vytahaná jako staré tepláky. Jsou zvyklí na velké porce, protože jim chutná jíst. Baví je proces jedení, možnost hltat, srkat, vychutnat. Tito lidé si pak myslí, že anorektika použijí na něco, co se dá nazvat „stažení žaludku“. Také jsem tomu před lety věřil. „Pomocí anorektik budu jíst celý měsíc málo. Za ten čas se mi žaludek „stáhne“ a bude mu pak stačit méně potravy, a tak potom budu už štíhlý a bude mi stačit jen málo jídla. „Na první pohled je to logická úvaha, ale v praxi nefunguje.

Obezita totiž zpravidla vzniká ze stravy, které je objemově vlastně velmi málo. Ze stravy s vysokou energetickou denzitou (hustotou). Dobošky, hranolky, salámy, škvarky, dorty, tyčinky, kondenzované mléko … To vše jsou potraviny, jejichž na přibrání stačí sníst i velmi malinko. Mají deset a vícenásobně více energie než zelenina a ovoce. Chcete-li zhubnout, nemusíte měnit objemové zvyky svého žaludku.

Naplňte ho pořádně! Zeleninou. Přihoďte navrch kus sýra a kus chleba. Budete sytí a nepřiberete.

Nechutná vám to? Super! Právě jste možná odhalili příčinu své obezity. Je jí vaše chuť, ne velikost vašeho žaludku. Věřte, že i po snědení léků jako anorektika vám čokoláda bude dále chutnat. A půjde vám i na chuť. Léky vás zbaví jen pocitu hladu. Ne touhy po pamlsku! Věřte mi, zkusil jsem to. A nejen já. Nejlepším anorektik je proto správně zvolená strava.

Nepůsobte chemicky na pocit sytosti v mozku. Nasyťte se.

Zdravou potravou a poctivě, dosyta. Dělejte to každé 3 hodiny a zhubnete při trvalém pocitu sytosti. Pojídání pestré stravy podložené znalostmi je spolehlivou cestou ke štíhlé postavě i zdraví.

Použití anorektik dnes a odsunutí racionální stravy do budoucna není ničím jiným, jen odkládáním skutečného řešení problému.

Přehled anorektik

Mezi v současnosti používané účinné látky tohoto typu léků patří sibutramin prodávaný pod různými obchodními názvy. U nás je nejznámější obchodní název Reductil. Lindaxa je stejný lék od jiného výrobce.

V současnosti (rok 2008) je na trhu poměrně nový lék, který obsahuje účinnou látku rimonabant a prodává se pod obchodním názvem Acomplia.

Starší anorektika způsobovaly vážné zdravotní potíže (účinné látky fenfluramin a dexfenfluramin, obchodní název léku byl Degonal. Při jeho užívání se často objevily srdeční vady. I fenterminu, známý jako Adipex retard, je již v mnoha zemích stahován z prodeje pro velmi časté nežádoucí účinky.

Myslete na to, že io nových lécích se může po pár letech zjistit, že nějakým způsobem poškozují zdraví. Možná ne. Čas ukáže. Proto je užívejte jen v případě, že je to životně důležité. A vždy jen na základě doporučení lékaře. Jsou to léky na předpis, není vhodné užívat jejich svévolně.

Zneužívání léků „proti hladu“

Anorektika usnadňují hladovění. Mnoho lidí si naivně myslí, že pokud drasticky omezí svou stravu, pak i rychle zhubnou. Doufají, že hladovka jim pomůže zhubnout. Lék který potlačuje pocit hladu může hladovku usnadnit. To je fakt. Mnoho lidí se proto snaží získat nějak tyto léky, často bez receptu. Užívají jejich pár dní v naději, že tak „řešila“ svou dietní chybu. Po svátcích, například.

Užívání těchto léků bez doporučení lékaře je riskantní. Ještě riskantnější je koupit si jakékoliv léky na černém trhu. Nemáte záruku, zda vám bude vůbec prodán lék.

Na obezitu a její řešení se nemůžete dívat stojíc na váze. Zda je dieta nebo lék účinný, se ukáže až později. O rok. O pět let. Anorektika vám trochu pomohou při odstranění pocitu hladu. Možná díky nim o pár dní budete mít o dvě kila méně. A o měsíc tři kila plus.

Komentáře k článku:

  1. diazJa mam vlastně zkušenosti s pilulkami na hubnutí, brala jsem jistý cas Adipex retard. Ze začátku jsem nic zvlastni necítila, pak jsem za měsíc zhubla 10 kg. Vůbec jsem necítila hlad, velmi malinko jsem jídla, někdy jeden jogurt za cely den. Někdy jsem vydržela i bez jídla a vůbec to nebylo těžké, uplne jsem byla nasycený s tekutinami. Po měsíci jsem přestala bratr pilulky, protoze jsem spokojen s výsledkem. Vážila jsem 55 kg na 175 cm vysku, dobře jsem se cítila a konečně jsem byla hrdá na svou postavu. Asi rok jsem takto fungovala, pilulky se davno vypařili z mého těla, ale já jsem si dávala pozor, abych nepřibrala. Pak se mi stalo něco, na co nikdy nezapomenu. Odpadla jsem, měla jsem 170-180 pulzů a nevěděla jsem co se se mnou děje. Velmi cudně jsem se cítila, trvalo to asi půl hodinku a pak jsem byla cela vystavena. Nic mi nezjistili, ale já jsem někde tušila, že tyto příznaky jsem měla z těchto léků. Přesto, chapem vsech, kteri si myslí, že toto je správné řešení na hubnutí. Protoze někteří si mohou dovolit kousíček jídla i z toho přibírá a někdo papkam cely den a vypadá jako párátko. Je to priroda, geny nebo hocico ….. je to nespravedlivé. Cvičení a rozumná dieta vela udělají, jenže když cely zivot mas přežít podle pravidel co ta pak potěší?
  2. LaraJá jsem tak jistě brala Adipex. Brala jsem ho celkově uz dva krat a mohu říct, že se neprojevily žádné nežádoucí účinky a skvěle jsem hubla. Je pravda, že jsem se i řádně sledovala kdyby neco, ale chválabohu se žádné porblemy neměla. Po přečtení předchozího článku mi zbývá jen doufat že se ani neprojeví s odstupem času. Adipex mi pomohl k pěkné postavě ale do roku se mi to vrátilo a mohu říct že s par kily navíc jako jsem měla před tím. takze kot mě pevbu volu muze to byt dobry starter jak si linii udržet ale kdo ne / jako já /, je to jen chvilkové.
  3. jankajá jsem také brala adipex.a take jsem s nim dosáhla dobře vysledky..ale po roce jsem ty kila nabrala zpět a bohužel léky už nejsou dostupne v lékárně, je skoda ze je stáhli z trhu .lebo si myslím, že každý lék mě i nezádoucí efektů. mozno je to jen hra s léky aby si zájemci kupovali léky bez receptu..je to jen o byznysu
  4. mirkaJá jsem zase brala Reductil, nejprve minulého roku v létě asi měsíc. Tehdy jsem za ně vyhodila asi 3600 cz ale nic jsem nepocítila, že jsem zhubla, ale v listopadu kdyz jsem uz byla na koleji a rodice uz nekontrolovali prijem potravin, tak jsem je zase zacala bratr bylo to asi na 3 týdny a tehdy jsem zhubla 8 kilo, bylo to úžasně, konecne jsem se cítila dobře po těch dlouhých letech, co se snažím zhubnout. No ale ani ne po půl roce jak se pilulky minuly moje kila se vrátili a bylo jich ještě 2 krat více …..

Pridajte komentár: