Inhibitory lipáz

Super název, ne? Česky to znamená „blokátory tuků“. Tyto léky na rozdíl od anorektik zabraňují vstřebávání tuků z potravy. Účinná látka orlistat snižuje vstřebávání tuků z trávícího traktu asi o 30 %. Tuk, který se díky léku nevstřebá, odchází z těla stolicí. Pro obézního člověka je to atraktivní věc. Nadměrné množství tuku v potravě způsobuje obezitu. Lék zabrání vstřebání části tuku z potravy. Takže sice sníte tučné jídlo, ale bez následků ve formě přibírání na váze. A to zní lákavě. Obézní člověk si to vyloží: „Můžu tedy beztrestně jíst, co chci“.

Jedním z hlavních nežádoucích účinků těchto léků je, že nevstřebané tuky jsou z těla vylučovány stolicí. Rychle. Velmi rychle. Nečekaně. A nezadržitelně. Po snězení tučnějšího jídla může následovat nepříjemný průjem, který se ničím dopředu neohlásí. Jedna známá si po požití léku za volantem vozu vůbec nevšimla, že průjem již proběhl. Když vystoupila, aby šla k zákazníkovi, zjistila, že kostým a celé sedadlo… Ani nechtějte vědět, co. Zkrátka všechny ty inhibované lipázy se vstřebaly do kostýmu a sedadla v autě. Průjmy mohou na obézního člověka působit jako memento, že snědl velmi mnoho tučného jídla. Tvrdé, nicméně výchovné řešení. Ale stačí lék nevzít a průjem se nedostaví. Proto zřejmě nejúčinnějším efektem léčby inhibitory lipáz je právě výchovný moment.

Také před použitím tohoto léku je vhodné si nejprve položit racionální otázku: proč mám do těla dostávat dvě látky, z nichž jedna má blokovat druhou? Jednodušší je přece do těla nevkládat tu látku, kterou v něm nechci. V tomto případě se jedná o tuk v nepřiměřeném množství – nejezte tučná jídla a nebudete muset polykat tabletky „proti tuku“. Nechcete přibírat z tuků v potravě? Upravte množství tuků, které konzumujete. Vyhýbejte se jezení tučných potravin. A přestanete přibírat. Léky blokující vstřebávání tuků se nabízí jako řešení jednotlivých situací – opulentní večeře se zákazníky v restauraci. Na první pohled atraktivní. Můžete se najíst. Nicméně představa, že musíte přerušit nadějné obchodní jednání, protože máte dolní polovinu obleku nečekaně nepoužitelnou, už tolik atraktivní není. Představa, že z jednání odcházíte na záchod, ačkoliv potřebujete spíš vanu a silnou sprchu, je přinejmenším pochmurná. I kdybyste nedostali průjem – každá výjimka ve stravovacím režimu jen upevňuje zvyk porušovat pravidla. Netvrdím, že je třeba být při hubnutí striktní. Ale je dobré se tomu co nejvíc přiblížit. Pokud budete své stravovací návyky často porušovat, na toto porušování si zvyknete. A pomalu se zase rozpapáte. A přiberete. Proto se slovem „výjimečně“ zacházejte velmi opatrně.

Představa, že můžete jíst cokoliv díky „předkrmu“ léků, které zabrání vstřebání tuků, je nezralá. Nezralý člověk popírá rozdíl mezi touhou a skutečností. Nezralý člověk chce hodně jíst i hodně hubnout. To je ale nereálná, naivní touha. Inhibitory lipáz jsou léky, které je možné užívat dlouhodobě. Otazká ale zní jinak – jak dlouho budete ochotní platit za svou nedisciplinovanost? A pak, když léky vysadíte, zase přiberete. Vyplatí se vám za to platit?

Je možné přirovnání k léčbě alkoholiků. Aby alkoholik dokázal abstinovat, může použít disulfiram. Funguje to jako pojistka. Pokud by se přeci jen napil, následuje masivní, velmi nepříjemná reakce. Je to vlastně logická záležitost. Pokud se obézní člověk nečeho nevhodného nají, nenásleduje obvykle žádný „trest“, který by ho nutil k rozumnějšímu chování. A tak roky přibírá na váze a neodepře si to, co ho poškozuje. Pokud začně užívat tyto léky, dostane po každé dietní chybě „za uši“. Na některé lidi to účinkuje dobře.

Pridajte komentár: